resorno ministrstvo

Spremembe v šolstvu: na posvetu pripombe, vlada zamaknila sprejetje novele

06. 02. 2025 06.17

Vlada je na seji prekinila obravnavo predloga novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Na jutranjem posvetu o prihodnosti šolstva, ki ga je organiziral premierjev kabinet, je bilo podanih nekaj pripomb, zato bodo novelo zakona sprejeli prihodnji teden, je pojasnil podpredsednik vlade Matej Arčon.

Vlada še ne bo predlagala razrešitve treh članov sveta agencije

16. 01. 2025 11.00

Agencija za energijo je vlado pozvala, naj DZ čim prej predlaga manjkajoče člane sveta agencije, ki je od konca lanskega decembra nesklepčen. Svet, ki je po zakonu šestčlanski, ima namreč zaradi spora glede novega obračuna omrežnine trenutno le tri člane in ne more sprejemati odločitev. Čeprav je vlada napovedovala, da bo predlagala razrešitev še preostalih treh članov agencije, se to za zdaj še ne bo zgodilo. Vlada sicer razmišlja o zahtevi za presojo ustavnosti nove metodologije omrežnine.

Sobodajalci nezadovoljni, predlagana obdavčitev nepremičnin po oceni SBC nepravična

24. 12. 2024 09.47

V Združenju sobodajalcev so kritični do izhodišč za nepremičninski davek. V luči predloga novele zakona o gostinstvu, ki za sobodajalce uvaja splošno omejitev dejavnosti, zahtevajo, da so sobodajalci oproščeni plačila nepremičninskega davka za čas, ko ne morejo opravljati dejavnosti zaradi administrativnih prepovedi. Predlagana obdavčitev nepremičnin po oceni SBC - Kluba slovenskih podjetnikov ni niti pravična niti stimulativna. "Ocenjujemo, da ne bo dosegla zastavljenih ciljev," so zapisali v sporočilu za javnost.

Dimnikarji opozarjajo na alarmantno stanje v panogi

10. 12. 2024 16.27

Sekcija dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije opozarja, da nepremišljena sprememba zakonodaje vpliva na pomanjkanje interesa za poklic dimnikarja ter na (ne)usposobljenost pri izvedbi dimnikarskih storitev na kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih napravah. Ob tem so poudarili, da se bodo s takšnim odnosom, kot ga ima ministrstvo, kakovost zraka, varovanje zdravja, požarna varnost in večja energetska učinkovitost le še poslabšali.

Bomo gradili JEK2? 'Odločitev mora biti premišljena'

19. 09. 2024 15.26

Odločitev, ali naj država zgradi drugi blok jedrske elektrarne v Krškem (Jek 2), mora biti premišljena, potrebne so dodatne študije, da bi jo lahko sprejeli čez štiri leta, so ugotavljali v razpravi, ki jo je pripravilo resorno ministrstvo. Referendumski "ne" bi pomenil konec projekta, "da" pa nadaljevanje, a še ne končne odločitve.

Regulirane cene goriv nespremenjene

30. 07. 2024 06.16

Drobnoprodajne cene 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva na servisih zunaj avtocest ter kurilnega olja so opolnoči ostale nespremenjene, potem ko je vlada zvišala trošarine in uvedla spremembe glede biokomponente v bencinu in dizlu.

Naftno-plinski komite: Razlogov za regulacijo cen goriv ni več

16. 05. 2024 16.36

V slovenskem nacionalnem naftno-plinskem komiteju Svetovnega naftnega sveta (SNNK - WPC) so zaskrbljeni zaradi osnutka uredbe o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov, po katerem bi se cene na servisih zunaj avtocest določalo na 28 dni. Ocenjujejo, da bi to še poslabšalo položaj trgovcev z naftnimi derivati in da za regulacijo ni več razlogov.

Na dopust ali pa v banko, neizdaja dokumentov tega ne sme ogroziti

14. 05. 2024 06.57

Ne le dopust ali zdravljenje v tujini in nujna službena pot ... tudi obisk banke, notarja, identifikacija policista. "Izdaja dokumenta se mora obravnavati kot nujna v vseh primerih, ko državljan sicer nima veljavnega identifikacijskega dokumenta, opremljenega s fotografijo, ki ga je izdal državni organ, pa ga potrebuje zaradi nastopanja v pravnem prometu in izkazovanja svoje identitete na območju Slovenije," so jasni na notranjem ministrstvu, ki ga je za resorno mnenje povprašalo ministrstvo za javno upravo. Stavka na upravnih enotah in nestrinjanje glede (ne)nujnih nalog so namreč prebivalcem povzročili precej sivih las.

