restavriranje

V MoMA so se poklonili stoletnici rojstva Marcella Mastroiannija
12. 12. 2024 12.01Muzej moderne umetnosti (MoMA) v New Yorku se v sodelovanju z rimskimi studii Cinecitta poklanja 100. obletnici rojstva italijanskega igralca Marcella Mastroiannija z retrospektivo njegovih filmov. Retrospektiva javnosti ponuja na ogled 17 filmov z Mastroiannijem v glavnih vlogah, osvetlila pa bo tudi uspešno kariero njegove hčere Chiare.

Na filmskem festivalu v Londonu prikazali tudi tri restavrirane filme
10. 10. 2024 11.05V britanski prestolnici te dni poteka London film festival, v sklopu katerega bodo 16. oktobra pod naslovom Nemi Sherlock: Trije klasični primeri premierno prikazali tri restavrirane neme kratke filme o slavnem detektivu, ki so v zgodnjih 20. letih minulega stoletja nastali pod okriljem produkcijske hiše Stoll Pictures.

Štiriletnik pomotoma razbil dragocen artefakt iz bronaste dobe
28. 08. 2024 16.07Štiriletnik je po nesreči razbil odlično ohranjen artefakt iz bronaste dobe, ki je stal v muzeju Hecht v Haifi v Izraelu. Dečka naj bi zanimalo, kaj se v antični posodi skriva, in ko se ji je približal in se je nežno dotaknil, se je ta prevrnila. A končalo se je dobro, posodo bodo obnovili, dečka z družino pa so povabili na ponovni ogled.

Nevarno 33-metrsko drevo ob Gimnaziji Kranj bodo podrli
20. 08. 2024 13.37Družba Teden, inženiring, trgovina in storitve, ki je lastnica kranjskega hotela Creina, bo v soboto poskrbela za odstranitev nevarnega drevesa ob Gimnaziji Kranj. Gre za 110 let staro in 33 metrov visoko drevo mamutovec, ki ga je občina že leta 1961 zaščitila kot naravno znamenitost. Drevo ne stoji več pokončno, temveč se močno nagiba.

Teden zaznamovala Planica in kristalni lesk Nike Prevc
23. 03. 2024 14.00Zagotovo je dogodek tega tedna zmagoslavje Nike Prevc, ki je pred zbrano množico v Planici prejela veliki kristalni globus. Zmagali, če temu lahko tako rečemo, pa so tudi pripadniki državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi, ki so uspešno deaktivirali tri letalske bombe v Novi Gorici. Zmage se je veselil tudi ruski predsednik Putin, ki si je zagotovil že peti mandat na čelu vlade, skoraj pet let po požaru pa se zmage veseli tudi ekipa, ki vodi prenovo pariške katedrale Notre-Dame, saj dela potekajo po načrtih.

Ponovno rojstvo Notre-Dame: prva maša v katedrali že letos
20. 03. 2024 08.33Kot kaže, bo obljuba francoskega predsednika Macrona, da bo znamenita Notre-Dame v petih letih obnovljena, izpolnjena. Restavriranje katedrale, ki je bila močno poškodovana v požaru aprila 2019, je v sklepni fazi. Na novo konstruiran znameniti notredamski zvonik že stoji, na njem pa se sveti zlati petelin, ki simbolizira rojstvo feniksa iz pepela.

Nepremišljeni duhovnik uničil dragocene, 300 let stare freske
15. 03. 2024 07.47Španci se znova držijo za glavo zaradi uničene umetnine zgodovinske vrednosti. Tokrat pa za to niso kriva amaterska restavratorska dela, ampak nepremišljena prenova. Zgodilo se je v kraju El Tanque na Tenerifu, v glavni vlogi pa nastopa lokalni duhovnik Hector Lunar. Naročil je, naj prebelijo cerkev in s tem tudi dragocene 300 let stare freske. Da odločitev nikakor ni bila premišljena, je ugotovil, ko je bilo že prepozno.

