regulator

Porast poskusov prevar s kriptosredstvi
15. 04. 2025 11.16Agencija za trg vrednostnih papirjev (ATVP) zaznava porast poskusov prevar s kriptosredstvi. Prevaranti potencialnim oškodovancem pogosto ponujajo povračilo izgubljenih kriptosredstev v zameno za dodatna plačila, dostop do mobilnih telefonov ali posredovanje osebnih podatkov. Verjetno gre za poskus goljufije, opozarja regulator.

Pornhub v boj s francosko vlado: na udaru novi zakon o preverjanju starosti
13. 04. 2025 15.30Francoska vlada bije bitko s spletnimi stranmi z vsebinami za odrasle. Nov zakon od spletnih mest za odrasle namreč zahteva preverjanje starosti in blokiranje uporabnikov, mlajših od 18 let. Lastnik Pornhuba zakon že izpodbija na sodišču.

Kaj prinaša novi medijski zakon?
08. 04. 2025 20.46Kakšna bo prihodnost slovenskih medijev v vse bolj digitalnem svetu? Kdo v državi naj po novem presoja medijsko koncentracijo? Ali so tudi spletni vplivneži mediji? In ali bi poskus Golobove koalicije za omejevanje sovražnega govora res lahko pomenil cenzuro v medijih, kot skrbi opozicijo? To je nekaj ključnih dilem novega medijskega zakona, ki je, po začasnem umiku začel zakonodajno pot. Pri tem pa pomembne vsebinske spremembe v zadnjem hipu in pomisleki strokovnjakov.

TikTok, Reddit in Imgur pod drobnogledom: kako koristijo podatke otrok?
03. 03. 2025 09.12Britanski regulator je zaradi naraščajoče zaskrbljenosti, da aplikacije in spletna mesta mladim priporočajo škodljivo in neprimerno vsebino, sprožil preiskavo. Pod drobnogledom so predvsem TikTok, Reddit in Imgur, kjer urad informacijskega pooblaščenca preverja uporabo informacij mladoletnih uporabnikov.

BLOG: Sezamova semena – cenjena povsod po svetu
02. 03. 2025 07.00Sezamova semena sodijo med najstarejša živila na svetu in so ena prvih rastlin, ki so jih ljudje gojili izključno zaradi semen in olja. Cenjena so v številnih kulturah po svetu, saj se uporabljajo za izboljšanje okusa hrane, zagotavljanje esencialnih maščob in zdravje kože. Sezamova semena vsebujejo visoko količino olja in imajo značilen oreškast okus, zaradi česar so pogosta sestavina v različnih kuhinjah.

Poseg v omrežnino: vlada predlog podpira, SDS: Zakon ne rešuje ničesar
30. 01. 2025 08.28Poslanci koalicije so na izredni seji DZ predstavili predlog za ublažitev finančnih posledic prenove metodologije obračunavanja omrežnine iz lanskega oktobra. Po predlogu se bo gospodinjskim odjemalcem elektrike začasno v najdražjem časovnem bloku obračunavala nižja omrežnina, ocenjenih 19,5 milijona evrov izpada prihodkov pa bo pokril Eles. Na OZS so medtem opozorili, da nov sistem omrežnin obremenjuje tudi malo gospodarstvo in zmanjšuje konkurenčnost podjetij, s tem pa je ogrožen tudi obstoj podjetij in delovnih mest. Zato pričakujejo, da bodo razbremenili tudi gospodarstvo.

'Razrešitve preostalih članov sveta Agencije za energijo trenutno ni na mizi'
23. 01. 2025 13.26V agenciji za energijo obžalujejo zakonsko pobudo za poseg v metodologijo obračuna in tarifne postavke omrežninskega akta. Ocenjujejo namreč, da je v nasprotju z evropsko zakonodajo, strokovno neutemeljena ter selektivno privilegira določene skupine porabnikov, je povedala direktorica agencije Duška Godina. Državna sekretarka na ministrstvu za okolje Tina Seršen je medtem po pogovorih na Evropski komisiji v Bruslju sporočila, da razrešitve preostalih treh članov sveta Agencije za energijo trenutno ni na mizi.

