remdesivir

WHO začela preizkusno zdravljenje bolezni marburg s proticovidnim zdravilom
16. 10. 2024 12.26V Ruandi potekajo prvi klinični testi v sklopu preizkusnega zdravljenja bolezni, ki jo povzroča virus marburg, so sporočili iz Svetovne zdravstvene organizacije. V preizkusno zdravljenje so vključili zdravilo remdesivir, ki se uporablja tudi za zdravljenje covida-19.

Ali so cepljeni proti covidu-19 res sodelovali v poskusu?
11. 10. 2022 06.00Predsedniška kandidatka Sabina Senčar je v intervjuju za našo televizijo poudarila, da se je zdravilo hidroksiklorokin, antimalarik, ki ga je v slavo povzdignil nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, izkazal za učinkovitega pri zgodnjem zdravljenju covidnih pacientov, a ga je vlada z odlokom prepovedala. Ali to drži? Po besedah Senčarjeve so vsi, ki so se cepili proti covidu-19, sodelovali v poskusu. Kakšna so dejstva?

Zdravilo Paxlovid učinkovito orodje v boju proti covidu-19
30. 09. 2022 14.18Prve izkušnje zdravnikov ob predpisovanju Pfizerjevega zdravila Paxlovid, ki je namenjeno zdravljenju covida-19, so dobre, zdravilo je učinkovito in varno, je povedal infektolog Janez Tomažič. Sam je Paxlovid predpisal že desetim bolnikom s covidom-19, nihče od njih kasneje ni potreboval zdravljenja v bolnišnici.

V Slovenijo prispelo zdravilo paxlovid, v lekarnah prihodnji teden
07. 09. 2022 06.50V UKC Ljubljana so že prejeli 10 škatel zdravila paxlovid, eden od covidnih bolnikov pa je že prejel prvi odmerek, je potrdila predstojnica ljubljanske infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc. NIJZ bo zdravilo bolnišnicam in lekarnam sicer distribuiral prihodnji teden.

NIJZ pripravil smernice za jesen: v šolah brez mask, samotestiranje na domu
18. 08. 2022 17.13Vodja posvetovalne skupine za spremljanje novega koronavirusa Mario Fafangel, člana skupine Tatjana Lejko Zupanc in Alojz Ihan ter državni sekretar na zdravstvenem ministrstvu Tadej Ostrc so na novinarski konferenci spregovorili o pripravah na omejevanje okužb v jesensko-zimski sezoni. V posvetovalni skupini so v ta namen pripravili strokovna priporočila, ki zajemajo dve fazi. Prehod iz prve v drugo fazo bo odvisen od zasedenosti intenzivnih postelj.

Rezultati obdukcije: Matijanić bi ob ustreznem zdravljenju lahko preživel
13. 08. 2022 18.04Hrvaški portal Index.hr je objavil rezultate obdukcijskega poročila novinarja Vladimira Matijanića, ki je umrl po okužbi s covidom-19. Kot je razkrila njegova partnerica in novinarka Andrea Topić, je umrl po tem, ko ga kljub številnim klicem na pomoč niso želeli hospitalizirati v bolnišnici. Iz poročila je razvidno, da bi Matijanić – če bi bil ustrezno hospitaliziran – lahko preživel.

Zaradi izjemnega porasta okužb testirna mesta na robu zmogljivosti
17. 01. 2022 20.25Koronastatistika se še naprej slabša. Včeraj je bilo pozitivnih skoraj 5000 testiranih, kar je daleč največje število v nedeljo doslej. Rekordno visok je tudi delež okuženih, kar 63 odstotkov, peti val pa še ni dosegel vrha. Testirna mesta so marsikje že na robu zmogljivosti. V Ljubljani so zaradi prometnega zamaška, ki je nastajal pred Stožicami, PCR-testiranje preselili na obrobje mesta. V Mariboru pa naj bi še ta teden odprli dodatno točko za odvzem brisov.

