ris Goru

Goru postal dedek: posnetek razposajenih vnučkov
21. 09. 2023 09.49Prikupen posnetek prikazuje samico risa s tremi razposajenimi mladiči. In mladiči so vnuki Goruja, prvega 'romunskega priseljenca', ki je v Slovenijo prišel reševat populacijo risov, in njegove izbranke Teje.

Risinja Neža žrtev nezakonitega lova? Policija primer še preiskuje
01. 09. 2022 08.47Člani projekta LIFE Lynx so sporočili, da so v maju pri Strugi na Dolenjskem odkrili ovratnico mlade risinje Neže, potomke priseljenega Goruja, ki je bila na silo odtrgana in odvržena. V bližini so našli tudi madeže risine krvi, zato sumijo, da je bila mlada risinja žrtev nezakonitega lova. Zadevo že preiskuje Policija, a trenutne ugotovitve ne zadoščajo za podajo kazenske ovadbe, so nam sporočili.

Družinska 'drama' na Snežniku: risa Blisk in Katalin sta oče in sin
17. 05. 2022 15.20Iz svoje ograde v gozd se je bliskovito pognal že deveti iz Romunije v Slovenijo in na Hrvaško doseljeni ris. Šestletni samec Blisk je dobil svoje ime, ker se tako bliskovito požene na svojo hrano, mogoče pa bo prav tako bliskovito poskrbel za nov naraščaj in s tem za ohranitev populacije. So pa genetske analize pokazale, da je Blisk oče iz Romunije leta 2020 priseljenega risa Katalina.

Doseljeni risi s svojimi geni rešujejo dinarsko populacijo pred izumrtjem
20. 01. 2022 10.20V Sloveniji so v sezoni 2020/2021 na območju slovenskih Dinaridov zabeležili vsaj 24 odraslih risov, dodatnih pet risov ima svoje teritorije še na območju slovenskih Alp. Opazovanja kažejo, da se doseljeni risi uspešno vključujejo v populacijo in z reprodukcijo rešujejo populacijo pred izumrtjem.

Mladiča risinje Teje: spol še ni znan, Goru pa mora opraviti 'test očetovstva'
29. 11. 2020 07.00Kot smo že poročali, je fotopast ujela risinjo Tejo in njena dva risja mladiča. To je izredno razveselilo člane projekta LIFE Lynx, katerega cilj je reševanje risa v Dinaridih in jugovzhodnih Alpah pred izumrtjem. Čeprav sklepajo, da je njun oče Goru, za to potrebujejo še genetske dokaze, ki pa jih je pri risih zelo težko dobiti. Za trden dokaz očetovstva potrebujejo genetske vzorce, ki pa jih je pri risu izredno težko dobiti. Največ možnosti je v času snega, saj lahko takrat risom sledijo in v snegu poberejo vzorec urina, iztrebka ali dlake.

Spoznajte nova risja mladiča: Ljubezen med Tejo in Gorujem se nadaljuje
26. 11. 2020 11.18Foto past je ujela spodbudne prizore risinje Teje z novima mladičema, ki kažejo, da smo na dobri poti k rešitvi risov v Dinaridih pred izumrtjem. Zdaj verjetno že vsi poznamo Goruja, ki so ga v naše gozdove izpustili z namenom, da reši populacijo. In Goru je pri prenosu svojih genov v dinarsko populacijo zelo uspešen.

Fotopast na Kočevskem v objektiv ujela risinjo z mladičem
10. 11. 2020 17.47S Kočevskega prihajajo pozitivne novice, saj je fotopast, s katero v projektu LIFE Lynx spremljajo rise v Sloveniji, ujela risinjo z mladičem. Ob tem dodajajo, da je možno, da je mladičev celo več, ker jih ima risinja lahko do štiri. Ker pa imajo mladiči le 50 odstotkov možnosti, da preživijo prvo leto, bo morala samica za to trdo delati, pojasnjujejo.

Največja evropska divja mačka bi brez pomoči človeka izumrla
13. 06. 2020 07.00Letos tretjič praznujemo mednarodni dan risov. Ta divja mačka velja za ogroženo vrsto tudi v Sloveniji in brez načrtnega doseljevanja bi izumrla. Preden smo jih lani začeli doseljevati, je v naših gozdovih živelo zgolj še približno 15 risov. Da bi dvignili zavest o njih, so v ljubljanskem živalskem vrtu ta konec tedna za obiskovalce pripravili dogodivščine pri risih.

Kleptoparazitizem: medvedka z mladičema ukradla plen risu Martinu
28. 05. 2020 10.25Ris Martin, ki so ga leta 2018 na Hrvaškem rešili, ko je bil še mladič, se rad zadržuje tudi na slovenskem ozemlju. Tokrat so ga posneli, kako si je shranil svoj plen, a je žal kmalu ostal brez njega. Njegovo pojedino je tokrat ukradla medvedka z mladičema, ki je risa presenetila med zakopavanjem plena in ga pregnala stran.

