referendumsko

Po referendumu ostaja v veljavi jugoslovanski zakon iz 1974

12. 05. 2025 15.43

Po zavrnitvi novega zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti na nedeljskem referendumu v veljavi ostaja zakon o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam, ki imajo posebne zasluge, iz leta 1974. Računsko sodišče je sicer že leta 2009 ugotovilo, da je veljavni zakon zastarel in pomanjkljiv.

Interpelacija zoper Asto Vrečko, ta odgovarja: 'Jaz se kulturnega boja ne grem'

12. 05. 2025 13.09

Poslanci NSi in Demokratov so po nedeljskem referendumu vložili interpelacijo ministrice za kulturo Aste Vrečko. Poslanci ministrici med drugim očitajo negospodarno rabo javnih sredstev ter sistematično uničevanje vrednot slovenske osamosvojitve. V SDS bodo interpelacijo podprli, če ministrica ne bo odstopila sama. Ta pa je zavrnila pozive k odstopu in izpostavila dosežke aktualne vlade na področju kulture.

Referendum: sledi še štetje glasov po pošti

12. 05. 2025 06.02

Po nedeljskem referendumu o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bodo okrajne volilne komisije ugotavljale izid glasovanja po pošti iz Slovenije. Te glasovnice sicer izida glasovanja ne morejo spremeniti, saj so volivci zakon v nedeljo prepričljivo zavrnili.

Dodatkom k pokojninam kulturnikov reklo 'ne' več kot 400.000 ljudi

11. 05. 2025 07.25

Volivci so na nedeljskem referendumu zavrnili zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Proti zakonu je namreč glasovalo več kot 92 odstotkov vseh volivcev, ki so odšli na volišča, hkrati pa je nasprotnikom uspelo doseči tudi zavrnitveni kvorum. Tudi tokratni referendum pa je, tako kot večino zakonodajnih referendumov v zgodovini Slovenije, zaznamovala nizka volilna udeležba. Udeležila se ga je le četrtina volivcev, kar je izpostavil tudi premier Robert Golob. Za prvaka SDS Janeza Janšo pa je izid zmaga razuma.

Janša med prvimi oddal glas, obrazov Svobode in Levice ni bilo

11. 05. 2025 18.10

Vladajoči politiki iz vrst Svobode in Levice, ki so volivce pozivali k bojkotu referenduma, pričakovano na volišča niso prišli. Med prvimi, ki so oddali svoj glas, pa je bil prvak opozicijske SDS Janez Janša. Prepričan je, da je bojkotiranje referenduma, h kateremu sta pozivali Gibanje Svoboda in Levica, skregano z logiko demokracije in dodal, da smo priča testu demokratične zrelosti volilnega telesa. Na volišče je prišel tudi predsednik koalicijske SD Matjaž Han, ki je ocenil, da je pozivanje na bojkot politično neodgovorno. Volila je tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je referendumsko kampanjo označila kot brutalno.

V treh dneh predčasno glasovalo 1,36 odstotka volilnih upravičencev

09. 05. 2025 09.41

Po podatkih Državne volilne komisije je v treh dneh, ko je potekalo predčasno glasovanje o dodatkih k pokojninam umetnikov, glasovalo skupno 23.102 volivcev oz. 1,36 odstotka vseh volilnih upravičencev v Sloveniji. Referendumska kampanja se sicer izteka. Tonin je volivce znova pozval k udeležbi, četudi vsi ne bodo glasovali enako kot NSi. Vrečko pa je ocenila, da je bila ta ena najnižjih za SDS, ki ji očita sovražne in nizkotne napade na umetnike.

Še zadnji dan za predčasno glasovanje na referendumu

08. 05. 2025 08.20

Volivci, ki želijo na zakonodajnem referendumu o dodatkih k pokojninam za izjemne umetniške dosežke predčasno oddati svoj glas, lahko to storijo le še danes. Med 7. in 19. uro bo za predčasno glasovanje odprtih 97 volišč po državi. V prvih dveh dneh je svoj glas predčasno oddalo 15.813 volivk in volivcev, kar je manj kot odstotek vseh volilnih upravičencev.