Začasno prekinili zdravljenje z regeneronom
06. 01. 2022 17.20Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja bo začasno prekinila uporabo regenerona oz. monoklonskih protiteles, je potrdila predstojnica klinike Tatjana Lejko Zupanc. Zdravilo ob okužbi s koronavirusno različico omikron namreč ni učinkovito, saj je bilo prilagojeno za zdravljenje prejšnjih različic koronavirusa.

FDA odobrila še Merckovo zdravilo proti covidu-19
23. 12. 2021 20.16Ameriška Uprava za hrano in zdravila je dan po tem, ko je prižgala zeleno luč za uporabo Pfizerjevega zdravila proti covidu-19, Paxlovid, odobrila še uporabo Merckove tabletke z učinkovino molnupiravir, ki se je sicer izkazala za manj učinkovito od Pfizerjeve.

Violeta Tomić očitno dvomi v znanost, med covidom jemala ivermektin in hidroksiklorokin
09. 12. 2021 11.17Poslanka Državnega zbora Violeta Tomić je te dni prebolela covid-19. Sama ni bila cepljena, na podlagi njenih spletnih objav je zaznati upiranje temu, njeni zapisi pa kažejo, da je bolj verjela zarotam in desničarskim stranem iz ZDA, ki so promovirale ivermektin in hidroksiklorokin kot nekakšno čudežno zdravilo proti koronavirusni bolezni. A to nista, saj so znanstveniki že neštetokrat dokazali ravno nasprotno. Številnih pa znanost ni prepričala.

Od ponedeljka v Sloveniji na voljo novo proticovidno zdravilo
08. 12. 2021 11.40Čeprav število okužb s koronavirusom upada, je število hospitaliziranih še vedno visoko. Osebe z dejavniki tveganja za težji potek bolezni bodo od ponedeljka naprej lahko prejele tudi novo zdravilo molnupiravir. Kot je pojasnil minister Poklukar, bo prva pošiljka omogočila 5700 zdravljenj, najprej pa bo za prevzem na voljo v štirih bolnišnicah. To zdravilo v Sloveniji sicer še ni registrirano, zato bodo morali bolniki podpisati soglasje za uporabo.

Ema dala zeleno luč še dvema zdraviloma proti covidu-19
11. 11. 2021 17.44Evropska agencija za zdravila (Ema) je dala zeleno luč še dvema novima zdraviloma proti covidu-19. Odobrili so terapijo s protitelesi Ronapreve švicarskega farmacevtskega giganta Roche in zdravilo Regkirona južnokorejskega proizvajalca Celltrion, so sporočili iz Eme.

'Če posameznik premaga težek potek bolezni, boj še ni dobljen'
09. 11. 2021 18.54Pri nas se v bolnišnicah trenutno zdravi 874 covidnih bolnikov, 193 se jih na intenzivnih enotah bori za življenje. Najmlajši med njimi ima komaj 28 let. A to, da bodo bolezen premagali, da jih bodo odklopili z vseh aparatur, še ne pomeni, da je zdravljenja konec in da se takoj vrnejo v običajno življenje. Za mnoge to pomeni, da jih čaka učenje hoje, celo govora, da bodo imeli težave pri prehranjevanju. K temu dodajmo še koktajl zdravil, ki ga prejemajo, da sploh ostanejo živi v času, ko so priklopljeni na aparate.

Britanci kot prvi na svetu odobrili tableto proti covidu za uporabo doma
04. 11. 2021 14.09Britanska agencija za zdravila je kot prva na svetu odobrila uporabo oralnega protivirusnega zdravila molnupiravir, ki je namenjeno zdravljenju covida-19 pri odraslih. Klinične raziskave so pokazale, da lahko jemanje tablet, ki so bile prvotno razvite za zdravljenje gripe, tudi pri covidnih bolnikih prepolovi tveganje za hospitalizacije in smrti. Zdravstveni minister Sajid Javid je tovrstno zdravljenje že označil za prelomno pri pomoči najranljivejšim.

