rna

Nekoč vedra vode, zdaj mejnike pri raziskovanju ALS ustvarjajo tudi Slovenci
03. 10. 2023 10.48Se še spomnite veder ledene vode, s katerimi so se nekoč polivali znani, pa tudi manj znani po svetu? Takrat je šlo za ozaveščanje o hudi genetski bolezni amiotrofična lateralna skleroza, bolj znana pod kratico ALS. Ljudje so takrat osveščali, znanstveniki pa raziskujejo tudi vzroke za nastanek te bolezni in frontotemporalne demence (FTD). Mednarodna skupina raziskovalcev, del katere so tudi slovenski znanstveniki, pa je zdaj dosegla nov mejnik. Odkrili so namreč nov mehanizem, povezan z mutacijo v genu C9orf72.

Znanstveniki končno vedo, zakaj ljudje pozimi pogosteje zbolimo
07. 12. 2022 08.09Zima se bliža in postaja vse bolj hladno, s tem pa na vrata trka tudi sezona gripe in prehladov, ko kar naenkrat vsi, ki jih poznamo, smrkajo, kihajo ali še kaj hujšega. Mikrobi so sicer prisotni vse leto, prehladimo se lahko tudi poleti. Znanstveniki so se tako vprašali, zakaj ljudje za gripo in prehladom pogosteje zbolimo, ko je zunaj hladno, in kot pravijo, so prišli do ugotovitve.

ECDC: Opičje koze bi lahko tudi v Evropi postale endemične
23. 05. 2022 08.31Opičje koze bi lahko tudi v Evropi postale endemične, svari ECDC. WHO medtem miri, da naj bi bilo tveganje za splošno populacijo za zdaj izjemno nizko in da je situacija obvladljiva. Do zdaj so primere opičjih koz potrdili v 15 državah zunaj Afrike. V Evropi so potrdili že več kot 80 primerov, okužbe se pojavljajo tudi v ZDA, Kanadi, Avstraliji in Izraelu. Gre za zelo stabilen virus, zato so mutacije malo verjetne, vseeno pa strokovnjaki WHO zdaj preiskujejo, ali je pri trenutnih izbruhih morda prišlo do mutacije virusa.

Kitajski znanstveniki so razvili štiriminutni PCR-test
09. 02. 2022 16.29Znanstveniki kitajske univerze Fudan v Šanghaju so sporočili, da so razvili test na covid-19, ki združuje hitrost hitrega antigenskega testa ter natančnost PCR-testa. Natančne rezultate naj bi testirani prejeli v le štirih minutah. Študija na majhnem vzorcu je pokazala njegovo 100-odstotno natančnost, saj je pravilno obdelal vse vzorce, če pa se bo podobna natančnost pokazala tudi na večjem številu vzorcev, bi lahko nova tehnologija močno spremenila igro.

Kuba razvila svoja cepiva, zaobšla blokado ZDA in precepila večino prebivalstva
04. 12. 2021 12.25Kljub desetletjem gospodarskih in političnih sankcij, je Kuba na pragu uspeha v boju proti covidu-19. Cepivo Soberana je po kliničih preizkušanjih pokazalo 92,4-odstotno učinkovitost. Na otoku, kjer so razvili že dve cepivi, je vsaj en odmerek prejelo 90 odstotkov prebivalstva, število okužb pa se je v zadnjih dveh mesecih drastično zmanjšalo. Cepljenje je sicer dobilo zalet šele po tem, ko so posamezniki in organizacije uspeli zaobiti ameriško blokado in Kubi donirati več kot osem milijonov injekcijskih igel. Vsa svetovna podjetja, ki jih proizvajajo, namreč s Kubo zaradi ameriških sankcij ne smejo poslovati.

BLOG: Vplivi B-vitaminov na zdravje
21. 11. 2021 17.09Vitamini B pomagajo pretvoriti druga hranila v energijo, vzdržujejo zdrav metabolizem ter podpirajo delovanje živcev in jeter, zdravje kože, zdravje oči in rast oziroma razvoj ploda med nosečnostjo.

