rohingi

Tožilec ICC zahteva izdajo naloga za aretacijo vodje mjanmarske hunte

27. 11. 2024 13.30

Glavni tožilec Mednarodnega kazenskega sodišča Karim Khan je zahteval izdajo naloga za prijetje vodje mjanmarske vojaške hunte Mina Aunga Hlainga zaradi deportacij in preganjanja muslimanskih Rohingov ter zločinov proti človečnosti. Zahteva se nanaša na zločine med avgustom in decembrom leta 2017.

Blinken: vojaška hunta v Mjanmaru mora končati z nasiljem

22. 12. 2022 08.15

Varnostni svet ZN je sprejel svojo prvo resolucijo glede Mjanmara v zgodovini, ki naslavlja problematične razmere v tej državi v jugovzhodni Aziji. V resoluciji med drugim pozivajo mjanmarsko vladajočo vojaško hunto, naj izpusti zaprto voditeljico Aung San Suu Kyi.

Po dveh mesecih na morju rešili več sto Rohingov, trupla 30 so vrgli v morje

16. 04. 2020 21.56

Bangladeška obalna straža je rešila skoraj 400 pripadnikov muslimanske manjšine Rohingya, ki so na ladji preživeli osem tednov. Namenjeni so bili proti Maleziji, kamor pa jim zaradi poostrenega nadzora ob izbruhu covida-19 ni uspelo priti. Okoli 30 jih je na poti umrlo.

Meddržavno sodišče zahteva ukrepe za preprečitev genocida nad Rohingi

23. 01. 2020 12.30

Meddržavno sodišče v Haagu od Mjanmara zahteva, da sprejme "vse ukrepe, ki so v njegovi moči," za preprečitev genocida nad muslimansko manjšino Rohingya. Že pred tem je sodišče odločilo, da je pristojno za primer nasilja nad Rohingi v Mjanmaru. Dokončna sodba bi lahko bila znana šele čez več let.

Mjanmar po več kot 500 dneh izpustil zaprta novinarja

07. 05. 2019 07.55

Reutersova novinarja Va Lone in Kjav Soe sta po več kot 500 dneh v zaporu znova svobodna. Novinarja, ki sta se za zapahi znašla zaradi svojega poročanja o nasilju nad Rohingi, je pomilostil predsednik. Mednarodna skupnost je primer obsodila kot napad na svobodo novinarstva in Mjanmar obtožila nedemokratičnih prijemov.

'Voditeljica Mjanmara nas je pustila na cedilu'

05. 09. 2018 09.00

Ženi zaradi izdajanja državnih skrivnosti obsojenih Reutersevih novinarjev sta nagovorili voditeljico Aung San Su Či. Pozivata jo, naj novinarja izpusti, saj sta zgolj opravljala svoje delo. Tudi ameriški podpredsednik Pence Mjanmar poziva, naj takoj izpusti novinarja, za katera meni, da bi morala dobiti pohvalo, ne zaporne kazni.

Novinarja obsojena izdaje državnih skrivnosti

03. 09. 2018 08.10

Sodišče v Mjanmaru je novinarja tiskovne agencije Reuters, ki sta poročala o nasilju nad muslimansko manjšino Rohingi, zaradi izdaje državne tajnosti obsodilo na sedem let zaporne kazni. Obsodba je že naletela na kritike v mednarodni skupnosti in med novinarji.

Aung San Su Či ne bodo odvzeli Nobelove nagrade

29. 08. 2018 21.10

Norveški Nobelov odbor je izključil možnost, da bi mjanmarski voditeljici Aung San Su Či odvzeli Nobelovo nagrado za mir zaradi neukrepanja ob preganjanju muslimanske manjšine Rohinga v Mjanmaru.

ZN zahtevajo sojenje načelniku mjanmarske vojske za genocid

27. 08. 2018 11.33

Preiskovalci Združenih narodov so pozvali k mednarodni preiskavi in pregonu načelnika mjanmarske vojske in še petih visokih poveljnikov zaradi genocida nad pripadniki manjšinskega ljudstva Rohinga. Preiskava je namreč potrdila, da so bile taktike mjanmarske vojske surove in nesorazmerne glede na dejanske varnostne grožnje.

Nova kriza v Mjanmaru: pred vojaškim nasiljem na severu zdaj beži krščanska etnična skupina

29. 04. 2018 13.19

Niso le pripadniki muslimanske manjšine preganjani v Mjanmaru, s severa države zdaj pred vojaškim nasiljem beži tudi na tisoče pripadnikov etnične skupine Kačin. Gre za večinsko krščansko etnično skupino, ki se že pol stoletja bori za večjo avtonomijo v tej sicer pretežno budistični državi.

FOTO: Papež Frančišek: Obrekovanje je vrsta terorizma, raje se ugriznite v jezik

02. 12. 2017 18.02

Papež Frančišek je končal azijsko turnejo, v okviru katere je obiskal Mjanmar in Bangladeš. "Sovražnik harmonije v verski skupnosti je duh obrekovanja, ki je vrsta terorizma," je dejal papež v svojem nagovoru duhovnikom in nunam v pretežno muslimanskem Bangladešu.

FOTO: Papež v govoru v Mjanmaru ni uporabil besede Rohingi

28. 11. 2017 06.50

Papež Frančišek se je drugi dan obiska v Mjanmaru srečal z voditeljico Aung San Su Či, v svojem govoru pa ni uporabil izraza Rohinga, saj so mu to odsvetovali v lokalni katoliški skupnosti. Še pred tem se je Frančišek srečal tudi z zloglasnim budističnim voditeljem, ki je znan po svojem sovražnem govoru proti muslimanski manjšini Rohinga. Pozval ga je k sobivanju in miru.

Papež Frančišek se je v Mjanmaru srečal z vojaškim poveljnikom

27. 11. 2017 09.14

Papež Frančišek se je v Mjanmaru že prvi dan azijske turneje srečal s poveljnikom mjanmarske vojske. Govorila sta predvsem o odgovornosti mjanmarskih voditeljev. V Mjanmaru je papeža pričakalo okoli 30 tisoč ljudi. Medtem pa kljub podpisu sporazuma med Mjanmarom in Bangladešem glede vrnitve Rohingejcev ti še naprej bežijo iz Mjanmara. Vojska naj bi ubila ali ugrabila tudi veliko število lokalnih poročevalcev.

Mjanmar in Bangladeš podpisala dogovor o vrnitvi Rohingov

23. 11. 2017 14.07

Mjanmar in Bangladeš sta podpisala dogovor glede vrnitve več sto tisoč pripadnikov muslimanske manjšine Rohingya v mjanmarsko zvezno državo Rakhine. Bangladeš je sporočil, da se bodo begunci lahko v roku dveh mesecev začeli vračati v svoje domove.