reforme plač

Je neoliberalni udar strl delavske pravice?

12. 04. 2025 11.03

Prostotržni paket reform, ki ga pogosto derogatorno imenujemo neoliberalizem, ima različne družbene posledice. Zniževanje obdavčitve bogatašev in omejevanje socialne države je en vidik, ki povečuje neenakosti. Drugi sestavni del neoliberalnih politik je rahljanje omejitev pri mednarodnem trgovanju, kar povečuje umore. A učinki niso zgolj negativni. Tretji obraz neoliberalizma – deregulacija – jih presenetljivo pomaga zmanjševati. Celo zahtevne mere revščine, t. i. relativna revščina, se lahko zaradi nekaterih omenjenih politik zmanjšajo.

Opozicija opozarja na anomalije plačne reforme, v Svobodi izpostavljajo pozitivne učinke

09. 04. 2025 15.15

Na odboru DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo so na zahtevo NSi razpravljali o plačni reformi v javnem sektorju v praksi. Poslanci NSi in SDS so opozorili na nezadovoljstvo nekaterih zaposlenih in pozvali k odpravi anomalij. V Svobodi pa menijo, da je za vrednotenje reforme še prezgodaj, so pa izpostavili pozitivne učinke.

'Nezaslišano, da se reforma predstavlja kot nekaj dobrega za delavce'

07. 04. 2025 15.40

Čeprav je Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) med podpisniki dogovora o predlogu pokojninske novele, pa 10 od skupno 22 sindikatov v zvezi dogovora ni podprlo, so povedali na novinarski konferenci, ki jo je organiziral sindikat poklicnega gasilstva. Glavne novosti v predlogu reforme so za delavce in upokojence škodljive, menijo.

Upokojitvena starost se bo višala, z njo pa tudi odmerni odstotek

02. 04. 2025 10.45

Socialni partnerji so podpisali dogovor o predlogu pokojninske novele, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta. Premier Robert Golob je ob tem znova poudaril, da je reforma nujna. Delodajalsko stran veseli, da se prispevna stopnja ne bo zvišala, obrtniška zbornica pa izpostavlja tudi, da ne bo napovedanih drastičnih povišanj prispevkov za s.p.-je. Sindikati pravijo, da predlog ni idealen, je pa boljši kot pred pogajanji.

Golob: Če se je komu v javnem sektorju osnovna plača znižala, naj se javi

28. 03. 2025 11.10

Premier Robert Golob je pozval vse v javnem sektorju, ki menijo, da se jim je osnovna plača znižala ali je pod minimalno, naj se obrnejo na delovno skupino na ministrstvu za javno upravo. Janez Cigler Kralj (NSi) ga je namreč izzval, da je plačna reforma zadovoljila predvsem vodstvene delavce. Po več očitkih iz Svobode, da je bil pri svojem nastopu nespoštljiv do premierja, je Cigler Kralj napovedal obstrukcijo nadaljevanja seje poslancev NSi. "Ne bomo vas več motili, pa boste sami lahko velika srečna družina," je dejal.

'Najlažje je reči, da gre prepočasi. 30 let se tega nihče ni niti lotil'

20. 02. 2025 20.59

Bo predsednik vlade Robert Golob odstopil v 30 dneh, kot so to od njega zahtevali na protivladnem protestu? Bo referendum o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke res test pred parlamentarnimi volitvami, ki lahko skrajša vladanje Roberta Goloba. Kaj bo s položnicami za električno energijo, kaj bo z nepremičninskim davkom, bo vlada razbremenila plače, kot je obljubljala, je Slovenija pri iskanju miru v Ukrajini na stranskem tiru vodilnih članic Evropske unije? Kako trdna je vladna koalicija? Premier je na vprašanja odgovarjal v oddaji 24UR ZVEČER.

Izplačila po novem sistemu: višje plače za mlade in nagrajevanje uspešnosti

10. 02. 2025 06.14

V tem tednu bodo zaposleni v javnem sektorju prejeli prvo plačo po uveljavitvi novega plačnega sistema. V zdravstvu in šolstvu bodo januarske plače dobili danes, ostali večinoma 14. februarja. Najnižja osnovna plača v javnem sektorju v letošnjem letu znaša 1291,52 evra bruto. Na ministrstvu za javno upravo so ob tem pripravili enotni informacijski sistem za izračun plač po novem plačnem sistemu.

Naj pravosodni policist odpelje zapornika s seboj na stranišče?