11 trditev 'iniciative zdravnikov' pod drobnogledom: sestava cepiv, kancerogene snovi ...
11. 11. 2021 11.10V teh dneh prah znova dviguje pismo "Iniciative slovenskih zdravnikov", naslovljeno kot poziv k takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov s covid-19 cepivi v Sloveniji. V svojem pisanju izpostavljajo vrsto trditev, za katere se ob podrobnejši analizi izkaže, da so neresnične. Navedbe smo pod drobnogled vzeli skupaj z dr. Romanom Jeralo, priznanim slovenskim znanstvenikom, doktorjem kemijskih znanosti, sinteznim biologom, ki je tudi bdel nad slovensko skupino za razvoj cepiva proti covidu-19.

Poklukar: Pogoj CPT in ukrepi nas peljejo v pravo smer
07. 10. 2021 15.03Minister za zdravje Janez Poklukar je na novinarski konferenci povedal, da je bila uvedba pogoja PCT oz. CPT orodje, ki smo ga imeli na voljo, da živimo normalno. "Edina druga možnost je bilo popolno zaprtje družbe, česar si nihče od nas ne more več predstavljati, si tega ne želimo, niti si tega kot družba ne moremo več privoščiti," je dejal in dodal, da nas ta pogoj pelje v pravo smer, zato ga velja še naprej upoštevati. Poudaril je, da je cepljenje kljub redkim stranskim učinkom še naprej varno in učinkovito. O cepivih je spregovoril tudi Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo v Ljubljani.

'Ker je cepiv dovolj, je zdaj bolj smiselno uporabljati mRNA-cepiva'
30. 09. 2021 19.13Po tragični smrti 20-letnice po cepljenju z Janssenom, ljudje, kot kaže, razumejo, da gre za zelo redek zaplet ter da je cepljenje pot iz epidemije. V našem največjem cepilnem centru v Ljubljani so, dan po zapletu, cepili več ljudi kot v soboto. Odločitev, da cepljeni z Janssenom izpolnjujejo pogoj PCT takoj po cepljenju, pa je bila politična in napačna, medtem poudarja stroka. Čeprav je bilo jasno, da omenjeno cepivo nudi slabšo zaščito in so bili znani – sicer redki – zapleti, so ga številni izbrali prav zato, da bi si hitreje zagotovili svobodno življenje. Ker je cepiv dovolj, je zdaj bolj smiselno uporabljati mRNA-cepiva, pravijo strokovnjaki.

mRNA cepivo pred okužbo s koronavirusom učinkovito ščiti tudi nosečnice
07. 09. 2021 15.46Cepivo mRNA proti covidu-19 proizvajalca Pfizer/BioNTech pred okužbo z novim koronavirusom ter bolnišničnim zdravljenjem dobro ščiti tudi nosečnice. Učinkovitost cepiva je pri nosečnicah primerljiva s splošno populacijo, je pokazala raziskava, ki so jo opravili v Izraelu, njene ugotovitve pa objavili v strokovni reviji Nature Medicine.

Indija odobrila prvo DNK-cepivo proti koronavirusu na svetu
21. 08. 2021 12.01Indijski regulator za zdravila je za nujno uporabo odobril prvo DNK-cepivo proti covidu-19 na svetu. Cepivo ZyCoV-D, katerega uporabniki sicer potrebujejo tri odmerke, je simptomatsko bolezen preprečilo pri 66-odstotkih cepljenih. Gre za drugo cepivo, ki ga Indija proizvaja sama, podjetje pa namerava letno pripraviti do 120 milijonov odmerkov.

Epidemiološke razmere v Franciji vse težje, vandali napadli več cepilnih centrov
11. 08. 2021 15.57Epidemiološke razmere v Franciji so zaradi koronavirusne različice delta vse težje, je poudaril francoski predsednik Emmanuel Macron. Razmere so najhujše na otokih Martinique in Guadeloupe v Karibskem morju. To je po Macronovih besedah dokaz, da se je treba cepiti, saj je precepljenost na teh otokih nizka. Vandali so medtem napadli več cepilnih centrov in druge zdravstvene ustanove, nekatere so porisali tudi z nacističnimi simboli.

