robotizacija

'Naša avtomobilska industrija je v relativno dobri kondiciji'

18. 10. 2024 15.09

Gospodarski minister Matjaž Han in koordinator projekta Misija GREMO Iztok Seljak sta po sestanku vlade s predstavniki slovenske avtomobilske industrije poudarila, da je domača avtomobilska industrija kljub nedavnim dogodkom v dobri kondiciji. Po mnenju Seljaka je slednje rezultat velikih vlaganj, truda podjetij ter misije GREMO, v kateri so "vizionarsko že vnaprej naslovili izzive, s katerimi se soočamo danes". Dogovorili pa so se tudi, da bodo pripravili projekt, s katerim želijo dogovorjena sredstva v višini 200 milijonov evrov podvojiti.

'Če se obnašamo bistveno bolj radikalno kot konkurenca, je to strel v koleno'

06. 10. 2024 08.00

"Mislim, da z ekipo vemo, katere ukrepe je treba sprejeti," je optimističen Robert Vuga, ki je pred nekaj meseci prevzel vodenje zreškega Uniorja. Čeprav je izkušen poslovnež, ki se je kalil predvsem v mednarodnem okolju, je hitro trčil ob realnost – poslovanje podjetja je veliko slabše, kot je pričakoval, namesto evolucije, ki si jo je želel, pa je moral poseči tudi po nekaj "revolucionarnih" ukrepih.

Šoštanjski Autotech zmagovalec izbora Mladi podjetnik leta 2023

25. 11. 2023 07.00

Koga danes ne bi prestrašili višji davki in gospodarske napovedi? Kdo si upa, kdo si želi uspeti in kdo je pripravljen za svojo idejo garati in za njo 100 odstotno tudi stati? Patentiran podstavek, ki preprečuje nastanek sindroma karpalnega kanala z več kot 150 tisoč prodanimi kosi, platforma, ki podjetjem omogoča enostavno digitalizacijo procesov prodaje, Razturi na maturi - produkt, ki ga že uporablja 1500 slovenskih dijakov, inovativni kozmetični izdelki, ki se aktivirajo v stiku z vodo in ponudnik avtomatizacije in robotike, ki je že prepričal velika imena v avtomobilski, plastični in lesno predelovalni industriji. Kristalna palača v Ljubljani je pokala po šivih tako od podjetniških idej kot entuziazma, a Mladi podjetnik leta je uradno postalo šoštanjsko podjetje Autotech, ki z avtomatizacijo in robotizacijo sodeluje pri preskoku podjetij v industrijo 4.0.

Robot za sesanje prahu ali robot za sesanje podatkov

25. 09. 2022 14.00

Robotski sesalnik iRobot je za nekatere simbol napredka, za druge simptom bolezni človeštva. Brez dvoma pa je robotizacija naš vsakdan naredila udobnejši in noben robot ni bil pri tem vtisu tako uspešen kot iRobot. Podjetje je pred 32 leti ustanovil avstralski robotik Rodney Brooks s svojima študentoma na slovitem inštitutu MIT, tehnologijo pa je potegnil iz svojih raziskav za NASO in ameriško vojsko.

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa

15. 02. 2022 06.00

Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

Sandi Češko prevzel vodenje gospodarske politike Socialnih demokratov

24. 01. 2022 20.00

Predsedstvo stranke Socialnih demokratov je na seji potrdilo Sandija Češka, uspešnega podjetnika in dolgoletnega člana stranke, na čelu strokovnega sveta SD za gospodarstvo.

Doktrina pandemičnega šoka in krizni kapitalizem

07. 08. 2021 07.32

S pojavom novega koronavirusa smo vstopili v dobo popolne odsotnosti nadzora nad situacijo in možnosti predvidevanja osebne ali družbene prihodnosti. Prihodnost je odvisna od političnih in ekonomskih špekulacij, od krivulj in statističnih podatkov, ki prikazujejo število okuženih in umrlih, na podlagi katerih se napoveduje bodisi zaostrovanje bodisi sproščanje ukrepov.

