reproduktivne pravice

V Kopru dva shoda: eden proti splavu, drugi za pravico do tega

23. 03. 2025 17.39

V Kopru sta se odvila Pohod za življenje in feministični shod pod geslom Branimo reproduktivne pravice. Na prvem je bilo po navedbah Zavoda mreža za življenje in enakopravnost zbranih več kot 1000 ljudi, na drugem pa se je po navedbah Socialistrskega bralnega krožka zbralo okoli 100 ljudi.

Ob dnevu žena tudi protesti: Nočem cvetlice, daj mi delavske pravice!

08. 03. 2025 17.09

Ženske in vsi, ki se zavzemajo za njihovo enakopravnost, ob mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, poudarjajo nujnost boja proti neenakosti in diskriminaciji. Hkrati opominjajo, da pravice niso podarjene, ampak priborjene. Tokratni mednarodni dan bo potekal pod geslom Za vse ženske in dekleta: Pravice. Enakost. Opolnomočenje. So pa se zvrstili tudi protesti.

Bo Švedska prva država na svetu, ki bo izkoreninila raka materničnega vratu?

15. 12. 2024 15.35

Na Švedskem vsako leto 500 žensk prejme diagnozo raka materničnega vratu, okoli 150 jih zaradi tega tudi umre. A število primerov se v zadnjih 30 letih znatno zmanjšuje, zahvaljujoč presejalnim programom, dobri organizaciji cepljenja dečkov in deklic proti virusu HPV ter t. i. catch up cepljenju žensk, starih od 25 do 30 let. Gre za primer dobre prakse, ki bi državo v treh letih lahko popeljal do cilja – postati prva država na svetu, ki je izkoreninila raka materničnega vratu.

Podporniki splava izgubili v treh, a zmagali v sedmih zveznih državah

06. 11. 2024 04.02

Ob boku volitev, na katerih Američani izbirajo novega predsednika ZDA, ponekod glasujejo tudi o predpisih o splavu. O tem, da bi splav dovoljevali do točke, ko je plod sposoben preživeti (24 tednov nosečnosti), so se odločali v 10 zveznih državah. V Arizoni, Montani, Nevadi, Koloradu, Marylandu, New Yorku in Misuriju so volivci vključitev splava med ustavne pravice podprli, na Floridi in v Južni Dakoti pobude niso podprli z dovoljšno večino, v Nebraski pa so izbirali med dvema omejitvama splava in izbrali strožjo.

Kje je Melania in kdo je morebitni prvi gospod ZDA?

05. 11. 2024 13.10

Prve dame niso le pomembne modne ikone, prav tako ne zasledujejo le družbenih ciljev. So tudi pomembne politične akterke, pa čeprav jim ljudstvo na volitvah te moči ne podeli. Melania Trump je to vlogo že prevzela, ko se je zavzemala za zmanjšanje spletnega nasilja in ustrahovanja. A njena vloga bi se lahko ob morebitni ponovni izvolitvi Donalda Trumpa močno spremenila. Iz predsedniške kampanje je bila namreč bolj kot ne odsotna, vprašanje pa je tudi, ali se bo v Belo hišo sploh vrnila. Po drugi strani Doug Emhoff skupaj z ženo orje ledino na tem področju. Kamala Harris bi se lahko namreč v zgodovino vpisala kot čisto prva ameriška predsednica, njen mož pa kot prvi 'prvi gospod Združenih držav Amerike'.

40 ur rotila za pomoč, zdravniki citirali zakon: 'Morali bi zagotoviti, da je klinično stabilna'

03. 11. 2024 08.36

Josseli Barnica je ena od najmanj dveh nosečnic iz Teksasa, ki sta umrli, po tem, ko so zdravniki odložili nujno oskrbo. Možu je povedala, da medicinska ekipa ne more ukrepati, dokler se srčni utrip ploda ne ustavi. Kar pa niti v skladu s strogo zakonodajo o splavu v Teksasu – ne drži, opozarjajo kritiki, ki izpostavljajo, da zdravniki slabo poznajo zakonodajo oziroma pretiravajo s poudarjanjem njene strogosti. Pa tudi, da gre v konkretnem primeru, ki je močno razvnel tudi že tako vroče predvolilno politično prizorišče – predvsem za zdravniško napako.

Poročena s Trumpom, a goreča zagovornica pravice do splava: 'Ni kompromisa'

03. 10. 2024 16.42

Nekdanja ameriška prva dama Melania Trump je javno izrazila podporo pravici do splava. Reproduktivno svobodo je označila za temeljno pravico, ki pripada vsaki ženski. "Tu ni prostora za kompromise. To je svoboda posameznice," je poudarila soproga nekdanjega ameriškega predsednika in republikanskega kandidata Donalda Trumpa.

