rok gumzej

Izjemen porast vrstniškega nasilja na spletu, a starši ga pogosto spregledajo
14. 04. 2024 17.50Digitalni prostor nikakor ni več nekaj abstraktnega. Je prostor, v katerem živimo, se informiramo, komuniciramo. Pa tudi prostor, v katerem lahko postanemo žrtve ali nasilneži. In če raziskave kažejo upad fizičnega nasilja, pa se po drugi strani povečuje prav spletno nasilje, na kar so opozorili tudi gostje okrogle mize o preprečevanju medvrstniškega nasilja in sovražnega govora na spletu. Pa tovrstno nasilje sploh znamo prepoznati? Podatki niso vzpodbudni. Če namreč o nasilju poroča 30 odstotkov mladih, pa ga starši zaznajo v le treh odstotkih. Kaj torej storiti, kako ga preprečiti? Odrasli morajo predvsem vzgajati z zgledom, so opozorili strokovnjaki. "Vse se začne pri nas. Pozabljamo, da smo mi tisti, ki otroke učimo," poudarja profesor na Fakulteti za varnostne vede Aleš Bučar Ručman.

Sedem ur dnevno pred zasloni
23. 11. 2021 13.05Mladi so lani v povprečju digitalnim tehnologijam namenili kar sedem ur na dan oziroma trikrat več kot pred epidemijo. V oddaji Preverjeno pripovedujejo, da v času karantene niso prekinili socialnih stikov, ampak so jih s pomočjo različnih aplikacij še okrepili. Strokovnjaki opozarjajo, da so se njihove navade v zelo kratkem času močno spremenile.

Mladi na internetu najdejo tudi navodila za izjemno nevarne aktivnosti, ki so velikokrat usodne
20. 10. 2021 14.47Za preprečevanje različnih zlorab in škodljivih vplivov na internetu je nujno informiranje in ozaveščanje otrok ter mladostnikov in njihovih staršev, so izpostavili sodelujoči na okrogli mizi STAkluba o varni rabi interneta med mladimi. Med drugim so opozorili na zasvojenosti z raznovrstnimi aktivnostmi na spletu in poudarili, da je treba mlade spodbujati, da spregovorijo o težavah, če jih imajo.

Maščevanje devičnikov
21. 09. 2021 11.25Mlajši beli moški, ki so razočarani nad intimnimi odnosi, iščejo uteho na spletu. V oddaji Preverjeno raziskujemo frustracije spolno neaktivnih posameznikov, ki za prisilni, nenamerni celibat krivijo družbo, od tu tudi izhaja njihovo ime ''incel''.

Od depresije, sextinga in motenj hranjenja do 'najnovejše' Zoom dismorfije
11. 09. 2021 16.42Nizka samopodoba, motnje hranjenja, depresija, ankcioznost. Pa razširjenost spletnega nasilja, sextinga in posledičnega izsiljevanja, strah pred zamujenim ter 'najnovejša' Zoom dismorfija. Vse to so dolgosežne posledice, ki jih s seboj prinašajo družbena omrežja, na katerih slovenski mladostniki preživijo več ur dnevno. Nevarnosti in pasti pa se (pre)pogosto ne zavedajo.

V ljubljanski ambulanti za zdravljenje odvisnosti od spleta imajo vse več dela
24. 06. 2021 06.00Strokovnjaki opozarjajo, da (pre)hitrega razvoja tehnologije ne zmoremo dohajati in se zato še ne zavedamo vseh posledic, ki jih prinaša. Digitalni zasvojenosti so mladi, odkar smo v času pandemije uvedli šolanje na daljavo, podvrženi še toliko bolj. Igranje videoiger med poukom ni več tako redek problem. Kakšni so nasveti za starše? In kako vemo, kdaj so nam stvari že ušle iz rok ter je nujno poiskati pomoč? O tem smo se pogovarjali z Rokom Gumzejem, strokovnim sodelavcem ekipe Logout, kjer trenutno okoli 600 uporabnikom pomagajo zaradi odvisnosti od spleta.

Preveč časa na spletu: slabši razvoj govora in komunikacije
20. 04. 2021 13.53Uporaba spleta in najrazličnejših zaslonov se v zadnjih letih med otroci in mladostniki povečuje, kar lahko škodljivo vpliva na njihov razvoj in povzroča zasvojenosti. Težava je še izrazitejša v času epidemije, ko sta se življenje in delo v veliki meri preselila pred ekrane.

Skok v deročo vodo, reševanje iz ognja, ... To so junaki, ki so tvegali svoja življenja
11. 06. 2018 15.41Zaradi svojega poguma, s katerim so v najrazličnejših okoliščinah pomagali reševati življenja ljudi, je 29 posameznikov prejelo medalje policije za hrabrost in požrtvovalnost. Policisti, vojaki in občani so se v kritičnih situacijah odzvali hitro in prisebno ter brez pomisleka priskočili na pomoč.