respiratorne

Mesec dni po smrti trupel Gena Hackmana in soproge še nihče ni prevzel
28. 03. 2025 18.55Igralca Gena Hackmana in njegovo ženo Betsy Arakawa so konec februarja našli mrtva na njunem posestvu v Santa Feju. Po opravljenih obdukcijah njunih trupel mesec dni po smrti še nihče ni prevzel, poročajo ameriški mediji. Čeprav okoliščine njunih smrti še vedno niso pojasnjene, bi njuni bližnji že lahko poskrbeli za pokop, a njuni posmrtni ostanki so še vedno na Uradu medicinskih preiskovalcev.

Papež v stabilnem stanju
04. 03. 2025 09.31Klinično stanje svetega očeta je ostalo stabilno, so po poročanju tujih tiskovnih agencij sporočili iz Vatikana. Ob tem 88-letni papež Frančišek ni imel novih dihalnih stisk, s katerimi se je soočil v preteklih dneh. Zdravniki v prognozi glede njegovega zdravstvenega stanja ostajajo zadržani.

Na avtocesti v prihodnosti 110 kilometrov na uro, v delih naselij 30?
18. 02. 2025 06.00Bi lahko v prihodnosti po slovenskih avtocestah namesto 130 vozili 110 kilometrov na uro, v vseh stanovanjskih naseljih pa največ 30 kilometrov na uro? Čeprav se na prvi pogled zdi kontradiktorno, pa študije iz tujine kažejo, da se potovalni čas zaradi manj težke noge voznikov prav nič ne podaljša. Na ta račun se namreč izboljša pretočnost prometa, zmanjšajo se fantomski zastoji. Ima pa znižanje hitrosti številne pozitivne učinke tako na zdravje prebivalstva in BPD ter pomeni manj smrtnih žrtev na cestah, kažejo impresivni rezultati iz tujine. Tako razlagajo v Podnebnem svetu, kjer so pred kratkim obravnavali ta nekoliko kontroverzni predlog, ki bo morda nekoč postal družbeni konsenz, kot je danes uporaba varnostnega pasu.

Porast respiratornih okužb med otroki, bolnišnice omejujejo obiske
11. 02. 2025 11.04Na infekcijski in na pediatrični kliniki UKC Ljubljana beležijo porast števila otrok, ki zaradi okužb z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) ali virusi gripe potrebujejo bolnišnično zdravljenje. Strokovni direktor pediatrične klinike Marko Pokorn staršem novorojenčkov svetuje, naj starejše sorojence nekaj tednov ne vodijo v vrtec. Splošna bolnišnica Celje je medtem zaradi porasta virusov gripe, okužb s covidom-19, respiratornih sincicijskih virusov ter drugih respiratornih obolenj omejila obiske, prav tako so obiski omejeni v Porodnišnici Ljubljana, v SB Nova Gorica pa prepovedani.

Porast respiratornih bolezni na rob potisnil urgentne centre v Sloveniji
28. 01. 2025 19.48"Marsikatero stanje lahko obravnava osebni zdravnik in obisk urgence ob prvi vročini ni nujen," poudarja Sašo Rebolj iz kamniškega zdravstvenega doma. Paciente namreč nenujna obravnava lahko stane tudi 27 evrov. "Zdravnikov in medicinskih sester je premalo in za svoje delo niso dovolj cenjeni," pa pravi ena od zaposlenih v Ljubljani. Kar pa se odraža tudi v preobremenjenosti in s tem izčrpanosti.

Porast respiratornih okužb: bolniki več dni čakajo na prosto posteljo
06. 01. 2025 13.54V ljubljanskem in mariborskem univerzitetnem kliničnem centru (UKC) beležijo porast sezonskih okužb, prevladuje predvsem gripa. V bolnišnicah so zato poostrili ukrepe za preprečevanje širjenja okužb, med drugim so omejili tudi obiske. Urgentni center Splošne bolnišnice Murska Sobota pa je te dni prezaseden zaradi porasta respiratornih okužb, med katerimi prevladujeta gripa in covid-19. Kot je povedal vodja urgentnega centra Darko Rajtman, je priliv bolnikov v zadnjih dneh višji za 30 odstotkov, zato so v bolnišnici odprli "dislociran oddelek urgence" s 15 posteljami.

