robotika

Kaj pa če ima Biden dvojnika? Robota?

04. 08. 2024 07.08

Si predstavljate, da Joe Biden, ki včasih malo okorelo pomaha in počasi odgovori na kakšno novinarsko vprašanje, v resnici sploh ni Joe Biden, ampak gre za androidnega robota? Tokratni podcast Gregorjev svet žensk ni pogovor o zarotah, ampak o robotiki. O tem, kaj vse je že mogoče. Japonska vlada je na primer naročila izdelavo androidnega robota, ki je enak kot minister za digitalno preobrazbo. Si predstavljate, da na novinarsko konferenco pride namesto ministra robot? Morda pa vendarle ni tako nenavadno razmišljanje, da Biden vendarle ni ves čas Biden?

Fajonova snubi japonske vlagatelje: v ospredju vodikova tehnologija

15. 04. 2024 15.19

Zunanja ministrica Tanja Fajon je začela obisk na Japonskem, kjer se je sestala s kolegico Joko Kamikavo in se zavzela za okrepitev gospodarskega in znanstvenega sodelovanja. Slovenija si po njenih besedah želi privabiti več vlagateljev iz Japonske, s posebnim poudarkom na področju zelenega prehoda z uporabo vodikove tehnologije. V sredo nato odpotuje na Kitajsko, kjer jo bo spremljala najmočnejša slovenska gospodarska delegacija, ki je kadar koli obiskala to državo.

Od vodenja brezpilotnih letalnikov do izdelave algortima za igro namiznega nogometa

11. 04. 2024 18.33

Na težko dostopnih terenih so reševalcem velikokrat v pomoč tudi brezpilotni letalniki, tako so na primer po lanskih katastrofalnih avgustovskih poplavah droni nadzorovali plazovita območja na Koroškem. Robotika, avtomatika in senzorika so znanja prihodnosti in zato so na ljubljanski fakulteti za elektrotehniko že devetič pripravili Dneve avtomatike, kjer so se študenti skozi igro učili. Pomerili so se namreč v načrtovanju vodenja brezpilotnih letalnikov Drone Challenge in izdelavi algoritma za avtonomno igro namiznega nogometa FuzbAI.

Nekatera podjetja že zaganjajo linije, druga še čistijo ali pa so brez dela

04. 09. 2023 20.05

Nemški avtomobilski velikan Volkswagen zaradi obsežne popoplavne sanacije slovenskega dobavitelja KLS Ljubno zmanjšuje proizvodnjo tudi v svoji največji nemški tovarni. To je sicer njihov že tretji obrat v Evropi, ki ga je zaustavila uničujoča ujma. In tako bo očitno vsaj še en mesec, takrat si na Ljubnem namreč obetajo ponovni zagon proizvodnje. Po mesecu dni so medtem z dobrimi občutki delovne stroje prvič prižgali v podjetju BSH Hišni aparati v Nazarjah. Za sicer le 50 od 1600 zaposlenih je tako po štirih tednih čiščenja, pospravljanja in priprav na ponovno oživitev obrata današnji delovni dan skoraj enak tistemu pred katastrofo.

Svetovni podprvaki: celjski dijaki z robotom, ki rešuje ljudi izpod ruševin

17. 07. 2023 16.55

Slovenija ima nove svetovne podprvake. Dijaki in dijakinja Šolskega centra Celje so na svetovnem prvenstvu v robotiki v francoskem Bordeauxu med močno konkurenco zasedli drugo mesto. Ocenjevalce so prepričali z robotom, ki so ga sestavili za simulacijo reševanja ponesrečencev izpod ruševin.

Kreativni maestral še vedno premalo slavnih švedskih alter popevkarjev

15. 07. 2023 11.00

Mehka soul in pop eklektika okusno začinjena elektronsko.

Roboti vedno bolj vpleteni v naš vsakdan: hodijo, tečejo, skačejo

29. 03. 2023 07.00

Roboti postajajo vedno bolj vpleteni v naš vsakdan. Zdaj že hodijo, tečejo in skačejo, kmalu pa ne bo nenavadno niti, če bodo začeli prevzemati naša delovna mesta. Organizatorji največje evropske konference o robotiki, ki je letos potekala na Danskem, trdijo, da bodo vpliv robotov in najnovejše tehnologije v prihodnosti še večji. Ob primanjkovanju delovne sile in težav v dobavni verigi bo namreč dodaten par jeklenih rok v vseh panogah izredno pomemben.

