repelent

BLOG: Poprova meta, mogočno eterično olje

16. 02. 2025 13.28

Poprova meta (Mentha piperita) je ena najbolj vsestranskih rastlin, ki se pogosto uporablja v medicini, kozmetiki in aromaterapiji. Njeno eterično olje je izjemno cenjeno zaradi osvežilnih, protimikrobnih in sproščujočih lastnosti. Tokrat bomo raziskali njene koristi, zgodovino uporabe, zanimivosti in opozorila glede varne uporabe.

BLOG: Melisa – balzam za telo in dušo

08. 12. 2024 10.27

Sezona čajev je v polnem teku in melisa čisto po krivici ostaja v senci bolj "zvenečih" zelišč, kot sta meta ali na primer ingver. Melisa ima svojo supermoč, saj lahko pomiri naš um, izboljša prebavo in na splošno pomaga izboljšati naše počutje.

Kaj vse naj vsebuje potovalna lekarna?

01. 07. 2023 07.00

Da bi bile počitnice čim bolj brezskrbne in da bi se v času dopustov pojavilo čim manj zdravstvenih težav in zapletov, je zdravniška zbornica pripravila nekaj praktičnih nasvetov. Katera zdravila naj ne bi manjkala na poti? Kako naj ravnajo kronični bolniki, ki so v času vročine še posebej ranljivi?

BLOG: Eterična olja lahko izboljšajo naše življenje

21. 05. 2023 07.00

Eterična olja so stoletja uporabljali za zdravljenje različnih težav in ohranjanje dobrega počutja. Predstavljajo zmesi raznovrstnih hlapnih, močno dišečih spojin, pridobljenih iz botanično definirane rastlinske vhodne snovi (cvetovi, listi, plodovi, semena, korenine, skorja) z destilacijo ali z ustreznim mehanskim postopkom brez segrevanja.

Na Ibizi pred turistično sezono izdali opozorilo zaradi mrzlice denga

08. 03. 2023 12.31

Zdravstveni uradniki na Ibizi pred prihajajočo turistično sezono obiskovalce svarijo pred novo nevarnostjo: virusom denga. Med lanskim majem in novembrom so namreč na Balearskih otokih zabeležili več primerov bolezni, ki jo prenašajo z virusom okuženi komarji. Nevarnost za turiste je trenutno nizka, poleti pa bo zmerna, so sporočili.

Kako pred komarji zaščitimo najmlajše: reakcija pri 18-mesečni deklici iz ure v uro hujša

19. 06. 2021 19.15

Verjetno ste že opazili ali celo občutili, da imamo letos zaradi nadpovprečno mokrega maja spet bistveno več komarjev. Kot pravijo strokovnjaki, njihovi piki pri nas načeloma niso nevarni. Leta 2018 smo imeli nazadnje nekaj primerov virusa Zahodnega Nila, drugih bolezni pa ne prenašajo. So pa zaradi pikov bolj prizadeti otroci, ki imajo lahko tudi več alergijskih reakcij.

Proti komarjem z repelenti in komarniki, učinkovitost naravnih pripravkov pa nižja

25. 07. 2020 15.48

Poletni čas poleg dopustovanja označuje tudi višek sezone komarjev. Njihovi piki so neprijetni, na mestu vboda nastane srbeča oteklina. Hkrati so lahko komarji prenašalci nekaterih virusov, zato je pomembno, da se pred piki primerno zaščitimo.

Repelenti na testu: večina nudi slabšo zaščito od obljubljene

17. 07. 2019 11.46

Komarji, nadležne majhne žuželke, nam v poletnem času lahko precej zagrenijo življenje. Njihovi piki so namreč lahko zelo neprijetni, včasih tudi nevarni, sploh če potujemo po območjih, kjer razsajajo bolezni, ki jih ti prenašajo. V upanju, da bomo nadležne insekte odgnali, uporabljamo različne izdelke oziroma sredstva za zaščito pred piki komarjev. Kako učinkoviti pa so v resnici repelenti?

Počitnice po vojaško

13. 07. 2019 07.00

Morje, jezera, bazeni, hribi ali zgolj lenarjenje doma so najbolj običajne možnosti preživljanja poletnih počitnic otrok. Nekateri pa se odločijo za bolj špartanski in aktiven oddih. Slovenska vojska je za srednješolce organizirala brezplačne vojaške tabore in jim na ta način omogočila, da spoznajo življenje in delo vojaka. S fotografom sva se jim pridružila v Murski Soboti in z njimi preživela noč v naravi.

Razbijamo mite o klopih

02. 12. 2017 07.16

O klopih, njihovem življenju in obnašanju, pa tudi o boleznih, ki jih prenašajo, kroži veliko zmotnih prepričanj, kar ima lahko resne posledice za naše zdravje. Ker trenutno poteka akcija "Zdravo v naravo", v okviru katere je na voljo cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu (KME) po ugodnejši ceni, smo pod drobnogled vzeli nekaj takšnih mitov in preverili, ali držijo ali ne.

Zakaj imajo komarji nekatere raje? Všeč so jim predvsem tisti, ki oddajajo večje količine CO2

26. 08. 2017 15.36

Komarje bolj privabijo večji ljudje kot manjši, saj oddajajo večje količine ogljikovega dioksida (CO2) in so vidnejši. Privlačnejše so jim tudi nosečnice, saj izdihujejo več CO2 kot ostali ljudje.

Ose, sršeni, komarji, klopi ... kako omilimo bolečino, če nas pičijo ali ugriznejo?

04. 06. 2016 09.50

Ste tudi vi med tistimi, ki se veselite dolgih poletnih dni, ko boste s prijatelji uživali na pikniku in z družino na morju? Vse bi bilo super, če na nas ne bi 'prežali' komarji, meduze, ose in druge nadležne živali. Njihovi piki oziroma ugrizi načeloma niso nevarni in jih lahko zdravimo sami doma, vseeno pa moramo biti pozorni na morebitne alergijske reakcije.

Klopi – zaščita z naravnimi piretrini

12. 05. 2016 07.15

Klopov se je upravičeno prijel sloves najbolj nevarnih prebivalcev naših gozdov, travnikov, vrtov in parkov. Če so okuženi, lahko zaradi vboda zbolimo za nevarnimi boleznimi. Zato se moramo ustrezno zaščititi. Pri tem so nam lahko v veliko pomoč repelenti iz naravnih učinkovin, imenovanih piretrini.

Boj proti komarjem: kaj vse ste pripravljeni narediti, da nehajo brenčati okoli vas?

10. 08. 2015 19.01

Zveza potrošnikov Slovenije je objavila raziskavo o odganjanju komarjev: kateri pripomočki pravzaprav delujejo in kateri ne. Vedno znova se pojavljajo novi načini, a ti niso ravno učinkoviti. Edina res učinkovita spojina proti nadležnim komarjem je tako še naprej spojina DEET, ki je v uporabi že od leta 57.

Komarji – nadležni in nevarni

15. 06. 2015 07.47

Poleg tega, da so izjemno nadležni, so komarji tudi nevarni, saj lahko prenašajo nalezljive bolezni. Za zaščito pred njihovimi piki se danes vse bolj uveljavljajo zaščitna sredstva z učinkovinami rastlinskega izvora. Zelo učinkoviti so repelenti iz evkaliptusovega olja.

Najraje se razmnožujejo na pokopališčih

07. 06. 2011 13.57

Tigrasti komarji postajajo vse večja nadloga v Sloveniji. So zelo agresivni, tihi, aktivni tudi čez dan, njihovi piki pa so bistveno bolj srbeči in boleči od navadnih komarjev. Kako se jih ubraniti?