renče-vogrsko

Župan ustavil pripravo razstave o edinem ohranjenem bunkerju na Vogrskem
31. 03. 2025 20.30Župan občine Renče - Vogrsko na Goriškem je samovoljno ustavil pripravo razstave o bunkerju v vasi, ki so ga zgradili za skrivanje hrane med italijansko okupacijo, nato pa je med vojno služil kot skrivališče za partizane. Župan Tarik Žigon trdi, da zgodovina bunkerja preveč razdvaja in odpira rane, zato je tik pred zdajci ustavil tisk materiala, ki ga je pripravil zgodovinar kustos Goriškega muzeja. Lastnica bunkerja, v katerega je vhod skozi štedilnik, je ogorčena.

Okoljski kriminal: 'Podjetje v stečaj, sanacijo pa spet plačajo davkoplačevalci'
14. 03. 2025 10.56Podjetje Isberg, registrirano v Brežicah, je pred leti na Dolenjskem najelo več lokacij in jih napolnilo z jumbo vrečami z odpadki. Ker je šlo podjetje v stečaj, v stečajni masi pa ni denarja, da bi odpadke odstranili na njegove stroške, jih bo odstranila država. V Šentrupertu pozivajo, naj se to zgodi čim prej. Zeleni Slovenije so sporočili, da so ogorčeni nad novim primerom okoljskega kriminala, kjer bo sanacijo nezakonito odloženih odpadkov znova plačala država.

Napada na bankomata: trojico prijeli, v Bukovici storilce še iščejo
08. 02. 2025 13.51Nekaj pred 4. uro so bili novogoriški policisti obveščeni o napadu na bančni avtomat v naselju Bukovica v občini Renče-Vogrsko. Za neznanimi storilci se je po kaznivem dejanju izgubila vsakršna sled. Prav tako okoli 4. ure so neznani napadli tudi bankomat na območju Malečnika blizu Maribora. Policisti so v bližini kmalu izsledili osebni avtomobil tujih registrskih označb s tremi tujci, državljani Romunije in Moldavije. V vozilu so odkrili predmete, pomembne za nadaljnji kazenski postopek. Vsem trem so odvzeli prostost.

Stanovalcev zavoda Dom na Krasu ne bodo deložirali
07. 02. 2025 15.10Ministrstvo za naravne vire in prostor je minuli teden ugodilo pritožbi Doma na Krasu na odločbo inšpektorata, da je treba uporabnike prostorov v Solkanu izseliti. Kot je pojasnil v. d. direktorja doma Goran Blaško, so z odločitvijo zadovoljni, enako odločitev pa pričakujejo tudi za prostore v Renčah. Ob tem poziva k spremembam zakonodaje.

Za obnovo gozdov na Krasu rokave zopet zavihalo več kot 350 prostovoljcev
22. 11. 2024 11.06Dve leti po največjem požaru v Sloveniji prostovoljci iz vse Slovenije zopet pomagajo pri obnovi pogorelih gozdov na Krasu. V želji, da bi prispevali k hitrejši obnovi območij, ki so bila v požaru poleti 2022 najbolj prizadeta, je rokave zavihalo več kot 350 zaposlenih iz številnih podjetij, dijakov in drugih.

Tabor preživetja v naravi: od veščin prve pomoči, do kuhanja in kurjenja
24. 08. 2024 20.06Da mladostniki za preživljanje prostega časa še zdaleč ne potrebujejo telefona, tablice ali računalnika dokazujejo v občini Renče - Vogrsko, kjer je tamkajšnja civilna zaščita v sodelovanju s slovensko vojsko, policijo in gasilci organizirala že 11. tabor preživetja v naravi. Otroci so nad osvajanjem veščin prve pomoči, kurjenja in kuhanja v naravi ter številnih drugih navdušeni, organizatorji tabora pa se zavzemajo, da bi se takšen način izobraževanja vsaj delno preselil tudi v šole.

V obalno-kraški in goriški regiji znova razglašena velika požarna ogroženost
09. 08. 2024 14.27Uprava RS za zaščito in reševanje je za občine v obalno-kraški in goriški statistični regiji znova razglasila požarno ogroženost, ki bo veljala od sobote do preklica, so sporočili z uprave. Tako bo v naravnem okolju prepovedano kuriti, požigati in odmetavati predmete, ki lahko povzročijo požar. Poostren nadzor bo opravljala tudi Policija.