Usoda zakona o dodatkih k pokojninam umetnikov v rokah volivcev

08. 05. 2025 13.57

Referendumska kampanja o dodatkih k pokojninam umetnikov je v zadnji fazi. Predčasno glasovanje že poteka, čas za prepričevanje državljanov pa se bo iztekel v petek opolnoči, ko bo nastopil volilni molk. Nato bodo v nedeljo svoje povedali volivci. Za uspeh referenduma bi moralo zakon zavrniti skoraj 340.000 volivcev.

Koalicija in opozicija z nasprotnimi stališči pred referendumom

07. 05. 2025 23.01

Pred nedeljskim zakonodajnim referendumom o dodatkih k pokojnini za izjemne umetniške dosežke so v oddaji 24UR ZVEČER svoja stališča soočili zagovorniki in nasprotniki zakona, in sicer: Asta Vrečko iz Levice, Zvonko Černač iz SDS, Matej Arčon iz Gibanja Svoboda in Iva Dimic iz Nove Slovenije.

Začenja se predčasno glasovanje pred referendumom, SDS predlagala razveljavitev zakona

06. 05. 2025 06.22

Pred nedeljskim zakonodajnim referendumom o dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke bo od torka do četrtka potekalo predčasno glasovanje. Volivci, ki želijo v omenjenih dneh predčasno oddati svoj glas, bodo to lahko vse tri dni storili med 7. in 19. uro. SDS predlaga razveljavitev obstoječe zakonske podlage za podeljevanje dodatkov k pokojninam za umetniške dosežke. Menijo, da bi tako hkrati s padcem novega zakona na referendumu, kar verjamejo, da bodo podprli volivci, naredili "čisti rez" pred sprejemanjem pokojninske reforme. Kompromisni predlog pa vidijo v višji nagradi Prešernovim nagrajencem.

Zadnji dan za prijavo na referendumsko glasovanje v tujini

25. 04. 2025 06.42

Volivci, ki bodo na dan referendumskega glasovanja o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti v tujini, lahko le še v petek oddajo vlogo za glasovanje po pošti ali na diplomatsko-konzularnem predstavništvu. Odločitev o morebitnem glasovanju po pošti morajo do izteka dneva sporočiti tudi volivci, ki v tujini prebivajo stalno.

Koliko bodo stranke plačale za referendumsko kampanjo?

15. 04. 2025 20.36

Da bo prav 11. maj, dan referenduma o dodatkih k pokojninam, prvi korak padca Golobove vlade, je bilo slišati v Celju. V referendumsko kampanjo so se sicer vključile že vse parlamentarne stranke, tudi Gibanje Svoboda, čeprav je premier javno pozval k bojkotu referenduma. Ne na volišča, ampak v muzej ali galerijo, pozivajo tudi v Levici, saj da je referendum le predvolilna kampanja SDS, ki jo bodo plačali davkoplačevalci. Koliko pa bodo stranke plačale za referendumsko kampanjo?

Začela se je kampanja: Svoboda poziva k bojkotu, SDS k udeležbi

11. 04. 2025 14.38

Pred zakonodajnim referendumom o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke se začenja uradna enomesečna kampanja. Podporniki in nasprotniki zakona bodo imeli za prepričevanje volivcev čas do 9. maja do polnoči, ko bo nastopil volilni molk. Kdo vse bo uradno organizator kampanje, bo znano v začetku prihodnjega tedna.

Glas ljudstva: za dodatek umetnikom ali ne?

08. 04. 2025 15.36

Na dan razpisa zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti je bilo v Sloveniji 1.693.355 volilnih upravičencev. Za zavrnitev zakona bi bilo po zadnjih podatkih potrebnih 338.671 glasov. V predlagateljici referenduma SDS napovedujejo intenzivno kampanjo, medtem ko ministrstvo za kulturo argumentira transparentnost novega zakona.

