rožej

Goče, vas, kjer se je moral čas ustaviti

30. 06. 2023 19.27

Ste že kdaj slišali za Goče? Slikovita vasica v vipavski občini, kjer živi le še okoli 180 ljudi, je obdana z vinogradi, turistom, ki jo obiščejo, pa se zdi, da se je čas v njej ustavil že pred stoletji. Hiše iz peščenjaka, okrašene s kamnoseškimi okrasi, in ulice, nič širše od metra. Vas Goče je v celoti že 36 let kulturni spomenik lokalnega pomena. To pa je domačinom le v breme, saj zaradi spomeniške zaščite, ki prinaša kopico omejitev, namreč razvoja v vasi ni. Na Gočah si tako že leta prizadevajo, da bi dobili svoj prostorski načrt. Po 30 letih so zdaj končno dočakali dokument, s katerim bodo mogoče prenove domačij in druge infrastrukturne spremembe.

Na humanitarnem Pokalu enotnosti letos tudi slovenska ekipa

28. 06. 2023 19.01

V Frankfurtu poteka že drugi prav poseben nogometni turnir, ki se ne vrti okoli vrtoglavih zneskov in nogometnih zvezdnikov. Za dober namen v nogometu tekmuje 165 mladih iz begunskih in gostiteljskih skupnosti, vsak s svojo zgodbo, pa tudi člani EU in Uefe. Gre za športno-humanitarni spektakel, ki promovira premeščanje razlik in kulturnih ovir med begunci in razseljenimi osebami ter državami gostiteljicami. Za begunce in begunke z vsega sveta je to spektakel, nogomet pa ljudi združuje. Letos v turnirju prvič sodeluje tudi slovenska ekipa z evropskim poslancem Matjažem Nemcem na čelu, ki je danes tudi aktivno igral.

Prebivalci Vrtojbe od Kolektorja CPG zahtevajo zaprtje asfaltne baze

27. 06. 2023 16.14

Štiri leta pogovorov, prošenj in vprašanj, zdaj pa imajo Vrtojbčani dovolj. Dovolj smradu, dovolj hrupa in dovolj škodljivih izpustov. Zahtevajo popolno zaprtje asfaltne baze na območju Vrtojbe, proti njenemu lastniku, Kolektorju CGP, pa bodo vložili tudi tožbo. Asfaltna baza Vrtojba po mnenju civilne iniciative ne deluje samo na neprimerni lokaciji sredi kraja, temveč tudi brez gradbene in okoljevarstvene dokumentacije. Na inšpekcijo za okolje in prostor so doslej poslali več prijav, obrnili so se tudi že na pristojno ministrstvo, vlado, predsednika države in varuha človekovih pravic, a spremenilo se ni nič.

50 odtenkov fasade: regulacija, priporočila, barvna lestvica ...

12. 06. 2023 18.39

Bi vas motilo, če bi vaš sosed svojo fasado pobarval živo rumeno ali pa morda signalno rdeče? Takšne barve zagotovo privabljajo pozornost mimoidočih, prav tako gre za osebno odločitev posameznika. A ne glede na želje nekoga lahko tako vpadljive barve negativno vplivajo ne le na ljudi, ampak tudi na naravo, so enotni arhitekti. Mnenja so različna, meja svobodne odločitve pa tanka. Arhitekti se zato strinjajo, da je regulacija potrebna, a bi lahko imela stroga pravila pri ljudeh popolnoma nasproten učinek. Nekatere občine so se za sprejemljivo barvno lestvico fasad tako odločile že pred leti, ministrstvo za naravne vire in prostor pa zdaj pripravlja še enotna priporočila za vso Slovenijo.

Zaradi jelenjadi 'izginjajo žlahtni listavci', kmetje morajo kupovati krmo

09. 06. 2023 20.02

Veliko govorimo o škodi, ki jo povzročajo medvedi, divje svinje in volkovi, na območju od Triglava do reke Idrijce na jugu pa že več let največ težav povzroča jelenjad. Zadnjih šest let se je število jelenjadi namreč občutno povečalo, posledično pa je večja tudi škoda, ki jo povzroča, opozarjajo tako kmetje in lovci kot tudi župani občin zahodne Slovenije. Na posameznih pašnikih v vaseh se ob jutrih pase tudi več kot 60 živali, trave ni, kmetje pa morajo krmo za svojo živino dokupovati. Cerkljanski kmetje in lastniki gozdov si želijo, da bi populacijo zmanjšali. Predviden je sicer odvzem 1900 glav jelenjadi, a vprašanje je, ali bo to dovolj.

