robert tomazin

Na nadomestnih volitvah v Kočevju zmagal podžupan Gregor Košir
06. 10. 2024 07.29Na nadomestnih volitvah za župana v občini Kočevje je po neuradnih izidih zmagal podžupan Gregor Košir. Zanj je volilo skoraj 70 odstotkov volivcev. Z nekaj več kot 16 odstotki glasov mu sledi Robert Tomazin. Volilna udeležba je bila 35,21-odstotna.

Kdo bo novi župan Kočevja?
04. 10. 2024 18.48Štiri mesece po izvolitvi nekdanjega župana Vladimirja Prebiliča v Evropski parlament bo 13.000 volivcev v Kočevju izbiralo med štirimi kandidati. Za stolček se potegujejo Gregor Košir, ki funkcijo župana trenutno opravlja začasno, Robert Tomazin, kandidat Slovenske demokratske stranke, in še dve kandidatki: SD-jeva Vesna Lisac in Alenka Jelenovič iz Slovenske nacionalne stranke. In kakšna je njihova vizija vodenja kočevske občine?

Robert Tomazin ni več direktor SiDG
24. 05. 2022 10.18Nadzorni svet Slovenskih državnih gozdov je s člani poslovodstva sklenil sporazume o predčasnem prenehanju mandatov generalnemu, finančnemu in poslovnemu direktorju. V petih letih se je na čelu državnih gozdov, ki so vredni dve milijardi evrov, zamenjalo že pet direktorjev.

Slovenski gozdovi – politični fevd?
26. 03. 2022 07.00Slovenija je dežela gozdov. Ti pokrivajo več kot polovico države, to pa nas uvršča v sam evropski vrh. Petina gozdov je v državni, 77 odstotkov v zasebni lasti, trije odstotki so v lasti lokalnih skupnosti. Največji zasebni lastnik gozdov v Sloveniji je Katoliška cerkev, zlasti Nadškofija Ljubljana. Sicer pa je lastništvo zasebnih gozdov zelo razdrobljeno, 286 tisoč gozdnih posesti ima več kot 400 tisoč lastnikov. In gozdovi – to je dejstvo – so bogastvo. Tudi dobesedno. Po nekaterih ocenah so namreč vredni več kot 20 milijard evrov, samo državni okoli 2 milijardi. Apetiti so torej ogromni. Kdo obvladuje gozdove? Znamo gospodariti z njimi?

Rekord: kupec iz Italije za hlod iz slovenskih gozdov ponudil 47.838 evrov
18. 02. 2022 10.24Letošnja licitacija vrednejšega lesa na Koroškem je postregla z novimi rekordi. Najvišjo ceno je dosegel hlod gorskega javorja rebraša iz državnih gozdov, za katerega je kupec iz Italije ponudil kar 23.800 evrov po kubičnem metru oz. 47.838 evrov za celotni hlod. Doslej je bila najvišja cena 18.900 evrov za kubični meter, tokrat pa so 20 tisočakov dosegli kar štirje hlodi.

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?
17. 02. 2022 06.00Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

'Zunanji izvajalci životarimo za slovenske državne gozdove'
14. 02. 2022 06.00Sečnjo dreves in spravilo s traktorjem v državnih gozdovih, s katerimi upravlja družba Slovenski državni gozdovi (SiDG), izvajajo večinoma zunanji izvajalci. Kriterij za oddajo del je najnižja cena na javnem naročilu, zato izvajalci, čeprav se že več kot deset let ukvarjajo z gozdarstvom, ne bodo preživeli, opozarjajo nekateri med njimi. Kako na očitke odgovarja SiDG?

Ujme in lubadar podrli za 8000 olimpijskih bazenov lesa
07. 02. 2022 06.00V zadnjih osmih letih so morali v slovenskih gozdovih posekati za 8000 olimpijskih bazenov, polnih lesa, poškodovanega v žledu, vetrolomih in snegolomih, nato ga je načel še smrekov lubadar. Usoda naših gozdov je negotova zlasti zaradi podnebnih sprememb. V prihodnjih desetletjih se bo smreka umikala na višja območja, v težavah je tudi bukev. Naši gozdovi bi lahko bili čez 50 let bolj podobni mediteranskim.

Kje konča državni les – doma ali v tujini?
03. 02. 2022 06.00Podpora in oskrba domače lesnopredelovalne industrije, tudi to je bil razlog za ustanovitev družbe Slovenski državni gozdovi. Skoraj 180 podjetij, ki ima za nakup lesa sklenjene dolgoročne pogodbe, mora les predelati doma. A dva od petih največjih kupcev – Megales in GG Bled – v letu 2020 dolgoročne pogodbe nista imela. Kaj to pomeni? Da nista bila zavezana k predelavi lesa v Sloveniji? Kje je končal ta les? Medtem, ko domača podjetja opozarjajo, da lesa ne dobijo dovolj in ga morajo kupovati na tujih trgih, pa so na seznamu dolgoročnih pogodbenikov tudi tujci.