EMA začela tekoči pregled novega zdravila za zdravljenje covida-19
25. 10. 2021 15.04Evropska agencija za zdravila (EMA) je začela tekoči pregled zdravila za zdravljenje covida-19 molnupiravir ameriškega podjetja Merck, je agencija sporočila na svoji spletni strani.

Merck pri FDA zaprosil za odobritev zdravila za covid-19
11. 10. 2021 14.49Ameriško farmacevtsko podjetje Merck je sporočilo, da je pri Ameriški upravi za hrano in zdravila (FDA) vložilo prošnjo za izredno odobritev zdravila molnupiravir proti covidu-19 v obliki tablet.

Merck bo po dobrih rezultatih zaprosil za odobritev zdravila proti covidu-19
01. 10. 2021 19.33Farmacevtska družba Merck je sporočila, da bo v ZDA zaprosila za dovoljenje za uporabo svojega zdravila proti covidu-19, potem ko je to v kliničnih študijah pokazalo dobre rezultate. Zdravilo molnupiravir v obliki tablet je pri visoko rizičnih bolnikih opazno zmanjšalo možnost hospitalizacije ali smrti, so sporočili iz podjetja.

Infektolog Tomažič: Cepivo bolje ščiti pred prenosom okužbe kot prebolevnost
21. 09. 2021 18.30Infektolog Janez Tomažič z Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana je v izjavi za medije pojasnil, da cepivo bolje ščiti pred prenosom okužbe novega koronavirusa kot prebolel covid-19. Prebolevnost pa bolje ščiti pred ponovnim hudim potekom bolezni.

V torek 508 okužb. 'V bolnišnicah večinoma starejši in necepljeni, hospitaliziran tudi dojenček'
25. 08. 2021 09.45V torek so pristojni potrdili 508 novih okužb s koronavirusom, delež pozitivnih testov je 18,1-odstoten. V bolnišnicah so večinoma starejši od 65 let, a je na zdravljenju tudi dojenček, je dejala predstojnica infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc. Opozorila je na napovedi visokega števila okuženih in dodala, da imajo bolnišnice "omejene možnosti širjenja". Med drugim je dejala še, da različica delta "bolj prizadene sluh" in da sta na obzorju dve zdravili proti covidu-19. Eno bi lahko bilo na voljo že letos.

Predstavniki zdravstvenega ministrstva s Pfizerjem o zdravilu zoper covid-19
24. 08. 2021 18.11Na ministrstvu za zdravje so v sklopu skupnih evropskih naročil na pobudo stroke že prejeli 1000 odmerkov zdravila REGN-COV2 za zdravljenje covida-19. Predstavniki ministrstva pa so se sestali tudi s predstavniki farmacevtskega podjetja Pfizer in se seznanili s splošnimi informacijami glede razvoja njihovega zdravila.

V Indijo med drugim prispelo tudi 240 kosov remdesivirja iz Slovenije
28. 05. 2021 10.03Slovenija je Indiji v pomoč pri boju s pandemijo covida-19 poslala materialno pomoč v obliki 240 kosov zdravila remdesivir, ki so že prispela v Indijo. Ocenjena vrednost pomoči skupaj s prevozom je znašala 86.800 evrov.

V Indijo prispela prva ameriška pomoč
30. 04. 2021 10.26V Indijo je prispela prva ameriška nujna pomoč za soočanje s pandemijo covida-19. Bidnova administracija obenem omejuje vstop v državo iz Indije, kjer so medtem znova zabeležili rekordnih 385.000 novih primerov okužbe in skoraj 3500 smrtnih žrtev covida-19.

Smrtonosna pandemija: ZDA poziva svoje državljane, naj zapustijo Indijo
29. 04. 2021 09.45Indijski smrtonosni drugi val covida-19 pustoši po velikih mestih, kot so New Delhi, Mumbaj, Lucknow in Pune. V bolnišnicah je zmanjkalo prostora in zalog kisika, bolnike zdravijo na ulicah. Pogrebi potekajo kar na parkiriščih. ZDA poziva svoje državljane, naj čimprej zapustijo državo. Prvi primer indijskega seva koronavirusa so medtem potrdili v Franciji in Veliki Britaniji.

