regulacija države

Večina voznikov bi podprla prepoved oglasnih panojev ob cestah
12. 03. 2025 07.00Oglasni panoji ob cestah motijo pozornost voznikov, je potrdila anketa, ki jo je izvedla Agencija za varnost prometa. Kot pogosto ali občasno moteče dejavnike v prometu jih je označilo kar 90 odstotkov anketirancev. Strokovnjaki na področju prometne varnosti zato menijo, da bi morali izboljšati ureditev obcestnega oglaševanja in ga precej omejiti. Zakonodaja sicer že zdaj omejuje tovrstno oglaševanje, a kaj ko so številni oglasni panoji postavljeni nezakonito, upravni postopki za njihovo odstranitev pa trajajo predolgo.

Prihajamo v zlato obdobje zdrave pameti
02. 03. 2025 16.15Prevladujoča besedna zveza trenutka je zdrava pamet, uporablja jo ameriški predsednik Donald Trump in po njegovem vzoru tudi vsi, ki jim je Trump svetli zgled, tudi v Sloveniji. Večina ljudi bo prikimala, kaj pa je narobe z zdravo pametjo? Načeloma prav nič, v praksi pa zelo veliko.

Odjemalci prepuščeni trgu: se nam splača menjati ponudnika?
01. 03. 2025 18.45Odjemalci električne energije smo prvič po več kot dveh letih ponovno prepuščeni trgu. Vladna regulacija se je tudi uradno iztekla, dobavitelji so že objavili nove cenike. Zaradi interventnega zakona bo račun za elektriko prihodnji mesec še nižji, aprila pa bo položnica višja. Vladajoči sicer napovedujejo, da bo strošek za povprečno gospodinjstvo le za nekaj odstotkov višji, čeprav je električna energija, ki je le ena od postavk na računu, znatno dražja. Po koncu regulacije je ponovno pomembna tudi aktivnost odjemalcev, ki lahko ves čas spremljajo cene in dobavitelja tudi zamenjajo.

Čeferin: Evropa bo na žalost še izgubljala, in to po lastni krivdi
22. 02. 2025 16.16Predsednik Evropske nogometne zveze Aleksander Čeferin je ocenil, da Evropa v geopolitičnem vidiku izgublja, saj jo duši drastična regulacija. Trenutno ne vidi tudi nobene moči evropske politike, niti enotnosti. Kritičen je do politične korektnosti, češ da v zahodnem svetu svobode govora ni več.

Finančni POPkast: Ekonomist, ki birokracijo reže z motorko
05. 12. 2024 07.00Libertarni anarho-kapitalist, predsednik Argentine Javier Milei, je pritegnil globalno pozornost s svojo radikalno strategijo za boj proti inflaciji in birokraciji. Njegov načrt, imenovan motorka, vključuje drastično krčenje državnih izdatkov, poenostavitev regulacij in zajezitev vrtoglave inflacije v Argentini.

Kako lahko Trump izkoristi energetsko odvisnost Evrope od ZDA?
01. 11. 2024 06.00Medtem ko Trump kriči podporo naftnim lobijem, je kljub svojim zagovarjanjem čiste energije tudi Harrisova napovedala zgodovinsko črpanje domače nafte. Kot ocenjuje Klemen Grošelj, ki se je v Bruslju ukvarjal tudi z energetskim trgom, bo politika ZDA na področju energije ostala bolj ali manj nespremenjena. Cilj ZDA je namreč vedno isti: energetski sistem, ki bo ameriško gospodarstvo oskrboval s potrebnimi količinami energije, po konkurenčnih cenah in zanesljivo - brez motenj in cenovnih šokov. Evropa je odvisnost od ruskega plina zdaj v veliki meri nadomestila z energetsko odvisnostjo od ZDA. In to lahko postane težava, če bi Trump to energetsko odvisnost kot mehanizem pritiska na EU začel izkoriščati v okviru carinskih in trgovinskih vojn, ki jih napoveduje, opozarja.

