respiratorno

Papež v stabilnem stanju

04. 03. 2025 09.31

Klinično stanje svetega očeta je ostalo stabilno, so po poročanju tujih tiskovnih agencij sporočili iz Vatikana. Ob tem 88-letni papež Frančišek ni imel novih dihalnih stisk, s katerimi se je soočil v preteklih dneh. Zdravniki v prognozi glede njegovega zdravstvenega stanja ostajajo zadržani.

Papeževo stanje ostaja stabilno, glede prognoze zdravniki ostajajo zadržani

01. 03. 2025 08.45

Zdravstveno stanje papeža Frančiška ostaja stabilno, so zvečer sporočili iz rimske klinike Gemelli, kjer se papež zdravi že več kot dva tedna. Dodali so, da ga izmenjaje zdravijo z neinvazivno mehansko ventilacijo oziroma dovajanjem kisika, novih dihalnih stisk pa ni imel. Glede prognoze zdravniki ostajajo zadržani.

Papež utrpel novo dihalno stisko, priključili so ga na dihalni aparat

28. 02. 2025 15.15

Papež Frančišek, ki se že dva tedna zdravi v bolnišnici zaradi pljučnice, je utrpel novo dihalno stisko. Nemudoma so ga oskrbeli s kisikom, ki je izboljšal njegovo stanje, so sporočili iz Vatikana.

'Ko sem se prvič zagledal na invalidskem vozičku, sem se zjokal, nato sem se začel boriti'

01. 02. 2025 09.59

Nekaj mesecev pred abrahamom se je Janiju Pavcu, šefu skupine Atomik Harmonik, življenje obrnilo na glavo. Zadela ga je kap na konici hrbtenjače. Gre za tako zelo redko obliko kapi, da se tudi najbolj izkušeni strokovnjaki na Nevrološki kliniki s takšnimi primeri srečajo le na nekaj let. Janija je bolezen za nekaj časa prikovala na invalidski voziček, nato pa se je – kot pravi – z ihto postavil na bergle. Zaveda se, da je pred njim še dolga pot okrevanja, a ostaja optimističen. Svojo zgodbo pa deli, da bi pomagal drugim.

Se je najstnik v Kanadi okužil z novo različico mutirane ptičje gripe?

20. 11. 2024 14.07

V Kanadi so hospitalizirali najstnika, ki se je okužil s ptičjo gripo, pri prvih analizah pa so ugotovili, da ima različica, s katero je okužen, lahko mutacijo, zaradi katere je virus lahko veliko bolj prenosljiv med ljudmi. V Kanadi se strokovnjaki bojijo večjih izbruhov, ki bi jih pojav te mutacije lahko povzročil, skrbi pa jih tudi nedoslednost sosednjih ZDA pri testiranju in sledenju morebitnim novim primerom.

NIJZ pred začetkom sezone svetuje cepljenje proti gripi

26. 09. 2024 07.41

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) pred začetkom letošnje sezone gripe svetujejo cepljenje proti tej bolezni. Cepilnim centrom po državi v tem tednu dostavljajo cepivo, cepljenje pa bo tudi letos brezplačno za vse z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem.

Kdo zmore razkrinkati Majla 27?

05. 05. 2024 11.00

Avtohtona čustvenost, od punkovske do traperske.

'Covid-19 je v porastu, številke zajamejo le del vseh okuženih'

28. 11. 2023 11.50

4. marca 2020 so v Sloveniji potrdili prvi primer okužbe s koronavirusom. Več kot tri leta kasneje pa nevarnost še ni povsem mimo, saj se na sprejemno ambulanto ljubljanske infekcijske klinike znova obrača veliko bolnikov. Lekarniška zbornica pa osebe, okužene s koronavirusom, opozarja, naj ne hodijo v lekarne. "V nasprotnem primeru bomo primorani v zapiranje lekarn," opozarjajo.

