rizične skupine

Potrdili dva zdravstvena zakona: kaj pomenita za paciente?
22. 11. 2024 17.14Državni zbor je s 74 glasovi za in brez glasu proti sprejel zakon o pravici oseb po prebolelem raku in določenih drugih boleznih do enakega dostopa do zavarovalnih in kreditnih produktov. Pri sklepanju zavarovalnih pogodb, življenjskih ali kreditnih zavarovanj in kreditnih pogodb za nepremičnino imajo enako pravico kot drugi, določa zakon. Ob tem so poslanci s 50 glasovi za in nobenim proti sprejeli tudi zakon o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu, ki bo vzpostavil pogoje za zagotovitev sistema vodenja in upravljanja kakovosti v zdravstvu. Zakon, ki se bo uporabljal za vse izvajalce zdravstvene dejavnosti, določa tudi ustanovitev sveta za kakovost in vzpostavitev javne agencije za kakovost.

Teorije zarote, ki se širijo hitreje kot puščavski prah
06. 04. 2024 07.11Ob pojavu puščavskega peska oz. prahu v zraku je v zraku tudi vse več teorij zarote, ki se širijo na družbenih omrežjih. V objavah pa: kup trditev, ki so daleč od resnice. Med njimi je bila tudi ta, da je Kemijski inštitut analiziral prah, v katerem naj bi našli kovine, ki jih v Sahari sploh ni. Šli smo po sledeh zapisov in ugotovili, da je večina objav neresničnih. Znanstveniki so enotni: prašnim delcem se je treba izogibati, vendar pa ni razloga, da bi verjeli, da gre tu za nadnaraven pojav.

V Mežiški dolini in Črni prvi primeri črevesnih bolezni: bruhanje in driska
10. 08. 2023 09.09Po zgodovinskem potopu, ki je prizadel Slovenijo, so se ponekod že pojavile tudi črevesne okužbe. Iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje so nam potrdili, da so prve primere opazili na območju občin Mežiške doline, nekaj več pa v Črni na Koroškem. Za zdaj beležijo nekaj več kot 10 primerov, a predvidevajo, da je teh še več, saj da vsi pomoči v zdravstvenih ustanovah ne poiščejo. Ob tem Inštitut opozarja, da se lahko okužbe pojavijo tudi drugod, zato je pomembno, da ljudje na prizadetih območjih upoštevajo preventivne ukrepe za varovanje zdravja.

Skriti očem javnosti, a za delo Policije nepogrešljivi
25. 05. 2023 09.46Policijski pogajalci in kriminalisti mobilnih kriminalističnih oddelkov praznujejo 30-letnico delovanja. Obe enoti imata v Slovenski policiji pomembno mesto, a zaradi narave dela nista pod žarometi in ne žanjeta aplavzov, čeprav bi si vsakič, ko v ekstremnih situacijah rešita življenje ali kako drugače posredujeta, zaslužili prav to. Prvo pogajanje, v katero so se vključili policijski pogajalci, je bilo leta 1993 in je trajalo kar tri dni, v zadnjih 15 letih pa so uspešno posredovali v več kot 250 primerih. Medtem mobilni kriminalistični oddelki vsak dan bijejo pomembne bitke pri zmanjševanju najhujših oblik kriminala v državi.

Covidni dodatki: zdravniku za delo v rizičnih razmerah 16.500 evrov
27. 12. 2022 10.46Računsko sodišče je v prečni reviziji izplačevanja dodatkov zaradi epidemije covida-19 v letu 2021 v šestih javnih zdravstvenih zavodih ugotovilo, da so imeli zavodi različen pristop pri določitvi pogojev za priznanje dodatkov. Posledično so uslužbenci na primerljivih delovnih mestih prejemali dodatke v različnem obsegu.