Kdo se boji zbornice? Ministrstvo bi (pre)velika pooblastila dalo v roke društva
21. 10. 2024 07.40Čeprav je stanje na področju duševnega zdravja v Sloveniji vse prej kot rožnato, se zdi, da se klobčič, ko gre za iskanje rešitev, vse bolj zapleta, namesto da bi se razpletal. Psihoterapevtska stroka tako že dve leti opozarja, da je najboljša regulacija področja psihoterapije možna le z ustanovitvijo neodvisne, javne organizacije – psihoterapevtske zbornice z obveznim članstvom. A ministrstvo bi javna pooblastila raje dalo zasebnemu društvu – pa čeprav je to po mnenju več uglednih pravnikov celo neskladno z ustavo.

Brecelj pozdravlja nov zakon: 'Fascinantno, kaj so pripravili'
19. 09. 2024 16.56Na seji strateškega sveta za zdravstvo so člani obravnavali predlog Zakona o zdravstveni dejavnosti in razpravljali o predlogih za spremembe upravljanja javnih zdravstvenih zavodov, ki močno odmevajo. O sklepih je spregovoril dr. Erik Brecelj, ki je izrazil zadovoljstvo s predlogom zakona, prijetno presenečen je bil nad tem, da so pri predlogu upoštevali veliko predlogov sveta. "Verjetno bo vmes nekaj glavobolov, ampak tako ne gre več," je ocenil. Uspešnost zakona bo odvisna od učinkovitosti nagrajevanja, je prepričan.

Zgroženi nad novelo: 'Prisilno delo v javnih zavodih pod pogoji države'
16. 09. 2024 15.45V strokovnem združenju zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov so zgroženi nad predlogom novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je v javni razpravi. Menijo, da javne zdravstvene delavce postavlja v položaj tretjerazrednih državljanov, saj jim med drugim predpisuje prisilno delo v javnih zavodih izven rednega delovnega časa pod pogoji države. Ministrstvo za zdravje je predlog poslalo v javno razpravo. Predlog med drugim omejuje delo pri zasebnih izvajalcih in vzpodbuja dodatno delo v zdravstvenem zavodu, kjer je zdravstveni delavec zaposlen. Predlog bo v javni razpravi do 16. oktobra.

S kampanjo opozarjajo na škodljive posledice kratkoročnega oddajanja stanovanj
27. 05. 2024 13.07Zavod Danes je nov dan je zagnal kampanjo, s katero želi v času javne razprave o osnutku novega zakona o gostinstvu opozoriti na škodljive posledice kratkoročnega nereguliranega oddajanja nepremičnin prek spletnih platform, kot sta Airbnb in Booking. Z osnutkom se strinjajo, a predlagajo določene zaostritve.

Nova evropska realnost: mučilnice in otroci z AK-47 v rokah
08. 03. 2024 17.35V Evropi je stopnja nasilja, povezanega z drogami, postala podobna tisti v Srednji Ameriki, opozarjajo strokovnjaki. Otroci, ki na svoje vrstnike streljajo s kalašnikovimi. Najstniki, ki v pristaniščih raztovarjajo kokain iz kontejnerjev in s tem preživljajo cele družine. In mučilne sobe, skrite med ladijskimi zabojniki. Takšna je nova realnost v evropskih državah, ki se soočajo s perečim problemom proizvodnje in preprodaje prepovedanih drog. Zaslužki na trgu, ki dosegajo več 10 milijard evrov, kriminalne združbe spodbujajo k vse bolj brutalnemu nasilju.

Banka Slovenije znižala napoved letošnje rasti na 1,3 odstotka
20. 12. 2023 11.21Banka Slovenije je napoved letošnje gospodarske rasti znižala na 1,3 odstotka, potem ko je junija napovedovala dvoodstotno rast. Napoved za prihodnje leto je ohranila nespremenjeno pri 2,2 odstotka, za 2025 pa jo je zvišala za 0,1 odstotne točke na 2,3 odstotka. Inflacija naj bi letos znašala 7,2 odstotka, prihodnje leto pa tri odstotke.

