reforma azilnega sistema

Krizna uredba na področju migracij: države na udaru bodo lahko prilagodile pravila

04. 10. 2023 14.00

Države članice EU so danes dosegle dogovor o ključnem delu reforme evropskega azilnega sistema oziroma krizni uredbi. Skladno z dogovorom bodo članice, ki se bodo znašle pod velikim migracijskim pritiskom, lahko prilagodile določena pravila iz evropskega pakta o azilu in migracijah. Od Bruslja bodo lahko zahtevale solidarnostne in druge podporne ukrepe, vključno s premestitvijo migrantov v druge države EU in finančnimi prispevki. Lahko bodo tudi podaljšale časovno obdobje pridržanja migrantov na zunanji meji ter znižale standarde nastanitve in oskrbe v migrantskih centrih.

Število migrantov, ki so vstopili v Evropo, najvišje od leta 2016

13. 01. 2023 15.31

Število poskusov nedovoljenega vstopa migrantov v Evropsko unijo je lani doseglo približno 330.000 poskusov, kar je največ po letu 2016. Skoraj polovica poskusov leta 2022 je bila izvedena po kopnem prek Zahodnega Balkana, so sporočili iz Frontexa. 47 odstotkov migrantov so predstavljali Sirijci, Afganistanci in Tunizijci. Več kot 80 odstotkov migrantov je bilo moških.

'V novem migracijskem paktu ni obveznih kvot za premeščanje'. Slovenijo moti obvezna solidarnost

23. 09. 2020 06.29

Evropska komisija je predlagala nov migracijski in azilni pakt, ki naj bi obnovil zaupanje med članicami EU in odpravil zastoj pri nujni reformi sistema. Opira se na načelo obvezne solidarnosti s prožnimi prispevki članic, ki vključuje premeščanje prebežnikov v tesni povezavi z vračanjem nezakonitih migrantov.

Slovenija na stran višegrajcev, zdaj proti obveznemu premeščanju migrantov

05. 06. 2020 14.39

Slovenija je skupaj z višegrajsko četverico, Estonijo in Latvijo izrazila odločno nasprotovanje obveznemu premeščanju migrantov med članicami EU. Namen je vnaprej jasno povedati, da na obvezno premeščanje ne pristajamo, tako da se že v osnovi ve, da bo treba iskati rešitve v drugo smer, je poudaril notranji minister Aleš Hojs.

Program nove vlade: naborništvo, univerzalni otroški dodatek, učinkovito varovanje meje

26. 02. 2020 07.57

Predsednik Borut Pahor je državnemu zboru predlagal prvaka SDS Janeza Janšo za novega predsednika vlade. Med ključnimi ukrepi nove vlade, zapisanimi v koalicijski pogodbi, naj bi bili postopna uvedba naborništva, učinkovito varovanje državne meje, uvedba univerzalnega otroškega dodatka, stanovanjska shema za mlade družine in gradnja najemniških stanovanj.

Napeti odnosi med članicami EU zaradi migracij, Juncker sklical mini vrh

20. 06. 2018 12.45

Predsednik Evropske komisije Juncker je sklical neformalno srečanje s skupino voditeljev članic EU v Bruslju. Namen tega mini vrha je utreti pot evropskim rešitvam za pereča migracijska in azilna vprašanja na vrhu EU konec meseca, so pojasnili v Bruslju. Vrha naj bi se udeležile Nemčija, Francija, Italija in Avstrija.