V nedeljo potrdili 113 novih okužb: 'To nakazuje na umirjanje epidemije'
17. 05. 2021 09.43V Sloveniji so v nedeljo opravili 1504 PCR-testov in potrdili 113 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je tokrat znašal 7,5 odstotka. Ob tem so opravili tudi 7399 hitrih antigenskih testov. Aktivnih primerov v državi je tako zdaj 7466, povprečje zadnjih sedmih dni pa znaša 444.

Proizvodnja cepiva v Sloveniji?
10. 05. 2021 19.39Katero slovensko farmacevtsko podjetje se bo lotilo proizvodnje cepiva proti covidu-19, ki jo je napovedal predsednik vlade? Za zdaj uradnih podrobnosti o tem ni, je pa tudi državni sekretar na ministrstvu za zdravje potrdil, da pogovori potekajo. Z več različnimi proizvajalci cepiva pa že sodelujejo v ajdovskem podjetju Bia Separations.

Kaj bo z drugim odmerkom cepiva AstraZenece? Pristojni: Cepiva je dovolj
10. 05. 2021 18.01Vodja svetovalne skupine za cepljenje proti covidu-19 Bojana Beović je glede možnosti, da bi zmanjkalo cepiva AstraZenece, dejala, da bi lahko drugi odmerek cepiva nadomestili s cepivom Pfizerja ali Moderne. Evropska komisija namreč ni oddala novih naročil za cepivo AstraZenece, pogodba pa se izteče junija. Kaj to pomeni za tiste, ki čakajo drugi odmerek tega cepiva?

'Glede na strokovna priporočila v Sloveniji izbire cepiva glede na starost ni'
08. 05. 2021 07.00Po vseh zapletih in nezaupanju v nekatera cepiva smo na prelomni točki, saj vemo, da nas le cepljenje lahko reši iz primeža pandemije. Veliko je govora o tem, katero cepivo bo kdo prejel, a kot pojasnjuje Beovićeva, glede na strokovna priporočila v Sloveniji izbire cepiva po starostni skupini ni. Vodja koordinacije cepilnega centra ZD Ljubljana je medtem dejala, da imajo za zdaj dovolj zmogljivosti in čakajo prijave. Če odštejejo tiste, ki čakajo na drugi odmerek, bi lahko vse osebe, ki jih imajo trenutno v bazi, cepili v devetih dneh.

V odpadnih vodah na Obali zaznali večjo količino virusa
12. 03. 2021 10.53Meritve, ki jih na sedmih čistilnih napravah redno izvaja Nacionalni inštitut za biologijo, so pokazale večji skok v prisotnosti novega koronavirusa v odpadnih vodah na Obali. Ali je to indikator za novo rast okužb na tem območju? To bo v naslednjih dneh zanimivo opazovati, pravi Luka Renko iz sledilnika covid-19. Razlog bi po njegovem mnenju lahko bil angleški sev, ki je v tej regiji v porastu.

Kacin: Do konca junija bo cepljena polovica prebivalcev
03. 03. 2021 09.59"Če bomo nadaljevali s takim tempom, bomo do konca junija cepili polovico prebivalcev. Naše ambicije so večje. Pričakujemo tudi cepivo Johnson & Johnsona, ki ga bo EMA potrjevala naslednji teden," tako nacionalni koordinator za logistični del akcije množičnega cepljenja zoper covid-19 Jelko Kacin.

Ukrepi proti covidu-19 preprečujejo širjenje gripe. Letos je v Sloveniji (še) ni
22. 02. 2021 06.00V soboto je minilo eno leto od vdora novega koronavirusa v Evropo. Številni so ga na začetku primerjali z že dobro poznano gripo, vendar se je izkazalo, da je covid-19 pravzaprav veliko smrtonosnejša bolezen. Čeprav je obe bolezni težko primerjati, lahko na primeru ZDA vidimo, da za gripo letno umre tudi do 61 tisoč ljudi, za covidom-19 pa je v enem letu v ZDA umrlo skoraj 500 tisoč ljudi, pove Anja Osovnikar s Projekta Imuno. Letos v Sloveniji še nismo zaznali virusa gripe. Kaj je razlog za to in kakšne so razlike med gripo in covidom-19? Bi lahko ustvarili tudi cepivo, ki bi ščitilo proti obema virusoma hkrati?

