rehabilitacijska

Slovenija bo opremila rehabilitacijsko sobo v Ukrajini

27. 03. 2025 16.43

Slovenija bo opremila rehabilitacijsko sobo v mestu Drogobič v Ukrajini, ki bo namenjena rehabilitaciji ranjenih v vojni v Ukrajini. Za izvedbo tega projekta v okviru civilno-vojaškega sodelovanja z Ukrajino je vlada zadolžila obrambno ministrstvo.

Rehabilitacijska jama za kronične pljučne bolnike

08. 02. 2025 17.34

Lovljenje sape, piskajoče in težko dihanje, tiščanje v prsih, hud kašelj. To je le nekaj simptomov, s katerimi se spopadajo astmatiki in bolniki s kronično obstruktivno boleznijo pljuč. Da bi upočasnili napredovanje težav, izboljšali počutje oziroma kakovost življenja teh in ostalih pljučnih bolnikov, jim v sežanski bolnišnici že dolgo nudijo prav posebno rehabilitacijo v jami, ki se nahaja le nekaj korakov stran od bolnišnice. Tako imenovano speleoterapijo izvajajo edini v Sloveniji, bolnike pa lahko tja napotijo osebni zdravniki ali pulmologi.

Ob pomanjkanju učiteljev nas v naslednjih letih čaka val upokojitev

27. 08. 2024 06.00

Pred začetkom novega šolskega leta so znova v ospredju stare težave, med njimi na prvem mestu znova pomanjkanje učiteljev in drugih strokovnih delavcev. Ob tem ne smemo pozabiti, da je velik del zaposlenih starejših od 55 let. V naslednjih petih letih lahko tako po navedbah ministrstva za šolstvo pričakujemo upokojitev približno osmih odstotkov osnovnošolskih učiteljev in 14 odstotkov srednješolskih učiteljev. V prihodnjih 10 letih pa se jih bo med srednješolskimi učitelji, ki so v poprečju najstarejši, po pričakovanjih upokojilo kar 31 odstotkov oziroma vsak tretji.

'Sodelavec me je spraševal, če sem dobro, a mu nisem mogel odgovoriti'

14. 05. 2024 20.16

Študije kažejo, da delež mlajših odraslih z možgansko kapjo narašča, so opozorili v Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije. Po navedbah društva je možganska kap drugi najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji in tretji najpogostejši vzrok invalidnosti. Hitro ukrepanje ob prvih znakih kapi pa lahko osebi reši življenje. Jih znate prepoznati?

Tehnologija, ki omogoča, da misli paraliziranega moškega postajajo resničnost

27. 04. 2024 07.00

Paraliziranemu moškemu so pred enim letom vstavili elektronski možganski vsadek. Takrat je uspel prehoditi približno 100 metrov, danes pa se lahko sprehaja že bistveno dlje, skoraj dva kilometra. Eden od očetov te znanstvene fantastike je dr. Stefano Carda, ki se je ta teden v Ljubljani udeležil 24. evropskega kongresa fizikalne in rehabilitacijske medicine, največjega strokovnega dogodka na stari celini, ki so ga zaupali v organizacijo prav slovenskemu združenju.

Zločin in (pravična) kazen

03. 02. 2024 09.52

"Oblast je najmočnejša droga," pravi dr. Dragan Petrovec, penolog in kriminolog, ki je v 80. letih prejšnjega stoletja s sodelavci dokazal, da zapori ne potrebujejo visokih zidov in zaklenjenih vrat. Sprostili so režim, na prostost izpuščali tudi storilke najhujših kaznivih dejanj in dosegali izjemne rezultate. Kako jim je uspelo? Zakaj se tak model ni obdržal in kako bi to delovalo danes? Naša kaznovalna politika se mu ne zdi premila, sam celo nasprotuje 30-letni zaporni kazni in dosmrtnemu zaporu. Pojasnil nam je tudi, zakaj je poimenovanje "pravosodni policist" povsem zgrešeno in zakaj ljudje v vojski in policiji niso primerni za delo v zaporih.