Za 'ujetnike epidemije' covid še zdaleč ni mimo
09. 11. 2022 10.19Epidemija je mimo in družba se je odločila, da covid-19 obravnava kot ostale viruse prehlada in gripo. "Pozabili pa smo na zelo ranljivo manjšino v družbi in to so osebe s hudimi imunskimi motnjami ter druge ranljive osebe. Zanje covid-19 še zdaleč ni mimo," opozarja infektolog Janez Tomažič. Za t. i. ujetnike epidemije je verjetnost razvoja življenjsko nevarne in dolgotrajne okužbe večja, prav tako lahko hude oblike bolezni covida-19 vodijo v smrtni izid in tudi v pojav novih sevov virusa.

Nemški virolog svari pred izbruhom covida-19 med SP v nogometu
15. 06. 2022 10.55Nemški virolog Hendrik Streeck je čedalje bolj zaskrbljen zaradi možnega izbruha okužb z novim koronavirusom med svetovnim nogometnim prvenstvom v Katarju. Tekme bodo navijači zaradi zimskega letnega časa namreč spremljali v zaprtih prostorih, in ne na prostem, kot je to običajno.

S četrtim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepljenih 79 Slovencev
30. 03. 2022 12.03S četrtim oz. drugim poživitvenim odmerkom cepiva proti covidu-19 se je v Sloveniji doslej cepilo 79 oseb, so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Od tega sta drugi poživitveni odmerek ob podpisu soglasja prejeli tudi dve osebi, ki sta bili osnovno cepljeni s cepivom podjetja Janssen.

Stavke sindikatov zdravstva in socialnega varstva marsikje skoraj niso čutili
16. 02. 2022 13.31Sredina stavka zdravstvenih delavcev je potekala v zdravstvenih domovih, bolnišnicah, socialnovarstvenih zavodih, centrih za socialno delo in lekarnah. V zdravstvenih domovih se je stavka v skladu s poprejšnjimi napovedmi odvijala tako, da so zaposleni zagotavljali le nujen obseg zdravstvenih storitev. Marsikje zaradi pozne napovedi stavke že naročenih pacientov niso uspeli prenaročiti in tako stavke skorajda niso čutili. V ZD Murska Sobota pa so se zaposleni stavki sploh odpovedali.

Na Švedskem četrti odmerek za starejše od 80 let, Nemčija načrtuje odpravo ukrepov
14. 02. 2022 10.57Švedska agencija za javno zdravje je priporočila četrti odmerek cepiva proti covidu-19 za starejše od 80 let in za vse, ki so nastanjeni v domovih za starejše ali prejemajo oskrbo na domu. Dodatni odmerek naj bi prejeli najmanj štiri mesece po tretjem. V Nemčiji medtem razpravljajo o sproščanju ukrepov, saj se razmere izboljšujejo. Nemška zunanja ministrica in zdravstveni minister sta se ob tem zavzela za uvedbo obveznega cepljenja. V Italiji je medtem proti covidu-19 cepljenih že več kot 90 odstotkov starejših od 12 let.

Stroka v Nemčiji izdala priporočilo za drugi poživitveni odmerek
03. 02. 2022 18.26V Nemčiji je strokovna komisija za cepljenje (STIKO) sporočila, da priporoča drugi poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19 za rizične skupine ljudi. Poleg tega je podprla cepljenje proti covidu-19 s cepivom proizvajalca Novavax za starejše od 18 let, ki je zasnovano na proteinih.

Analizirajo vzorce za PCR-testiranje in delajo 'do skrajnosti svojih zmožnosti'
26. 01. 2022 19.19Zaposleni na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo (IMI) delajo na skrajnem robu svojih zmožnosti, od 12 do 14 ur dnevno, je opozoril predstojnik Miroslav Petrovec. Gre za enega od dveh laboratorijev, ki analizirata večino vzorcev za PCR-testiranje na koronavirus v Sloveniji. Vzorce sprejemajo vsak dan do 19. ure, zaradi izjemnih obremenitev jih nato analizirajo čez noč. Aparature za analizo tako delajo praktično nepretrgoma, zato se pogosto pokvarijo.