Porast virusnih obolenj: 'Bolnikom odsvetujemo novoletna praznovanja'
30. 12. 2024 19.16Praznični december ni le čas širjenja veselja in dobre volje, temveč je tudi čas širjenja virusov. V zadnjih tednih narašča število obolelih z gripo, covidom in RSV-jem. Ker se tovrstna obolenja hitreje širijo v zaprtih prostorih in ob tesnih stikih, zdravniki obolelim oz. vsem, ki se počutijo slabo, odsvetujejo novoletna praznovanja v večjih družbah. Zdravniki ob začetku sezone gripe, ki bo vrh doživela v prihodnjih tednih, sicer še vedno pozivajo k cepljenju.

Povečan priliv bolnikov na ljubljansko urgenco: povprečni čas obravnave do 10 ur
25. 11. 2024 12.25Na UKC Ljubljana opozarjajo, da povečanje priliva bolnikov na urgenco predstavlja veliko obremenitev postelj in kadra. V porastu so respiratorne okužbe, ki še poslabšujejo kronične bolezni. Na urgenco UKC Ljubljana je tako v zadnjih dneh prišlo veliko število različnih, predvsem starejših bolnikov, ki imajo več kroničnih bolezni hkrati in se jim je stanje teh bolezni poslabšalo zaradi različnih viroz. Trenutno bolniki na obravnavo najdlje čakajo v ambulantah za bolezni, kjer je povprečna čakalna doba tudi 10 ur, je pojasnil predstojnik KO za intenzivno interno medicino na Interni kliniki UKC Ljubljana. Na sprejem v bolnišnico pa bolniki čakajo še dlje.

Industrijski sesalniki in čistilci zraka za varno in čisto delovno okolje
15. 11. 2024 00.15Kakovost zraka in čistoča delovnega mesta sta ključna za varno, zdravo in produktivno delo v industrijskih in gradbenih okoljih. V podjetju URNI d.o.o. ponujamo širok nabor zmogljivih industrijskih sesalnikov in čistilcev zraka, zasnovanih za odstranjevanje prahu, nevarnih delcev, kemikalij in drugih nečistoč. Naša oprema zagotavlja visoko zmogljivost, dolgo življenjsko dobo ter prispeva k ustvarjanju varnih delovnih pogojev.

Porast respiratornih okužb tudi med otroki: kdo je najbolj ogrožen?
10. 02. 2024 07.00Respiratorne okužbe, ki hromijo urgence in internistične oddelke po državi, se niso izognile niti najmlajšim. Največ okužb zgornjih in spodnjih dihal, torej gripe, covida, RSV-ja, pa tudi oslovskega kašlja, je med predšolskimi otroki, predvsem tistimi, ki so letos prvo leto v vrtcu. Zato pediatri opozarjajo, naj se ne zadržujejo v zaprtih prostorih, naj ostanejo doma, če imajo sorojenca, mlajšega od enega leta, priporočajo pa tudi jemanje vitamina D.

Oslovski kašelj: v lanskem letu 120 primerov, januarja letos pa že 76
02. 02. 2024 11.21Zgolj v prvem mesecu letošnjega leta smo zabeležili 76 primerov oslovskega kašlja, v celotnem lanskem letu pa jih je bilo 120. Kljub temu je to še vedno manj kot denimo leta 2018, ko smo zabeležili 213 primerov. Razlog za povišanje primerov v zadnjih dveh letih bi lahko bilo tudi dejstvo, da je bilo v času pandemije covida-19 število primerov zaradi "omejitve kroženja drugih povzročiteljev okužb dihal" nižje. V UKC Ljubljana so bili sicer v zadnjem mesecu hospitalizirani trije otroci z oslovskim kašljem, med njimi dva dojenčka.