Osnovnošolski mojstri v programiranju in robotiki so se pomerili na Ptuju

11. 01. 2023 19.27

Na ptujski osnovi šoli Breg so prvič v zgodovini Slovenije organizirali mednarodno prvenstvo v robotiki. Na prvenstvu so se osnovnošolci iz različnih držav pomerili v ustvarjanju in programiranju majhnih robotov, ki na poligonu opravijo določeno nalogo. Poleg domače ekipe so gostili še otroke s Finske, Češke in Poljske. Zmagovalci pa se bodo aprila odpravili na svetovno prvenstvo v ameriški Dallas.

Slovenija po gostoti robotov v proizvodnji v evropskem in svetovnem vrhu

18. 12. 2022 21.08

V tem tednu je v Ljubljani potekalo dvodnevno druženje raziskovalcev in podjetnikov iz Slovenije in Evrope, ki so se pogovarjali predvsem o prihodnosti robotike v proizvodnji, pa tudi robotski prihodnosti. Izpostavili so, da je Slovenija po gostoti nameščenih robotov v proizvodnji v evropskem in svetovnem vrhu, a da ima še veliko možnosti za napredek.

10-letniki nastopili na svetovni olimpijadi v robotiki v Dortmundu

25. 11. 2022 17.43

Če ste mislili, da desetletniki najbolj uživanju v igranju igric ali brcanju žoge, ste se zmotili. To dokazujejo osnovnošolci iz Osnovne šole Gustava Šiliha v Velenju, ki jih je navdušila robotika. Letos so nastopili na svetovni olimpijadi v robotiki v Dortmundu, v kateri je Slovenija sodelovala prvič, udeležile so se je tri ekipe osnovnošolcev, dve iz Velenja in ena iz Jesenic. Najprej iz lego kock sestavijo robotka, ga povežejo z računalniškim programom, nato izpišejo kode, s pomočjo katerih se robotek premika po progi.

Doživetja brez avta in brez gneče

23. 07. 2022 12.44

Piran, Kranjska Gora, Bled, Portorož – to so zvezde slovenskega turizma, ki so bile tudi v obdobju turističnih bonov najbolj obiskane. Vendar pa je Slovenija izjemno lepa in zanimiva povsod, zato smo se odpravili na izlete na manj očitne, manj oblegane destinacije – na Ravne na Koroškem, v Trbovlje v Zasavju in Brestanico v Posavju. In to brez avtomobila. In veste kaj? Bila sem navdušena.

150 evrov tudi za osnovnošolce, bone bo mogoče združevati znotraj družin

28. 02. 2022 13.32

Poslanci so prikimali zakonu o spodbujanju digitalne vključenosti, ki med drugim prinaša vrednostne bone za nakup računalniške opreme v višini 150 evrov. Prejeli jih bodo vsi študenti in dijaki, pa tudi učenci zadnjih treh razredov osnovne šole. Do njih bodo upravičeni tudi starejši od 55 let, ki se bodo udeležili subvencioniranih tečajev. Bone bo prav tako mogoče združevati znotraj družin.

Kmalu digitalni boni in subvencije za tečaje digitalnih veščin?

10. 02. 2022 14.07

Predlog Zakona o spodbujanju digitalne vključenosti po besedah ministra Marka Borisa Andrijaniča omogoča pridobivanje osnovnih in naprednih digitalnih veščin s pomočjo tečajev, ki jih bo subvencionirala država prek javnih razpisov. Država bo, če bo zakon sprejet, upravičencem podelila tudi digitalne bone za nakup računalniške opreme v višini 150 evrov. V letošnjem letu imajo za vse to na voljo dobrih 31 milijonov evrov.

'Nekomu je izziv povzpeti se na hrib, zame pa izdelati nekaj, kar odleti v vesolje'

15. 12. 2021 07.41

Sredi vojaškega poligona na Poljskem je glasno zahrumela v Sloveniji izdelana raketa in v soju plamenov kot puščica poletela v visoko zrak, v stratosfero. V desetih sekundah je dosegla hitrost 3700 km/h, nato pa je še minuto prosto letela do višine 25 kilometrov. Gre za trenutno drugi uradno najvišji polet amaterske rakete v Evropi, z njim pa je Andrej Vrbec preizkušal ključne tehnologije, ki jih bo potreboval, ko bo nameraval prvo slovensko raketo poslati vse do vesolja. Ampak pojdimo lepo po vrsti, vmes ga najprej čaka še 50-kilometrski mejnik, kot je pojasnil v pogovoru za 24ur.com.