Čakanje na rezultat PCR-testa: laboratoriji vzorce obdelajo v 48 urah
21. 01. 2022 12.37Se je čas do prejema rezultata brisa ob povečanem številu PCR-testiranj še dodano podaljšal? Od srede dalje je rok za obdelavo vzorcev v skladu s spremenjenim protokolom 48 ur in tega se v NZLOH držijo, zatrjujejo. A pomembno je vedeti, da začne ta rok začne takrat, ko vzorci prispejo v laboratorij, ne pa ob odvzemu na testirnem mestu.

Zaradi zastojev ministrstvo pozvalo k uvedbi vsaj dveh testnih točk v Ljubljani
19. 01. 2022 15.26Prometno-informacijski center je zgodaj popoldne poročal, da je na cesti Ljubljana–Medvode, med Šentvidom in Stanežičami, v smeri proti Medvodam, nastal daljši zastoj. Na gorenjski avtocesti, v predoru Šentvid, pa je bil zaprt izvoz na Celovško cesto. Pri preusmerjanju prometa je pomagala Policija. Zastoji so nastajali tudi na izvozu Brod ter na cestah skozi Šentvid in Vižmarje. Opzorilo so zdaj sicer že umaknili, promet je tam zdaj sproščen. Ministrstvo za zdravje pa je zaradi tega na ZD Ljubljana naslovilo pobudo o organizaciji vsaj dveh točk za jemanje brisov za PCR-testiranje na koronavirus.

Je še možno opraviti samoplačniški PCR-test?
19. 01. 2022 13.23Kako do PCR-testa, če ga potrebujete za potovanje oziroma prehod meje, a niste okuženi? Do sedaj je bilo namreč možno opraviti test samoplačniško, a od danes je spremenjen protokol PCR-testiranja, kar pomeni, da so kapacitete za testiranje v javnem sistemu trenutno namenjene le potrjevanju okužb. Kako je z zasebniki, ki so vzorce pošiljali v državne laboratorije?

V veljavi dodatne izjeme od karantene in spremenjen protokol PCR-testiranja
19. 01. 2022 06.24Veljati so začele spremembe pravil glede karantene po tveganem stiku z osebo, okuženo s koronavirusom, ki uvajajo dodatne izjeme od karantene v zdravstvu, šolstvu in socialnem varstvu. Zaradi naraščanja števila okužb pa bo PCR-testiranje – razen za rizične skupine – namenjeno le še potrjevanju pozitivnih izvidov hitrega testa ali samotesta.

V torek potrdili 12.286 novih okužb
19. 01. 2022 08.10Pristojni so v torek ob 19.438 PCR-testih potrdili 12.286 novih okužb. V državi je trenutno aktivnih 84.262 aktivnih primerov okužbe. Delež pozitivnih testov je tokrat znašal 63,2 odstotka. Državni sekretar Franc Vindišar je ob porastu številk dejal, da bo število okužb predvidoma naraščalo še nekaj časa in doseglo vrh konec januarja. Stanje v bolnišnicah pa je kljub okužbam stabilno. Bolnišnico nego potrebuje devet ljudi manj kot dan prej.

Spremenjen protokol testiranja: od srede neposredno na test PCR samo še rizične skupine
18. 01. 2022 12.32Ob strmem naraščanju koronavirusnih okužb je ministrstvo za zdravje spremenilo protokol za PCR-testiranje. To bo, razen za rizične skupine, od srede namenjeno le še potrjevanju pozitivnih izvidov hitrega testa ali samotesta, je povedal državni sekretar Franc Vindišar. Samoplačniški PCR-testi bodo tako morda možni le pri zasebnikih. Direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano Tjaša Žohar Čretnik pa je napovedala iskanje pomoči v tujini.

'Treba je storiti vse, da bo gospodarstvo delalo naprej'
06. 01. 2022 17.44Predsednik vlade Janez Janša se je z ministri udeležil delovnega posveta s predstavniki gospodarstva na Brdu pri Kranju. Udeleženci so govorili o epidemioloških razmerah v državi in morebitnih dodatnih ukrepih za zajezitev epidemije covida-19. Vsi so se zavzeli za dosledno upoštevanje trenutno veljavnih ukrepov, da ne bi bilo potrebno zaprtje, ki bi gospodarstvo hudo prizadelo.