V UKC Maribor obravnavali moškega, ki mu je raketa poškodovala roko
02. 01. 2024 09.43V najdaljši noči v letu so na mariborski urgenci obravnavali hudo poškodbo zaradi pirotehnike. Več podrobnosti o dogodku niso posredovali, je pa zdaj Policija sporočila, da gre za moškega, ki je pri izstreljevanju pirotehnike – raket – utrpel poškodbo roke. Na ljubljanski urgenci medtem v tej noči ni bilo poškodovanih s pirotehničnimi sredstvi.

Velik porast respiratornih bolezni: na Hrvaškem obolelih tudi 45 dojenčkov
02. 12. 2023 14.04Zadnje dni v zdravstvenih ustanovah beležijo predvsem velik porast bolnikov zaradi respiratornih bolezni. In to ne le pri nas, temveč po vsej Evropi. Na avstrijskem koroškem poročajo o rekordnih številkah obolelih s covidom, velik porast beležijo tudi na Danskem, kjer je poleg koronavirusa prisoten tudi oslovski kašelj. Ta pa veliko skrbi povzroča predvsem na sosednjem Hrvaškem. Tam je obolelih že več kot 1400 ljudi, med njimi tudi 45 dojenčkov.

Eno leto po smrti znano, zakaj je umrl Ray Liotta
09. 05. 2023 07.00Slabo leto dni po novici, da je umrl 'dobri fant' Ray Liotta, je sedaj znan tudi vzrok njegove smrti. Po poročanju enega izmed ameriških portalov je zvezdnik zaradi težav s srcem in dihanjem preminil v spanju med snemanjem filma Dangerous Waters v Dominikanski Republiki. Za smrt 67-letnika je natančneje kriva ateroskleroza, pljučni edem, respiratorna insuficienca in akutno srčno popuščanje.

Novo poročilo: Obstaja možnost, da je koronavirus nastal v laboratoriju
27. 02. 2023 10.12Stališče, da naj bi koronavirus nastal v laboratoriju, poleg ameriške obveščevalne agencije FBI zavzema tudi tamkajšnje ministrstvo za energijo, ki nadzoruje mrežo 17 laboratorijev. Mnenje je nastalo s pomočjo novega petstranskega poročila obveščevalnih služb. Obe agenciji sta članici posebne skupine za raziskovanje izvora covida-19. V nasprotju z njima štiri druge menijo, da je virus nastal naravno, dve pa se glede izvora še nista razjasnili.

'Od cepiv ne bi smeli pričakovati, da bodo obvladala pandemijo': kako naprej?
15. 02. 2023 12.09Dr. Anthony Fauci, ki je bil v ZDA na čelu boja proti pandemiji novega koronavirusa, je v nedavno objavljenem raziskovalnem prispevku priznal, da je bil "znanstveni in javnozdravstveni spodrsljaj" od cepiv proti covidu-19 pričakovati, da bodo pandemijo spravila pod nadzor. Prispevek je dvignil kar nekaj prahu, a pomembno je poudariti, da ne trdi, da so cepiva neučinkovita. Bo pa po obdobju covida-19, ki je močno prizadelo ugled javnega zdravstva, politike, farmacevtske industrije in cepiv, potrebno na novo postaviti strategije, da bi preprečili še večji val nasprotovanja cepivom, ki so leta reševala življenja.

Narašča število respiratornih obolenj, v zaprtih prostorih so smiselne maske
27. 12. 2022 17.09V zaprtih prostorih je še vedno smiselna nošnja zaščitnih mask, sploh v prostorih s slabim zračenjem, poudarja infektologinja Bojana Beović. Po njenih besedah so bolnišnice zaradi širjenja respiratornih obolenj trenutno bolj obremenjene, a je stanje boljše kot pretekla leta, ki jih je zaznamovala epidemija covida-19.

