roscosmos

Astronavtka s slovenskimi koreninami se vrača – prihaja nadomestna ekipa
14. 03. 2025 20.02Proti Mednarodni vesoljski postaji bo po več težavah in zamudah z raketo SpaceX poletelo plovilo Crew Dragon. Misijo Crew-10 sestavlja štiričlanska posadka, ki bo v vesolju predvidoma preživela naslednjih šest mesecev. Na Mednarodni vesoljski postaji pa bo četverica nadomestila tam obtičala astronavta. Astronavt Butch Wilmore in astronavtka s slovenskimi koreninami Suni Williams sta v vesolju že devet mesecev.

Se bitka med Zahodom in Rusijo seli v vesolje?
22. 05. 2024 08.08Odnosi med Rusijo in Zahodom pa se ne zaostrujejo samo na Zemlji temveč tudi v vesolju. ZDA namreč trdijo, da je Rusija v vesolje izstrelila orožje, za katerega menijo, da bi lahko napadalo druge satelite, Rusija pa pravi, da si ZDA prizadevajo namestiti orožje v vesolje. Rusija je tudi v Varnostnem svetu ZN predlagala resolucijo proti oboroževalni tekmi v vesolju, ki pa ni dobila zadostne podpore. Podprla je ni niti Slovenija, po prepričanju veleposlanika Samuela Žbogarja bi ta namreč imel "dvoumne učinke na varnost v vesolju".

Ruski kozmonavt podrl rekord: v vesolju preživel največ časa
04. 02. 2024 12.42Ruski kozmonavt Oleg Kononenko je dosegel nov rekord v skupni dolžini bivanja v vesolju. V svoji peti vesoljski ekspediciji je presegel rekord Genadija Padlake, ki je v vesolju skupno preživel 878 dni, 11 ur in 48 sekund.

Leto v vesolju: misije, ki spominjajo na znanstveno fantastiko
27. 12. 2023 15.18Letošnje leto so obeležili tudi zmagoslavni trenutki v svetu znanosti in vesoljskih potovanj. Nekateri dogodki so bili celo tako zanimivi, kot bi prileteli naravnost iz znanstvenofantastičnega romana. Kot na primer trenutek, ko je raketa podjetja SpaceX eksplodirala ali pa ko je vesoljsko plovilo z asteroida Bennu pobralo kamenje in prah, ki bi dokazalo, da so bili temelji življenja na Zemlji zasejani iz vesolja. Ponovna prizadevanja ne prihajajo le od agencije NASA in ameriške vlade, temveč tudi iz držav, kot sta Indija in Kitajska. Veliko vlagajo tudi podjetja iz zasebnega sektorja po vsem svetu, kar je edinstvena značilnost vesoljske tekme 21. stoletja.

Astronavt Frank Rubio postal ameriški rekorder v najdaljšem bivanju v vesolju
12. 09. 2023 17.57Frank Rubio se je v knjigo rekordov zapisal kot Nasin astronavt, ki je najdlje neprekinjeno bival v vesolju. Dosedanji ameriški rekord 355 dni je presegel že v ponedeljek. Ko se bo vrnil na Zemljo, pa bo imel za seboj 371 dni v zemeljski orbiti. Kljub temu pa ne bo podrl svetovnega rekorda – ta pripada ruskemu astronavtu Poljakovu, ki je bil na vesoljski misiji kar 437 zaporednih dni.

Rusko vesoljsko plovilo strmoglavilo na Luno
20. 08. 2023 11.15Prva ruska misija na Luno po skoraj 50 letih se je končala neuspešno, potem ko je vesoljsko plovilo Luna-25 med manevriranjem strmoglavilo na površje Luno. Plovilo brez posadke bi moralo pristati na Luninem južnem tečaju, a je naletelo na težave, ko se je premaknilo v orbito pred pristankom.

Misija v neznano: Evklid bo razkril skrivnosti in zgodovino vesolja
18. 06. 2023 10.45Vesoljski teleskop Evklid bo kmalu poletel v vesolje, znanstveniki pa upajo, da bodo slike, ki jih bo posnel, omogočile vpogled v to, iz česar je sestavljeno vesolje, ter bolje razumeti temno energijo in temno snov z natančnim merjenjem pospeška vesolja.

Praznovanje praznikov v vesolju: božične večerje, sprehodi in klici na Zemljo
26. 12. 2022 15.45Na svetu obstaja peščica ljudi, ki svoje božično-novoletne praznike preživlja v vesolju. Leta 2021 je na krovu dveh vesoljskih postaj - mednarodne in kitajske Tiangong - božič in novo leto pričakalo rekordnih deset astronavtov. A čisto prvo praznovanje božiča v vesolju smo zabeležili že pred 54 leti, zadnjih 22 let pa je preživljanje prazničnega časa izven zemljine orbite postalo stalnica.