07. 02. 2025 06.00

Zapornikov je iz leta v leto več, pravosodnih policistov pa vse manj. In medtem ko bo nov moški zapor v Dobrunjah za 388 zapornikov zgrajen v naslednjih mesecih, je vprašanje, kdo bo zapornike pazil, še bolj relevantno. Že zdaj jih manjka 100. Povprečna starost pravosodnih policistov je 47 let, odhajajo v pokoj, mladih, ki bi to delali, pa ni. "Ga ni, da bi si dal za jurja mesečne plače glavo razbiti," pravi eden od sindikalistov.

Ko mora tudi direktorica doma pomagati deliti hrano

09. 01. 2025 06.00

Medtem ko dobivamo vse več pravic dolgotrajne oskrbe, zaradi česar bi v domovih za starejše potrebovali še več zaposlenih, je v resnici kadrov, ki bi bili pripravljeni delati za plačo, malenkost višjo od minimalne, vse manj. Nemogoče je trenutno dobiti negovalca bolničarja, pravijo v domu upokojencev v Ilirski Bistrici, v kranjskem domu bi ta trenutek potrebovali več kot 11 medicinskih sester. Da so tam uspeli nahraniti stanovalce, je morala hrano deliti tudi direktorica doma.

Masa plač se bo do leta 2028 dvignila za 1,4 milijarde evrov

06. 01. 2025 19.26

Približno 190 tisoč javnih uslužbencev se bo februarja končno razveselilo višjih plač. To bo prvi del postopnega uveljavljanja reforme plačnega sistema v javnem sektorju, sledilo bo še pet obrokov, zadnji je predviden januarja 2028. A s tem niso še vse fronte zaprte. Še vedno stavkajo zdravniki, stavko pa so znova zaostrili operaterji številke 112. Dogovorjeni smo bili za ločena pogajanja, pojasnjujejo, pa vlada do tega dne ni določila še niti datuma, ko bi znova lahko sedli za skupno mizo.

Kaj omogoča nova aplikacija za izračun plač?

26. 12. 2024 19.55

Le še slab teden približno 190 tisoč zaposlenih v javnem sektorju loči od uveljavitve dviga plač, ki ga predvideva prenovljen plačni sistem. Dvigi plač bodo postopni, zvrstili se bodo v šestih obrokih, masa plač pa se bo zaradi plačne reforme do leta 2028 dvignila za 1,4 milijarde evrov. In Ministrstvo za javno upravo je na spletu objavilo aplikacijo za izračun plač po novi lestvici.

'Naj Slovenija postane družba, v kateri bomo vsi srčni zmagovalci'

26. 12. 2024 07.16

Osamosvojitev Slovenije je zapisala nov dokaz, da je enotnost moč, ki premika meje možnega, je v poslanici ob državnem prazniku poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Prebivalci Slovenije še vedno lahko stremo največje izzive, ko združimo srca, misli in prizadevanja, je ocenila. Premier Golob pa je naštel, da so letos v Sloveniji zmagali pravičnost, znanje, solidarnost in preudarnost. Opremljeni z vsem tem bomo po njegovem mnenju skupaj gotovo zmagovali tudi v letu 2025.

Virant: Golob, Janša in Logar so realni kandidati za premierja

23. 12. 2024 16.30

Od ministra v vladi Janeza Janše do politične osamosvojitve in vodenja Državljanske liste. Gost tokratnega Popkasta, ki meri politični utrip v državi, je bil Gregor Virant. Ali shodi pred sodiščem v Celju stranki SDS škodijo ali koristijo? Koliko glasov bo Gibanju Svoboda Roberta Goloba na prihodnjih državnozborskih volitvah prinesla reforma plač v javnem sektorju? V kakšni kondiciji je parlamentarizem pri nas in ali lahko notranji minister politično preživi vse pritiske in očitke o njegovem delu?

Golob: Zimskega dodatka za upokojence ne bo, ker v tem trenutku ni potreben

16. 12. 2024 16.01

Predsednik vlade Robert Golob je v DZ zagotovil, da je skrb za starejše ena od ključnih skrbi aktualne vlade. Tako je denimo DZ sprejel predlog njene zakonske rešitve, ki opredeljuje pravico do zagotovljene vdovske pokojnine. Izplačila zimskega dodatka za upokojence, kot ga želijo nekateri, pa ne bo, ker v tem trenutku ni potreben, je poudaril.