'Šole ne moremo prenaročiti učencev, izobrazbo potrebujejo takoj'

19. 01. 2023 06.00

V Sloveniji primanjkuje štiri do pet tisoč učiteljev, največ matematikov, fizikov in računalničarjev. Pred zaprtjem šol jih rešujejo študentje, učitelji brez ustrezne izobrazbe in dodatno obremenjevanje učiteljev. Posledično je več bolniških odsotnosti, izčrpanosti in depresije. Pred vrati je tudi val upokojevanj. Smo v prvi veliki krizi izobraževanja po osamosvojitvi? Bo sledil padec kakovosti javnega izobraževanja?

Delno državni zavarovalnici bosta gradili zasebno bolnišnico v prestolnici

13. 09. 2022 06.00

Skoraj 20 tisoč kvadratnih metrov, 80 postelj, do 400 pacientov – takšna bo prva zasebna bolnišnica v prestolnici. Gradila jo bo družba DC Naložbe v lasti največjega zasebnega izvajalca zdravstvenih storitev, tj. Diagnostičnega centra Bled. In kdo nakup financira? Dve zavarovalnici – Zavarovalnica Triglav in Sava Re, ki sta delno v državni lasti. Kaj to pomeni za javne bolnišnice, bodo zapirale vrata zaradi odhodov kadrov v zasebništvo? Gre za siromašenje javnega zdravstva z javnim denarjem? Kaj pravi minister za zdravje Danijel Bešić Loredan? Minister Loredan v treh tednih za to konkretno temo še ni našel časa za pojasnila.

'Kdor je povzročil tako stanje, ni pravi naslov za rešitev problema'

18. 06. 2021 06.00

Epidemija se je uradno končala, s posledicami mesece dolgega zapiranja države pa se bomo spopadali še nekaj časa – tudi na področjih duševnega zdravja ljudi, zaupanja v inštitucije in zaupanja ključnim odločevalcem, ki so s slabo utemeljenimi odločitvami in pogosto tudi vprašljivim upoštevanjem lastnih predpisov ves ta čas izdatno prilivali olje na ogenj in poglabljali (duševno) stisko ljudi.

Možganska kap: še vedno jih premalo ve, kateri so simptomi in kako ukrepati

08. 05. 2021 15.56

V Sloveniji v povprečju zabeležimo več kot 10 primerov možganske kapi dnevno. Gre za bolezen, pri kateri vsaka minuta šteje, zato je izrednega pomena, da simptome bolezni pozna vsak od nas, prav tako je ključno, da ve, kako ukrepati v primeru možganske kapi.

Letos vpisov v študijske programe nekoliko več kot lani, kje so omejitve?

07. 04. 2021 11.13

V prvem prijavnem roku za vpis v prvi letnik dodiplomskega in enovitega magistrskega študija za študijsko leto 2021/22 je bilo na 17.547 vpisnih mest oddanih 15.279 prijav za vpis, kar je 162 več kot lani. Omejitev vpisa je na 96 študijskih programih, so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.

Imamo 'epidemijo zlomljenih kolkov', nimamo pa dovolj pomoči na domu in negovalnih bolnišnic

17. 06. 2020 06.00

Starejših od 80 let je 5,5 odstotka ali 115 tisoč Slovencev. Dve tretjini od vseh starostnikov v domovih zajemata starejše od 80 let, to je več kot 12 tisoč starostnikov. 12 tisoč jih prejema tudi oskrbo na domu, a vsi niso stari 80 let. Kdo skrbi za preostalih 90 tisoč? So vsi vitalni, nepotrebni pomoči? Država podatkov nima, ugotavlja Računsko sodišče. Pilotnim projektom dolgotrajne oskrbe, ki žanjejo uspehe, že zmanjkuje denarja. Negovalnih bolnišnic oziroma oddelkov je odločno premalo, nujna sta rehabilitacijska centra po poškodbah, saj smo priča 'epidemiji zlomljenih kolkov'.