Izrael odobril Pfizerjevo cepivo za otroke, starejše od pet let
15. 11. 2021 08.51Izraelsko ministrstvo za zdravje je odobrilo cepivo proti covidu-19 ameriškega in nemškega proizvajalca Pfizer/BioNTech za otroke, stare od pet do 11 let. Pred tem je cepljenje z omenjenim cepivom skoraj soglasno odobril ustrezen posvetovalni organ. Medtem pa je svetovalni odbor britanske vlade za cepiva priporočil poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19 za starejše od 40 let. Na Otoku naj bi tako znižali starostno mejo za cepljenje s tretjim odmerkom cepiva, poročajo tuje tiskovne agencije.

V Avstriji strožji ukrepi, Kitajska prebivalce pozvala, naj si pripravijo osnovne zaloge
02. 11. 2021 17.21V Avstriji so presegli mejo 300 bolnikov s covidom-19 na intenzivni negi, kar v skladu z vladnim načrtom ukrepanja v pandemiji pomeni prehod države na višjo, drugo stopnjo. Ta bo v veljavo stopila 8. novembra, a po predvidevanjih bo takrat že izpolnjen tudi kriterij za prehod v tretjo fazo. V državi so medtem priporočili poživitveni odmerek za vse odrasle. Kitajska vlada pa je ljudi pozvala, naj si pripravijo osnovne zaloge. Za poziv sicer niso navedli razloga, je pa ta prišel v času številnih koronavirusnih zapor ter ob zaskrbljenosti glede oskrbe z zelenjavo. Grške oblasti so medtem ob rekordnem številu novih okužb napovedale strožje ukrepe za necepljene in višje globe za neupoštevanje pravil.

Zapiranje družbe: kdaj konkretno in kaj nas čaka že konec jeseni
28. 10. 2021 06.00Epidemija se neizprosno zaostruje, število okužb strmo narašča, če bo šlo tako naprej, se nam lahko zgodi Bergamo, je bil neposreden zdravstveni minister Janez Poklukar. In kdaj nas čaka zapiranje družbe? Minister ga bo vladi predlagal v trenutku, ko bo zasedenih od 160 do 180 intenzivnih postelj – v sredo jih je bilo 133. Sledilo bo zapiranje lokalov ob 22. uri, v šolah pa, da bi ostale odprte, obvezno testiranje namesto prostovoljnega. Kaj nas čaka že konec jeseni?

CDC odobril poživitveni odmerek cepiv proti covidu-19 Moderne in Johnson & Johnsona
22. 10. 2021 13.47Ameriški Center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) je po priporočilu odbora znanstvenih strokovnjakov potrdil poživitveni odmerek cepiv proti covidu-19 Moderne in Johnson & Johnsona za starejše od 65 let ter rizične skupine z večjim tveganjem za težek potek bolezni.

FDA odobrila še poživitveni odmerek cepiva Moderne in Johnson & Johnsona
21. 10. 2021 07.02Ameriška Uprava za hrano in zdravila (FDA) je odobrila še poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19 podjetij Moderna in Johnson & Johnson, potem ko je to že storila za cepivo proizvajalca Pfizer/BioNTech. FDA je sklenila tudi, da se za poživitveni odmerek lahko uporabi drugo cepivo od tistega, s katerim je bil nekdo prvotno cepljen. Poživitveni odmerek Pfizerjevega cepiva proti covidu-19 proizvajalca Pfizer/BioNTech je 95,6-odstotno učinkovit proti simptomatski okužbi, so medtem sporočili proizvajalci.