Državne svetnike razjezil 'pobalinski odvzem' denarja zanje

25. 11. 2024 17.15

Državni svet je z 28 glasovi za in nobenim proti izglasoval veto na zakon o izvrševanju proračuna za leto 2025. Kljub dogovoru z vlado o povišanju sredstev državnemu svetu so koalicijski poslanci na parlamentarnem odboru za finance z dopolnilom državnemu svetu odvzeli približno 485.000 evrov sredstev, o tem pa se z državnim svetom niso posvetovali, je pojasnil predsednik DS Marko Lotrič.

Golob o nizki podpori njegovi stranki in vladi: Razumel sem sporočilo

23. 11. 2024 07.41

Potem ko je vladi uspelo pod streho spraviti reformo plač v javnem sektorju, je premier Robert Golob optimističen tudi glede drugih reform. Kot je dejal v intervjuju za STA, je plačna reforma namreč "motivacijska zmaga" in "trasira pot za sprejemanje ostalih reform". Tudi na morebitno gospodarsko krizo se Slovenija že pripravlja, zagotavlja. Spregovoril je tudi o precej nizki javnomnenjski podpori stranki Gibanje Svoboda in vladi, ki jo izkazujejo ankete, a je prepričan, da se trend že obrača. "Sem pa razumel sporočilo, zato sem odpovedal večino službenih poti v tujino in se bom prvenstveno posvečal temu, kako izboljšati položaj ljudi v Sloveniji." Urad predsednice sicer dogovor zanika.

'Plačno reformo kot pozitivno vidi tudi Mednarodni denarni sklad'

21. 11. 2024 15.55

Plačno reformo v javnem sektorju kot pozitivno vidi tudi Mednarodni denarni sklad, je na novinarski konferenci po seji vlade dejal finančni minister Klemen Boštjančič. Predstavniki sklada, ki so bili te dni na redni vmesni misiji v Sloveniji, so po njegovih besedah ocenili, da gre za tipičen primer resne dolgoročne reforme.

Fides podpisal aneks, a opozoril: To ni nobena plačna reforma

15. 11. 2024 15.59

V zdravniškem sindikatu Fides so sprejeli odločitev, da pristopijo k podpisu aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike. Kljub temu pa večji del stavkovnih zahtev še naprej ostaja neuresničen in predmet nadaljnjih stavkovnih pogajanj, so sporočili. Stavka zdravnikov in zobozdravnikov, ki se je začela 15. januarja, se tako nadaljuje.

Vlada in sindikati javnega sektorja podpisali krovno kolektivno pogodbo

15. 11. 2024 06.24

Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Podpise pod kolektivno pogodbo za javni sektor je prispevalo 32 od skupno 46 sindikatov, kar pomeni, da je zahtevani kvorum za uveljavitev pogodbe izpolnjen. Premier Robert Golob je podpis označil za zgodovinski podvig, tudi sindikalista Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek ga vidita kot velik dosežek. Število prisotnih sindikatov daje legitimnost podpisu dokumentov, meni premier. Vrstijo se tudi odzivi drugih.

Rok Cvetko: Dosedanja pogajanja so bila navadna farsa

12. 11. 2024 11.02

Vladna stran je sindikate javnega sektorja obvestila, da lahko kolektivne pogodbe in ostale predvidene akte po posameznih stebrih parafirajo do srede. Sindikati drugega stebra, med njimi tisti, ki zastopajo vojake, policiste, občinske redarje, delavce v pravosodju in državni upravi ter poklicne gasilce, ne nameravajo pristopiti k parafiranju dokumentov, od vlade pa pričakujejo, da ponovno preuči predloge sindikalne strani. Vlado so ob tem opozorili, da ima še čas, da naslovi določena vprašanja.

Vlada in sindikati parafirali kolektivno pogodbo za javni sektor

22. 10. 2024 15.39

Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so parafirali kolektivno pogodbo za javni sektor, podpis je predviden v prvi polovici novembra skupaj s krovnim dogovorom in kolektivnimi pogodbami dejavnosti. So pa podpisali tudi dogovor o korakih za razveljavitev novega plačnega zakona, če do 15. novembra ne bodo sprejeti vsi dokumenti.

Vlada v Bruselj pošilja proračunske načrte do leta 2028

10. 10. 2024 20.17

Vlada je potrdila srednjeročni fiskalno-strukturni načrt za obdobje 2025–2028, ki ga mora Slovenija tako kot vse članice EU letos prvič poslati v Bruselj. V njem zapisani ukrepi bodo srednjeročno zagotovili ohranjanje javnofinančnega primanjkljaja pod tremi odstotki BDP ter zmanjševanje dolga proti referenčni meji 60 odstotkov BDP.