Robotizacija na bojiščih: štirinožni Spot na vojaških vajah francoske vojske

11. 04. 2021 07.00

Realnost morda ni več tako daleč od znanstvenofantastičnih filmov, v katerih se spopadejo roboti. Štirinožni robot Spot, ki ga je izdelalo ameriško podjetje Boston Dynamics, se je namreč na nedavnih vojaških vajah pridružil francoskim vojakom. So takšni roboti, ki znajo skakati, hoditi po stopnicah in celo odpirati vrata, prihodnost vojske?

Poklici, pri katerih je pomembna empatija, ne bodo izginili

17. 01. 2020 06.12

Nekaterih poklicev, ki so bili včasih zelo razširjeni, danes ni več. Nekateri poklici počasi izginjajo. In vse bolj pomembni in razširjeni postajajo poklici, ki jih včasih sploh ni bilo. Številni iz generacije naših otrok pa bodo opravljali poklice, ki danes sploh še ne obstajajo ali pa zanje še nismo slišali.

Danes: psihično zlomljeni, izgoreli, a še vedno revni. Jutri - štiridnevni delovnik?

25. 01. 2019 12.51

Ekonomija in družba sta na razpotju. Neenakost, ki dosega rekordne ravni, poganja populizem in povzroča pandemijo psihičnih težav, je temeljno vprašanje, ki terja hitre odgovore, se te dni strinjajo razpravljavci na forumu v Davosu. Je rešitev v univerzalnem temeljnem dohodku? Ali je problem kompleksnejši in terja kompleksne rešitve - tudi spremembe na področju davkov in izobraževanja.

Največji robot na svetu v Ljubljani

07. 02. 2018 20.02

V Ljubljani sestavljajo največji robot na svetu, ki lahko dve toni težak tovor premika s filigransko natančnostjo, prihaja pa z Japonske. Skupaj s številnimi drugimi novostmi si ga boste lahko ogledali na sejmu pametne industrije. Ta je vse bolj robotizirana, izdelovalci robotov pa nenehno tekmujejo, kdo bo izdelal zmogljivejšega, hitrejšega, natančnejšega.Tehnološki napredek pa ima za mnoge tudi temno plat – izpodrivajo tradicionalna delovna mesta v tovarnah.

VOL17VE: Nimajo bitcoinov, verjamejo pa v tehnologijo blockchain

12. 10. 2017 06.30

Samovozeči avtomobili, blockchain, robotizacija, avtomatizacija, 3D-tiskalniki in predvsem spremenjen odnos do lastništva bodo v prihodnjih letih ključno zaznamovali naša življenja. Četrta industrijska revolucija je tu, a bo bolj od vseh dozdajšnjih vplivala na naša življenja. Ne spreminja le podjetništva in gospodarstva, temveč bo zelo ostro zarezala v srž naše družbe.

Kaj bomo delali čez 10, 20, 30 let?

20. 09. 2017 06.48

Umetna inteligenca prodira že na vsa področja našega življenja. Tehnološki razvoj in robotizacija sta pripeljala že tako daleč, da so pod vprašajem praktično vsa delovna mesta. Številni se zato upravičeno sprašujejo, kaj bomo v prihodnosti sploh še delali ljudje. Kakšna delovna mesta bodo še na voljo? O tem smo se pogovarjali s sociologom in podjetnikom, ki tudi sam orje ledino na tehnološkem področju. 

Duel, ki to ni bil: 97 minut (neuspešnih) poskusov Martina Schulza, da bi zatresel stolček Angele Merkel

04. 09. 2017 07.50

Obeta se televizijski duel. Tako so nemške televizijske postaje napovedovale soočenje "kanclerskih kandidatov" - aktualne kanclerke Angele Merkel in njenega izzivalca Martina Schulza. Duela pravzaprav ni bilo, Schulz, ki si je s populističnimi izjavami nabral nekaj simpatij, pa je predvsem pokazal, da ne predstavlja resne alternative Merklovi.

Kdaj bodo roboti zamenjali ljudi?

31. 03. 2015 17.40

Roboti zmorejo že marsikaj in očitno je le še vprašanje časa, kdaj jih bomo množično spustili v svoje domove. Kuhajo kavo, pečejo, tiskajo unikatne majice, in to nič slabše kot ljudje. In kako izgleda robotizirana prihodnost?

Gorenje bo izdelovalo oklepnike

16. 10. 2007 14.41

Gorenje bo novembra v novi tovarni v Šoštanju začelo z izdelavo oklepnikov za potrebe Slovenske vojske.