restavratorsko

Blejski grad: porast obiska, oživili projekt dvigala

27. 01. 2025 14.13

Blejski grad je lani obiskalo nekaj več kot 440.000 ljudi, kar je sedem odstotkov več kot leto pred tem. Potekajo intenzivne priprave na prenovo stalne muzejske razstave, ki bo v pritličju odprta letos, v prvem nadstropju pa prihodnje leto. V Zavodu za kulturo Bled so se ponovno lotili tudi priprave projekta za izgradnjo dvigala na grad.

Piranski zvonik po sto letih dobiva novo preobleko

25. 01. 2024 06.00

Ena najbolj prepoznavnih znamenitosti Pirana, zvonik sv. Jurija, dobiva novo preobleko. Na več kot 400 let starem objektu, ki je bil zadnjič obnovljen pred več kot 100 leti, zdaj spet delajo. Popravljajo, obnavljajo, restavrirajo. Samo oder so postavljali skoraj teden dni in skoraj en mesec prej so tekla pripravljalna dela. Prenovili ga bodo od zgoraj navzdol. Zvonik je zelo pomemben in občutljiv spomenik, pri delu morajo biti zelo natančni, obnova bo trajala vse do konca novembra.

Vlada podpira vrnitev kipov iz parka Brdo pri Kranju na posestvo Brdo

11. 05. 2023 19.13

Vlada podpira vrnitev bronastih skulptur, ki so bile pred dvema letoma odstranjene iz parka Brdo pri Kranju. Kot je zapisala v odgovoru na poslansko vprašanje Anje Bah Žibert, naj vrnitvi sledi strokovna odločitev o primerni postavitvi na podlagi projekta ureditve parka, ki bo upoštevala strategijo upravljanja protokolarnega posestva Brdo.

Po napadu aktivistov na Monetovo sliko znana prva ocena škode

26. 10. 2022 13.57

V muzeju Barberini so po nedeljskem napadu podnebnih aktivistov, ki sta v sliko senenih kopic francoskega slikarja Clauda Moneta zalučala pire krompir, pripravili prvo oceno škode. Kot so sporočili, ta dosega petmestni znesek. Direktorica muzeja Ortrud Westheider je napovedala, da bo preučila odškodninske zahtevke proti aktivistoma.

JGZ Brdo: Trenutna postavitev kipov v Pivki je začasna

12. 05. 2022 20.08

V JGZ Brdo pravijo, da je trenutna postavitev kipov iz parka Brdo v Parku vojaške zgodovine Pivka začasna. Vendar za zdaj nimajo informacij, kdaj naj bi se restavratorska dela končala. Prav tako ni v njihovi pristojnosti to, kdaj, če sploh, se bodo skulpture vrnile na svojo lokacijo. Restavratorski posegi se očitno še niso začeli, saj strokovnjaki Zavoda za varstvo kulturne dediščine izvajajo šele preliminarne raziskave.

Sprehod po Drami: vidne razpoke in sledovi zamakanja, posledično okrnjena kreativa

13. 12. 2021 08.00

Ko je pred dobrima dvema tednoma odstopil ravnatelj SNG Drama Ljubljana, Igor Samobor, se je (spet) začelo govoriti o stanju sto deset let stare stavbe osrednje slovenske gledališke institucije, o nacionalnem teatru, ki bi moral biti vsem v državi v ponos, a postaja zaradi nenehnega zavlačevanja okoli prenove vse bolj izpostavljen nepredvidljivemu vplivu časa in podnebnih sprememb. Med sprehodom po Drami smo začutili, kakšno je vzdušje v stavbi, ki že skoraj tri desetletja počasi propada in čaka na celovito prenovo. Čeprav zaposleni v Drami in njeni sodelavci vse težje pričakujejo začetek prenove, ostajajo povezani in se, osredotočeni na čim bolj neprekinjeno nadaljevanje ustvarjalnega gledališkega procesa, ne želijo odpovedati optimizmu.