Epidemiologinja: Cepivo proti gripi je še na zalogi, cepite se
14. 12. 2022 10.46Epidemiologinji Nuška Čakš Jager in Marta Grgič Vitek iz Centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) sta pojasnili, da je prognoza Evropskega centra za nalezljive bolezni slaba. Število okužb s koronavirusom naj bi naraščalo, prav tako je respiratorni sincicijski virus letos svoj pohod začel zelo zgodaj, prej kot so pričakovali.

Po množičnih protestih Kitajska rahlja stroge covidne ukrepe
06. 12. 2022 08.52V kitajski prestolnici Peking so v torek lahko ljudje v pisarne, supermarkete in na letališča vstopili brez dokazila o negativnem testu na covid. Gre za enega od zadnjih omilitvenih ukrepov, ki jih je sprejela vlada po zgodovinskih protestih prejšnji mesec.

Slovenija vodilna po pojavnosti RSV okužb v Evropi
10. 11. 2022 09.13Ob naraščajočem številu respiratornih okužb pri otrocih in mladostnikih in porastu okužb z respiratornim sincicijskim virusom, ki posebej ogroža dojenčke, sta strokovni direktor Pediatrične klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana Marko Pokorn in Tatjana Mrvič opozorila, da smo po podatkih Evropskega centra za nalezljive bolezni vodilni po pojavnosti RSV okužb. V zadnjem mesecu so potrdili 92 RSV okužb pri hospitaliziranih pacientih, večinoma pa gre za otroke do prvega leta starosti. Vendar opažajo tudi porast okužb pri starejših osebah, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo.

Za 'ujetnike epidemije' covid še zdaleč ni mimo
09. 11. 2022 10.19Epidemija je mimo in družba se je odločila, da covid-19 obravnava kot ostale viruse prehlada in gripo. "Pozabili pa smo na zelo ranljivo manjšino v družbi in to so osebe s hudimi imunskimi motnjami ter druge ranljive osebe. Zanje covid-19 še zdaleč ni mimo," opozarja infektolog Janez Tomažič. Za t. i. ujetnike epidemije je verjetnost razvoja življenjsko nevarne in dolgotrajne okužbe večja, prav tako lahko hude oblike bolezni covida-19 vodijo v smrtni izid in tudi v pojav novih sevov virusa.

Začenja se cepljenje proti gripi: zabeležili že prve primere okužb
16. 10. 2022 19.34Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje in v nekaterih zdravstvenih domovih bodo začeli cepiti proti gripi. Cepljenje posebej priporočajo ranljivim skupinam prebivalstva, tistim, ki bi lahko imeli težji potek bolezni. Zaradi protikoronskih ukrepov, predvsem mask, lani ni bil uradno zabeležen noben primer gripe v Sloveniji. Letos pa respiratorne virusne okužbe krožijo bistveno prej kot običajno, ponekod po Evropi se že pojavlja tudi gripa. Cepljenje je brezplačno za vse z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem, sočasno pa se je možno cepiti tudi proti pnevmokoknim okužbam in covidu-19.

Začenja se cepljenje proti gripi, ki je tudi letos brezplačno
14. 10. 2022 10.17V ponedeljek se začenja cepljenje proti gripi, ki je tudi letos brezplačno. Cepite se lahko pri izbranih osebnih zdravnikih, drugih zdravnikih, odrasli pa se lahko cepijo tudi na območnih enotah NIJZ, kjer pa je potrebna predhodna najava.