Bomo v Sloveniji prihodnji teden cepili vse starejše od 80 let?
20. 02. 2021 19.48Po besedah pristojnih naj bi v prihodnjem tednu precepili vse starejše od 80 let. Luka Renko s covid sledilnika o tej napovedi dvomi in opozarja, da v to starostno skupino sodi 115 tisoč Slovencev, po zadnjih podatkih pa jih je bilo cepljenih le dobrih 49 tisoč. Uresničitev napovedi je sicer odvisna od posameznih zdravstvenih domov. V Mariboru so tako že začeli cepiti starostno skupino nad 75 let. Srbija je medtem s Pfizerjem podpisala novo pogodbo o dobavi še 2,3 milijona odmerkov cepiva. Teh imajo že zdaj toliko, da brezplačno cepijo tudi državljane drugih držav.

52 dni cepljenja: manj odsotnosti zdravstvenih delavcev, hospitalizacij in smrti
17. 02. 2021 06.0052 dni, 3,4-odstotna precepljenost. Daleč od cilja. A vpliv cepljenja se že pozna tam, kjer je to najpomembnejše – upadlo je število hospitalizacij, oskrbovanci DSO na covidnih oddelkih so postali redkost. Zaradi cepljenja zdravstvenih delavcev je tudi manj kadrovske stiske v bolnišnicah, medtem ko na reprodukcijski faktor cepljenje še nima bistvenega vpliva.

Bodo cepiva ustavila nepredvidljive in bolj nalezljive seve?
05. 02. 2021 06.00Od izbruha v kitajskem Vuhanu je novi koronavirus že večkrat spremenil svojo obliko. Čeprav so mutacije tovrstnih virusov običajne in pogoste, skrb vzbujajo angleški, južnoafriški in brazilski sev. Ti so po prvih ocenah znanstvenikov veliko bolj prenosljivi od izvirne različice, prvega pa smo potrdili tudi že v Sloveniji. Zato ostaja vprašanje, kakšen vpliv na potek pandemije bodo imeli v prihodnje in kar je najbolj pomembno, ali bodo proti njim učinkovita tudi cepiva?

Prva študija, ki bo na prostovoljcih testirala kombinacijo različnih cepiv
04. 02. 2021 08.57V Veliki Britaniji so začeli zbiranje prostovoljcev za prvo študijo, v kateri bodo testirali kombinacijo dveh različnih cepiv. Na več kot 800 ljudeh, starejših od 50 let, bodo tako primerjali učinkovitost cepljenja, ko posameznik najprej prejme odmerek cepiva AstraZenece, čez nekaj tednov pa še odmerek Pfizerjevega cepiva ali obratno.

'Slovenska epidemiološka krivulja je unikatna'
03. 02. 2021 10.58"Slovenska epidemiološka krivulja je unikatna," je na današnji konferenci dejal direktor klinike Golnik Aleš Rozman. Borut Štrukelj, redni profesor na Fakulteti za farmacijo, je medtem opomnil, da v ponedeljek pričakujemo cepivo AstraZenece, in pojasnil, da bomo v Sloveniji ubrali drugačno strategijo od nekaterih držav EU ter cepivo uporabili tudi pri starejših od 65 let. Povedal je še, da cepiva proti covidu-19 nudijo daljšo zaščito, kot so sprva mislili.