GZS: Po ocenah elektrooperaterjev je prehod na stari sistem mogoč v zelo kratkem času
10. 01. 2025 10.54GZS pristojne poziva, naj začasno vzpostavijo stari sistem obračunavanja omrežnine, v vmesnem času pa pripravijo nov akt s spremenjeno metodologijo, ki bo upoštevala vse zakonske določbe in priporočila ter tudi specifike gospodarstva. Po ocenah operaterjev bi bil sicer prehod na stari sistem obračunavanja mogoč v zelo kratkem času, pravijo na GZS.

Agencija vztraja pri novi omrežnini, dogajanje proučujejo tudi v Bruslju
09. 01. 2025 13.31Napoved razrešitve članov sveta Agencije za energijo, ki kljub vladnemu pozivu niso odstopili, pomeni nedopusten politični pritisk na regulatorja, pravi direktorica agencije Duška Godina. Še vedno zagovarja strokovnost novega sistema omrežnine, vključno z dvema sezonama in opredelitvijo tarif, saj se s tem upošteva konične obremenitve omrežja. V Bruslju proučujejo dogajanje glede omrežnine v Sloveniji.

Vlada potrdila predlog novega zakona o medijih
31. 12. 2024 10.07Vlada je na dopisni seji potrdila predlog novega zakona o medijih in ga poslala v obravnavo v DZ. Po navedbah ministrstva za kulturo gre za prvo celovito prenovo medijskega zakona po več kot 20 letih, glavni namen pa je zagotoviti pravico prebivalcev do celovite obveščenosti ter svobode izražanja tudi v novem medijskem okolju.

Agencija kljub pozivom vlade vztraja pri novem sistemu omrežnine
24. 12. 2024 13.37Na agenciji za energijo v odzivu na ponedeljkove sklepe vlade, med katerimi je tudi poziv k vnovični uvedbi starega sistema obračunavanja omrežnine s februarjem, v tem trenutku ne vidijo potrebe po prenehanju uporabe nove metodologije. Bodo pa učinke redno spremljali in po potrebi metodologijo dopolnjevali oz. nadgrajevali.

Omrežnina: gospodarstvo krepi pritisk za zamrznitev novega sistema
20. 12. 2024 15.38Gospodarski krog, ki združuje 17 vodilnih gospodarskih in kmetijskih organizacij, je vlado in DZ pozval k takojšnji zamrznitvi novega sistema obračunavanja omrežnin in k njegovi koreniti spremembi, ki bo gospodarstvu omogočila prilagoditev. Obenem si želijo odhod direktorice Agencije za energijo Duške Godina s položaja.

Vlada v zamejitev cen električne energije in oblikovanje interventnega zakona
13. 11. 2024 19.59Mesec in pol po uveljavitvi novega sistema obračunavanja omrežnin za elektriko, ki bo položnice marsikomu občutno podražil, naj bi po naših informacijah vlada spisala uredbo, s katero naj bi, kot je to storila v času energetske krize, zamejila ceno električne energije. Do nove metodologije najbolj kritično gospodarstvo pa bo moralo neuradno še počakati. Vlada naj bi sicer v prihodnjih tednih oblikovala interventni zakon, ki naj bi nato začel veljati s prihodnjim letom. Zakaj se je premier Golob prebudil šele zdaj, ko pa je agencija mesece vztrajala, da od napovedanih sprememb ne namerava odstopiti, pa se sprašujejo krščanski demokrati, ki so do dela vlade kritični.

Rusija od Googla zahteva 20 decilijonov dolarjev, več kot celotni svetovni BDP
31. 10. 2024 17.32Rusko sodišče je Google kaznovalo s, pozor, dvema undecilijonoma rubljev (zapisano kot dvojka, ki ji sledi 36 ničel) zaradi omejevanja ruskih državnih medijskih kanalov na YouTubu. V dolarjih to pomeni, da mora tehnološki velikan plačati 20.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 dolarjev, kar je več kot BDP celotnega sveta.

Kdo se boji zbornice? Ministrstvo bi (pre)velika pooblastila dalo v roke društva
21. 10. 2024 07.40Čeprav je stanje na področju duševnega zdravja v Sloveniji vse prej kot rožnato, se zdi, da se klobčič, ko gre za iskanje rešitev, vse bolj zapleta, namesto da bi se razpletal. Psihoterapevtska stroka tako že dve leti opozarja, da je najboljša regulacija področja psihoterapije možna le z ustanovitvijo neodvisne, javne organizacije – psihoterapevtske zbornice z obveznim članstvom. A ministrstvo bi javna pooblastila raje dalo zasebnemu društvu – pa čeprav je to po mnenju več uglednih pravnikov celo neskladno z ustavo.