Plače javnih uslužbencev bodo z junijem višje

26. 04. 2024 19.58

Državni zbor je s 63 glasovi za in nobenim proti sprejel spremembe zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki usklajujejo plače zaposlenih v javnem sektorju z rastjo cen življenjskih potrebščin. V skladu z dogovorom s sindikati javnega sektorja se bodo plače javnih uslužbencev z junijem zvišale za 3,36 odstotka.

Nove omrežnine še vedno razburjajo, GZS za dvoletno prehodno obdobje

24. 04. 2024 08.50

Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) obžalujejo, da Agencija za energijo vztraja pri uvedbi nove metodologije obračunavanja omrežnine pri elektriki s 1. julijem. Generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal verjame, da sta zdaj na potezi vlada in resorno ministrstvo, da določita dvoletno prehodno obdobje, kot ga je ministrstvo predlagalo.

Zakaj je v predalu obtičala soudeležba delavcev pri dobičku in lastništvu podjetja?

18. 01. 2024 06.00

Več denarja v državnem proračunu, več možnosti nagrajevanja zaposlenih in možnost, da delavci postanejo solastniki podjetij. Ne zgodi se velikokrat, da se tako podjetniki kot sindikati strinjajo, še manjkrat je na istem bregu tudi resorno ministrstvo. Pa se vseeno zatakne. Zakaj že najmanj od jeseni na mizi čaka nov zakon o udeležbi delavcev pri dobičku in opcijskem nagrajevanju, se sprašuje gospodarstvo, če pa je v celoti usklajen tako s sindikati kot z gospodarskim ministrstvom?

Nenavadne pocenitve nekaterih živil. 'Namen je spremljanje gibanja cen'

27. 12. 2023 14.15

Na kmetijskem ministrstvu poudarjajo, da niso zatrjevali, da je košarica najcenejših živil (15 osnovnih skupin živil) v kakršnem koli smislu vplivala na umiritev rasti inflacije pri hrani, ki jo je sicer zaznal Statistični urad Republike Slovenije. "Prav tako ni bilo nikoli rečeno, da je to namen košarice živil," pravijo. Glede "določenih zavajajočih informacij" o košarici živil so tako dodatno pripravili pojasnilo, ob tem pa so okrcali tudi nekdanjega varuha odnosov v verigi preskrbe s hrano. V Trgovinski zbornici Slovenije dodajajo, da bi moral varuh, če je zaznal nepravilnosti, ukrepati.

Kaj prinaša novela Zakona o delovnih razmerjih?

19. 10. 2023 12.49

Vlada je sprejela predlog novele Zakona o delovnih razmerjih, a reforma bo – zaradi obsega in nestrinjanj, ki so se pojavila – po besedah ministra Mesca potekala v dveh krogih. Sprejeta različica je tudi bližje željam tako sindikalne kot delodajalske strani. Vključuje namreč tudi dodatno zaščito delavskih predstavnikov, ki ji delodajalci v tej fazi nasprotujejo. V predlogu pa denimo ni možnosti 30-urnega polnega delovnega časa. Medtem ko sindikati takšno novelo pozdravljajo, delodajalci niso zadovoljni.

V Zgornji Savinjski dolini težave s čiščenjem strug, v Brežicah dodatna sredstva

23. 08. 2023 16.17

V Zgornji Savinjski dolini je po poplavah trenutno največji problem čiščenje strug in zadrževalnikov. Občinam v ta namen primanjkuje težke mehanizacije, brez katere ne bodo mogli urediti pretočnosti vodotokov in prevoznosti cest. Zato nekateri zgornjesavinjski župani iščejo pomoč pri različnih podjetjih in opozarjajo, da so prepuščeni sami sebi. Brežiški občinski svetniki so medtem zagotovili dodatna sredstva za sanacijo škode po neurju in poplavah.

Papič: Nadaljevanje stavke v visokem šolstvu je neupravičeno

15. 05. 2023 11.38

Visokošolski sindikat je napovedal nadaljevanje stavke v visokem šolstvu. Kot poudarjajo, se pogajanja o razrešitvi lanskih stavkovnih zahtev od sredine marca ne premaknejo nikamor. Prvi stavkovni dan bo 30. maja, nadaljnja dva pa 13. in 14. junija, so sporočili. Pristojni minister Papič pravi, da je nadaljevanje stavke neupravičeno.

