respiratorna okužba

Porast respiratornih okužb: bolniki več dni čakajo na prosto posteljo

06. 01. 2025 13.54

V ljubljanskem in mariborskem univerzitetnem kliničnem centru (UKC) beležijo porast sezonskih okužb, prevladuje predvsem gripa. V bolnišnicah so zato poostrili ukrepe za preprečevanje širjenja okužb, med drugim so omejili tudi obiske. Urgentni center Splošne bolnišnice Murska Sobota pa je te dni prezaseden zaradi porasta respiratornih okužb, med katerimi prevladujeta gripa in covid-19. Kot je povedal vodja urgentnega centra Darko Rajtman, je priliv bolnikov v zadnjih dneh višji za 30 odstotkov, zato so v bolnišnici odprli "dislociran oddelek urgence" s 15 posteljami.

Okužba z RSV: sreča ob rojstvu sina se je v nekaj dneh spremenila v moro

25. 09. 2023 19.19

Z jesenjo in zimo prehajamo v čas, ko se znova začenja sezona raznih respiratornih obolenj. Največ težav pri otrocih, mlajših od 5 let, povzroča respiratorni sincicijski virus ali RSV, ki je težava na svetovni ravni in v sezoni po svetu lahko povzroči tudi do okoli 3,6 milijona hospitalizacij. Za dojenčke in malčke je lahko celo smrtno nevaren. Svojo težko izkušnjo okužbe z virusom RSV pri komaj 10 dni starem sinu je zaupala Tamara Narat, ki vsem staršem svetuje, naj upoštevajo navodila zdravnikov in, če imajo novorojenčka, naj doma ostanejo tudi sorojenci, ki sicer obiskujejo vrtec.

Pripravljajo nov protokol testiranja, aplikacija #OstaniZdrav že spremenjena

04. 10. 2022 19.10

Proračun PCR-testiranje na novi koronavirus trenutno krije le ranljivim posameznikom, ki potrebujejo hospitalizacijo, je razvidno iz dopisa, ki so ga z Ministrstva za zdravje pred časom poslali javnim zdravstvenim zavodom. Na ministrstvu so napovedali pripravo novega protokola za testiranje, predlog je delovna skupina NIJZ že pripravila. Posodobili pa so že aplikacijo #OstaniZdrav, ki je dobila novo podobo. Uporabniki že poročajo o novih napakah.

Različica omikron: simptomi, potek bolezni in optimistične napovedi

19. 01. 2022 13.50

Za koronavirusno različico omikron je značilno, da je neprimerno bolj kužna od prejšnjih različic, osebe, ki so cepljene ali so virus že prebolele, pa so pred njo manj zaščitene. Večina ljudi okužbo preboleva kot prehlad – najpogostejši simptomi so zamašen nos, bolečine v žrelu, hripavost, suh kašelj in bolečine v mišicah, pojasnjuje infektolog Janez Tomažič. Napovedi so optimistične, vse kaže, da gremo v smer, ko bo virus počasi izgubil virulentnost, mi pa bomo imeli čedalje bolj izkušen imunski sistem. Novo upanje so tudi cepiva, ki bodo aktivirala celično imunost.

Respiratorne okužbe pri otrocih letos z zamudo

07. 06. 2021 12.45

Med otroki je v zadnjih tednih več okužb dihal – gre predvsem za laringitise, težave z dihanjem in prehladna obolenja. Letos so prišla z nekajmesečno zakasnitvijo, kar je posledica sproščanja ukrepov, pa tudi vremenskih razmer. Stanje okužb je takšno, kot bi bilo sicer marca in aprila v 'normalnem' letu.

Na Hrvaškem, v BiH in Srbiji upad okužb, zasluga naj bi šla spoštovanju ukrepov

13. 01. 2021 11.52

Medtem ko v Sloveniji še vedno beležimo tako visoke številke okužb z novim koronavirusom, da pristojni ne vidijo možnosti za sproščanje ukrepov, pa na Hrvaškem, v BiH in Srbiji število novih okužb upada, zmanjšuje se tudi pritisk na bolnišnice. Hrvaški zdravstveni minister je pohvalil državljane, ki spoštujejo ukrepe, kar se po njegovih besedah odraža tudi v ugodnih številkah. V BiH so nad upadom številk zmedeni celo zdravniki. Tega glede na praznike nismo pričakovali, pravijo.

'Nemogoče je oceniti, ali je otrok zbolel za covidom, zato naj vseeno ostane doma'

14. 09. 2020 19.26

Število okužb s koronavirusom raste, obenem pa tudi število ostalih respiratornih obolenj – angine, viroze, pljučnice, tudi nedolžni prehladi. A kako kot starš oceniti, ali ima otrok le prehlad ali je to začetek koronavirusa? To je nemogoče, pravi pediater Denis Baš, a otrok naj v vsakem primeru ostane doma. Z njim pa tudi vi, da ne bi širili okužbe še na delovnem mestu. Samoizolirajte se tudi v primeru, če ima vaš otrok odrejeno karanteno zaradi stika z okuženo osebo. Le tako lahko prekinemo verigo in zajezimo virus, so jasni epidemiologi.

V Egiptu v karanteni ladja za križarjenje, v Iranu umrl že drugi poslanec

07. 03. 2020 12.18

Epidemija novega koronavirusa po svetu se nadaljuje. Številne države beležijo vse več potrjenih primerov okužbe, narašča tudi število smrtnih žrtev. Papeževo tradicionalno nedeljsko molitev bodo tako prenašali kar preko videoprenosa. V Italiji pa je okužen tudi vodja Demokratske stranke. V Italije je število smrtnih žrtev naraslo že na 233.

Zaradi velikega povpraševanja po cepljenju je ponekod zmanjkalo cepiva proti gripi

10. 01. 2018 11.07

V letošnji sezoni je povpraševanje po cepivu proti gripi bistveno večje kot v lanski sezoni, zato je v nekaterih zdravstvenih domovih zmanjkalo cepiva. NIJZ je letos izvajalcem cepljenja, to so zdravstveni domovi in območne enote NIJZ, izdal že več kot 97.000 odmerkov cepiva, v sezoni 2016/2017 pa skupno 86.743.

Respiratorna obolenja zelo nevarna, dojenčke ogroža sincicijski virus

02. 11. 2014 09.03

Respiratorni virusi, ki prizadenejo dihala, so še posebej nevarni za dojenčke in majhne otroke, saj lahko povzročijo resna obolenja. Najbolj razširjen je sincicijski virus, ki se močno razširi ob nenadni ohladitvi vremena.

Za majhne otroke je lahko tudi virusni prehlad usoden

08. 11. 2013 10.39

Skupaj s prihajajočim hladnejšim obdobjem pridejo tudi virusi. Ob tem sicer najprej pomislimo na prehlad, a dosti resnejša je okužba z respiratornim sincicijskim virusom, ki je najpogostejša pri dojenčkih in majhnih otrocih. Da bi se ji izognili oziroma preprečili morebitne zaplete, preberite nekaj nasvetov.