Sobodajalci Golobu: Smo grešni kozel za spodletelo stanovanjsko politiko države
19. 12. 2023 19.40Premier Robert Golob je napovedal zamejitev kratkoročnega turističnega oddajanja nepremičnin. Oddajanje prek platform, kot sta Airbnb in Booking, naj bi napihovalo cene, zato je, kot pravi, regulacija nujna. Smo grešni kozel za spodletelo stanovanjsko politiko države, pa mu odgovarjajo sobodajalci. Prepričani so, da bi imel takšen ukrep širše posledice, saj bi veliko tujcev odvrnil od obiska Slovenije.

Pirc Musarjeva: Če se takšne poplave zgodijo še enkrat, tega bremena ne bomo zmogli
11. 11. 2023 15.06"Obiskala sem Sneberje, kjer je reka Sava v avgustovskih poplavah zalila celotno naselje. Seznanili so me s potekom sanacije in dejali, da jih je strah novih poplav. Prebivalcem in prebivalkam Sneberskega nasipa sem obljubila pomoč in jim zagotovila svojo podporo pri njihovih prizadevanjih za strokovno sanacijo, da v prihodnje ne bo več poplavilo tamkajšnjih stanovanjskih in drugih objektov," je sporočila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Po njenem mnenju je glavna naloga države poskrbeti, da bodo ljudje na poplavljenih območjih imeli informacije, ki jih potrebujejo. "Treba je vzpostaviti neko linijo, da bodo informacije prihajale ažurno."

Bi morali uporabo telefonov v šolah prepovedati?
15. 10. 2023 15.49Ali menite, da bi morali uporabo telefonov v šolah povsem prepovedati? Od skoraj 43.000 naših bralcev, ki so sodelovali v anketi, bi jih prepoved podprlo več kot 37.000. Družinski in zakonski terapevt Andrej Omulec, Marko Puschner iz Točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si in strokovnjaki iz Centra pomoči pri prekomerni rabi interneta so spregovorili o vplivih uporabe telefonov v šolah in se strinjali, da bi morala biti uporaba telefonov v vseh slovenskih šolah urejena enotno.

Ko bo umetna inteligenca rekla, 'žal mi je, nočem se izklopiti'
25. 06. 2023 17.32Razvoj umetne inteligence divja, že danes lahko rešuje teste na najboljših fakultetah bolje kot študenti, naredi dobro pesem, skladbo, esej, fotografijo, naredi strokovni izpit za zdravnika, kaj bo zmogla čez eno leto, ne ve nihče. A ob vsem nepredstavljivem, kar zna, dela tudi napake. Nekatere pa skrbi, da bi vse bolj človeška umetna inteligenca postala oseba z lastnim mišljenjem in odločanjem. Da bi nekoč na našo zahtevo ali vprašanje odgovorila kot znameniti računalnik Hal iz filma Odiseja v vesolju 2001.

'Stav ne moremo omejiti na določen teritorij'
24. 06. 2023 10.05Čez dober teden dni bo znano, ali bo finančni minister Klemen Boštjančič soglašal z eno največjih (če ne največjo) prodajo v tem letu – prodajo Športne loterije. Za monopolista na slovenskem trgu športnih stav se bori več tujih kupcev, kupnina pa bi lahko dosegla vrtoglavih 60 milijonov evrov. Ne le o prodaji, pač pa tudi o tem, kako zagotoviti primerno financiranje športa v prihodnje in kakšne so trenutne razmere na trgu stav, smo se pogovarjali s predsednikom uprave Športne loterije Luko Steinerjem.

Zasebna vojaška podjetja ali 'črna luknja', ki si jo je nakopal Kremelj
18. 05. 2023 16.04V Ukrajini se proti ukrajinskim silam borita tako ruska vojska kot tudi paravojaška skupina plačancev Wagner. A čeprav sta v javnosti običajno izpostavljeni le ti dve skupini, pa še zdaleč nista edini, ki na bojiščih sejeta smrt. Številni ruski mogotci imajo namreč v svoji lasti zasebna vojaška podjetja, ustanavljajo pa se tudi nova, ki v svoje vrste vabijo mešanico nekdanjih specialcev, zapornikov, skrajnežev, adrenalinskih odvisnikov in drugih. Zasebna vojaška podjetja lahko sicer delujejo le z "blagoslovom" Moskve, vendar pa bi lahko Kremlju predstavljala tudi veliko težavo v prihodnosti.