Jennifer Aniston ogorčena nad kandidatom za podpredsednika: 'Ne morem verjeti!'

25. 07. 2024 14.58

Odkar ga je Donald Trump imenoval za svojega podpredsedniškega kandidata, je J.D. Vance veliko bolj pod drobnogledom javnosti, kot je bil še pred nekaj tedni. In na dan prihajajo stare izjave, ki sprožajo močne čustvene reakcije. Igralka Jennifer Aniston je bila tako šokirana nad besedami, ki jih je v eni od televizijskih oddaj leta 2021 izustil republikanski senator. Ženske brez otrok je primerjal z ostarelimi ženskami, ki si namesto otrok omislijo mačke, in so nesrečne v svojem življenju.

Listina o vpisu babištva na znameniti Unescov seznam podeljena

07. 05. 2024 19.28

V Narodni galeriji je potekala slavnostna podelitev Unescove listine o vpisu babištva na reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Kot je poudarila ministrica za kulturo Asta Vrečko, je vpis babištva na Unescov seznam, na katerem je trenutno 130 vpisov, priznanje za preteklo delo babic, obenem pa daje nov zagon za naprej.

Olivia Rodrigo na koncertu delila kondome in jutranje tabletke

17. 03. 2024 16.10

Olivia Rodrigo je na svojem nedavnem koncertu v Missouriju za vse oboževalce pripravila prav posebna darila. Vsak od obiskovalcev je brezplačno prejel kondome in jutranje tabletke. Kaj je bil razlog za izbor takšnih daril, ki so se večini zdela izjemno nenavadna? V Missouriju, kjer je nastopila, je splav prepovedan, zato se je 21-letnica odločila, da podari kontracepcijska sredstva, s katerimi je želela ženskam s slabšim materialnim statusom olajšati finančno situacijo.

Mark Ruffalo na oskarjih podprl kampanjo Inštituta 8. marec

11. 03. 2024 09.03

Oskarjev nominiranec Mark Ruffalo je podelitev oskarjev izkoristil za podporo kampanje My voice, my choice, ki jo vodi Inštitut 8. marec. "Navdihujoče je, da ženske v Evropi uporabljajo simbol srca, ki simbolizira enotnost – prsta se združita v harmoniji. To je lep opomin, da ko solidarno presežemo medsebojne razkole, postanemo utripajoče jedro srca človeštva," je zapisal.

Francija vpisala pravico do splava v ustavo

04. 03. 2024 12.00

Francija je pravico do splava vpisala v ustavo kot "zagotovljeno svoboščino". Za vpis je glasovalo skupno 780 poslancev obeh domov francoskega parlamenta, 72 jih je bilo proti. Zgodovinsko glasovanje so v dvorani pospremili s stoječimi ovacijami.

Tusk napovedal liberalizacijo zakonodaje o splavu

24. 01. 2024 17.10

Poljski premier Donald Tusk je v skladu z volilno obljubo sporočil, da bo njegova vlada v parlament vložila predlog zakona o liberalizaciji skoraj popolne prepovedi umetne prekinitve nosečnosti in omilitvi omejitve glede jutranje tabletke. S tem bo nova vlada spremenila politiko nekdanje konservativne vlade stranke Zakon in Pravičnost (PiS), ki je med osemletno vladavino zmanjšala reproduktivne pravice žensk.

Po več letih iz zapora izpustili 28-letnico, obsojeno zaradi 'splava'

18. 01. 2024 07.30

28-letnico iz Salvadorja so po več kot sedmih letih izpustili na prostost, po tem ko so jo na 30 let zaporne kazni obsodili zaradi obtožb glede "splava". Ženska je sicer v bolnišnici rodila, a je novorojenka umrla. Tožilstvo ji je očitalo, da med nosečnostjo ni ustrezno skrbela za plod in jo obtožilo malomarnosti in umora. Salvadorčanka je ves čas zagotavljala, da je nedolžna in da nosečnosti ni želela prekiniti.

Kljub tvegani nosečnosti so ji prepovedali splav

12. 12. 2023 09.48

V ZDA odmeva primer 31-letne Kate Cox, matere dveh otrok iz Dallasa, ki se je zaradi prirojene genetske okvare ploda na sodišču neuspešno borila za pravico do umetne prekinitve nosečnosti v Teksasu, ki ima enega najstrožjih zakonov o prepovedi splava v ZDA. Splav se je zato odločila opraviti v drugi ameriški zvezni državi.

