retroaktivnost

Do nadomestnih gradenj je še dolga pot, najprej register praznih stanovanj
08. 08. 2023 12.27Predstavniki občin so se po ujmah sestali z državnim vrhom. Vlada je z novim posegom v zakon o odpravi posledic naravnih nesreč sklenila, da bo s predplačilom iz državnega proračuna pokrila 40 odstotkov stroškov sanacij, ne le 20. Glede nadomestnih gradenj za ljudi, ki so v povodnji ostali brez strehe nad glavo, so opozorili, da kljub pospešenim postopkom tega prej kot v letu ali dveh ne bo mogoče izvesti. Gradili namreč ne bodo na zemljiščih, ki so dokazano nevarna, treba bo spremeniti občinske prostorske načrte. V vmesnem obdobju pa je premier Robert Golob napovedal centralni register praznih stanovanj, ki jih bodo ponudili ljudem.

14. avgust bo dela prost dan, prostovoljcem sedem dni izrednega dopusta
08. 08. 2023 09.07Vlada se je odločila, da bo 14. avgust dan solidarnosti in dela prost dan, je sporočil premier Robert Golob. Kot je zapisal, želi, da Slovenija te težke in naporne dni zaključi v duhu solidarnosti. "Da pomagamo znancu, sosedu, prijatelju, vsem, ki so jih prizadele hude poplave," je dodal. Na GZS pa o tem dvomijo. Predsednik vlade in minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan sta tudi predstavila pomembna določila Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč. Vlada ostaja tudi pri načrtu nadomestne gradnje tistim, ki so ostali brez domov.

Ustavno sodišče razveljavilo zakon za ureditev problematike posojil v frankih
14. 12. 2022 11.46Po tem, ko je državni zbor februarja letos potrdil zakon za ureditev problematike posojil v švicarskih frankih, ga je ustavno sodišče zdaj razveljavilo. Zakonu so že takrat nasprotovale tako vlada kot banke, ki so za zakon vložile pobudo za oceno ustavnosti, marca pa je bilo izvajanje zakona zadržano. Ustavni sodniki so zdaj med drugim ugotovili, da pogoji za retroaktivnost zakonskih določil niso izpolnjeni.

Vlada in sindikati podpisali dogovor o plačah v javnem sektorju
13. 10. 2022 06.22Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali dogovor o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju za leti 2022 in 2023. Vladna stran finančni učinek dogovora, ki med drugim večini zaposlenih v javnem sektorju v nekaj mesecih prinaša 8,5-odstoten dvig plač, ocenjuje na 611 milijonov evrov. Zaposleni v javnem sektorju bodo dvig plač prvič občutili ob izplačilu oktobrskih plač v novembru. Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je ob podpisu pogodbe izrazila zadovoljstvo, da so s sindikati dosegli kompromis. Dogovor je podpisalo 28 od 46 reprezentativnih sindikatov javnega sektorja, nekaj pa jih je še napovedalo podpis.

Odbor DZ ni podprl prepovedi frackinga v Sloveniji
06. 10. 2020 18.41Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je zavrnil predlog Levice za novelo zakona o rudarstvu, ki bi predvidela prepoved pridobivanja zemeljskega plina z metodo hidravličnega lomljenja, t. i. frackinga, v Sloveniji. Koalicija je sledila stališču vlade, da bo to problematiko vključila v novelo tega zakona, ki jo sama pripravlja.

Sporni milijoni Andreja Lovšina: tožilstvo umaknilo tožbo
17. 05. 2019 19.00Precej bizarno je bilo v sodni dvorani Okrožnega sodišča, kjer se je nadaljevalo sojenje za odvzem skoraj dveh milijonov evrov domnevno nezakonitega premoženja nekdanjemu predsedniku uprave Intereurope Andreju Lovšinu. Ob odločitvi ustavnega sodišča, da zakon o odvzemu premoženja nezakonitega izvora ne sme veljati za nazaj, so tožbo zoper Lovšina namreč umaknili, s čimer pa se slednji ne strinja.

Tošić ne bo ob sumljivo premoženje: obdržal bo lahko nepremičnine in denar
25. 04. 2019 10.12Dragan Tošić, domnevni vodja kriminalne združbe, ki je tihotapila prepovedane droge, bo, kot kaže, lahko obdržal premoženje, ki si ga je nabral z nezakonitimi posli. Višje sodišče je namreč odločilo, da država premoženja nezakonitega izvora ne more terjati za nazaj.