Za hip razstavili ukradenega Van Gogha, vrnjenega v vrečki Ikea
11. 02. 2024 11.45V minulem tednu so prvič po vrnitvi prikazali dragoceno sliko Vincenta van Gogha, ki so jo pred leti ukradli iz muzeja blizu Amsterdama in nato vrnili nizozemskemu preiskovalcu v vrečki Ikea. Olje na platnu iz leta 1884, vredno do šest milijonov evrov, so razkrili medijem v Rotterdamu, pri tem so bile vidne tudi poškodbe, ki so nastale ob kraji.

Čoln deblak, ki ga so našli na obrežju Mure, bodo znova potopili v vodo
12. 10. 2023 07.00Čoln deblak, ki najverjetneje izvira iz prazgodovine in ki so ga minuli teden našli na obrežju Mure, bodo arheologi ta konec tedna znova potopili v vodo na Soboškem jezeru. Rezultate analiz lesa in mahu z deblaka, ki jih delajo v Miamiju, pričakujejo v prihodnji teden, je povedal strokovnjak za podvodno arheologijo Andrej Gaspari.

Jurišnik Soko J-22 Orel spet sije kot včasih
15. 09. 2023 14.35Jugoslovansko-romunsko jurišno letalo Soko J-22 Orel oz. IAR-93 Vultur je nastalo zaradi potreb po zamenjavi zastarelih jurišnikov F-84 Thunderjet in SOKO J-1 Jastreb. Danes ga aktivno uporablja le še srbska vojska, in sicer modificirano različico. Slovenija je od Romunije letalo pridobila leta 2014. Letalo je nato načel zob časa, zato ga je bilo treba restavrirati. Obnova se je zavlekla, a po 250 delovnih urah je restavratorjem uspelo.

Mladenič iz Sevnice našel skriti zaklad, o katerem mu je pripovedovala babica
26. 02. 2023 19.00S Celjskega prihaja skorajda neverjetna zgodba o najdbi skritega zaklada. Aljažu Ledniku je o zakopanih dragocenostih v bližini njihove domačije pripovedovala babica. In radovedni mladenič se je legendi odločil priti do dna. Uspešno – v jami le par metrov od hiše je našel kup bronastih novcev in o odkritju obvestil arheologe. Ti pa so ob nadaljnjih izkopavanjih naleteli na pravo malo zakladnico, ki je zdaj na ogled v celjskem pokrajinskem muzeju.

Tjaša Petrič Cvet postala mamica: Zaradi adrenalina sem prvo noč prebedela
25. 02. 2022 09.30Novinarka oddaje svet na Kanalu A Tjaša Petrič Cvet je pred dnevi rodila prvega otroka. Z možem Žanom Cvetom sta dobila sina Vaneta. Za naš portal je povedala, kako so potekali zadnji dnevi nosečnosti in kako sta z Žanom preuredila otroško sobico ter sama restavrirala staro pohištvo.

Zdolgočaseni varnostnik v galeriji porisal rusko umetnino
12. 02. 2022 19.28Dolgčas lahko osebo pripelje do marsikatere stvari. Enega od varnostnikov ruske galerije je pripeljala celo do tega, da je že na svoj prvi dan dela vandaliziral avantgardno umetniško delo Tri figure slikarke Anne Leporskaje. Varnostnik se je namreč odločil, da figuram brez obrazov s kemičnim svinčnikom nariše oči.

Kako je iz propadajočega gradu na Gorenjskem nastala pravljica
28. 08. 2021 17.20Po tem, ko sta grof in grofica po petih letih zapustila dvorec Štatenberg, sta iskala prazen grad, v katerega bi lahko prinesla svojo razkošno zbirko. V Sloveniji propada več kot 200 gradov, hotela sva rešiti vsaj enega, pravita. Našla sta ga v Preddvoru na Gorenjskem. Grad Dvor, ki je bil zapuščen 20 let, je po njuni zaslugi spet odprt za obiskovalce. V njem pa – za nekatere kič, zanju življenje.

Prodajalki zelenjave pred več sto leti dodali, zdaj pa izbrisali nasmešek
16. 07. 2021 10.31V nekem trenutku v zadnjih 400 letih se je nekdo očitno odločil, da je prodajalka zelenjave na nizozemskem platnu preveč turobna in ji je preprosto dorisal nasmešek. Zdaj so ga v sklopu obširnih restavratorskih del odstranili in ženska je videti skrivnostna in rahlo turobna.