Dobrodošli v svet robotov

03. 12. 2021 08.49

Bi želeli robote videti in spoznati v živo? Lahko premagate robota podjetja Yaskawa v pikadu? Kako roboti delujejo in kako bodo spremenili naš vsakdan v prihodnosti, boste lahko spoznali v Digitalnem središču Slovenije, v BTC Cityju Ljubljana, kjer se v decembru začenja tudi mesec Industrije 4.0 in robotike.

Zavod objavil nezakonit oglas: fizično delo v vročini in mrazu, včasih ponoči, tudi delo na klic

10. 07. 2021 07.00

Bi se odzvali na oglas za delo, ki se večkrat zavleče v noč, ki poteka vse dni v tednu, v vročini in mrazu, pri čemer se boste o delovniku dogovarjali vsak dan sproti, včasih pa boste morali dvigovati celo 25-kilogramske vreče? Verjetno ne. Kaj pa, če bi vam ga poslali z zavoda za zaposlovanje, ker ste prijavljeni v evidenco brezposelnih, zavrnitev ponudbe pa ima lahko resne posledice?

Podjetniški pospeševalnik Katapult svoja vrata odprl tudi v Ljubljani

07. 05. 2021 06.00

Podjetniški pospeševalnik Katapult je v Ljubljani odprl vrata novim idejam in vsem pogumnim, ki začenjajo svojo poslovno pot. Pod streho zasavske gazele Dewesoft že leta domuje trboveljski Katapult z najmanj 16 uspešnimi podjetniškimi zgodbami. Ti posamezniki se lahko pohvalijo ne le s svojim podjetjem, ampak tudi s številnimi priznanji, predvsem pa z inovativnostjo, ki oživlja prekarne poklice, povezuje znanost z gospodarstvom ter iz premoga celo ustvarja nekaj najbolj zaželenega. Kdo si upa, kdo zmore in komu je uspelo?

Trije Slovenci na delo v Evropsko vesoljsko agencijo

20. 01. 2020 14.17

Nejc Smrkolj Koželj, Simon Maleja in Adam C. McDonnell so slovenski strokovnjaki, ki jih je Evropska vesoljska agencija izbrala, da bodo pomagali pri razvoju splošnih tehnologij in človeških ter robotskih raziskav. Slovenija sicer ves čas nadgrajuje sodelovanje z agencijo, pridružila se je še dvema novima programoma.

Izziv prihajajočega desetletja: 'deepfake' tehnologija

14. 12. 2019 10.13

Tehnološki napredek povzroča velike premike v družbi, ki se jih (pre)pogosto niti ne zavedamo. Ne odzivamo se preventivno, temveč reakcijsko, kar potrjuje tudi primer t. i. lažnih novic (ang. fake news) in nedaven pojav tehnologije "deepfake", za katero smiselnega slovenskega prevoda še ni.

Na pragu kmetijske revolucije tudi s slovensko tehnologijo

28. 08. 2019 21.41

Znanost in kmetijstvo postajata vse bolj povezana. Tudi na slovenskih kmetijah že uporabljajo samovozeče traktorje, robote in brezpilotnike. Sodobne tehnologije omogočajo lažjo, cenejšo in boljšo pridelavo, veliko novosti pa je nastalo prav v Sloveniji. Smo na pragu kmetijske revolucije, ki bo razbremenila in izboljšala delo v kmetijstvu.

Mladi iz vse Slovenije ustvarjajo robote in vozila brez voznikov

23. 08. 2019 06.00

Kako bo čez desetletje videti naš svet? Odgovor poznajo mladi. Polni idej so se našli v Ljubljani, kjer ustvarjajo viteze, robote in vozila brez voznikov. Kot v filmu. Umetna inteligenca, avtonomna vozila, sestavljanje električnih, pa programiranje in sestavljanje robotskega manipulatorja. Z vsem tem se ukvarja več kot 140 mladih iz vse Slovenije.