Proti gripi se bo mogoče cepiti predvidoma od začetka oktobra

27. 09. 2023 07.18

Cepljenje proti gripi bo to sezono v Sloveniji predvidoma mogoče od začetka oktobra. Tudi letos bo brezplačno za vse z urejenim zdravstvenim zavarovanjem. Na voljo bo 185.000 odmerkov cepiva proti gripi. NIJZ cepljenje med drugim priporoča kroničnim bolnikom, starejšim, mlajšim otrokom, nosečnicam in osebam z izjemno povečano telesno težo.

'V petih letih bomo dobili cepivo proti raku'

11. 04. 2023 13.36

Do leta 2030 bi lahko imeli cepiva proti raku, kardiovaskularnim in avtoimunskim boleznim. Sliši se kot znanstvena fantastika, a raziskovalci pri farmacevtski družbi Moderna – pri nas jo še najbolj poznamo po cepivu proti covid-19 – so prepričani, da je cilj dosegljiv.

'Zunanji izvajalec je pomotoma posul kislino, ki je povzročila reakcijo'

20. 08. 2022 07.29

Zaradi zastrupitve več oseb, ki so morale poiskati zdravniško pomoč, so v hrvaških termah Tuhelj v Zagorju evakuirali obiskovalce vseh bazenov. V bolnišnico so prepeljali 16 oseb, še tri pa so samostojno poiskale zdravniško pomoč. Ena oseba je še vedno na intenzivnem oddelku, pet jih prejema kisik. Priče pripovedujejo, da je na bazenu "uhajal klor" in nastal kaos, direktor term pa je povedal, da je napako storil zunanji izvajalec, ki je ob bazenu posul kislino, zato je prišlo do kemične reakcije v zraku.

Ni želel v izolacijo: Okužil je tasta, ki je umrl, zdaj ga preiskuje policija

03. 08. 2022 09.37

Občinsko državno pravobranilstvo v hrvaški Virovitici je sporočilo, da preiskuje 42-letnika, za katerega sumijo, da je s koronavirusom okužil svojega tasta, ker ni upošteval ukrepov samoizolacije. Tast je po hospitalizaciji umrl v bolnišnici v Osijeku, zetu pa zdaj grozi zapor, ker ga DORH bremeni suma storitve kaznivega dejanja zoper zdravje ljudi.

Na Hrvaškem in v BiH odkrili prvi primer 'flurone'

04. 01. 2022 09.25

V hrvaški prestolnici so v ponedeljek odkrili prvi primer "flurone", hkratne okužbe z novim koronavirusom in virusom gripe. Dvojno okužbo so potrdili tudi v BiH, in sicer v Banjaluki. O omenjeni dvojni okužbi so pred kratkim poročali tudi iz Izraela. Na Hrvaškem se sicer soočajo z velikim porastom okužb z novim koronavirusom.V zadnjih 24 urah so potrdili 5845 novih okužb, kar je dvakrat več kot pred 14 dnevi. Iz Splita poročajo o 55-odstotnem deležu pozitivnih testov, medtem ko je bil v Zagrebu včeraj na testiranju pozitiven vsak drugi.

Covid pri nosečnicah: 'V zadnjem mesecu so mehansko ventilacijo potrebovale štiri nosečnice'

18. 11. 2021 18.39

Novi koronavirus ne prizanaša niti nosečnicam. Necepljene imajo vsaj štiri- do petkrat večjo možnost, da bodo imele težji potek bolezni in da bodo zaradi tega potrebovale podporo respiratorja. V letu in pol so v ljubljanski porodnišnici sprejeli že okoli 20 hudo bolnih nosečnic, ki jim je pri dihanju pomagal respirator. Prav pri vseh pa so morali otroka na svet spraviti pred rokom, nekateri otroci so bili tudi nedonošeni. Kako nevarne so respiratorne bolezni v času nosečnosti, se s cepljenjem bodoče mamice lahko zaščitijo in kakšen vpliv pravzaprav ima to na otroka?