Gasilci na pomoč obnemoglemu psu: 'Verjetno ga je pičila žuželka ali kača'
06. 08. 2024 08.11Gasilci PGD Renče-Vogrsko so v ponedeljek reševali obnemoglega in nenadno obolelega večjega psa. Na pomoč o prihiteli s poveljniškim terenskim vozilom, zadnji del poti pa so zaradi težko dostopnega terena nadaljevali peš. Več kot 50-kilogramskega psa so naložili na nosila ter ga odnesli v dolino, lastnik pa ga je nato odpeljal k veterinarju, ki je podal diagnozo: pes je najverjetneje padel v anafilaktični šok zaradi strupenega pika ali ugriza. To pa ni edini primer reševanja štirinožnega kosmatinca v zadnjih dneh. Se še spomnite reševanja psičke na Jezerskem Stogu, ki jo je pičila kača? Kako se je primer razpletel in kako je s psičko zdaj?

Takoj po preklicu velike požarne ogroženosti zagorelo pod Nanosom
30. 07. 2024 14.38Z ajdovske občine so sporočili, da se je na na nedostopnem terenu na nanoški planoti vnel manjši požar, ki je zdaj že pod nadzorom. Po do zdaj zbranih podatkih je zgorelo pol hektarja borovega gozda. Tja so nemudoma odhiteli gasilci, na pomoč je prišlo tudi letalo za gašenje iz zraka air tractor. Uprava RS za zaščito in reševanje je sicer pravkar razglasila prenehanje velike požarne ogroženosti v naravnem okolju na Primorskem, se je večina občin odločila, da veljavnost požarne ogroženosti na njihovem območju podaljšajo.

Geološki zavod opozarja na nevarnost zemeljskih plazov
20. 07. 2024 12.41Geološki zavod Slovenije ob napovedi povečanih količin padavin in namočenosti tal opozarja na povečano nevarnost nastanka in ponovne sprožitve zemeljskih plazov. Ta bo veljala tudi za prihodnje dni, ko se bodo padavine umirile. Danes čez dan lahko ponekod na Savinjskem in Koroškem pade okoli 20 litrov padavin na kvadratni meter, lokalno tudi več.

50-letnik hodil sredi ceste, policisti iščejo voznika, ki ga je zbil do smrti
20. 12. 2023 06.19Okoli polnoči so v naselju Lukežiči v občini Renče-Vogrsko na cestišču našli težje poškodovano osebo, ki je kmalu zatem umrla. Po podatkih Policije je v 50-letnika, ki je hodil sredi ceste, trčil voznik neznanega motornega vozila, nato pa s kraja dogodka odpeljal, ne da bi mu ponudil pomoč. Policija prosi vse, ki bi karkoli vedeli o dogodku, da jim to sporočijo.

Obnoviti bo treba 200 kilometrov namakalnih vodov
04. 10. 2023 16.34V začetku 2024 bo pet občin v Vipavski dolini prevzelo v last namakalni sistem iz zadrževalnika Vogršček. Vendar pa bo okoli 200 kilometrov namakalnih vodov treba temeljito obnoviti, kar se je pokazalo letos, ko so našteli 38 večjih napak na primarnem vodu. Pred obnovo pa bo treba pridobiti tudi soglasja uporabnikov. Ti se bojijo, da bodo po tehnološki posodobitvi morali za uporabo namakalnega sistema plačevati več kot doslej.

Prve grobe ocene po neurjih: prizadetih okoli 10.000 hektarjev kmetijskih površin
26. 07. 2023 13.35Neurja z vetrom in točo, ki so po državi divjala v zadnjih dveh tednih, so po prvih grobih ocenah Kmetijsko gozdarske zbornice (KGZS) povzročila škodo na okoli 10.000 hektarjih kultur, poljščin, sadovnjakov in vinogradov. Velika škoda je po ponedeljkovem neurju tudi na Severnoprimorskem. V zbornici državo pozivajo k hitri pomoči kmetom in sprejemu interventnega zakona za odpravo posledic škode. Premier Robert Golob in kmetijska ministrica Irena Šinko sta se sešla s predstavniki osrednjih kmetijskih organizacij.

Močno prizadeta Goriška: ponekod poškodovana tudi protitočna zaščita
25. 07. 2023 06.29Zaradi neurja je bila tokrat močno prizadeta Severna Primorska. Na območju Goriških Brd, Vipavske doline in Krasa so neurja poškodovala skoraj vse kmetijske kulture, ponekod v celoti. Poškodovani so tudi kmetijski objekti in mehanizacija. Na območju Čepovanskega dola sta ponedeljkovo neurje s točo in današnji hud vetrolom močno poškodovala tamkajšnje stavbe, na nekaterih cestah na tem območju je še vedno oviran promet. Po besedah pristojnih v naselju Čepovan ni hiše, ki bi ostala nepoškodovana.