Izbrana Plečnikova dela vpisana na seznam svetovne dediščine UNESCO

28. 07. 2021 06.48

Na Unescovem seznamu svetovne kulturne in naravne dediščine so odslej tudi izbrana Plečnikova dela v Ljubljani. Tako je v sklopu dvotedenskega zasedanja pod vodstvom Kitajske odločil odbor. Med drugim so nov naziv prejele Plečnikove Žale, NUK, kongresni trg s parkom Zvezda, cerkev sv. Mihaela v Črni vasi in cerkev sv. Frančiška Asiškega v Šiški ter nabrežja Ljubljanice. "Plečnikova Ljubljana je fenomen urbane krajine 20. stoletja, vpis na UNESCO seznam pa priznanje za kvalitete Plečnikovega javnega prostora" je dejal Tomaž Štoka, koordinator delovne skupine, ki je pripravila nominacijo.

Strokovnjaki o obnovi 'pariške dame'

16. 04. 2019 14.37

Številni Francozi so že obljubili donacije v višini več sto milijonov evrov za obnovo pariške katedrale Notre-Dame, ki jo je uničil požar. Pomoč ponujajo tudi številne evropske države. Pa jo je mogoče obnoviti in kako bo najverjetneje potekala obnova? Strokovnjaki predvidevajo, da bo na novo treba postaviti streho, po vsej verjetnosti so uničena znamenita slikana okna, zidove in tlake pa bo najverjetneje možno sanirati.

Umetnica hotela le pomagati, ker so odtrgali Jezusovo glavo ...

22. 10. 2016 14.57

Kip Jezusa in Marije v kanadskem Ontariu je bil tarča vandalov, ki so Jezusu tudi odtrgali glavo. Župnik je lokalna podjetja prosil, ali mu lahko pomagajo pri restavraciji kipa, a so mu vsi obrnili hrbet. Nato se je oglasila lokalna umetnica. Ravno uspelo ji ni, kajne?

Kolizej (še) ne bo padel

08. 08. 2011 10.36

Kolizej bo stal še najmanj do naslednjega tedna. Stavbo, ki je v lasti Kranjske investicijske družbe, bodo namreč predvidoma začeli rušiti prihodnji teden. Med tem bodo na stavbi potekala pripravljalna dela.

Umetnostni zgodovinarji proti rušenju Kolizeja

07. 08. 2011 14.00

Umetnostni zgodovinarji ministra za okolje Boštjana Žekša pozivajo, naj znova razmisli o napovedi, da bodo v kratkem začeli podirati poslopje ljubljanskega Kolizeja.

Božična zgodba na ogled

23. 12. 2006 12.10

V Postojni se lahko sprehodite skozi podzemlje, v Ljubljani pa občudujete jaslice na gradu.

EKSTRA MAGAZIN, 25.1.2006

26. 01. 2006 12.57

25.1.2006, sreda ob 20.00

Popravilo Robbovega vodnjaka

01. 09. 2005 00.00

Če bi Ljubljano prizadel že manjši potresni sunek, bi bil ta lahko usoden za eno največjih ljubljanskih znamenitosti - Robov vodnjak. Precej načet, 254 let star vodnjak, je postal nevaren, zato naj bi ga v soboto prepeljali v restavratorsko delavnico.

Robbov vodnjak na popravilo

11. 08. 2005 00.00

Ljubljanskega Mestnega trga vsaj pol leta ne bo krasil Robbov vodnjak. Ker je v zelo slabem stanju, ga bodo odpeljali v restavratorsko delavnico.

Vrnili Picassovo sliko

08. 04. 2005 00.00

Picassovo sliko, ukradeno leta 2004 iz Centra Georges Pompidou v Parizu, je našla pravosodna policija in jo vrnila predsedniku omenjenega centra.

Zadnja večerja znova dostopna javnosti

18. 05. 1999 15.54

Zadnja večerja Leonarda da Vincija bo od 28. maja znova dostopna za javnost.Italijanski radio je poročal, da je obsežno restavratorsko delo te mojstrovine končano. Slika s konca 15. stoletja v velikosti 4,20 krat 9,10 metra velja za glavno delo tega renesančnega umetnika (1452-1519), pa tudi za eno najbolj slavnih umetnin na svetu. Pred restavracijo je bila slika komaj še vidna. Restavratorska dela so trajala več kot 20 let in so po italijanskih podatkih stala približno 14 milijonov mark.