Vojaške vaje in nelagodje domačinov: zaradi hrupa se tresejo okna

09. 06. 2023 16.31

Na Počku, edinem vojaškem poligonu pri nas, poteka vojaška vaja Jadranski udar, kjer sodeluje 800 vojakov. Poka tako ponoči kot podnevi. Domačini iz več vasi v okolici že leta opozarjajo, da vojaške vaje na Poček ne sodijo več, saj je hrup vsako leto hujši. Letos pa se je oglasil celo ravnatelj Osnovne šole Prestranek, da je ob takem hrupu nemogoče normalno poučevati. Če poenostavimo, izobrazba ali vojaška pripravljenost?

Nevarnosti povečanega sosežiga odpadkov, za zdravje se bojijo vsi domačini

07. 06. 2023 16.48

Več kot 100 let se že kadi iz anhovskih peči. Njihov cement se je uporabljal pri več kot polovici objektov v državi. V zadnjih 15 letih so namenili 150 milijonov evrov za eno najsodobnejših linij za proizvodnjo cementa v Evropi. A zrak iz anhovskih peči že več kot 100 let dihajo okoliški prebivalci. Tudi zrak, kjer za proizvodnjo cementa smeti uporabljajo kot gorivo. In povečanju tega sosežigavanja so domačini že pred 22 leti na referendumu jasno rekli ne. Proizvodnja se je vseeno povečala. Podjetje ne pošilja meritev temperature sosežigavanja. Arso pravi, da so te meritve nujne, ob tem je pri drugih opravljenih meritvah več odstopanj.

Vreme prizadelo domače sadjarstvo: bera češenj 25-odstotna

05. 06. 2023 20.01

Cene sadja in zelenjave so poletele v nebo, domačega pridelka praktično ni. Po marelice, nektarine in breskve so morali dobavitelji vse do Turčije. Suša v Španiji, poplave v Italiji in zdaj še deževen maj pri nas, vse to katastrofalno vpliva na količino sadja in zelenjave v Evropi in posledično na cene. Pričakuje se, da bodo te tudi do dvakrat višje, kot smo vajeni. In tako bo vsaj še nekaj tednov. Obiralci češenj v Kostanjevici na Krki hitijo z obiranjem, a tudi pri njih letina ne bo dobra, saj je že spomladanska pozeba poskrbela, da bo bera dosegla zgolj od 20 do 25 odstotkov pričakovane.

V izolsko marino iz hotela Delfin do zdaj izteklo že 30 tisoč litrov olja

19. 05. 2023 18.34

Domačine na Obali že več mesecev skrbijo oljni madeži v izolski marini. Prvič so se pojavili pred petimi meseci, ko je iz hotela Delfin zaradi napake pri menjavi ventila izteklo kurilno olje. Po do zdaj znanih podatkih je izteklo kar 30 tisoč litrov olja, a končnih podatkov, kakšna je dejanska količina, še ni. Zdaj jih odstranjujejo s pivniki, a vprašanje je, če bo to dovolj. Nafta, ki je iztekla, se namreč še vedno nahaja v zemljini in se predvsem v času padavin izpira v morje.

Kako napreduje pogozdovanje po uničujočem žledolomu?

12. 05. 2023 19.14

V Sloveniji je leto 2014 znano po najbolj uničujočem žledolomu, ki je zajel kar polovico slovenskih gozdov. Škoda je bila nepredstavljiva, ocenjena pa je na več kot 400 milijonov evrov. Najhuje je bilo predvsem na območju Postojne in Pivke. K razsežnosti katastrofe je prispevala kombinacija žledoloma, snegoloma in predhodnih obilnih padavin, ki so namočila in razmehčala tla. Tam, kjer je bil gozd poškodovan preveč, ga je bilo treba pogozditi. Zato so že oktobra istega leta začeli z obnavljanjem gozdov, obnova, sicer v manjšem obsegu, pa traja še danes.

Prevelik kozolec – črna gradnja?

11. 05. 2023 18.34

Kako zdrava kmečka logika trči ob birokratske nesmisle in prepomembnost tistih, ki sedijo v pisarnah, kaže zgodba 76 kvadratnih metrov velikega kozolca. Kozolca, ki ga lovska družina Braslovče uporablja za svoje dogodke, shranjevanje krme za divje živali, Inšpektorat za okolje in prostor pa trdi, da je črna gradnja, zato od lovcev zahteva, da ga podrejo. Po njihovem bi lahko tam stal kvečjemu kozolec, velik največ devet kvadratnih metrov. Ste že slišali za kozolec, ki je velik toliko kot ena soba? To je samo zadnji v vrsti neverjetnih, a še kako resničnih zapletov.