Voznik tovornjaka zapeljal vzvratno in povozil 45-letno motoristko
24. 05. 2023 06.12V občini Renče Vogrsko se je zgodila tragična nesreča. 23-letni voznik tovornega vozila je – da bi se umaknil avtomobilu, ki mu je pripeljal nasproti – zapeljal vzvratno, pri tem pa spregledal, da je za njim stala 45-letna voznica motornega kolesa. Prevozil jo je, ona pa je zaradi hudih poškodb umrla na kraju nesreče.

Milo Krashko iz pepela zgorelih dreves za obnovo Krasa
24. 04. 2023 08.36Krashko je nastal, da bi pomagal Krasu vstati iz pepela. Tudi vi lahko pomagate z nakupom mila Krashko in tako prispevate za nakup treh sadik dreves.

Namakalni sistem Vogršček zaradi puščanja zaprli po le enem dnevu delovanja
16. 03. 2023 17.22Namakalni sistem iz zadrževalnika Vogršček, ki je začel delovati v ponedeljek, so že v torek zaradi večjega števila ugotovljenih napak ponovno zaprli. Zaradi večje napake na primarnem vodu bi namreč lahko prišlo do prevelikih izgub vode, so pojasnili v družbi Vodovodi in kanalizacija Nova Gorica.

Motike na Cerju vrtelo približno tisoč prostovoljcev
26. 11. 2022 13.29Pred pomnikom miru na Cerju na Krasu, kjer se je v petek začela obnova v požaru uničenih območij, so nadaljevali sajenje sadik gozdnega drevja. Akcije se je udeležilo približno 1000 prostovoljcev iz vseh koncev Slovenije, prišli pa so tudi iz sosednjih držav.

Začenja se obnova pogorelega Krasa: prostovoljci potrebujejo krampe in lopate
25. 11. 2022 06.41Pred pomnikom miru na Cerju na Krasu se je začela obnova v požaru uničenih območij, s čimer bodo skušali v naslednjih osmih letih sanirati kraške gozdove, so v uvodnem nagovoru izpostavili govorci. Prav tako bodo na Cerju pogozdovali v soboto, ko pričakujejo okoli 800 prostovoljcev. Že letos nameravajo posaditi 18.000 sadik.

V prvem krogu izvoljenih 165 županov, 47 dvobojev v drugem krogu
21. 11. 2022 06.28V prvem krogu županskih volitev so od 212 občin župane izvolili v 165 občinah, kažejo trenutni delni in neuradni izidi. Pred štirimi leti se je to zgodilo v 156 občinah. Župane za prihodnja štiri leta so v nedeljo dobili tudi v šestih mestnih občinah. V 51 občinah pa novi župani v letošnji volilni tekmi niso imeli protikandidata.

Sanacija gozdov na Goriškem Krasu ocenjena na več kot 47 milijonov
16. 11. 2022 10.52Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v javno razpravo posredovalo Načrt sanacije gozdov, ki so bili poškodovani v požaru na Goriškem Krasu. Dokument je izdelal Zavod za gozdove Slovenije. Končni obseg poškodovanosti gozdov so naredili na podlagi prejetih aeroposnetkov Slovenske vojske in terenskega ogleda.

Je novogoriška brezposelnost najnižja doslej?
14. 11. 2022 06.00V tretjem soočenju pred lokalnimi volitvami na 24UR ZVEČER so se pomerili kandidati za župana oz. županjo Nove Gorice – aktualni župan Klemen Miklavič, Samo Turel (Gibanje Svoboda), Tomaž Horvat (SD) in Damjana Pavlica (SDS). Ali se v Novi Gorici kaže trend odseljevanja občanov? Je stopnja brezposelnosti na najnižji ravni? So okoliške občine bolj uspešne pri črpanju sredstev?

Že letos pogozdenih predvidoma 100 hektarov pogorelih gozdov na Krasu
24. 10. 2022 10.25Gozdove, poškodovane v požaru na goriškem in delno komenskem Krasu, bodo začeli obnavljati novembra in decembra, so sporočili z občine Miren-Kostanjevica. Zavod za gozdove je medtem resornemu ministrstvu že posredoval predlog sanacijskega načrta za preprečitev nadaljnje degradacije gozdnih rastišč. Trenutno zbirajo semena avtohtonih drevesnih vrst, kupili bodo tudi več tisoč sadik puhastega hrasta in sadik črnike.

Požar na Krasu povzročil za skoraj 27 milijonov evrov škode
16. 09. 2022 18.06Požar, ki je na Krasu divjal med 17. julijem in 1. avgustom letos, je povzročil za 26,88 milijona evrov škode na stvareh, ocenjuje državna komisija za ocenjevanje škode po naravnih in drugih nesrečah. Največja je škoda v gozdovih, ki dosega skoraj 25 milijonov evrov, razkrivajo gradiva, pripravljena za obravnavo na seji vlade.