Bolnikom želijo omogočiti večjo mobilnost

13. 08. 2019 19.24

Slovenija in Japonska bosta sodelovali na področju robotike v rehabilitaciji. Podpisali sta dva sporazuma o sodelovanju - Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča se je povezal z japonsko zdravstveno univerzo in tovarno Toyota Motor, Univerza v Ljubljani pa z japonsko zdravstveno univerzo. Sodelovali bodo na področju razvoja in raziskav robotiziranih terapevtskih naprav, ki se uporabljajo pri rehabilitaciji.

'Učimo se iz napak drugih, nadgrajujemo ideje in sodelujemo'

01. 06. 2019 07.00

Šest robotikov in raziskovalcev iz I. osnovne šole Celje so v ZDA pokazali, da so med mladimi v svetu vodilni v programiranju, ustvarjalnosti, podjetnosti in da se ekipno delo obrestuje. V Houstonu so na svetovnem prvenstvu FIRST LEGO liga med 104 ekipami iz 76 držav osvojili tretje mesto. Robote, sestavljene iz lego kock, so mladi letos programirali za misije v vesolju.

Igrače za velike: s pomočjo Lego Mindstorms in ekipnega dela do znanja avtomatike

16. 04. 2019 11.46

Na Fakulteti za elektrotehniko je že sedmič zapored potekal turnir Lego Masters, zanimanje zanj pa iz leta v leto narašča. V znanju avtomatike ter avtonomnih mobilnih sistemov se je tokrat pomerilo 28 dijaških in osem študentskih ekip. Namen tekmovanja je pritegnitev dijakov in študentov v svet avtomatike, ki je ena ključnih panog svetovnega gospodarstva.

Kakšna mama je Angelina kot samohranilka?

11. 04. 2019 19.43

Igralka in humanitarka Angelina Jolie je že nekaj let samska mama šestim otrokom, ki jim menda rada ustreže in poskrbi za to, da potujejo, se učijo uporabnih stvari in se lepo obnašajo.

Doktor robotike, ki je Cankarja prevedel v japonščino

06. 04. 2019 07.00

Prevajalec Cankarjevih del v japonščino, profesor in doktor robotike. Vse to in še več je dr. Ivan Godler, ki ga je študij popeljal v deželo vzhajajočega sonca že pred več kot 30 leti. Tam živi še danes, ob obisku Slovenije pa si je vzel čas tudi za nas. O Sloveniji, Japonski, jeziku, naših podobnostih, razlikah in še marsičem.

Pred šolarji iz vzhodne Slovenije teden dni zimskega veselja

18. 02. 2019 07.40

Za 81.100 osnovnošolcev in 33.950 dijakov vzhodne Slovenije se začenjajo težko pričakovane počitnice. Pred njimi je teden dni zimskega veselja, v katerem jih čaka vrsta dejavnosti in programov. Ob ugodnih vremenskih razmerah si bodo lahko dali duška tudi v športnih aktivnostih in zabavi na snegu, kot se za zimske počitnice spodobi.

Za slovenske šolarje se začenjajo težko pričakovane zimske počitnice

16. 02. 2019 11.29

Za en teden se bodo na počitnice najprej odpravili učenci in dijaki z vzhoda države, čez en teden pa še njihovi vrstniki iz osrednje in zahodne Slovenije. V času počitnic bodo po državi potekale številne dejavnosti in delavnice. Mnogi se bodo odpravili tudi na smučišča.

UKC končno dobil novo orožje za boj z rakom prostate

31. 05. 2018 17.26

V UKC Ljubljana so po desetih letih prizadevanj končno dobili več kot tri milijone evrov vreden sistem za robotsko asistirane operativne posege, ki ga bodo najprej uporabili za operacije raka prostate. Takšne operacije omogočajo tudi hitrejše okrevanje in so bolj prijazne tako za bolnike kot za kirurge.

Roboti s slovenskim znanjem

26. 05. 2018 20.44

Do leta 2019 naj bi po napovedih mednarodne robotske federacije v tovarne po svetu vgradili neverjetnih 1,4 milijone novih industrijskih robotov. Del te proizvodnje bo potekal tudi v Sloveniji, v obratu japonske Yaskawe v Kočevju. Ključni razvoj novih robotov pa poteka v yaskawinem nemškem razvojnem centru, kjer pametnega robota soustvarjajo tudi slovenski strokovnjaki.