Puščanje tekočine iz Sojuza je verjetno povzročil mikrometeoroid
15. 12. 2022 17.22Ruska vesoljska kapsula, pritrjena na Mednarodno vesoljsko postajo, je v okvari. Iz nje namreč pušča hladilna tekočina, ki jo je najbrž povzročil trk mikrometeorida, so dejali ruski vesoljski uradniki. Ruska vesoljska agencija Roskosmos in NASA sta potrdili, da incident ne predstavlja nobenega tveganja in nevarnosti za posadko.

Pogled v nebo bo letos prinesel marsikaj zanimivega
04. 01. 2022 17.47Letos bo pri nas na nebu sredi maja viden popolni Lunin mrk in oktobra delni Sončev mrk. Konec leta bo Luna zakrila Mars, zanimivi za opazovanje bodo tudi planeti. Na področju raziskovanja vesolja pa bosta med drugim pomembna novi vesoljski teleskop James Webb in poskus spremembe smeri potovanja asteroida, da ne bi trčil v Zemljo.

Znanstveniki v Marsovem Velikem kanjonu odkrili 'znatne količine vode'
17. 12. 2021 11.06Mars ima svojo različico Velikega kanjona, znanstveniki pa so nedavno ugotovili, da se v njem skrivajo "znatne količine vode", je sporočila Evropska vesoljska agencija. "To je lahko led ali voda, ki je vezana na minerale v tleh. Znanstveniki verjamejo, da je prisotnost ledu verjetnejša," je dejal eden od avtorjev raziskave. Za več ugotovitev bo potrebnega še več raziskovanja.

Po snemanju prvega filma v vesolju ruska ekipa spet na Zemlji
17. 10. 2021 09.12Ruski režiser in igralka, ki sta kot prva v zgodovini snemala celovečerni film v vesolju, sta se danes uspešno vrnila na Zemljo. V kazahstanski stepi sta po 12 dneh na Mednarodni vesoljski postaji pristala ob 6.36 po srednjeevropskem času.

Ruska igralka in režiser poletela v vesolje
05. 10. 2021 14.01Ruska igralka in režiser sta z namenom, da bi prehitela ZDA in posnela prvi film v orbiti, odletela na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS). Posadka bo verjetno prehitela hollywoodski projekt, ki so ga lani napovedali Tom Cruise, NASA in SpaceX Elona Muska.

Zgodovinsko: prva popolnoma civilna vesoljska posadka in odprava
14. 09. 2021 11.14Predvidoma v sredo bodo štirje posamezniki pisali zgodovino, saj bodo astronavti na prvi popolnoma civilni posadki in raketi podjetja Space X v zgodovini. Gre že za tretjo posadko leta 2021, ki je bila financirana s pomočjo milijarderjev, a prva, ki bo dejansko ostala v vesolju nekaj dni.

Ruski kozmonavti na Mednarodni vesoljski postaji našli nove razpoke
30. 08. 2021 19.49Ruski kozmonavti so v segmentu Mednarodne vesoljske postaje odkrili nove razpoke, ki pa bi se lahko še razširile, je v ponedeljek dejal visoki vesoljski uradnik. Gre še za eno v nizu nedavnih napak na postaji.

Kitajska in Rusija bosta zgradili lunarno vesoljsko postajo
10. 03. 2021 09.54Ruska vesoljska agencija Roscosmos je s kitajsko nacionalno vesoljsko upravo podpisala sporazum o razvoju raziskovalnih zmogljivosti na površini Lune, v njeni orbiti ali oboje. Vesoljska postaja bo na voljo tudi drugim državam.

Film s Tomom Cruisom na vesoljski postaji: kdo bo njegova soigralka?
05. 11. 2020 18.08Največji ruski televizijski program je objavil razpis za iskanje ženske, ki bo skupaj s Tomom Cruisom igrala v prvem celovečercu, posnetem v vesolju. Med drugim so zapisali, da iščejo osebo, ki bo v dobri kondiciji ter brez policijske kartoteke.

Po pol leta spet stopili na Zemljo
22. 10. 2020 08.49Ruska kozmonavta Anatolij Ivanišin in Ivan Vagner ter ameriški astronavt Chris Cassidy so po natančno 196 dni trajajoči misiji uspešno pristali na Zemlji. Vrnili so se na krovu ruskega Sojuza, za pot z Mednarodne vesoljske postaje pa so potrebovali tri ure in pol.

Bi v na novo odkritih grebenih Marsa lahko obstajalo življenje?
05. 08. 2020 10.27Plovilo na misiji ExoMars, katere namen je odgovoriti na vprašanje, ali na rdečem planetu obstaja življenje, je posnelo nove fotografije, ki prikazujejo zanimive geološke značilnosti Marsa. Znanstveniki zdaj med drugim ugotavljajo, kaj se skriva v grebenih kraterja, prikritih s tanko plastjo ledu. Kakšnih pa je pet možnih scenarijev o obstoju življenja na Marsu, ki se opirajo na dozdajšnja dognanja znanstvenikov?