Francija za nekatere potnike uvaja karanteno, v Indiji število okužb strmo narašča
18. 04. 2021 11.38Francija zaradi širjenja novih različic koronavirusa uvaja obvezno karanteno za potnike iz Južne Afrike, Argentine, Brazilije in Čila. V Indiji, ki je v primežu drugega vala pandemije covida-19, so znova potrdili najvišje število novih okužb z novim koronavirusom doslej. V Izraelu medtem maske na prostem niso več obvezne.

Ob pomanjkanju učinkovitih zdravil cepljenje ranljivih oseb ključnega pomena
10. 03. 2021 06.00Nenalezljive kronične bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, rak in diabetes, so najpogostejši vzrok smrti v Evropski uniji in predstavljajo največji del stroškov v zdravstvu. EU samo za zdravljenja diabetesa letno odšteje okoli 150 milijard evrov. Kronične bolezni so tudi eden glavnih vzrokov za hospitalizacije in smrti zaradi covida-19. Zaradi večjega tveganja za težji potek bolezni jim je cepljenje priporočeno in spadajo v prioritetne skupine. Po mnenju strokovnjakov je cepljenje poleg osnovnih preventivnih ukrepov naše najpomembnejše orodje, s katerim lahko te ranljive skupine prebivalstva zaščitimo pred okužbo.

Trump je imel hujšo obliko covida-19, kot so sprva priznali
12. 02. 2021 09.30Ko je bil Trump oktobra hospitaliziran zaradi covida-19, se je njegova raven kisika v krvi tako znižala, da so se bali, da ga bodo morali vsak čas priključiti na ventilator.

Milijarde evrov, dogovori za cepiva, zdravila: Kaj v boju s pandemijo počne EU
24. 12. 2020 06.26Evropska unija se je dejavno lotila reševanja posledic pandemije covida-19, ki je močno prizadela evropske zdravstvene sisteme in gospodarstvo. Strokovnjaki so si sicer enotni, da bo okrevanje zahtevno, zato bodo potrebni jasni ukrepi, da se zdravstvena kriza ne bi sprevrgla še v gospodarsko depresijo.

Raziskava: Za najhujše oblike covida-19 odgovornih pet ključnih genov
12. 12. 2020 16.24Z najhujšo obliko covida-19 je povezanih pet ključnih genov, so britanski znanstveniki ugotovili v raziskavi. Ta je obenem pokazala, da bi več obstoječih zdravil lahko preoblikovali v zdravila, s katerimi bi zdravili hude oblike covida-19.

WHO odsvetuje uporabo remdesivirja pri covidnih bolnikih
20. 11. 2020 09.34WHO odsvetuje uporabo remdesivirja pri bolnikih s covidom-19, saj zdravilo nima pomembnejšega vpliva na zmanjšanje smrtnosti, kaže najnovejša študija. Poleg tega strokovnjaki niso izključili možnosti, da bi lahko zdravilo, prvotno namenjeno zdravljenju ebole, povzročilo škodo. Remdesivir se je spomladi sicer izkazal za eno redkih zdravil, ki bi lahko bila učinkovita pri covidnih bolnikih; pri hudo bolnih ga uporabljamo tudi v Sloveniji.

Pri sosedih pomanjkanje remdesivirja, na pomoč priskočila Slovenija
26. 10. 2020 19.49V zagrebški kliniki za infekcijske bolezni je nedavno pričelo primanjkovati remdesivirja, zdravila, ki ga dajejo bolnikom s covidom-19. Hrvaško ministrstvo za zdravje se je ob tem obrnilo na Slovenijo in zaprosilo za pomoč v obliki dodatnih odmerkov. Prve zaloge smo jim že poslali, po besedah vodje klinike Alemke Markotić pa jim bodo pomagale premostiti obdobje, dokler ne prejmejo že naročenega zdravila.