Generalni državni tožilec Šketa: Tožilstvu se odvzema učinkovita orodja in zmanjšuje obseg finančnih preiskav
23. 07. 2018 13.17Ustavno sodišče je razveljavilo del zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora, po katerem se je ta uporabljal retroaktivno za zadeve, v katerih se je predkazenski ali kazenski postopek začel pred njegovo uveljavitvijo oz. po 1. januarju 1990. V preteklosti so sicer morali izvor svojega premoženja dokazovati Janez Janša, Franc Kangler in Dragan Tošić.

Kljub kritikam poslanci potrdili prihod tujih zdravnikov
05. 07. 2018 18.40Skupni odbor DZ je brez glasu proti podprl dopolnitve zakona o zdravniški službi, s katerimi želi vlada oz. ministrstvo za zdravje zaradi pomanjkanja domačih strokovnjakov na področju otroške kardiologije olajšati zaposlitve strokovnjakov iz držav izven EU. Poslanska razprava je ob tem postregla s številnimi kritikami na račun ministrstva.

ECB ima pomisleke glede predloga zakona o posojilih v frankih
24. 04. 2018 12.46Evropska centralna banka je v mnenju glede predloga zakona za ureditev problematike posojil v švicarskih frankih, ki so ga pripravili v Združenju Frank, v parlamentarni postopek pa ga je vložila skupina poslancev, izrazila več pomislekov. Izpostavljajo med drugim njegovo retroaktivnost in učinek na bančni sektor.

Bomo izbrisanim podjetnikom plačevali odškodnine?
17. 04. 2015 15.22Slovenski parlament je pred 16 leti storil napako, zaradi katere mnogi še danes trpijo. Poslanci so sprejeli zakon, kot ga ne poznajo nikjer na svetu; podjetniki so namreč morali dolgove podjetij odplačevati z osebnim premoženjem, čeprav so ustanovili družbo z omejeno odgovornostjo - torej družbo, kjer odgovarjajo le z vloženim kapitalom.

Nižanje poslanskih nadomestil v ustavno presojo?
29. 06. 2012 16.37Nekdanji poslanci, pridružili pa so se jim tudi poslanci Pozitivne Slovenije, zbirajo podpise za ustavno presojo o noveli zakona o poslancih, ki omejujejo nadomestila poslancem po koncu mandata.

Poslanci bodo zategnili pasove, a obeta se že ustavna presoja
15. 06. 2012 07.36Poslanci so podprli novelo zakona o poslancih, s katerim se skrajšuje čas prejemanja poslanskega nadomestila po koncu mandata in znižuje njegova višina. Z zakonom naj bi v proračunu prihranili 1,5 milijona evrov.

Sindikat bo verjetno tožil davčno upravo
10. 11. 2010 12.14Zaradi Steklarske nove bomo po vsej verjetnosti tožili tudi davčno upravo. To je, po letu in pol, odkar so delavci izvedeli, da jim podjetje več let ni plačevalo socialnih prispevkov, napovedal sindikalist Drago Lombar.

Baričeviča bi morali zaščititi pred njim samim
17. 02. 2010 09.21Pogačnik je v poročilu glede vrnitve bulmastifov zamolčal člen, ki določa, da se že začeti postopki dokončajo po novem zakonu, opozarja SLS. Jazbinšek pa pravi, da bi morala pravna država Baričeviča zaščitit pred njim samim.

Opozicija za dopolnitev zakona
25. 08. 2004 00.00Opozicija je v parlamentarno proceduro vložila osnutek za dopolnitev ustavnega zakona glede izbrisanih.

Janša in Bohinc o izbrisanih
10. 02. 2004 00.00V zvezi z zapleti z izbrisanimi se je s predsednikom SDS, Janezom Janšo, in ministrom za notranje zadeve, Radom Bohincem, pogovarjal novinar Vlado Vodušek.

Brez kompromisa o izbrisanih
19. 01. 2004 00.00Pogovori parlamentarnih strank o dveh predlogih rešitve vprašanja izbrisanih niso prinesli napredka.

Še brez dogovora o izbrisanih
15. 01. 2004 00.00Predstavniki koalicijskih LDS in ZLSD ter opozicijskih SDS in NSi na usklajevanjih niso uspeli doseči dogovora za rešitev problematike izbrisanih.

Ustavno sodišče zadržalo referendum
09. 01. 2004 00.00Ustavno sodišče je sklenilo, da se do dokončne odločitve zadrži izvajanje odloka o razpisu naknadnega zakonodajnega referenduma o t.i. tehničnem zakonu o izbrisanih.