Sindikati javnega sektorja od vladne strani pričakujejo predlog za odpravo plačnih nesorazmerij

08. 05. 2023 09.04

Predstavniki vlade bodo znova sedli za pogajalsko mizo z vsemi reprezentativnimi sindikati javnega sektorja. Obravnavali bodo poročilo delovne skupine, ki usklajuje besedilo zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju. V sindikatih pričakujejo tudi predlog za odpravo plačnih nesorazmerij.

Slovenija Ukrajini poslala orožje druge svetovne vojne: 16 havbic M2A1

07. 04. 2023 05.00

V Ukrajini poleg hrumenja oklepnikov M80A in tankov M-55S grmijo tudi 105-milimetrske havbice M2A1. V Ukrajino je Slovenija poslala 16 havbic ameriške izdelave, ki jih je naša država podedovala od JLA. Gre za orožje, ki je vrhunec slave doživelo med drugo svetovno vojno. S tem se je SV znebila 'težkega trojčka', saj je tako topove kot oklepnike in tanke Mors nameraval prodati že leta 2015. Informacijo o dobavi topov spremlja tudi komunikacijska zmeda na zunanjem ministrstvu in pri državnem sekretarju za nacionalno varnost, kjer imajo težave z opredeljevanjem velikosti vojaških formacij.

Časovnice za gradnjo Jek 2 še ni, ministrstvo: Ne zavlačujemo

29. 03. 2023 15.15

V NSi se zavzemajo za pospešitev postopkov in večjo ambicioznost, koalicija pa tako kot resorno ministrstvo poudarja odločanje na podlagi strokovnih argumentov, je pokazala seja komisije DZ za nadzor javnih financ. Ministrstvo ostro zavrača trditve, da naj bi "zavlačevalo".

'Politika dela nerazumne poteze, skregane s tradicionalno kmečko prakso'

24. 03. 2023 09.51

Zaradi nezadovoljstva, vrste zahtev do kmetov in perečih težav v kmetijstvu je Sindikat kmetov Slovenije ob 13. uri na več lokacijah po Sloveniji organiziral opozorilni protestni shod. Kmetje so se v Ljubljani s traktorji zapeljali tudi mimo poslopja državnega zbora, kjer so s hupanjem izrazili svoje nezadovoljstvo. Pred tem so predstavniki sindikata prebrali svoje zahteve, podporo pa so jim izrazile tudi druge nevladne organizacije s področja kmetijstva. "Danes bomo vse te zahteve poslali vladi, predsednici države in vsem pristojnim ministrom. Pričakujemo, da nas bodo sprejeli v desetih dneh, sicer bomo aktivnosti stopnjevali," je opozoril Medved.

Meira Hot: Odnos do živali je ogledalo vseh nas

12. 01. 2023 17.28

Poslanci SD s prvopodpisano Meiro Hot so pripravili predlog novele zakona o zaščiti živali, s katerim bi med drugim določili ustanovitev centralnega zavetišča za živali, predvsem za odvzete rejne in domače živali. Vseh teh živali namreč trenutno ni mogoče namestiti nikamor in so prepuščene dobri volji prostovoljcev, so sporočili iz SD.

Skupnost občin nasprotuje reorganizaciji mreže nujne medicinske pomoči

09. 12. 2022 14.28

V Skupnosti občin Slovenije so se odzvali na predlog delovne skupine zdravstvenega ministrstva o reorganizaciji mreže nujne medicinske pomoči, ki med drugim predvideva ukinitev urgentnih ambulant v nekaterih zdravstvenih domovih. V skupnosti temu nasprotujejo in napovedujejo uporabo vseh razpoložljivih pravnih sredstev, da to preprečijo.

Veliko kmetov ostalo brez pomoči za mleko

17. 10. 2022 12.18

Številni kmetje so po navedbah Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) ostali brez izjemne izravnalne pomoči za sektor mleka in mlečnih proizvodov. Članom nudijo pomoč pri vložitvi pravnih sredstev, ministrstvo za kmetijstvo pa pozivajo k čimprejšnjem sestanku, da najdejo rešitve.

Pogajalska izhodišča pripravljena, v zdravstvu vztrajajo pri višjih plačah

22. 09. 2022 16.57

Vlada je sprejela izhodišča za pogajanja z reprezentativnimi sindikati s področja zdravstva in socialnega varstva za zaposlene delavce pri izvajalcih na področju socialnega varstva, ki jih je pripravilo ministrstvo za delo. Izhodišča so vezana na pogajanja glede tarifnega dela kolektivnih pogodb v omenjenih dejavnostih. Za pogajanja je vlada pooblastila pogajalsko skupino.