Velika požarna ogroženost večinoma odpravljena, oživel izvir Rižane
19. 08. 2022 14.24Uprava RS za zaščito in reševanje z današnjim dnem razglaša preklic požarne ogroženosti naravnega okolja, ki je bila razglašena 20. julija. Velika požarna ogroženost še vedno velja v občini Ajdovščina, je zapisano na spletnem portalu vlade. Medtem je po deževju nekaj vode znova priteklo tudi iz naravnega izvira Rižane.

'Kras rabi čas in mir, da se pozdravi sam'
15. 08. 2022 15.34Mesec dni je, odkar je na Krasu zagorelo prvič. Mesec dni od prvega plamena, vendar le slaba dva tedna od pogasitve najhujšega požara v zgodovini Slovenije. Ognjeni val, ki se je neustavljivo kotalil po hribu, tresenje tal, kot bi bili sredi potresa, prestrašeni pogledi okoliških prebivalcev. Spomin na besnenje ognjenih zubljev je še kako živ. A kot žarek upanja se medtem narava počasi znova odeva v zelene barve, vrača se tudi divjad. Z umiritvijo razmer pa prihajajo tudi nezaželeni t. i. požarni turisti. "Kras rabi zdaj čas in mir, da se pozdravi," so jasni sogovorniki, člani ekip, ki so se več kot dva tedna spopadale z divjanjem ognja.

Začetek ocenjevanja škode v gospodarstvu po požaru na goriškem Krasu
09. 08. 2022 14.53Skupno okoli 50 lastnikov zasebnih gozdov na goriškem Krasu zaključuje spravilo lesa, ki so ga zaradi julijskega obsežnega požara tam interventno posekali. Medtem imajo delavci družbe Slovenski državni gozdovi za spravilo lesa še čas do 20. avgusta. Gospodarsko ministrstvo pa bo zbiralo oceno škode v julijskem požaru na goriškem Krasu, ki so jo utrpele gospodarske družbe, samostojni podjetniki, posamezniki, zavodi in zadruge na strojih, opremi, zalogah in izpadu prihodka v občinah Komen, Miren-Kostanjevica in Renče-Vogrsko. Oškodovanci morajo oceno škode poslati do 29. avgusta.

Živo srebro bi lahko doseglo 37 stopinj Celzija, suša se bo stopnjevala
05. 08. 2022 09.17Agencija za okolje opozarja, da bo sredi dneva in popoldne v notranjosti Slovenije in na Primorskem velika toplotna obremenitev. Za Primorsko velja enako tudi v soboto. Tam je sicer razglašena zelo velika požarna ogroženost v naravi, velika nevarnost pa je tudi drugod. Najvišje dnevne temperature bi lahko dosegle 37 stopinj Celzija. V nedeljo bo na Primorskem še vroče, drugod pa naj bi vročina popustila.

Načrt sanacije gozda na Krasu mora biti izdelan do 1. oktobra
02. 08. 2022 09.53Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) mora do 1. oktobra izdelati načrt sanacije gozda na Krasu, ki ga je julija prizadel obsežen požar. V procesu izdelave načrta sanacije bo potekalo tudi ocenjevanje škode. Obnova gozda bo trajala več let, lahko tudi desetletij. Gozd na območju požara bo dobil drugačno podobo, so za STA poudarili na ZGS. Ob požaru na goriškem Krasu je bilo za zaustavitev ognjene stihije potrebno narediti več interventnih posekov gozda. Les iz teh posek mora biti po uredbi poveljnika Civilne zaščite odstranjen do 20. avgusta, saj lahko v primeru novega požara predstavlja nova žarišča. Lastniki gozdov, ki želijo sami odpeljati les, imajo za to le še teden dni časa.

Največji požar v zgodovini Slovenije pogašen, a previdnost je še potrebna
01. 08. 2022 12.45Po 17 dneh boja s plameni lahko Kraševci, gasilci in ostale ekipe na terenu končno zadihajo. "Največji požar v zgodovini Slovenije je pogašen, ob 19. uri bo preklican tudi državni načrt zaščite in reševanja ob velikem požaru v naravnem okolju," je sporočil vodja intervencije Simon Vendramin iz Gasilske enote Nova Gorica. Na terenu sicer ostaja požarna straža, društva, ki jo bodo izvajala, bodo ob tem zadolžena tudi za gasilsko stražo. Pregled pogorišča bodo opravili dvakrat na dan. Po prvi oceni Zavoda za gozdove Slovenije je požar zajel območje, veliko 3600 hektarjev.