Zakaj Tuš prodajamo močno zadolženemu tujemu podjetju?
19. 10. 2024 19.55Bo trgovec Tuš naslednje slovensko podjetje, ki bo romalo v roke Hrvatov? Mercator še naprej čaka na zeleno luč agencije za varstvo konkurence, da prevzame še Tuš. Neuradno naj bi zaradi zahtevnosti združitve agencija odločitev sprejela šele v drugi polovici prihodnjega leta. Ob tem pa odmevajo tudi vse glasnejši pomisleki, zakaj nekoč paradne konje slovenskega gospodarstva prodajamo tujim, močno zadolženim družbam. Vladajoča politika, ki zaskrbljeno spremlja dogajanje, ima, opozarjajo ekonomisti, tudi zakonske možnosti, da kupcem postavi pogoje ali, če je to za državo strateškega pomena, posel tudi prepreči.

Zdravniki opozarjajo: Naša največja bolnišnica dobi premalo denarja
18. 10. 2024 06.09"Gre za strokovno nesprejemljivo prakso Zavoda za zdravstveno zavarovanje pri postavljanju diagnoze in zdravljenju slabokrvnosti pri bolnikih z rakom," opozarjajo zdravniki na ljubljanskem UKC-ju na čelu s Samom Zverom. Sistem postavljanja diagnoz, na podlagi katerega Zavod plačuje storitve kliničnemu centru, je namreč po mnenju zdravnikov postavljen tako, da ne predvideva vseh stroškov bolnišnične oskrbe, kar posledično pomeni, da naša največja bolnišnica za zdravljenje bolnikov dobi premalo denarja.

Izmikanje podjetja GaiaCell: so zavajali starše?
01. 10. 2024 19.27Je podjetje GaiaCell Gordane Živčec Kalan, ki je od propadle Biobanke prevzelo matične celice na tisoče otrok, zavajalo starše? Še v ponedeljek so namreč zatrjevali, da jih o dogajanju niso obveščali, ker zaradi varovanja podatkov še čakajo na zeleno luč informacijske pooblaščenke. A ta zdaj odgovarja, da so že pred enim mesecem izdali mnenje, da podjetje njihovega dovoljenja za to ne potrebuje. V GaiaCell so medtem nekoliko znižali ceno nadaljnje hrambe vzorcev pri njih, ki so jih starši sicer že krepko plačali.

Finančni komentar: Agresivni rez za gospodarski optimizem
24. 09. 2024 07.00Ameriška centralna banka Fed je prvič po letu 2020 agresivno znižala obrestno mero v želji, da spodbudi gospodarski optimizem. Delniški trgi so dan po odločitvi zacveteli, v osrednji ameriški indeks S&P 500 je priteklo okoli 1000 milijard evrov, a je začetno navdušenje že začelo kopneti.

Psihoterapija: 'S trenutnim predlogom zakona bodo prikrajšanji najranljivejši'
10. 07. 2024 12.03Več psihoterapevtskih združenj in drugih organizacij opozarja na škodljivosti predloga zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti. Na novinarski konferenci so zato predlagali rešitve, ki so po njihovih besedah v prvi vrsti boljše za ljudi, stroko in javni zdravstveni sistem. Predvsem so poudarili, da psihoterapija ne bi smela biti ločena na klinično in neklinično, da bi bilo treba poskrbeti za različne poti izobraževanja in dobro premisliti, kdo in kako bo reguliral delo psihoterapevtov. Odzvali sta se tudi velika slovenska humanitarka Anita Ogulin ter Slovenka leta in strokovnjakinja za socialno varnost Ana Petrič in poudarili, da so potrebe po psihoterapevtih velike. "S trenutnim predlogom zakona bodo za dragoceno pomoč prikrajšanji prav najranljivejši," je poudarila Ogulinova.

Telemach bi prevzel tudi vse obveznosti T-2
19. 06. 2024 13.32Telemach Slovenija bi ob prevzemu večinskega deleža telekomunikacijskega operaterja T-2 zagotovil, da bo T-2 izpolnjeval svoje obveznosti, pravijo v Telemachu in dodajajo, da to vključuje tudi obveznost do SDH. Ta je zaradi dolga T-2 vložil zahtevo za stečaj, narok za začetek postopka je razpisan za četrtek, a si ves čas prizadeva za dogovor.