'Pozebe, ki so bile včasih redkost, so danes stalnica'

10. 05. 2023 19.17

Bomo letos plačevali rekordne cene za slovensko sadje oziroma bomo kupovali le uvoženo? Na nekaterih območjih, predvsem v slovenski Istri, je škoda zaradi pozebe namreč stoodstotna. Najhuje je bilo v Vanganelski dolini v Kopru, kjer je bila aprilska pozeba usodna za zgodnje breskve in marelice. Naša ekipa je bila danes tam, pa tudi v Sečovljah, kjer je s sadjarjem Serdžijem Poropatom pogledala škodo, ki jo je pozeba povzročila na njegovih nasadih kakija.

Mobilni heroji med starostniki razblinjajo strah pred tehnologijo

08. 05. 2023 15.30

Medtem ko mlajše generacije obvladajo sodobno tehnologijo, je že osnovna uporaba računalnika za marsikoga nočna mora. Ker je danes za čim bolj samostojno življenje digitalna pismenost ključna, so se pod okriljem Ljudske univerze v Velenju na pot znova odpravili Mobilni heroji, ki bodo po ruralnih območjih digitalno izobraževali starejše od 55 let. S kakšnimi težavami se pri uporabi tehnologije soočajo starejši in kakšno pomoč po kaosu, ki so ga povzročili digitalni boni, zdaj obljublja ministrstvo za digitalno preobrazbo?

Kamp Šobec v poletno sezono z novim krožiščem in glamping šotori

04. 05. 2023 18.51

Kampiranje postaja ena najbolj priljubljenih oblik dopustovanja. A ker so pričakovanja in potrebe gostov vse večje, zgolj idilično okolje za dober obisk kampa ni več dovolj. Tega se zavedajo tudi v Kampu Šobec, ki sodi med najboljše slovenske kampe. Že 65 let nudi prostor za oddih gostom z vsega sveta, vsako leto pa se ga trudijo še izboljšati. Letos so uredili tudi krožišče na glavni cesti, postavili sončne celice in zgradili glamping šotore. Direktor Uroš Ambrožič tako pričakuje odlično sezono.

Hrastničan s častnim redom Britanskega imperija

27. 04. 2023 19.06

Ni je večje časti za Britanca, kot je nagrada, ki ti jo podeli kraljica oziroma kralj, zdaj torej Karel III. No, ta čast, četudi ni z Otoka, je doletela tudi Slovenca Gorazda Vecka. In s čim si je, sicer Hrastničan, prislužil častni red Britanskega imperija? 14 let na otoku dela kot trener paranamiznega tenisa in je podpisan pod izjemne dosežke britanskih paranamiznih tenisačev. A kljub predanosti in ljubezni do svojega dela si niti misliti ni mogel, da bo ta trud prepoznala monarhija in da ga morda čaka celo sprejem pri kralju.

Tinitus, pogosta okvara sluha: 'Piskanje je prisotno vsako sekundo'

26. 04. 2023 19.08

Konstantno piskanje, šumenje in brenčanje. To so simptomi tinitusa. V veliki večini gre za okvaro sluha, ki je zelo pogosta. Po nekaterih podatkih naj bi s tem živela tretjina ljudi. Pogosto prizadene glasbenike in mlade, nekateri zaradi nadležnih zvokov ne morejo spati. Piskanje je prisotno vsako sekundo, razlaga Bojan Krhlanko, bobnar legendarne skupine Laibach. Zakaj do tega pogosto pride ravno pri glasbenikih in mladih, kakšni so simptomi in zakaj je pomembna preventiva? V luči mednarodnega dne ozaveščanja o hrupu smo preverjali nevarnosti in posledice.

Predlog zakona o zaščiti živali razburja veterinarje: Zakaj smo študirali?

25. 04. 2023 19.11

Ena glavnih zahtev kmetov je tudi sprememba predlogov novega zakona o zaščiti živali, za katerega pravijo, da je neprimeren, nepremišljen in nestrokoven. S tem se strinjajo tako Kmetijsko gozdarska zbornica kot Sindikat veterinarjev in Veterinarska fakulteta v Ljubljani. Mnenje o pravilni oskrbi rejnih živali in hišnih ljubljenčkov bi namreč lahko podajali pooblaščeni svetovalci po 40-urnem tečaju in pridobljeni licenci. Gre za razvrednotenje našega poklica, so jasni veterinarji.

