rimski imperij

Spektakel Gladiator II prve gledalce popolnoma osupnil
14. 11. 2024 10.45Sinoči smo se za nekaj ur vrnili v stari Rim med gladiatorje, cesarje in generale na ekskluzivni predpremieri težko pričakovanega nadaljevanja spektakla, akcijske pustolovske drame Gladiator II v Cineplexxu v Ljubljani.

Znani obrazi so se potopili v svet filma Gladiator II
13. 11. 2024 19.56Kdor čaka, dočaka, pa čeprav vmes mine skoraj četrt stoletja. Na premieri Gladiatorja II so se znani obrazi v prestolnici navdušeno potopili v svet Rimljanov. Kljub temu, da sodobna filmska tehnika omogoča čudeže, prvi Gladiator z Russllom Crowom za mnoge ostaja najboljši film vseh časov. Pričakovanja glede nadaljevanja so bila visoka.

'Slovenska beseda ne bo utihnila'
09. 07. 2023 18.57"Smrt fašizmu, svoboda narodu," je nedavno odmevalo v vasici Ocizla pri Kozini. S proslavo so se poklonili prvim borcem za slovenski jezik revolucionarne podtalne organizacije slovenskih in hrvaških domoljubov, predvsem protifašistom, imenovanih TIGR. Borili so se za svobodo, v kateri si lahko brez strahu govoril slovenski jezik in se gibal po slovenski zemlji.

Zlatnik, ki naj bi bil ponaredek, razkril novo osebnost zgodovine
28. 11. 2022 13.08Rimski cesar iz tretjega stoletja, ki so ga izpisali iz zgodovine kot izmišljen lik, je obstajal, trdijo znanstveniki. Dokaz za to naj bi bil starodavni zlatnik. Kovanec s portretom cesarja in z imenom Sponsian so našli pred več kot 300 leti v Transilvaniji, nekoč oddaljeni postojanki rimskega imperija. Ker so verjeli, da gre za ponaredek, je bil zaklenjen v muzejski omari. Zdaj pa znanstveniki pravijo, da praske, vidne pod mikroskopom, dokazujejo, da je bil pred 2000 leti v obtoku.

Neverjetna najdba, ki bi lahko na novo spisala zgodovino
09. 11. 2022 09.50Italijanski arheologi so med izkopavanjem v Toskani odkrili 24 bronastih kipov iz obdobja pred več kot 2000 leti, ki so se v vročih blatnih vrelcih nekdanjega svetišča skoraj popolnoma ohranili. Po besedah arheologov gre za zelo pomembno odkritje, ki bo osvetlilo zgodovino antičnega Sredozemlja. Še več, nekateri so celo mnenja, da bi lahko ta najdba na novo spisala italijansko zgodovino.

Kaj se je skrivalo pod Gosposvetsko cesto v Ljubljani: ostanki kapelice, mozaik in sarkofagi
08. 06. 2018 11.31Arheologi končujejo dela na gradbišču v središču Ljubljane, kjer pa so naleteli na presenečenje. Našli so namreč ostanke stavbe iz 4. stoletja, najverjetneje kapelice, ki je bila bogato okrašena. Ohranil se je tudi del mozaika, ki je prekrival tla stavbe. Poleg tega pa so odkrili tudi več deset sarkofagov, ki nakazujejo, da so bili tukaj pokopani premožni Emonci iz zgodnjekrščanskega obdobja.

Kladiva, bombe in buldožerji gradijo svet, o katerem sanjajo fanatiki in dobičkarji
26. 01. 2016 06.30"Vsako uničenje dediščine je uničenje delčka človeškega spomina – luknja v sivi substanci človeštva. V sedanjem obsegu uničevanja nam grozi totalna odpoved "spominskega" tkiva. Posledica tega sta človek brez vesti in družba brez identitete, ki je cilj skrajnežev in dobičkarjev," o uničevalnem pohodu IS meni strokovnjakinja.

Ne gre za novo teorijo zarote: svet je na poti k propadu
17. 03. 2014 07.58Nasa je financirala študijo, ki napoveduje propad moderne civilizacije. To naj bi se zgodilo v nekaj desetletjih, in sicer zardi vse večje ekonomske nestabilnosti in izkoriščanja naravnih virov. Najhujšemu možnemu scenariju se je možno tudi izogniti.

FOTO: Diktatorji in njihovi luksuzni avtomobili
18. 06. 2012 06.30Poleg kulta osebnosti, tajne policije, ponarejenih volitev in številnih nazivov so bili vojaški poveljniki, diktatorji in drugi tirani znani še po nečem – občudovanju do prestižnih in seveda dragih avtomobilov.

Snemal bo Pompeje
04. 02. 2007 15.17Priznani režiser Roman Polanski bo posnel film po romanu <i>Pompeji</i> Roberta Harrisa.

Izvoz demokracije, kjer jim koristi
13. 06. 2006 22.03Svetovalec Ameriške vesoljske agencije (NASA) je prepričan, da je Slovenija z ameriškega vidika zelo pridna država.

Zgodovinska razstava v Aachnu
12. 06. 2000 19.27Nemški predsednik Johannes Rau je v nedeljo v nemškem mestu Aachen, od koder je Karel Veliki od leta 800 vodil zahodni rimski imperij, odprl razstavo s temo <I>Kronanja- Kralji v Aachnu- Zgodovina in mit</I>. Namen razstave, na kateri si bo moč ogledati več kot 500 umetnin, predmetov in dokumentov, ki jih je posodilo deset evropskih držav, je prikazati moč germansko- rimskih cesarjev. Med letoma 813 in 1531 so jih v Aachnu okronali 36. Razstava, v katero so vložili dva milijona evrov, bo na ogled do 3. oktobra.