IJS: Epidemija upada, a ob počasnem cepljenju bi lahko kmalu znova naraščala
06. 10. 2021 13.56Na Inštitutu Jožefa Stefana (IJS) so pripravili novo projekcijo epidemije covida-19 v Sloveniji. Ta po njihovih besedah počasi upada. "Smo v obdobju, ko tekmujeta vpliv cepljenja in prebolevanja, kar zmanjšuje pogostost okužb, z vplivom vremena ob prehajanju v hladnejši letni čas, ko se povečuje okuževanje," pravijo na IJS in dodajajo, da šele prihajamo v sezono okužb dihal in glede na to da se cepimo počasi, bi lahko epidemija začela spet naraščati.

Tretjina manj odkritega raka, naval na urgence, odpovedi pregledov in operacij, odhodi medicinskih sester
20. 09. 2021 06.00Odpoved operacije zaradi pomanjkanja anesteziologov, ker so morali h covidnim bolnikom, slabo leto čakanja in prestavljanje terminov za specialistični pregled in ultrazvok, 14-dnevno nenehno, a neuspešno klicanje družinskega zdravnika, uvedba uradnih ur za pošiljanje elektronske pošte, za več mesecev prestavljen termin operacije, brez kontrolnega pregleda po posegu ... To so zgodbe naših sogovornikov, ki jih je epidemija potisnila ob rob. So zgovorna, če ne simptomatska posledica epidemije, ki jo je izkusil prenekateri bolnik, ki je potreboval zdravnika. Epilog pa: ob prostorski stiski in kroničnem pomanjkanju medicinskih sester še daljše čakalne dobe in pritisk na urgence. V Brežicah in Trbovljah imajo v urgentnih centrih kar 50 odstotkov več bolnikov.

V Avstriji bodo cepili s poživitvenim odmerkom, kaj pa v Sloveniji?
10. 08. 2021 10.49V Avstriji bodo sredi oktobra začeli cepljenje proti covidu-19 s poživitvenim odmerkom, je pojasnil avstrijski zdravstveni minister Wolfgang Mückstein. Rizične skupine bodo lahko tretji odmerek cepiva prejele tudi prej. Svetovna zdravstvena organizacija sicer nasprotuje poživitvenemu odmerku, dokler revne države še vedno čakajo na prve odmerke. Več evropskih držav napoveduje cepljenje s tretjim odmerkom septembra, je pa še veliko nejasnega glede tega, kdo ga res potrebuje, pa je opozorila Bojana Beović.

Kurz spreminja smer koronapolitike: konec zapiranj, vsak bo odgovoren zase
13. 07. 2021 18.04Avstrijska vlada – ob negodovanju opozicije – obrača smer koronapolitike. Od zapor bodo šli v smeri osebne odgovornosti. Kritiki kanclerju Sebastianu Kurzu očitajo, da bo s tem ogrozil otroke, ki še niso cepljeni, a kancler vztraja, da bo pri naših severnih sosedih pouk jeseni zagotovo potekal v učilnicah.

Beovićeva: Uradno mešanja cepiv ne moremo priporočiti
24. 06. 2021 17.09Raziskave o mešanju cepiv proti covidu-19 so se šele začele, kažejo pa v smer, da bo verjetno na ta način res možno povečati imunski odgovor, je dejala vodja posvetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović. Za zdaj velja stališče Evropske agencije za zdravila (Eme), da je treba cepljenje dokončati z isto vrsto cepiva.

V torek 532 novih okužb. Z enim odmerkom cepljena tretjina starejših od 18 let
19. 05. 2021 09.29V Sloveniji smo v torek opravili 4469 PCR-testov, pri tem pa potrdili 532 novih okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je znašal 11,9 odstotka. V bolnišnicah se zdravi 368 bolnikov s covidom-19, sedemdnevno povprečje potrjenih okužb je s 444 padlo na 417. S skorajšnjim prehodom v zeleno fazo epidemije covida-19 je predvideno vnovično sledenje stikom s strani epidemiologov, je na novinarski konferenci napovedala Nuška Čakš Jager z NIJZ. Njena kolegica Marta Grgič Vitek pa je izpostavila, da je cepljenje proti covidu-19 priporočljivo tudi za prebolevnike.