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva

10. 11. 2021 07.44

Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

Infektolog Tomažič: Cepivo bolje ščiti pred prenosom okužbe kot prebolevnost

21. 09. 2021 18.30

Infektolog Janez Tomažič z Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana je v izjavi za medije pojasnil, da cepivo bolje ščiti pred prenosom okužbe novega koronavirusa kot prebolel covid-19. Prebolevnost pa bolje ščiti pred ponovnim hudim potekom bolezni.

'Bolniki so mlajši, a potek hospitalizacij in zapleti so podobni'

15. 04. 2021 15.25

Požrtvovalno delo anesteziologov, internistov, nevrologov, fizioterapevtov, medicinskih sester in drugega zdravstvenega osebja ne pozna meja. Dan in noč, že leto dni, se v neudobnih, tudi težkih, zaščitnih oblekah trudijo za ohranitev življenj bolnikov, okuženih s koronavirusom, ki ležijo na intenzivnih oddelkih. In vse, kar prosijo, je, "poskrbite za samozaščitno ravnanje in se cepite, da skupaj premagamo to epidemijo".

Tomičeva: Drži, državni hitri testi ne dosegajo strokovnega kriterija 90-odstotne občutljivosti

19. 01. 2021 17.07

Hitri testi kitajskega proizvajalca Shenzen Ultra – Diagnostics Biotec. Co., Ltd., ki jih je državi za slab milijon evrov dobavilo podjetje Majbert Pharm v lasti Alana Amadeja Eferla in Klemna Nicolettija, ne ustrezajo strokovnemu kriteriju, torej ne dosegajo 90-odstotne občutljivosti, kar potrdi tudi vodja strokovne skupine za hitre teste ministrstva za zdravje Viktorija Tomič. Testi tudi ne izpolnjujejo razpisnega pogoja, ki je zahteval 90-odstotno občutljivost. V nacionalnem laboratoriju, kjer so potrdili 81,68-odstotno občutljivost, trdijo, da njihova naloga ni bila preverjati ustreznost izbora testa glede na razpisne pogoje, ministrstvo za zdravje pa navkljub temu vztraja, da testi izpolnjujejo zahteve, skladne s pogodbo.

Kdo je v ozadju državnega milijonskega posla za hitre teste?

18. 12. 2020 11.14

Javno naročilo "Nakup hitrih antigenskih testov za diagnostiko covida-19" se odda podjetju Majbert Pharm za pogodbeno ceno 1,9 evra za hitri test. Tako je odločilo ministrstvo za zdravje, pogodbo pa je že včeraj podpisal – zdaj že nekdanji – minister Tomaž Gantar. Posel za dobavo pol milijona hitrih testov je vreden slab milijon evrov. Je v ozadju izbire posla Rok Snežič, prijatelj predsednka vlade Janeza Janše? Snežič odločno: "Jaz nimam zveze niti s tem poslom niti s temi ljudmi". Se je pa s poslom na Instagramu pohvalil nekdanji član podmladka SDS Luka Lah.

Na Infekcijski kliniki v zadnjem tednu sprejeli 6 otrok z večorganskim vnetnim sindromom

26. 11. 2020 07.06

Otroci okužbo z novim koronavirusom v večini primerov preživijo z blažjimi simptomi ali asimptomatsko. V nekaterih primerih pa vendarle potrebujejo bolnišnično zdravljenje, na Infekcijski kliniki v Ljubljani so od septembra tako zdravili 33 otrok, nekateri so bili sicer hospitalizirani zaradi drugih bolezni. Zdravili so tudi 9 otrok s t. i. večorganskim vnetnim sindromom, kar 6 so jih sprejeli v zadnjem tednu. Gre za Kawasakijevi bolezni podoben sindrom, ki se kaže z visoko vročino in prizadetostjo več organov. Vodja mariborske pediatrije pa izpostavlja, da po Sloveniji beležijo vsaj 50-odstotni upad drugih respiratornih obolenj pri otrocih, kar med drugim zdravstvenem osebju omogoča, da pomaga na covid oddelkih.