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?

10. 10. 2024 06.00

Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

Nepremičninski davek neizogiben tudi za slovenske lastnike nepremičnin na Hrvaškem

01. 10. 2024 13.44

Slovenija, Hrvaška in Avstrija se z izzivi v turizmu lahko uspešneje spopadajo skupaj, je v Zagrebu povedal gospodarski minister Matjaž Han. Hrvaški minister za turizem in šport Tonči Glavina je izrazil zadovoljstvo nad turistično sezono in potrdil, da bodo prihajajoči nepremičninski davek morali plačevati tudi slovenski lastniki nepremičnin.

Hitri in drzni po gorenjsko, odstop ministrice in razkritje Hiše ljubezni

29. 09. 2024 18.27

Na stezi letališča v Lescah se je hrumenje letalskih motorjev umaknilo hrupu avtomobilskih in cviljenju gum. Legendarno nogometno igrišče "Bundes", na katerem so prve nogometne korake naredili številni slovenski profesionalni nogometaši, je znova oživelo. Minilo je 80 let od padca letala Spitfire MJ116 na barjanska tla. Ministrica Stojmenova Duh je po t. i. aferi modre luči odstopila, vlada in sindikati javnega sektorja pa so podpisali zgodovinski dogovor. Izvedeli pa smo tudi, kaj je Hiša ljubezni.

Rekordni proračun in zamujena priložnost

27. 09. 2024 18.54

Vlada je za milijardo in pol, kolikor bodo stale višje plače javnih uslužbencev, zamudila priložnost, da bi državljanom izpogajala tudi dvig kakovosti javnih storitev. To ob napovedanem dvigu plač v javnem sektorju pravi predsednik Fiskalnega sveta Davorin Kračun, ki tudi opozarja, da je Slovenija v zadnjih dveh letih kljub ugodni gospodarski klimi in rekordni brezposelnosti namesto rezerve ustvarila primanjkljaj. Vlada medtem v parlament pošilja predlog proračuna za prihodnje leto, ki bo najtežji doslej, stroški pa bodo spet občutno višji od prihodkov.

Vlada prikimala 'največji prenovi plačnega sistema v zadnjih 15 letih'

26. 09. 2024 13.50

Vlada je potrdila predlog novega plačnega zakona za javni sektor. Zakon predstavlja podlago za največjo prenovo plačnega sistema v javnem sektorju v zadnjih 15 letih. O plačnih uvrstitvah se še pogajajo, plače poslancev, vladnih funkcionarjev in funkcionarjev DS pa se bodo uskladile z zamikom, je pojasnil finančni minister Klemen Boštjančič.

Vlada potrdila predlog proračunov za prihodnji dve leti

26. 09. 2024 06.22

Vlada je sprejela predlog državnih proračunov za prihodnji dve leti, v ospredju katerih bodo ukrepi za krepitev slovenskega gospodarstva, zdravstva, znanja, inovacij in stanovanjske ter podnebne politike. Predvidena so tudi sredstva za prenovo sistema plač v javnem sektorju, je povedal finančni minister Klemen Boštjančič.

Vlada in sindikati usklajeni: 'Nobena plača ne bo pod minimalno'

25. 09. 2024 11.38

Vlada in sindikati javnega sektorja so uskladili novi plačni zakon, ki predvideva uveljavitev plačne reforme z novim letom. Po besedah ministra Boštjančiča gre nesporno za največjo prenovo sistema plač v javnem sektorju v zadnjih 15 letih. Prehod na novo plačno lestvico bo postopen, začne se 1. januarja 2025, zaključi pa 1. januarja 2028. Višjih plač bodo najprej deležni najslabše plačani uslužbenci, nihče pa ne bo več imel plače, nižje od minimalne, je pojasnil.

Kako se bodo zviševale plače v javnem sektorju?

25. 09. 2024 15.40

Predlog novega plačnega zakona, o katerem so predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja podpisali izjavo o usklajenosti, določa novo plačno lestvico. Razlika med plačnimi razredi bo namesto sedanjih štirih tri odstotke, predvideno razmerje med najvišjim in najnižjim plačnim razredom pa je ena proti sedem. Zvišanja plač bodo različna, uveljavila pa bi se postopoma od 1. januarja 2025 do 1. januarja 2028.