Iz gozdov ukradli 100 kamionov državnega lesa
02. 02. 2022 06.00Več kot tisoč kubičnih metrov lesa vsako leto izgine iz državnih gozdov. Največ pokradenega lesa iz gozdov v lasti države, ki se razprostirajo na 12 odstotkih površine Slovenije, so zabeležili v letu 2020, ko so izmaknili kar za 100 polnih tovornjakov lesa. Večinoma morajo storilci najprej drevesa posekati in jih s tovornjaki izvleči iz gozdov. Zato je vprašanje, kako lahko takšna dejanja ostanejo neopažena. Sodnih epilogov skorajda ni. Ukraden les iz slovenskih gozdov konča tudi v Avstriji in Italiji.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev
01. 02. 2022 06.00Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

V 5 letih na čelu državnih gozdov kar 5 direktorjev
31. 01. 2022 06.00Da so gozdovi naše bogastvo, drži tudi dobesedno. Državni gozdovi so vredni okoli dve milijardi evrov, sistem imenovanj direktorjev družbe SiDG, ki upravlja s tem kapitalom, pa omogoča politično kupčkanje, kjer vodilni prihajajo iz v tistem trenutku vladajočih strank koalicije. Trenutni glavni direktor družbe Robert Tomazin je iz SDS. Ali je SiDG res politični fevd za izčrpavanje ali so menjave petih vodstev v zadnjih petih letih politično motivirane?

Gozdovi – politični fevd?
30. 01. 2022 07.02Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je, sodeč po kadrovskih menjavah, v ospredju vsake vlade. Na čelo družbe, ki obvladuje petino vseh gozdov, ustanovili pa so jo na pobudo takratnega SD-jevega ministra za kmetijstvo Dejana Židana, vselej postavijo človeka iz vladajoče garniture. Pa zna država, ki je po gozdnatosti v evropskem vrhu, za Finsko in Švedsko, izkoristiti to izjemno naravno bogastvo? Kako kraj lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, nihče ne opazi? Kaj pomeni izjemna razdrobljenost gozdov, imamo jih kar 413 tisoč? Največji med zasebnimi lastniki pa Rimokatoliška cerkev. Zakaj smo tujcem odprli vrata na stežaj, kaj se dogaja z lesnopredelovalno industrijo in koliko je v resnici vreden naš les?

Genska napaka dviga ceno: hlod gorskega javorja rebraša prodali za 32 tisoč evrov
10. 12. 2021 20.27Si predstavljate, da bi za hlod odšteli skoraj 32 tisoč evrov? Za to rekordno vsoto je bil na dražbi prodan gorski javor rebraš z območja Novega mesta. Kupili so ga kupci iz Nemčije, ki bodo les uporabili za izdelavo vrhunskih glasbil ter opremljanje luksuznih plovil in avtomobilov. In kaj je razlog za tako visoko ceno? Verjeli ali ne – genska napaka na drevesu, ki je med kupci izjemno zaželena.

Vsak zaposleni na SiDG, ki se je odločil za cepljenje, bo dobil denarno nagrado
05. 08. 2021 17.38V družbi Slovenski državni gozdovi so se odločili, da bodo vsakemu zaposlenemu, ki bo do 30. septembra prinesel potrdilo o polnem cepljenju proti covidu-19, izplačali denarno nagrado v višini 70 evrov neto. Za podobno gesto so se že pred časom odločili tudi v skupini Eti.

Hrvaški gozdarji v slovenskem gozdu sekali na črno
05. 03. 2021 19.58Hrvaški gozdarji so na eni od t. i. Tomšičevih parcel na vzhodnem pobočju Snežnika, ki je v lasti državne gozdarske družbe Slovenski državni gozdovi, na črno posekali približno 85 kubičnih metrov pretežno smrekovega lesa. Okoliščine sta si že ogledali policija in gozdarska inšpekcija.

Iz Slovenije krenil konvoj z lesom za popotresno obnovo hrvaške Petrinje
03. 03. 2021 06.53S parkirišča nekdanjega podjetja Novoles v Straži pri Novem mestu je na pot proti Hrvaški danes krenilo devet tovornjakov vlačilcev z v Sloveniji zbranim podarjenim gradbenim žaganim lesom, ki ga bodo uporabili pri popotresni obnovi hrvaške Petrinje. Omenjeno humanitarno pomoč so zbrali člani Slovenskega lesnega združenja Sloles. Območje Petrinje je danes sicer znova stresel zmeren potres.

Polzela: 'Strah med delavci narašča. Bomo brez dela?'
23. 01. 2014 10.53Zaposleni v Polzeli se vse bolj bojijo, da bodo ostali na cesti. Družba jim namreč še vedno dolguje decembrske plače, prodaja je vse nižja, povečeval pa naj bi se tudi dolg do dobaviteljev. Za nameček pa že od lanskega maja nimajo plačanih davkov in prispevkov od dohodkov.

Preiskovanje napada na Tomazina
11. 11. 2003 00.00Policija preiskuje ozadje napada na direktorja Gozdnega gospodarstva Snežnik in kandidata za predsednika sveta SLS, Roberta Tomazina.

Napadli vodilnega člana SLS
10. 11. 2003 00.00Neznanca sta v ponedeljek zjutraj v Kočevju pretepla Roberta Tomazina, enega od kandidatov za predsednika sveta SLS.

Znane kandidatne liste za kongres SLS
29. 10. 2003 00.00Izvršilni odbor SLS je določil kandidatne liste za volitve novih organov ljudske stranke na novembrskem kongresu. Po pričakovanjih za predsednika SLS kandidirajo vodja poslanske skupine Janez Podobnik, podpredsednik stranke Ivan Bizjak in predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Peter Vrisk.