Avstrijci z dodelano rešitvijo za miren božič, pri nas dvomi in usklajevanja

26. 11. 2020 06.16

Bil je petkov večer in sporočilo predsednika vlade Janeza Janše, da so pristojna ministrstva dobila nalogo do naslednje sobote pripraviti vse potrebno za množično testiranje. Na ministrstvu za zdravje, koordinatorju testiranja, so začeli preigravati scenarije, oblikovali bodo delovno skupino. Za logistično podporo bodo vključili vojsko in civilno zaščito, več podatkov pred prihodnjim tednom ne bo. Neznanke so ciljna publika, ukrepi, učinki in vprašanje, koliko bo to stalo. Medtem imajo v Avstriji razdelan vsak detajl, kupili so 7 milijonov testov za 50 milijonov evrov, 5. decembra začnejo pilotno testirati učitelje, celotno državo pa v tednu pred božičem.

Testi na koronavirus

31. 10. 2020 07.00

Kako poteka testiranje na novi koronavirus? Katere različne vrste testov obstajajo in kako se razlikujejo med seboj? Kakšna je pot brisa? Kaj se dogaja v laboratoriju? In kako se spreminja dosedanji način testiranja - na kaj bo to vplivalo?

Nova britanska študija: covid-19 lahko povzroči upad miselnih sposobnosti

29. 10. 2020 19.17

Vsem, ki dvomijo in pravijo, da ljudje ne umirajo zaradi covida-19, pač pa s covidom-19, doktorica Mateja Logar odgovarja, da bi tudi starejši in tisti s pridruženimi boleznimi živeli dlje, če se ne bi okužili in zboleli. Covid-19 je resna bolezen, pri kateri lahko v primeru težjega poteka bolezni odpove več organov, precej se poveča tudi možnost kapi. Zdaj pa so britanski znanstveniki potrdili tudi, da lahko bolniki utrpijo tako hud upad mentalnih sposobnosti, kot da bi se njihovi možgani čez noč postarali za deset let.

Poglejte na zemljevid, kje se lahko samoplačniško testirate, cena okoli 100 evrov

21. 10. 2020 06.00

Klasični molekularni testi PCR, ki pri diagnostiki covida-19 veljajo za zlati standard, v Sloveniji stanejo od 80 do 120 evrov. Zbrali smo podatke, kje in za koliko denarja se lahko samoplačniško testirate, našli smo 22 zdravstvenih domov in šest bolnišnic. Testiranje ni poceni, trener judoistk iz Lopate Marjan Fabjan celo prodaja kombi, da bo lahko plačeval testiranja. Če je test v Luxembourgu, kjer testirajo daleč največ v Evropi zastonj, pa je v Avstriji še dražji kot v Sloveniji, med 110 in 190 evri, na Hrvaškem od 60 do 220 evrov. Razrez cene testa je zgovoren, niso le epruvete in brisi, so visoko usposobljeni ljudje, zaščitna oprema, aparature, znanje, kompleksni postopki.

17 bolnišnic prejelo navodila za hitre antigenske teste, uporablja jih 10

20. 10. 2020 06.00

Več testiranja, več odkritih okužb na novi koronavirus, hitrejša zajezitev epidemije covida-19. Kapacitete in število zaposlenih v petih laboratorijih, ki analizirajo vzorce, so omejeni. Analiza okoli šest tisoč PCR-testov dnevno, ki velja za zlati standard, je za zdaj zgornja meja zmogljivosti. So rešitev čedalje zanesljivejši hitri antigenski testi? Bolnišnice so že prejele navodila strokovne komisije ministrstva za zdravje za hitre teste, kdaj so primerni in za koga. 10 bolnišnic jih že uporablja oziroma preizkuša ali pa bodo začele v tem tednu, UKC Ljubljana jih na javnem razpisu kupuje za 2,34 milijona evrov in jih je pretekli konec tedna že uporabljal na urgenci.