Kitajskemu nepremičninskemu velikanu več kot pol milijarde globe
31. 05. 2024 15.22Visoko zadolženi kitajski nepremičninski velikan Evergrande mora plačati 529 milijonov evrov kazni zaradi goljufivih poslovnih praks, je sporočil pristojni finančni regulator. Ta podjetju med drugim očita, da je v letih 2019 in 2020 lažno prikazoval višje prihodke in dobiček ter s tem ogoljufal tudi kupce delnic.

Finančni POPkast: Dobre in slabe priložnosti na obzorju
23. 05. 2024 07.12Delniške trge zapuščajo zadnji medvedi. Pesimistični strategi Wall Streeta spreminjajo obete v optimistične napovedi in pričakujejo nove rekordne vrednosti delniških indeksov. Inflacija rahlo upada, medtem ko pomembna industrijska surovina baker dosega rekordne vrednosti.

Vrnitve Maje Keuc so se veselili številni znani obrazi
22. 05. 2024 21.02Po dolgih letih v tujini in številnih angleških skladbah se je Maja Keuc v torek pred nabito polno dvorano Siti Teatra, uradno vrnila v Slovenijo in slovenščino. Z desetimi novim skladbami albuma Sončnice, pravi, da si želi ponovno splesti vezi z domačim občinstvom in glede na bučne, stoječe ovacije, ji bo to gotovo tudi uspelo.

90 dni bo treba jasno označevati, da je pakiranje manjše, a cena enaka
03. 05. 2024 16.15Nad 'skrčflacijo' oziroma potrošniku neprijazne prakse, s katerimi proizvajalci in trgovci prikrito dvigujejo cene izdelkov s krčenjem vsebine embalaže, so se spravili tudi v Južni Koreji. Tamkajšnji regulator bo namreč zahteval, da kupce o tem jasno obvestijo, sicer jih čakajo kazni. Za podoben ukrep obveznega obveščanja so se pred kratkim že odločili tudi v Franciji.

Finančni komentar: Strah pred stagflacijo
30. 04. 2024 07.00Gospodarske razmere v ZDA čedalje bolj spominjajo na obdobje stagflacije v sedemdesetih letih. Stagflacija nastane, ko se gospodarska rast ustavi ali celo upade, medtem ko inflacija raste. Gre za najslabši ekonomski scenarij, ki ustvari visoko stopnjo brezposelnosti.

V Angliji bo na voljo tableta, ki naj bi prepolovila pogostost migren
12. 04. 2024 07.55Na tisoče ljudi v Angliji, ki trpijo za migrenami, bo lahko prek Nacionalne zdravstvene službe (NHS) dobilo tablete za vsakdanjo rabo, ki bi lahko prepolovila pogostost migren.

Žvižgač: Kritične napake na skoraj 1500 Boeingovih letalih
10. 04. 2024 12.27Ameriška Zvezna uprava za letalstvo (FAA) preiskuje trditve Boeingovega inženirja, da ima letalo 787 Dreamliner proizvodne napake, ki ogrožajo varnost, je potrdil ameriški regulator. Žvižgač trdi, da podjetje daje prednost dobičku pred varnostjo in da ga je, potem ko je izrazil pomisleke, neprostovoljno premestilo na drugo delovno mesto.

Kitajski nepremičninski velikan obtožen goljufije v višini 71 milijard evrov
19. 03. 2024 09.28Zloglasni kitajski nepremičninski velikan Evergrande in njegov ustanovitelj Hui Ka Jan sta bila obtožena napihovanja prihodkov. V dveh letih naj bi podjetje prihodke napihnilo za kar 78 milijard dolarjev (okoli 71 milijard evrov). Kmalu zatem so v javnost prišle informacije, da si je nabralo več kot 300 milijard dolarjev (okoli 280 milijard evrov) dolga, ki ga ne more vrniti. Zdaj bodo likvidatorji zasegli in prodali premoženje, z izkupičkom pa bodo skušali poplačati neporavnane dolgove.

Je Boeing v lovu na čim večji dobiček zanemaril varnost?
14. 03. 2024 18.56Ameriški proizvajalec letal Boeing naj ukrepa, sicer lahko ostane brez dovoljenj za letenje, svari evropski regulator. Vrsta incidentov na Boeingovih letalih v zadnjih dneh odpira številna vprašanja. Od tega, ali gre za sistemske napake v podjetju, do vprašanja, ali so letala ameriškega proizvajalca še zanesljiva.