'Če je cepivo Pfizerja in Moderne mercedes, je cepivo AstraZenece dober clio'
29. 01. 2021 06.00Cepljenje proti covidu-19 se je v Sloveniji začelo 27. decembra 2020 in za maskami strokovnjakov, ki so na ta dan poročali o prvih cepljenih v DSO-jih, se je skrival nasmešek. Od takrat je minil že več kot en mesec in v tem času smo do 27. januarja cepili 51.653 ljudi, 13.319 z dvema odmerkoma. Ker pa smo še daleč od cilja, tudi zaradi nezaupanja v cepiva, moramo začeti pri osnovah: kako delujejo cepiva, kakšna so, kdo stoji za njihovim razvojem?

Dejstva, ki jih morate vedeti o cepljenju proti covidu-19
28. 01. 2021 06.00"Razvoj cepiva je podvig znanosti, zdaj potrebujemo še podvig populacije, ker samo cepivo ne bo rešilo niti enega življenja – cepljenje ga bo." To je poziv prvega epidemiologa v državi Maria Fafangela. Po zadnji Medianini anketi bi se cepilo skoraj 60 odstotkov vprašanih, a skrb vzbuja to, da informacije o cepivu proti covidu-19, ki temeljijo na znanosti in dejstvih, še niso zaobjele polovice Slovencev, ki so zaradi cepljenja zaskrbljeni. Zato poglejte dejstva o novem cepivu proti covidu-19 in dobili boste osnovne informacije o tem, kaj morate vedeti o cepljenju, koristih, stranskih učinkih, mitih in resnicah.

'Zaradi mutacij virusa lahko sčasoma pričakujemo nove različice cepiv'
27. 01. 2021 06.00Bo Slovenija ostala brez dogovorjenih 1,4 mio odmerkov cepiva britanske AstraZenece? Zapletov kar ni konec. Od vse glasnejših ugibanj, da naj bi bilo cepivo pri starejših le osemodstotno učinkovito, do ogromne zamude pri dobavi. Samo polovico od 80 milijonov odmerkov cepiva naj bi AstraZeneca dobavila EU do konca marca. Koliko bo torej dobila Slovenija? Zaskrbljujoče glede na to, da se angleški sev po Sloveniji širi že vsaj dva tedna, vdrl je tudi v jeseniško bolnišnico.

Angleški sev: slovenske bolnišnice v pripravljenosti na večji priliv bolnikov
24. 01. 2021 19.29Novi sevi – angleški, škotski in južnoafriški – so nevarnejši predvsem zato, ker so bolj nalezljivi. Angleški sev se je doslej razširil že v več kot 60 državah sveta. V 23 državah Evropske unije je bilo v začetku tedna potrjenih 1300 primerov. Tudi v vseh državah, ki mejijo na našo, v Avstriji pa so potrdili še južnoafriški sev. Skrbi tudi argentinsko-brazilski sev, ki bi k nam lahko prišel z ladijskim prometom.

Ustanovitelj BioNTecha: Natančno se spomnim trenutka, ko smo ugotovili, da cepivo deluje
17. 01. 2021 12.4877-letni dr. Christoph Huber, v tem času eden najbolj iskanih znanstvenikov na svetu, je za avstrijski krone.at spregovoril o cepivu proti covidu-19 in cepljenju. Rodil se je na Dunaju, študiral je v Innsbrucku, od leta 2008 je tudi zaslužni univerzitetni profesor, ki velja za pionirja na področju raziskav raka. S turškim parom Sahin & Türeci pa je v Mainzu pred leti ustanovil biotehnološko podjetje Biontech, ki je bilo med najuspešnejšimi pri razvoju cepiva proti covidu-19.

Miti in resnice o cepivih proti covidu-19
09. 01. 2021 17.08Novice o razvoju cepiv, ki razveseljujejo stroko, so v zadnjem času pospremili številni zapisi v družbenih medijih, ki med uporabniki širijo dvome o ustreznosti cepiv. Mnogi so skeptični tudi zaradi hitrosti, s katero so cepiva razvili: ali so resnično dovolj varna in učinkovita? Strah, da bi nam genski inženiring pod pretvezo cepiva trajno spremenil genski zapis ter vplival na naše misli, telesne funkcije in počutje, je odveč, pravijo strokovnjaki.