V skrajnem primeru 171 intenzivnih postelj in 394 ventilatorjev za covid bolnike v 13 bolnišnicah

22. 09. 2020 06.00

V zadnjem tednu se je število hospitaliziranih covid bolnikov podvojilo, včeraj jih je bilo že 70, na intenzivni terapiji 15. Stroka se boji navala velikega števila bolnikov hkrati. Kdo jih bo zdravil, kje, koliko intenzivnih postelj in ventilatorjev imamo na voljo? Naredili smo analizo 13 bolnišnic in ugotovili, da bi lahko s skrajnimi napori, večina manjših zgolj ob odpovedi rednega programa in s tem neizogibnega daljšanja čakalnih dob, zagotovili 171 intenzivnih postelj. Kakovostnih ventilatorjev je celo dvakrat več - 394, kot so bolnišnice sposobne zagotoviti prostora in zdravniško-sestrskih ekip. Zgovoren podatek je, da v intenzivni terapiji UKC Ljubljana za 10 bolnikov na dan potrebujejo kar 61 zdravnikov in sester.

Zaradi kadrovske krize za zdaj 55 intenzivnih postelj, pritisk covid bolnikov narašča, odprli še tri bolnišnice

21. 09. 2020 06.00

V štirih covid bolnišnicah – UKC Ljubljana, UKC Maribor, Klinika Golnik in SB Celje – je bilo v prvem valu na voljo skupaj 95 postelj intenzivne terapije, a profesor Marko Noč opozarja, to je zdaj številka na papirju. Zaradi skrb vzbujajočega pomanjkanja medicinskih sester in zdravnikov je na voljo le 44 postelj intenzivne terapije v covid bolnišnicah in dodatnih 15 v še treh bolnišnicah, Novo mesto, Murska Sobota in Nova Gorica, ki so jih odprli v soboto zaradi hitrega naraščanja obolelih okuženih. UKC Ljubljana bo znotraj ustanove prerazporedil 73 sester, koliko jih bodo preostale bolnišnice, še ni jasno. Vseh intenzivnih postelj v 13 bolnišnicah, če bi opustili vse programe, je sicer 257, ventilatorjev pa dvakrat več.

Izkušnje z Infekcijske klinike: izguba vonja in okusa, povečano tveganje nastanka krvnih strdkov

30. 07. 2020 09.46

V sredo so v Sloveniji odkrili 24 novih primerov okužb, ena oseba s covidom-19 je umrla. Podatki iz torka in srede kažejo, da okoli 50 odstotkov novih okužb prihaja iz delovnih organizacij, je povedala namestnica vladnega govorca Špela Horjak. V UKC Ljubljana se medtem pripravljajo na jesensko-zimski čas, ko se pričakuje porast okužb. Izkušnje z obolelimi z Infekcijske klinike v Ljubljani pa kažejo, da skoraj 30 odstotkih okuženih poroča o izgubi vonja in okusa. Covid-19 pa povečuje tudi tveganje za nastanek krvnih strdkov in posledično možganske kapi.

Odpovedi v ligi NBA se vrstijo: Lakersi v 'mehurček' brez Bradleyja

24. 06. 2020 08.06

Ekipa Los Angeles Lakers je za nadaljevanje sezone severnoameriške košarkarske lige NBA po koronavirusnem premoru ostala brez enega ključnih igralcev. Avery Bradley je namreč sporočil, da se ekipi ne bo pridružil v "mehurčku" na Floridi naslednji mesec.

Odpravljena razlika med 'dokazano' in 'nedokazano' bolnimi pri višini nadomestila plače

20. 04. 2020 15.30

Po posredovanju Varuha človekovih pravic pri ministrstvu za zdravje so do višjega nadomestila plače za čas začasne zadržanosti z dela upravičeni tudi bolniki z respiratornim obolenjem, ki niso bili testirani na covid-19, in sicer v primeru, da je osebni zdravnik ugotovil, da so bili v tesnem stiku z osebo, ki je obolela za novim koronavirusom.