Titov spomenik med predsedovanjem Slovenije Svetu EU na restavriranje
01. 06. 2021 11.00Kranjsko združenje borcev za vrednote NOB je pred začetkom predsedovanja Slovenije Svetu EU zmotila odstranitev spomenika maršala Tita iz parka na Brdu pri Kranju, kjer bo potekala glavnina dogodkov v okviru predsedovanja. V JGZ Brdo so pojasnili, da so skulpturo odstranili, da jo bodo restavrirali, koliko časa bodo dela trajala, pa še ni znano.

Restavratorji Michelangelove kipe čistijo s pomočjo bakterij
31. 05. 2021 17.40Restavratorji so se lansko jesen v času pandemije lotili eksperimenta - čiščenja Michelangelovih kipov v kapeli Medičejcev v cerkvi San Lorenzo s pomočjo posebnih bakterij. Tako so na kipe, tudi na Lorenzovo grobnico s kipom Lorenza Medičejskega in figurama Mraka in Zore, ki podpirata sarkofag, nanesli bakterije, ki se prehranjujejo z umazanijo.

Letos vpisov v študijske programe nekoliko več kot lani, kje so omejitve?
07. 04. 2021 11.13V prvem prijavnem roku za vpis v prvi letnik dodiplomskega in enovitega magistrskega študija za študijsko leto 2021/22 je bilo na 17.547 vpisnih mest oddanih 15.279 prijav za vpis, kar je 162 več kot lani. Omejitev vpisa je na 96 študijskih programih, so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.

Restavriranje umetnin po špansko: kip postal 'upodobitev iz Wallacea in Gromita'
11. 11. 2020 19.22Španijo bi morda lahko oklicali že kar za deželo ponesrečenih obnov umetnin. V vrsti najodmevnejših – zalomilo se je pri poskusu obnove kipa Svetega Jurija z zmajem, nato pri restavriranju kopije znamenite slike Marijino brezmadežno spočetje, najslavnejša pa je gotovo 'popravljena' freska Kristusa, ki je po novem znana kar kot Opičji Jezus – imajo zdaj Španci še eno: kip na stavbi z začetka 20. stoletja, ki je postal "upodobitev Wallacea in Gromita".

Z detektorjem kovin našel bronastodobni zaklad: 'Od sreče sem se tresel'
11. 08. 2020 07.27Mariusz Stepien je z detektorjem kovin manj kot meter pod površjem našel izredno pomemben artefakt iz bronaste dobe. "Od sreče sem se tresel," je dejal lovec na zaklade, po tem ko je odkril predmete iz predkrščanskih časov.

Spet se je zalomilo: ponesrečeno restavriranje slike Device Marije
23. 06. 2020 08.34Špancem restavratorstvo očitno res ne leži. Oziroma vsaj kadar se tega lotijo na lastno pest. Kar pa zadnja leta sploh ni tako redko. Tokratna zgodba o ponesrečenem restavriranju umetniške slike prihaja iz Valencie, kjer je nek moški skušal obnoviti kopijo znamenite slike Marijino brezmadežno spočetje, baročnega slikarja Murilla. Španski strokovnjaki zdaj pozivajo k zaostritvi zakonov na tem področju. "Si predstavljate, da bi lahko kar vsi povprek operirali ljudi?" so kritični v Združenju profesionalnih restavratorjev in konservatorjev ter opozarjajo, da tudi takšnih del ne bi smeli zaupati kar komurkoli.

Zaščita varnostnih kopij pred izsiljevalskimi virusi po načelu 3-2-1
15. 06. 2020 00.15Okužbe z izsiljevalskimi virusi so v zadnjem obdobju vse pogostejše, poslovna škoda pa raste v nebo. Posamezniki, ki stojijo za njimi, poskušajo priti do vaših podatkov in arhivov, ukrasti njihovo vsebino, jo izbrisati ali zakleniti. Priročna krinka za povečano število napadov je bila do nedavnega tudi pandemija Covid-19, zato je pravi čas za analizo varnostnih ukrepov in pripravljenosti na takšen dogodek. Če so ti na ustreznem nivoju, ste na dobri poti, da se zaščitite pred izsiljevanjem.