Ali bi se odpravili v Italijo na pico s črički?

25. 04. 2023 19.11

Dejstvo je, da je hrane dovolj, če bi jo pametno razporedili. A dejstvo je tudi, da tega ne naredimo in da je proizvodnja hrane eden večjih onesnaževalcev. Ob večanju števila prebivalcev se iščejo alternative temu, kar jemo zdaj. Ena izmed teh so žuželke. Lani so na Češkem pojedli za 2,1 milijona evrov užitnih žuželk, kar kaže, da tudi to postaja posel. Proizvajalci hrane v Evropski uniji lahko od januarja letos uporabljajo štiri vrste žuželk in ličink. Da gre za resno zadevo, dokazujejo Italijani, ki veljajo za ene največjih gurmanov. Pri njih se lahko dobi tudi pica s črički.

Rok se izteka, a seznam eksotičnih živali ostaja neznanka

14. 04. 2023 19.06

Izteka se rok za objavo seznama prepovedanih eksotičnih živali, kar predvideva Zakon o zaščiti živali iz leta 2021. Kljub temu da lastniki in rejci eksotičnih živali že mesece nestrpno pričakujejo seznam, pa še vedno ni znana niti ena žival, ki se bo znašla med prepovedanimi. Rejce želv, papig, kač, pajkov in kuščarjev zato skrbi, kaj se bo zgodilo z njihovimi dejavnostmi, z rejo, s katero se nekateri ukvarjajo že vse svoje življenje.

Na lov za štorkljo Belo

12. 04. 2023 19.07

Najbolj iskana štorklja Bela je pred štirimi leti iz Slovenije odpotovala proti Afriki. Še preden je zapustila Slovenijo, pa so jo na Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije leta 2019 opremili z GPS-oddajnikom, da so lahko spremljali njeno selitev in pot proti Afriki. Ker je baterija na njenem oddajniku vse slabša, je letos društvo prejelo malo novic o tem, kje se nahaja. Prav tako jim oddajnik ne bo sporočil, kdaj in ali se bo vrnila v Slovenijo.

Kolesarska pot Bled–Bohinj: se uničuje narava?

06. 04. 2023 19.15

Že lansko leto se je začela gradnja nove kolesarske poti z Bleda do Bohinja. Sedaj pa so domačini izrazili skrb, da se del kolesarske proge gradi drugače, kot je bilo dogovorjeno, in da se zato uničuje neokrnjena narava Bohinjske Bistrice. En del nove kolesarske poti bo potekal tudi na območju Lepenc, tik ob desnem bregu Save. Za to območje je zavod za varovanje narave izdal mnenje, da se v samo strugo reke ne sme posegati. Kaj torej počnejo delovni stroji na posnetku, ki je zaokrožil po internetu?

Na robotskem hekatonu sestavljali robota za pakiranje izdelkov

30. 03. 2023 17.18

Roboti lahko namesto nas opravljajo marsikatera dela, ki so dolgočasna, nevarna ali umazana. Eno izmed takih del je na primer pakiranje izdelkov v škatle. Zato je podjetje Iskraemeco študentom na tekmovanju robotski hekaton postavilo izziv, napisati program za robota, ki bi pri takem delu zamenjal ljudi. Pa so študentje staknili glave. Roboti namreč sami po sebi ne znajo ničesar, človek je tisti, ki vanje naloži vse podatke. In kot smo lahko videli, so slovenski študentje pri tem zelo uspešni.

Vetrnici na območju Razdrtega se bo pridružila še ena

29. 03. 2023 17.05

Na območje Razdrtega, tik ob avtocesti, kjer že stoji ena vetrnica, se sedaj po sedmih letih gradi nova, sicer manjša. Investicija v to bo 850 tisoč evrov. Takoj, ko so na območje prišli delovni stroji, pa se je na občino pritožila krajevna skupnost. Kdo vetrnico na tem območju sedaj postavlja in koliko hiš bo letno oskrbela z električno energijo?

Zaradi izjemno visokih stroškov sadjarji zmanjšujejo površine sadovnjakov

17. 03. 2023 18.21

Pridelava jabolk, ki jih izvažamo po vsem svetu, zaradi visokih stroškov upada. Če je Slovenija pred leti proizvedla 75.000 ton jabolk, slovenski sadjarji pričakujejo, da se bo zaradi slabih vremenskih razmer in številnih kriz to število kmalu prepolovilo. Tudi v Evrosadu so morali zmanjšati za kar 30 odstotkov površin sadovnjakov jablan in hrušk ter se preusmeriti na druge sadne vrste. Visoki stroški pa so jih, tako kot druge sadjarje, udarili po žepu v skoraj vseh pogledih, podražila so se gnojila, elektrika, proizvodnja, embalaža, višji so tudi stroški hlajenja.