Penologa o odpustih iz zapora: Osebje bo imelo manj dela, obsojenci pa več svobode

29. 03. 2020 14.00

Enomesečna prekinitev prestajanja zaporne kazni je smiselna le, če se bo epidemija v tem času ustavila, opozarja penolog Petrovec, ki verjame, da bodo predčasni odpusti obsojencev in prekinitve kazni prinesli pozitivne učinke, zato bi bilo to vredno razmisleka tudi v razmerah, ko ne grozi epidemija. Optimalno število zaprtih oseb v Sloveniji bi bilo med 800 in 900, pa pravi penolog Čander in opominja: v preteklosti so že bili primeri, ko smo zapore "izpraznili".

'Najbolj pomembna je dobra komunikacija'

08. 06. 2019 07.00

Kadrovska stiska pravosodnih policistov je znana že dlje časa, še glasneje pa so nanjo začeli opozarjati lani, ko sta iz koprskega zapora pobegnila dva obsojenca. V zaporu na Dobu je trenutno skoraj 600 obsojencev. Kaj takšno pomanjkanje pomeni za njihovo in našo varnost? Kdo vse se ukvarja z njimi in kako?

Bili smo v zaporu na Dobu

07. 06. 2019 07.00

Že prvi pogled na Zavod za prestajanje kazni zapora Dob pri Mirni razkrije, da ne gre za hotel, pač pa zapor. Stoji na ravnini, sredi ničesar. Visoka železna ograja in bodeča žica ne dajeta dobrega občutka, tudi če v objekt vstopaš po službeni dolžnosti, kot obiskovalec. A tako mora biti. Za temi zidovi bivajo najhujši zločinci.

Penolog: Zapori niso narejeni zato, da iz njih ne bi nihče pobegnil

09. 02. 2019 07.00

"Tam, kjer ni izhoda, so ljudje pripravljeni narediti vse za to, da ga dobijo. Kaj boš pa naredil, če imaš odprta vrata? In zakaj rabiš žago? Koga boš pretepel? Saj ga ni treba. Greš skozi vrata, istočasno ti pa jaz zaupam, da prideš nazaj. In potem boš prišel nazaj," pravi penolog Dragan Petrovec, ki je – tudi na podlagi izkušenj – prepričan, da bi bolj liberalen zaporniški sistem Sloveniji prinesel večjo varnost.

Na URI - Soča dobili pomembno pridobitev za učinkovitejšo rehabilitacijo

07. 01. 2019 16.30

V URI - Soča so v uporabo predali novo napravo za robotizirano vadbo hoje lokomat. Namenjena je vadbi gibalnih funkcij s podprto, avtomatizirano in računalniško vodeno hojo bolnikov z različnimi okvarami osrednjega in perifernega živčnega sistema, ki še niso zmožni samostojno stati ali hoditi.

'Po deležu medicinskih sester v zdravstvenem sistemu smo med najslabšimi v EU'

12. 05. 2018 14.03

V Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije ob mednarodnem dnevu medicinskih sester opozarjajo na delovno preobremenjenost. Medicinske sestre lahko zagotavljajo kakovostno obravnavo, kar je bolnikova pravica, le z osebjem, ki ga je dovolj, je zdravo in bo delalo v urejenih delovnih razmerjih, so opozorili.

FOTO: Študent naj bo: na Dramsko igro za 12 prostih mest vpisanih 142 kandidatov

02. 10. 2017 06.30

Začelo se je novo študijsko leto. Letos je bilo razpisanih 18.147 prostih mest, prijavljenih pa je bilo 14.864 študentov. Študentom lahko študijsko življenje olajšajo nekateri ukrepi, kot so štipendije, subvencinirana prehrana in prevoz. Letos so na Ministrstvu za izobraževanje opazili povečanje števila tujih študentov pri nas, zabeležili so tudi nekatere zlorabe.