Ste anticepilka? 'To je, kot bi me vprašali, ali sem vegetarijanka. Nisem.'
09. 10. 2022 07.00Ginekologinja Sabina Senčar pravi, da je njen politični vzornik dr. Janez Drnovšek. Pred našim mikrofonom smo jo gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati. Ocenila je, da bi morali pristojnosti predsedniške funkcije razširiti, med političnimi krizami in interesi pa bi, je prepričana, krmarila dobro, saj bi vedno delovala s stališča "vsi smo enaki". Kot predsednica države bi se osredotočila na reševanje energetske krize in krize v slovenskem zdravstvu, ko gre za zunanjo politiko, pa je kritična do tega, kar danes predstavljata EU in Nato. Pa bi predlagala izstop? Pa tudi – ali meni, da bi se morala Ukrajina odpovedati Krimu in štirim regijam, ki jih je pred kratkim priključila Rusija?

Boksarski dvoboj Zavca in Klakočar Zupančičeve za otroke z rakom
07. 10. 2022 12.55Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je v luči meseca boja proti otroškemu raku s poslancem Dejanom Zavcem obiskala ljubljansko pediatrično kliniko. Srečala sta se z vodstvom klinike in UKC in si z otroki 3. nadstropja ogledala boksarski film, ki sta ga z bivšim boksarjem posnela v DZ. Otroci so bili še posebej veseli obiska Zavca, je dejala predsednica.

Identificirali tri tipe dolgega covida: kateri so glavni simptomi?
12. 08. 2022 08.28Britanski znanstveniki so analizirali najpogostejše simptome dolgega covida in jih razvrstili v tri glavne skupine. Prvi so nevrološki simptomi, kot so glavobol, utrujenost, izguba vonja in okusa. Ti so prizadeli predvsem osebe, ki so se z novim koronavirusom okužili v času različic alfa in delta. V drugo skupino so britanski strokovnjaki uvrstili osebe z respiratornimi težavami, v zadnji skupini pa so posamezniki s širokim spektrom simptomov.

'Veter se je umiril, sedaj je čas, da ogenj potolčemo na vseh frontah'
20. 07. 2022 07.09Na Krasu še vedno gori, vendar se je veter začel umirjati. Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan ocenjuje, da je sedaj čas, da se požar zaustavi. Zaradi požarov so izvedli evakuacijo na območjih naselij Sela na Krasu, Hudi Log, Korita na Krasu, Nova vas in Miren, kjer se je požar približal tudi Mirnskemu gradu. Prebivalci so se kasneje lahko vrnili na svoje domove. Ponoči bo na terenu več kot 800 gasilcev, ki bodo nadzorovali vsa požarišča. Na terenu so gasili trije helikopterji SV, letalo PC-6 Pilatus, pridružil se je tudi avstrijski helikopter ter letalo Canadair iz Hrvaške.

Potrjen drugi primer opičjih koz v Sloveniji
25. 05. 2022 17.16Nacionalni inštitut za javno zdravje je sporočil, da so pristojni v Sloveniji potrdili drugi primer okužbe z virusom opičjih koz. Tudi v tem primeru gre za osebo, ki je pripotovala iz Španije. V teku je epidemiološka poizvedba.

Fafangel: V Sloveniji prvi primer opičjih koz, moški se je vrnil iz tujine
24. 05. 2022 08.11V Sloveniji imamo prvi primer opičjih koz, je potrdil predstojnik Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Mario Fafangel. Gre za moškega, ki je prišel s Kanarskih otokov. Simptome je razvil po prihodu v Slovenijo, njegovo zdravstveno stanje pa je stabilno. Raven tveganja za splošno prebivalstvo je ocenjena kot nizka, je poudaril.

V veljavi dodatne izjeme od karantene in spremenjen protokol PCR-testiranja
19. 01. 2022 06.24Veljati so začele spremembe pravil glede karantene po tveganem stiku z osebo, okuženo s koronavirusom, ki uvajajo dodatne izjeme od karantene v zdravstvu, šolstvu in socialnem varstvu. Zaradi naraščanja števila okužb pa bo PCR-testiranje – razen za rizične skupine – namenjeno le še potrjevanju pozitivnih izvidov hitrega testa ali samotesta.