Po italijanski blokadi ChatGPT pod drobnogled vzele tudi druge države
08. 04. 2023 16.17Konec marca je italijanski regulator zaradi domnevnih kršitev zasebnosti odredil blokado programa umetne inteligence ChatGPT. Podjetje, ki stoji za programom, bo sedaj predlagalo nove varnostne ukrepe. Po blokadi v Italiji pa so glede nove tehnologije previdnejši tudi nekateri drugi nacionalni regulatorji, ki dogajanje pozorno spremljajo. Po pritožbah uporabnikov so preiskave že sprožili v Franciji in Kanadi.

Hidžabi, nikabi, burke. Jih države EU regulirajo?
22. 03. 2023 07.33Različne vrste naglavnih rut, ki jih nosijo nekatere muslimanke, so že več let predmet spora in debat. Da je za pogovore o hidžabih, nikabih in burkah treba ustvariti varnejše okolje, so se ob svetovnem dnevu hidžaba, ki ga obeležujemo 31. januarja, glasili pozivi Evropski uniji. In kakšne regulacije sploh izvaja Unija kot skupnost ter podrobneje tudi države znotraj nje?

Ob izteku vladne regulacije naj bi cene energije ostale enake
15. 03. 2023 19.30Položnice za energijo nikoli več ne bodo tako nizke, kot so bile pred krizo, ocenjujejo tri največje energetske družbe pri nas. A hkrati mirijo, da se v prihodnje, če ne bo večjih pretresov na trgu, zneski tudi ne bodo več tako sunkovito dvignili. Niti, ko vladne regulacije cen ne bo več.

Pajdaški kapitalizem je 'pravi' kapitalizem
04. 02. 2023 21.47V razpravah o učinkovitosti, moralnosti in nasploh zaželenosti dveh glavnih ekonomskih sistemov iz 20. stoletja se nekateri zagovorniki socializma marsikdaj odzivajo na kritike dejansko obstoječih socializmov (denimo Sovjetske zveze ali Jugoslavije) tako, da preprosto zatrdijo, da to ni bil "pravi" socializem. Trdijo, da bi bilo v "pravem" socializmu – za razliko od "neprave" socialistične Sovjetske zveze ali Jugoslavije – resnično poskrbljeno za javni interes ljudstva.

Ministrstvo enega za drugim ovrglo argumente proti dvigu minimalne plače
17. 01. 2023 13.44Zaradi zvišanja minimalne plače nas čakajo še višje cene, podražile se bodo tudi storitve v javnem sektorju. S tem smo naredili nov korak proti uravnilovki, povečalo se je število kreditno nesposobnih, ljudje bodo izgubili pravico do socialnih transferjev, ogrožena so delovna mesta ... To je le nekaj argumentov proti dvigu, ki so jih na ministrstvu za delo enega za drugim ovrgli.

Petrol zavrača očitke, ekonomist pa: Ti milijoni so vir za monopolni dobiček
29. 12. 2022 09.23Največji slovenski trgovec z naftnimi derivati Petrol je zaradi regulacije cen na Hrvaškem v znak protesta za eno uro zaprl večino svojih bencinskih črpalk v državi. Hrvaško vlado so pozvali k takojšnji spremembi ukrepov, ki, kot trdi Petrol, otežujejo njihovo poslovanje. Tako Hrvaški kot tudi Sloveniji grozijo s tožbo. Ekonomist Maks Tajnikar medtem meni, da je intervencija slovenske vlade preprečila uresničevanje izkoriščanja monopolne moči Petrola.

Petrol začasno zaprl bencinske servise. 'Zakaj tega ne naredijo v Sloveniji?'
28. 12. 2022 09.10Družba Petrol je ob 12. uri v znak protesta za eno uro zaprla večino svojih prodajnih mest na Hrvaškem. Tamkajšnjo vlado želijo namreč opozoriti na nujnost oblikovanja drugačne rešitve za regulacijo cen naftnih derivatov. Napovedali so tudi možnost tožbe. Hrvaški minister za gospodarstvo je bil po sestanku z upravo družbe kritičen. Kot je dejal, je nad potezami Petrola neprijetno presenečen, sprašuje pa se, zakaj družba ne zapira črpalk tudi v Sloveniji.