Učiteljica Neja: Pozabljamo, kako se otrok v šoli počuti, je tam sprejet, gre rad k pouku

01. 09. 2017 06.30

Začenja se novo šolsko leto, ki bo nekaterim prineslo kup lepih spominov, drugim tudi nemalo težav. Mlada učiteljica Neja Čopič, specialna in rehabilitacijska pedagoginja, opozarja, da sistem otroke utaplja v balastu, medtem ko se velikokrat pozablja na osnove. Učenci so preobremenjeni, ogromno je pehanja za odličnostjo, premalokrat vidimo dobro v otroku, pravi Neja.

Lindsey Vonn: Največji izziv je nadzorovanje samega sebe!

17. 05. 2014 07.53

Ameriška alpska smučarka Lindsey Vonn verjame, da se bo 1. oktobra vrnila na bele strmine, v rehabilitacijskem obdobju pa največji izziv predstavlja nadzorovanje same sebe.

Zdaj je ključna rehabilitacija

03. 07. 2013 15.52

Svetovni motociklistični prvak razreda motoGP Jorge Lorenzo je v Barceloni začel z rehabilitacijo po operaciji ključnice. Dr. Teresa Sola pravi, da bo treba praktično vse dni do Sachsenringa posvetiti okrevanju.

Dan po rojstnem dnevu pristala na kliniki za rehabilitacijo

30. 08. 2012 16.17

Pevka LeAnn Rimes se je samo en dan po praznovanju svojega 30. rojstnega dne zaradi "stresa in anksioznosti" prostovoljno prijavila na kliniko za rehabilitacijo. Zdravila naj bi se 30 dni.

S posnemanjem enoletne hčerke se je spet naučil hoditi in govoriti

23. 07. 2012 15.51

Najučinkovitejša rehabilitacija za Marka Ellisa, ki je po hudi možganski kapi popolnoma ohromel, je bil stik z enoletno hčerko. Z njo se je spet naučil hoditi, govoriti in se sporazumevati s svetom.

Klinika Betty Ford zavrnila očeta Lindsay Lohan

06. 10. 2010 13.01

Ko je oče Lindsay Lohan svojo hčer poskusil obiskati, ga je osebje v rehabilitacijski kliniki Betty Ford odslovilo.

FOTO: Zapor ji prinaša še več milijonov

06. 08. 2010 06.30

Je že res, da je Lindsay Lohan trenutno v rehabilitacijski kliniki, a posla ji ne manjka – tako je že izdala fotografije nove oglasne kampanje, krasila bo septembrsko naslovnico znane revije, čaka pa jo tudi filmska vloga.

Socialna pomoč pod lupo

29. 06. 2006 07.42

Parlamentarni odbor je omilili določbo, po kateri bo prejemnik socialne pomoči dolžan sprejeti vsako zaposlitev.

Dan odprtih vrat

30. 05. 2001 00.00

Na Inštitutu Republike Slovenije za rehabilitacijo imajo danes med 9. in 14. uro dan odprtih vrat. Odločili so se namreč, da bodo dvakrat letno - zadnjo sredo v maju in septembru - odprli vrata za vse, ki bi želeli podrobneje spoznati dejavnost in programe, ki jih izvajajo. Na inštitutu zdravijo in rehabilitirajo najtežje telesno prizadete ljudi , ki so zaradi različnih razlogov, od nesreč, bolezni, kapi do prirojenih telesnih okvar, utrpeli različne okvare svojih gibalnih funkcij.

Rehabilitacija v novem tisočletju

15. 10. 1999 12.48

Slovenski inštitut za rehabilitacijo praznuje te dni 45-letnico ustanovitve. V tem obdobju se je razvil v osrednjo republiško ustanovo za rehabilitacijo uporabnikov s prizadetostjo lokomotornih funkcij, ki je primerljiva s podobnimi ustanovami v Evropi. Kako se bo inštitut razvijal naprej, pa bo vprašanje, na katerega bodo skušali odgovoriti na današnjem posvetu z naslovom Rehabilitacija za novo tisočletje, ki ga inštitut pripravlja skupaj s Slovensko akademijo zanosti in umetnosti.