Vlada zamika preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja

14. 06. 2023 06.12

Odbor DZ za zdravstvo je dopolnjeni predlog novele zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju, ki predvideva ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in njegov prenos v obvezno zavarovanje, danes pripravil za obravnavo na seji DZ. Za je bilo deset poslancev, proti pa pet. Sprejeli so tudi približno 20 dopolnil, ki jih je vložila vlada, med drugim tudi za zamik začetka izvajanja zakona s 1. septembra letos na 1. januar 2024.

Svarila pred potovanji na 'odkrito sovražno' Florido

22. 05. 2023 21.46

Tudi ameriška Nacionalna zveza za napredek temnopoltih je izdala opozorilo pred obiski Floride zaradi "odkrito sovražnega" vodstva te zvezne države. Izogibanje potovanjem tja je zaradi zatiranja priseljevanja prejšnji teden svetovala že Liga združenih latinskoameriških državljanov, še pred tem tudi skupina za pravice skupnosti LGBTQ. Florido vodi republikanski guverner Ron DeSantis, ki pred pričakovano najavo svoje kandidature za predsednika ZDA podpisuje številne zakone proti liberalnim stališčem. Korporacija Walt Disney je zaradi političnih prepirov z DeSantisom opustila načrte za milijardo dolarjev vreden pisarniški kompleks na Floridi.

'Reproduktivne pravice žensk so v noveli zakona premalo opredeljene'

24. 04. 2023 15.28

V Inštitutu 8. marec in Delavski svetovalnici opozarjajo, da so reproduktivne pravice žensk v noveli Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, s katero želi Gibanje Svoboda preoblikovati dopolnilno zdravstveno zavarovanje, premalo opredeljene. V Svobodi zatrjujejo, da bodo z ustreznimi dopolnili nedvoumno opredelili vse pravice.

Ameriško sodišče začasno odobrilo dostopnost tabletke za splav

13. 04. 2023 14.05

Ameriško zvezno prizivno sodišče je odločilo, da bo tabletka za splav mifepriston kljub odločitvi zveznega sodnika v Teksasu še naprej začasno na voljo, vendar pod strožjimi pogoji. Pravosodno ministrstvo ZDA pa je sporočilo, da se bo glede prepovedi tabletke za splav mifepriston, ki jo v ZDA uporabljajo za več kot polovico prekinitev nosečnosti, obrnilo na vrhovno sodišče.

'Nesprejemljivo je, da stanje na področju reproduktivnih pravic ostaja enako'

11. 04. 2023 14.30

V Inštitutu 8. marec po odločitvi skupščine Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije pričakujejo tudi posluh vlade glede kritja postopkov, povezanih z reproduktivnimi pravicami. Na stranke so naslovili vprašanje, ali podpirajo stališče, da morajo biti osnovne reproduktivne pravice financirane iz obveznega zdravstvenega zavarovanja.

'Postopki, vezani na splav ali oploditev, morajo biti kriti iz obveznega zavarovanja'

08. 03. 2023 14.38

V Inštitutu 8. marec zahtevajo, naj bodo vsi postopki, vezani na reproduktivne pravice, kriti iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Ugotovili so, da morajo trenutno vse osebe, ki ne plačujejo tudi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, opravljanje splava in oploditev z biomedicinsko pomočjo doplačati.

Pet žensk toži zvezno državo Teksas zaradi zakona proti splavu

08. 03. 2023 08.15

Na državnem sodišču v Austinu je pet žensk, ki trdijo, da niso mogle prekiniti nosečnosti kljub temu, da je bilo ogroženo njihovo zdravje in življenje, vložilo tožbo proti zvezni državi Teksas zaradi strogega in nejasnega zakona proti pravici do splava.

Hochulova guvernerka New Yorka, v Georgii napovedali drugi krog senatnega boja

09. 11. 2022 06.58

Po ameriških vmesnih volitvah je jasno, da še nekaj časa ne bo znano, kdo bo nadziral večino v zveznem kongresu. Izid boja za predstavniški dom, kjer je za večino potrebnih najmanj 218 sedežev, še nekaj časa ne bo jasen, vendar pa se republikancem obeta zmaga. Teoretično je sicer še vedno možno, da demokrati ohranijo večino. Nadaljevanje senatnega boja so napovedali v Georgii in trenutno kaže, da bo ta tekma spet odločala o večini, če demokratom uspe osvojiti vsaj Arizono ali Nevado.