Novi ukrepi za spopad z energetsko krizo: subvencije, omejitve cen in obnovljivi viri
09. 12. 2022 15.17Poslanci državnega zbora so s 50 glasovi za in petimi proti sprejeli zakon o nujnem posredovanju za obravnavo visokih cen energije, ki je namenjen spopadu z energetsko krizo. Zakon med drugim prinaša določila za varčevanje z energijo, spodbuja naložbe v obnovljive vire energije ter omogoča regulacijo cene ogrevanja in subvencioniranje nakupov peletov.

Bo bankrot kriptoborze FTX sprožil več regulacije na kriptotrgu?
14. 11. 2022 20.51Ena izmed privlačnejših idej kriptotrga je bila vseskozi ideja deregulacije trga, ki je privabljala nove investitorje in uporabnike. A od najave bankrota podjetja FTX naprej so se tudi najbolj zagrizeni zagovorniki deregulacije trga primorani ustaviti in idejo deregulacije ponovno premisliti. V podjetju FTX manjkata med ena in dve milijardi sredstev, ki pripadajo strankam oziroma vlagateljem borze FTX. Ker trg ni reguliran, še zmeraj ostaja nejasno, če bodo lastniki svoja sredstva pridobili nazaj.

Pasti cenovne kapice na plin
26. 10. 2022 10.16Visoke temperature in skoraj polni plinski terminali vztrajno znižujejo cene plina na trgih. Toda iluzorno bi bilo pričakovati, da bi takšne razmere vztrajale, meni ekonomist Rok Spruk in opozarja pred pretiranimi pričakovanji, povezanimi z omejevanjem cen plina s cenovnimi kapicami, saj se to lahko vrne kot bumerang v obliki še višje inflacije in večje neenakosti med revnimi in bogatimi.

Neoliberalizem ni pošast, kot jo prikazujejo levičarji, a tudi ne panaceja, kot se motijo desničarji
22. 10. 2022 11.13V knjigi Kratka zgodovina neoliberalizma, ki je v manj kot dveh desetletjih nabrala več kot 40.000 citatov, kritični geograf David Harvey brezkompromisno sklepa, da je bil neoliberalizem katastrofa za človeštvo. Ugotavlja, da sistem "ni uspel stimulirati gospodarske rasti po svetu" in da je privedel do "katastrofičnih izgub", "stagnacije" in "ekonomskega kolapsa" v večjem delu sveta v razvoju. Naomi Klein ugotavlja podobno v svoji široko brani knjigi Doktrina šoka, pri čemer poudarja ne le rast, ampak predvsem revščino. Neoliberalne reforme, pravi, so ustvarile ogromen in "trajen" podrazred državljanov, ki zajema med 25 in 60 odstotkov prebivalstva. Oba, Klein in Harvey, nadalje vztrajata, da je neoliberalizem v svojem jedru antidemokratično gibanje in da je v nekaterih primerih že uničilo vrsto temeljnih državljanskih in političnih svoboščin, v mnogo primerih jih je vsaj deloma spodrezalo, v spet tretjih pa jih še bo čez čas.

Golob: Imeli smo slavje, cene plina po dogovoru padle za več kot 10 odstotkov
21. 10. 2022 06.04Voditelji EU so na zasedanju v Bruslju vendarle dosegli dogovor o ukrepih za soočanje z energetsko draginjo. Med drugim so se zavzeli za uvedbo začasnega dinamičnega cenovnega koridorja za transakcije z zemeljskim plinom. Izkupiček pogovorov predstavlja velikanski korak naprej, je ob prihodu na drugi dan zasedanja povedal slovenski premier Robert Golob. Nemški kancler Olaf Scholz je po dogovoru izrazil zadovoljstvo. "Stopili smo skupaj," je dejal glede načrta za omejevanje nihanja cen plina. Madžarska pa si je, po besedah premierja Viktorja Orbana, izpogajala izjemo glede omejitev cen plina.