Načrti so padli v vodo, Hotel Brdo namesto rekonstrukcije čaka le manjša prenova
12. 05. 2020 12.23Po neuspelem javnem razpisu za celovito prenovo in razširitev Hotela Brdo, ki bi bila glede na ponudbe gradbincev precej dražja od načrtovanih stroškov, hotel zdaj čaka le manjša prenova. Zaprt je že eno leto, sedaj pa ga bodo skušali urediti do predsedovanja Slovenije Svetu EU v drugi polovici prihodnjega leta.

HPE SimpliVity hiperkonvergenčni sistemi so z orodjem InfoSight postali še inteligentnejši
09. 01. 2020 00.01Priznana hiperkonvergenčna rešitev HPE SimpliVity, ki združuje fizične gradnike IT infrastrukture in napredne podatkovne storitve v eni napravi, je bogatejša za orodje InfoSight. Večkrat nagrajena in celostno optimizirana rešitev ponuja primerljive funkcionalnosti kot tradicionalne in oblačne rešitve z mnogokratnikom nabavne vrednosti, z njeno pomočjo pa si lahko tudi manjša podjetja vzpostavijo svoj oblak (»IaaS«). HPE je nekoč samostojnega proizvajalca SimpliVity prevzel leta 2017, razpoložljivost orodja InfoSight, ki prinaša dobršno mero inteligence, pa pomeni nov, izrazit pospešek za to platformo.

Bodo v Rimu omejili dostop do slovite fontane Trevi?
01. 12. 2019 15.51Vse od slavne scene filma La Dolce Vita (Sladko življenje) iz leta 1960 je baročni vodnjak Trevi eden prepoznavnejših simbolov Rima. A priljubljenost te turistične znamenitosti je že privedla do točke, ko v mestu razmišljajo, da bi omejili dostop do fontane.

Mladi z žalno slovesnostjo opozorili na izgubo biodiverzitete
14. 09. 2019 13.38Mladi, ki se zavzemajo za podnebno pravičnost, so priredili performans z imenom 'Žalna slovesnost izumrlim vrstam'. Želeli so opozoriti na izumiranje živalskih in rastlinskih vrst ter pozvati k obnavljanju narave in k čimprejšnjemu prehodu v sonaravno kmetijstvo.

Ljubiteljski umetniki večkrat naredijo ogromno škodo
04. 07. 2019 18.40Četudi umetniki lahko svet doživljajo drugače in imajo pravico do umetniške svobode, ni priporočljivo, da pozabijo, da bodo njihove umetnine namenjene navadnim smrtnikom. Včasih pa so vloge obrnjene. Ko gre za umetnike, ki to niso, a se kljub svojemu ljubiteljskemu znanju samozavestno lotevajo zahtevnih del, kot je denimo restavriranje dragocenih fresk.

Razpadajoči tramvaji: 'To samo kaže na odnos do naše kulturne dediščine'
20. 05. 2019 11.07Tramvaja, ki sta v prejšnjem stoletju po ljubljanskih ulicah prevažala prebivalce, zdaj samevata in razpadata na dvorišču LPP. Ta je tramvaja podedoval, zanju pa ne skrbi nič kaj vzorno. "Vozili se ne vzdržujeta, ampak se skušata ohraniti pred nadaljnjim propadanjem," pojasnjujejo, ZVKD pa: "To samo kaže na odnos marsikoga do naše kulturne dediščine."

200 let 'neskončne' gradnje, kronanje Napoleona in ognjeni pekel
16. 04. 2019 04.39Prepoznavna zaradi svoje častitljive starosti, velikosti, arhitekture, zgodovine. Vse to je katedrala Notre-Dame. Zgrajena je bila na ruševinah dveh predhodnih cerkva, ki sta bili postavljeni na kraju nekdanjega templja, ki je bil nekoč posvečen Jupitru. Postala pa je eden najprepoznavnejših simbolov Pariza in Francije.

Stolp v Pisi se je zravnal za štiri centimetre
22. 11. 2018 17.58Znameniti poševni stolp v italijanskem mestu Pisa se ravna, je sporočila skupina strokovnjakov, ki nadzira restavriranje stolpa. Zmaševanje nagiba 57 metrov visokega srednjeveškega stolpa je sicer počasno, v zadnjih 20 letih se je zravnal za štiri centimetre.