Bo tudi izpuščeni Katalin tako uspešno osvajal naše risinje?
31. 03. 2020 14.56V zasnežene snežniške gozdove je bil izpuščen še en romunski ris. Po Goruju je populacijo divjih mačk okrepil ris Katalin, ki je sicer v Slovenijo prispel 7. marca, a je bil do sedaj zaprt v ogradi. Vsi risi so opremljeni s telemetričnimi ovratnicami, s pomočjo katerih jih bodo spremljali in ugotavljali, kako se vključujejo v populacijo. Vključitev Goruja je bila zelo uspešna, saj imata z risinjo Tejo mladiča.

Uradno potrjeno: risinja Mala je hči doseljenega risa Goruja
03. 02. 2020 13.37Strokovnjaki so razvozlali uganko in z genetsko analizo potrdili, da se je doseljeni madžarski ris Goru izkazal in je zares oče mladiča risinje Teje iz Male Gore. Mladiča, ki je ženskega spola, so poimenovali Mala in ji nadeli telemetrično ovratnico. Medtem so v Romuniji ujeli tri nove rise, ki se bodo kmalu preselili v Slovenijo in na Hrvaško.

Risinja Teja dobila mladiča, oče je najverjetneje doseljeni ris Goru
18. 12. 2019 15.21Risom v Sloveniji in na Hrvaškem zaradi parjenja v sorodu grozi izumrtje, zato so strokovnjaki maja začeli doseljevati populacijo iz Romunije. V Sloveniji so v Loškem Potoku izpustili risa Goruja, na Hrvaškem pa Doruja. Goruja je po enem mesecu pritegnilo območje Male gore – teritorij slovenske risinje Teje – in očitno sta postala več kot prijatelja. Samica je namreč dobila mladiča.

Risu Goruju prija teritorij risinje Teje
21. 06. 2019 10.47Risom v Sloveniji in na Hrvaškem zaradi parjenja v sorodu grozi izumrtje, zato so strokovnjaki maja začeli doseljevati populacijo. V Sloveniji so v naravo izpustili risa Goruja, na Hrvaškem pa risa Doruja. Oba sta opremljena s telemetrično ovratnico, s pomočjo katere spremljajo njuno gibanje in ugotavljajo, kako se počutita v naših gozdovih. Trenutno sta oba na območju Slovenije.

Lovci in policisti v boj proti krivolovu
21. 05. 2019 16.15Risom v Sloveniji in na Hrvaškem zaradi parjenja v sorodu grozi izumrtje, zato so strokovnjaki prejšnji teden pričeli z doseljevanjem populacije. Lovci so v Loškem Potoku v naravo spustili prvega risa Goruja iz Romunije. Za uspešno izvedbo projekta je pomembno, da živali ne bodo ogrožene zaradi krivolova. Zato so lovci za policiste pripravili izobraževanje in jih usposobili za odkrivanje in ukrepanje v primeru tovrstnih kaznivih dejanj.

Glavni vzrok smrti risov je krivolov
15. 05. 2019 12.23Ris Goru iz Romunije je prvi od desetih zakorakal v slovenski gozd. Doseljevanje naj bi rešilo populacijo risov v našem okolju, ki ji zaradi sorodstvenega parjenja grozi izumrtje. To pa ni prvo reševanje najmanj konfliktne zveri pri nas – pred 46 leti smo jo 'uvozili' prvič. Kakšna žival je ris in kaj obeta projekt njegove ohranitve Life Lynx?

Za hip je postal, se obrnil levo in izginil v prvem grmu
14. 05. 2019 17.17Po slabih treh tednih bivanja v obori v Loškem Potoku je ris Goru iz Romunije zakorakal v slovensko naravo. K nam je prišel zato, da bi rešil svojo populacijo, ki ji zaradi sorodstvenega parjenja grozi izumrtje. Mladenič se bo v naših gozdovih dobro znašel, ne dvomijo strokovnjaki. Kam vse ga bo zanesla pot, pa bo razkrila ovratnica, ki jo nosi.

Ris Goru začel misijo pomoči slovenskim risom
14. 05. 2019 13.46V slovenski gozd je po 46 letih znova vstopil ris iz tujine. Iz prilagoditvene obore v Loškem Potoku so namreč v naravo spustili Goruja, prvega od 10 risov, ki bodo pomagali obnoviti populacijo slovenskih risov, ogroženo in na robu izumrtja zaradi parjenja v sorodstvu.

Postaven romunski ris Goru že v Sloveniji
26. 04. 2019 13.27Prvi ris, ki bo pomagal rešiti našo (dinarsko-jugovzhodno alpsko) populacijo pred izumrtjem, je srečno prispel iz Romunije v Slovenijo. Ris, ki ga je romunska projektna ekipa poimenovala Goru, bo naslednjih nekaj tednov preživel v prilagoditveni obori v Loškem Potoku, potem pa bo izpuščen v naravo.

V Slovenijo prihaja Goru, postaven Romun na posebni misiji
25. 04. 2019 20.03V Slovenijo naj bi že zelo kmalu pripeljali prvega od desetih risov, ki naj bi pomagali ustaviti izumiranje domače risje populacije. Po slovenskih gozdovih bo tekal Goru, ris z romunskega dela Karpatov. Odlovili so ga že februarja, šele pred kratkim pa so zanj uspeli dobiti veterinarski certifikat, s katerim se bo lahko podal na 18-urno vožnjo proti Sloveniji.