Prepoved splava v moderni disfunkcionalni družbi – lekcije ameriških staroselcev

15. 10. 2022 16.46

Napadi na reproduktivno zdravje in pravico do telesne avtonomije so danes vse drznejši, še posebej po tem, ko je vrhovno sodišče ZDA konec meseca junija ovrglo 50 let staro razsodbo Roe proti Wade in s tem odpravilo ustavno zagotovljeno pravico do splava v ZDA. Ta odločitev je povsod po svetu povzročila močan odziv; opogumila je tako krščanske fundamentaliste, ki želijo uveljaviti nadzor nad različnimi vidiki družbenega in zasebnega življenja, kot tudi borce za pravice do svobodnega odločanja o lastnem telesu, aktivirala pa je tudi tiste družbene skupine, ki se nahajajo na nasprotnem bregu obeh ponujenih opcij.

Sodišče na Floridi odločilo: 16-letnica ni dovolj zrela za splav

18. 08. 2022 10.55

Pritožbeno sodišče na Floridi je v ponedeljek potrdilo odločitev nižjega sodišča, da 16-letno dekle ni dovolj zrelo za umetno prekinitev nosečnosti. Odločitev je sprožila jezo med številnimi ameriškimi zakonodajalci, ki so že reagirali in odločitev obsodili.

Obešalniki pred ameriškim veleposlaništvom v znak protesta

29. 06. 2022 18.24

Pred veleposlaništvom ZDA v Ljubljani se je zbrala skupina mladih, ki je s simbolnim protestom izrazila solidarnost do žensk, ki jim je odločitev vrhovnega sodišča ZDA omejila pravico do splava. Protestniki so med drugim opozorili, da odprava pravice do splava ne pomeni, da se ti več ne bodo dogajali, pač pa da bodo ti za ženske precej bolj nevarni. Prepoved splava namreč spodbuja črni trg in nevarne oblike prekinitve neželene nosečnosti.

Prepoved splava v ZDA: med protestnike zapeljalo terensko vozilo

26. 06. 2022 10.18

Po razsodbi vrhovnega sodišča ZDA, ki je odpravilo ustavno pravico do splava, so protestniki v soboto še naprej izražali svoj bes in tesnobo. Po družbenih omrežjih so medtem zaokrožili videoposnetki, na katerih je videti terensko vozilo, ki je zapeljalo med protestnike v Iowi. Najmanj ena oseba naj bi bila poškodovana, policija pa zadevo še preiskuje. Protesti naj bi se sicer nadaljevali tudi v nedeljo.

Zaradi nelegalnih in (ne)varnih splavov na svetu vsak dan umre 110 žensk

27. 05. 2022 06.00

Malta je edina država v Evropski uniji, kjer je splav popolnoma prepovedan, na Poljskem je možen le v omejenih okoliščinah. V zadnjih letih je pomemben dosežek dosegla Irska, ki je splav legalizirala po dolgih letih omejevanja te pravice. Na drugem koncu sveta v Združenih državah Amerike odmeva težko pričakovana odločitev, ali bo Vrhovno sodišče razveljavilo zakonodajo, ki ženskam omogoča dostop do prekinitve nosečnosti.

Zakaj Hrvatice prekinitev nosečnosti iščejo v Sloveniji?

26. 05. 2022 06.00

Ne le Mirela Čavajda, v UKC Ljubljani na leto prekinejo 15 visokih nosečnosti tujih državljank, nekaj med njimi je Hrvatic. Samo v Brežicah je letos prekinilo nosečnost 65 Hrvatic. V zadnjih letih, največ leta 2019, skoraj 300. Koliko je še nosečnic, ki jih je hrvaški zdravstveni sistem pustil na cedilu? Jasenka Grujić, ginekologinja iz Zagreba, se boji, da jih je še precej več, saj je imela nemalo pacientk v ambulanti, ki so jim zavrnili splav na Hrvaškem in jih napotili v Slovenijo.

'Šla bi na konec sveta, če bi mi odvzeli pravico do splava hudo bolnega ploda'

24. 05. 2022 06.00

Mirela, Mojca in Maja – tri ženske, enaka tragedija – huda okvara ploda ali celo smrt v maternici. To so ženske, ki so občutile bolečino zaradi spontanega splava oziroma splava na zahtevo, ker se plod ni razvijal pravilno. Šok in ena najtežjih življenjskih odločitev. Ženska mora imeti pravico sama odločati o svojem telesu, je odločen ginekolog Mišo Rajić, saj je ženska tista, ki nosi glavno breme reprodukcije. Tega so se zavedali že v nekdanji skupni državi, saj je bila Jugoslavija in s tem Slovenija sploh prva država na svetu, ki je pravico do načrtovanja družine zapisala v ustavo. V osemdesetih je bilo tudi po sedem prekinitev nosečnosti na 10 živorojenih otrok, v zadnjem desetletju manj kot dve.