Na prvih pogajanjih sindikatov zdravstva in socialnega varstva z resornim ministrstvom nič konkretnega

21. 09. 2022 07.28

Ministrstvo za zdravje je na prvi seji drugega kroga pogajanj v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva predstavila en del izhodišč in napovedala, da bo drugi del izhodišč za socialno varstvo vlada sprejela danes ali v četrtek, je po pogajanjih povedala predsednica sindikata zdravstva in socialnega varstva Irena Ilešič Čujovič.

Golob v Prekmurju napovedal hitro pomoč kmetom zaradi suše

16. 08. 2022 16.59

Predsednik vlade Robert Golob se je med današnjim obiskom v Prekmurju z ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ireno Šinko sestal s predstavniki kmetov, s katerimi je spregovoril o suši, ki pesti kmetijstvo. Ob tem je napovedal, da bodo postopki za pridobitev pomoči stekli hitreje kot v preteklih letih. Kmetje bi odškodnino oz. finančna sredstva tako lahko prejeli do konca leta.

Zakaj je ministrica razrešila načelnika ljubljanske upravne enote?

03. 08. 2022 18.19

Načelnik Upravne enote Ljubljana Bojan Babič je potrdil, da je prejel pismo ministrice za javno upravo Sanje Ajanović Hovnik, da je z 31. avgustom razrešen. V največji upravni enoti v državi naj bi bili že od izbruha epidemije tarče številnih (ne)upravičenih kritik, Babič zato, ker ni poskrbel za postavitev nadstrešnic za čakajoče stranke pred stavbo na Tobačni ulici.

DEJSTVA: Ali izjave politikov držijo?

11. 04. 2022 20.20

Na POP TV ste lahko spremljali tretje veliko predvolilno soočenje. Ekipa Dejstev tudi tokrat v živo preverja izjave predstavnikov strank, ki jim po najbolj svežih javnomnenjskih raziskavah Mediane za našo medijsko hišo kaže najbolje. V studiu so se soočili Robert Golob (Gibanje Svoboda), Jelka Godec (SDS), Dejan Židan (SD), Miha Kordiš (Levica), Jani Möderndorfer (LMŠ), Janez Cigler Kralj (NSi), Alenka Bratušek (SAB) in Tina Bregant (Povežimo Slovenijo).

Bo država prisluhnila pozivom in sprejela ukrepe zaradi vse višjih cen hrane?

31. 03. 2022 06.00

Zaradi draginje, ki jo povzroča vojna v Ukrajini, je Zveza potrošnikov pozvala vlado, naj zaščiti najranljivejše potrošnike. Kmetje so pred ministrstvom za kmetijstvo na mirnem protestu zahtevali višje odkupne cene za mleko, za pet centov na liter, saj imamo v Sloveniji drugo najnižjo odkupno ceno mleka v Evropski uniji. Svoje predloge, kako v Sloveniji pridelati več hrane, pa je predstavila tudi kmetijsko-gozdarska zbornica. Bo država prisluhnila zahtevam in sprejela kakšne ukrepe? In kaj bo s slovenskim mlekom? Kmetje protestirajo. Bomo zaradi prenizkih odkupnih cen ostali brez njega? Ali sploh obstaja realen načrt, kako v Sloveniji pridelati več hrane?

Vlada s 'potaknjenci' tudi v Nacionalni program visokega šolstva

26. 01. 2022 20.57

Vlada je 13. januarja sprejela predlog resolucije o Nacionalnem programu visokega šolstva 2021–2030 in ga poslala v sprejem v DZ. Toda Visokošolski sindikat Slovenije opozarja, da je v dokumentu nekaj škodljivih določb. Dve naj bi se pojavili naknadno in označili so ju za tipična "potaknjenca", saj Svet za visoko šolstvo in javnost z njima nista bila predhodno seznanjena in se do njiju nista mogla opredeliti. Sindikat je zato poslanske skupine DZ pozval, naj vložijo in podprejo amandmaje na predlog resolucije.

Z novim letom zaradi višjih omrežnin dražja oskrba z elektriko

29. 12. 2021 08.36

Agencija za energijo je določila regulativni okvir elektrooperaterjev in omrežnino za regulativno obdobje 2022. Nove tarifne postavke bodo začele veljati s 1. januarjem. Kot so zapisali, je omrežnina za distribucijski sistem za 14 odstotkov višja, omrežnina za prenosni sistem pa ostaja nespremenjena, kar skupno pomeni zvišanje omrežnine za približno 10 odstotkov. Poudarjajo, da je omrežnina strogo namenski vir za zagotavljanje delovanja elektrooperaterjev, za vzdrževanje in razvoj omrežij in nikakor ni in ne sme biti instrument socialne politike države.