Azilni delavci: na delo čakajo devet mesecev z le 18 evri žepnine na mesec

13. 03. 2023 18.37

Od nevarnih delovnih pogojev, dela na črno in 10-dnevnih ali celo enotedenskih pogodb do plačila borih tri evre na uro. V takšnih pogojih so primorani delati prosilci za azil, preden po devetih mesecih bivanja v Sloveniji sploh pridobijo delovno dovoljenje. Prejmejo le 18 evrov žepnine na mesec, zato pogosto vsaj prve mesece delajo na črno. V Sloveniji je trenutno 449 prosilcev za azil, njihove vloge pa se rešujejo od nekaj mesecev do več let. Slovenska podjetja pa nujno potrebujejo delovno silo, saj je slovenski kadrovski bazen prazen.

Pomanjkanje delavcev: za delavce iz tujine predolgi postopki

10. 03. 2023 16.23

Lani oktobra je bilo v Sloveniji med 910.000 delovno aktivnimi prebivalci 125.000 tujih delavcev, to je 12,5 odstotka. V turizmu, gostinstvu, logistiki, zdravstvu in sociali je povpraševanje veliko, a delavcev je še vedno premalo. Za delavce iz tujine pa postopki trajajo predolgo. Tuji državljan namreč čaka tudi osem mesecev, da dobi vso dokumentacijo. Na Hrvaškem medtem delavec s Filipinov potrebuje manj kot mesec dni, da lahko začne z delom.

Na Gorenjskem volkovi povzročajo strah in trepet

27. 02. 2023 18.37

Po vsej državi je sicer po zadnjih podatkih 12 tropov volkov, kar pomeni okoli 120 volkov, številka pa se veča. Vedno več pa je tudi napadov, ne le na drobnico, ampak tudi na večje živali, od goveda, konjev pa tudi do jelenjadi. Na Zgornjem Gorenjskem je bilo lansko leto kar 38 napadov, ki so bili prijavljeni, poginilo je 91 živali, ogromno pa jih niso našli nikoli, zato kmetje za izgubljene živali niso prejeli odškodnin. Kmetje zaradi škode zato ne vedo več, ali sploh še kmetovati, drage naložbe v zaščito pred napadi volkov, kot so pastirski psi, ovratnice in drage ograje, niso več zagotovljene rešitve. Zdi se, da nič od naštetega ne ustavi lačnih volkov, ki se vedno bolj neustrašno bližajo tudi domovom ljudi.

Tufik Mustajbašić, zadnji ljubljanski torbar

22. 02. 2023 18.39

Med poklici, ki bi jih lahko prešteli na prste ene roke, mlajše generacije pa verjetno zanje še niti slišale niso, so tudi torbarji. A jih k sreči še najdemo. Eden zadnjih mojstrov svoje obrti je Tufik Mustajbašić, ki v svoji delavnici že 30 let ročno izdeluje usnjene izdelke. Kakšne spomine na nekoč cvetočo obrt ima zadnji ljubljanski torbar in kako hitro lahko izkušeni mojster naredi takšno žensko torbico?

Bi zakon o bolniški ob boleči menstruaciji povečal diskriminacijo žensk?

20. 02. 2023 19.53

V Španiji lahko sedaj zaposlene ženske, ki imajo zaradi menstruacije hude težave, ostanejo doma. S tem je Španija po zgledu Japonske, Indonezije in Zambije postala prva država v Evropi in ena redkih na svetu s tovrstno zakonodajo. Kako pa je možno takšno posebno vrsto bolniške odsotnosti nadzorovati in kako bi delodajalec ali zdravnik lahko potrdil plačano odsotnost? Slovenski ginekologi so do tega kritični, za razliko od stranke Levica, ki bi španski zakon sprejela tudi pri nas.

Še zadnje priprave v dolini svetovnih prvenstev

17. 02. 2023 18.45

Hoteli v okolici Planice in zunaj nje so že nekaj časa skoraj popolnoma zasedeni, gostijo namreč ne le turiste, ampak tudi tehnične in smučarske ekipe z vsega sveta. V kakšnem obsegu potekajo priprave, ki trajajo že 11 let in aktivno štiri? Koliko boste odšteli za vstopnice in katere države, ki jih morda ne bi pričakovali na smučarskem svetovnem prvenstvu, bodo do torka že v Planici?