Umrl prvi človek, ki se je sprehodil po vesolju
11. 10. 2019 14.20V 86. letu starosti je umrl Aleksej Leonov, prvi človek, ki se je 18. marca leta 1965 sprehodil po vesolju. "Tega preprosto ne moreš resnično dojeti. Zgolj tam zunaj lahko občutiš veličino – razsežnost vsega, kar nas obkroža," je pred leti opisal svoje občutke.

V vesolje prvi astronavt iz Združenih arabskih emiratov
25. 09. 2019 19.44Iz vesoljskega središča Bajkonur v Kazahstanu so danes proti Mednarodni vesoljski postaji (ISS) izstrelili rusko vesoljsko plovilo sojuz, na katerem je prvič v vesolje poletel astronavt iz Združenih arabskih emiratov, ki bo tudi prvi Arabec v orbiti.

Mars, kot ga še niste videli: fotografije polarnih sipin
21. 09. 2019 11.09Fotografija, ki jo je pred dnevi posnela kamera z ExoMars Trace Gas Orbiterja, plovila, ki ga skupaj upravljata Evropska vesoljska agencija in ruski Roscosmos, prikazuje severne polarne sipine na rdečem planetu. Namen misije je odgovoriti na vprašanje, ali na Marsu obstaja življenje.

Kakšne so dimenzije vesolja po 50 letih?
21. 07. 2019 07.00Minilo je 50 let, odkar se je iluzija o sprehodu po Luni uresničila. Američan Neil Armstrong je prvi človek, ki je splezal po lestvi lunarnega modula in skočil na Lunina tla. Pomemben vpliv na razvoj znanja o vesoljskih tehnologijah je imel tudi slovenski raketni inženir, pionir kozmonavtike Herman Potočnik Noordung. Kakšna pa so vesoljska dognanja danes?

Rusi bodo preverili, ali so Američani res pristali na Luni
28. 11. 2018 20.36Ruski kozmonavti bodo preverili, ali so Američani resnično pristali na Luni, ali je vse skupaj prevara, kot trdijo številne teorije zarote, je napovedal vodja ruske vesoljske agencije. Ta namreč načrtuje, da bo po letu 2030 na Luni pristal prvi ruski kozmonavt.

Preprosta piskajoča krogla je pred 60 leti spremenila potek zgodovine
04. 10. 2017 06.304. oktobra 1957 je takratna Sovjetska zveza v Zemljino orbito poslala prvi umetni satelit Sputnik 1. Znameniti bip, bip, bip je v trenutku spremenil zgodovino. Takrat se je začela vesoljska doba in tekma med ZDA in Sovjetsko zvezo, kjer so se še kako zavedali pomembnosti, da so prvi. Izstrelitev satelita je premešala tako politične, vojaške, tehnološke in znanstvene karte …

Rusija in ZDA v skupno izgradnjo vesoljske postaje v Lunini orbiti
27. 09. 2017 14.16Rusija in ZDA so se dogovorile za izgradnjo skupne vesoljske postaje v Lunini orbiti. Prvi moduli bi bili lahko na utirjenje v orbito pripravljeni med letoma 2024 in 2026. Projektu se lahko pridružijo tudi druge države.

Rusko tovorno vesoljsko plovilo zgorelo v atmosferi
01. 12. 2016 19.03Nekaj minut po izstrelitvi rakete sojuz s tovornim plovilom, ki bi moralo na ISS dostaviti zaloge, je ruska vesoljska agencija izgubila stik s plovilom. Zaradi nesreče je Rusija že odložila prihodnje izstrelitve za približno tri mesece.

Pred 40 leti je Viking 'osvojil' Mars, a ni bil prvi …
20. 07. 2016 06.30Ameriški Viking 1 je 20. julija pred 40 leti pristal na površju Marsa, a pred tem je na rdečem planetu pristal sovjetski Mars 3. Viking je sicer zabeležil precej uspešnejšo misijo kot Mars. Že letos oktobra bo na Marsu pristajala evropsko-ruska sonda. Kdaj pa bo na Mars stopil prvi človek?

'Veselim se solate, svežega zraka, sapice, sončnih žarkov na obrazu, tekoče vode'
01. 03. 2016 06.30Ameriški astronavt Scott Kelly in ruski kozmonavt Mikhail Kornienko se vračata na Zemljo. V 340 dneh na ISS sta opravila številne teste, ki so potrebni za načrtovanje misije na Mars. Štiri osebe so bile v vesolju nepretrgoma dlje kot ona. Kaj vse se zgodi s človeškim telesom in umom v daljšem obdobju v breztežnostnem prostoru?

VIDEO: Po 167 dneh trdno na tleh
12. 03. 2015 08.57Atronavt Barry Wilmore ter kozmonavta Elena Serova in Aleksander Samokutjajev so se vrnili na trdna tla. Samokutjajev je skupno v vesolju preživel 331 dni, saj je bila to že njegova druga misija na ISS, Wilmore je skupno visoko nad našimi glavami preživel 178 dni, Serova pa 167.