Referendum o dodatku k pokojnini za umetnike 11. maja

04. 04. 2025 13.49

Referendum o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bo 11. maja, so z 71 glasovi za in brez glasu proti na izredni seji odločili poslanci DZ. V SDS, ki je zahtevo za referendum vložila, poziv premierja Roberta Goloba k bojkotu referenduma vidijo kot poziv, naj volivci "ne opravijo državljanske pravice in dolžnosti". To je po besedah poslanca Andreja Hoivika v nasprotju s tem, kar narekuje ustava. Tudi poslanka Iva Dimic iz NSi je poziv ocenila kot neprimeren.

Če bo Luigi Mangione obsojen, bodo zanj zahtevali smrtno kazen

01. 04. 2025 18.52

Pravosodna ministrica ZDA Pam Bondi je napovedala, da bodo po obsodbi obtoženca za umor direktorja zdravstvene zavarovalnice UnitedHealthcare Luigija Mangioneja zahtevali smrtno kazen. Mangione je obtožen, da je decembra lani na Manhattnu v New Yorku ustrelil in ubil direktorja Briana Thompsona.

SDS vložila zahtevo za referendum o pokojninah umetnikov, Vrečkova: To je sramota

31. 03. 2025 16.12

SDS je v DZ vložila zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku za izjemne dosežke umetnikov, podprto z več kot 47.000 podpisi volivcev. Prvopodpisani pod pobudo, poslanec SDS Andrej Hoivik, je prepričan, da bodo na referendumu, za katerega pričakujejo, da bo v maju, zbrali potrebnih več kot 340.000 glasov proti. Koordinatorica Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko meni, da je zahteva za razpis referenduma sramota za SDS, "ki si je upal iti tako daleč v poniževanju dela umetnikov".

SDS zbral dovolj podpisov za referendum. Arčon: Manipulacija volivcev

20. 03. 2025 11.59

SDS je zbral dovolj podpisov za razpis referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, je na novinarski konferenci sporočil poslanec Zvone Černač. Do vključno srede, ko so aktivno zbirali podpise, so jih zbrali več kot 47.000, v DZ jih bodo vložili v prihodnjih dneh, je napovedal. Da gre v resnici za manipulacijo volivcev, razpis, uperjen je proti kulturi, pa je kritično ocenil podpredsednik vlade Matej Arčon.

Janša: Zbiranje podpisov za referendum bomo v sredo predčasno zaključili

13. 03. 2025 13.51

Predsednik SDS Janez Janša je ob oddaji podpisa za razpis referenduma o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti pojasnil, da se je zbiranje podpisov v zadnjih dneh "s pomočjo reklame, ki so jo delali nekateri z vladne strani", še pospešilo, tako da ga bodo v sredo predčasno zaključili. Komentiral je tudi besedni spopad s prvakom NSi Matejem Toninom, a ta mu ni ostal dolžan.

SDS za referendum o dodatku k pokojninam, ministrstvo: To ne bi bilo smotrno

06. 02. 2025 15.31

SDS bo predvidoma konec prihodnjega tedna začela zbirati podpise za zakonodajni referendum o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti, je napovedal poslanec SDS Andrej Hoivik. Kot je dodal, je poslanska skupina SDS za vložitev pobude v tednu dni zbrala približno 8700 podpisov. Te morajo sedaj preveriti strokovne službe državnega zbora. Na kulturnem ministrstvu odgovarjajo: To ne bi bilo smotrno, saj so stroški zanj okoli pet milijonov evrov. "Po naših ocenah bi stroški referenduma ustvarili za 70 let dodatkov k pokojninam."

Koalicija v DZ vložila predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja

20. 01. 2025 18.26

Koalicijski poslanci so v DZ vložili predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Zakon bi polnoletnim pacientom, ki so sposobni odločanja o sebi, na podlagi informirane odločitve omogočil pomoč pri skrajšanju trpečega umiranja v okviru javne zdravstvene mreže, izhaja iz predloga zakona.

'V zakonu ni več govora o evtanaziji'

07. 01. 2025 11.40

Koalicija bo objavila predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Cilj predloga je med drugim polnoletnemu pacientu, ki je o sebi sposoben odločanja, na podlagi informirane odločitve omogočiti pomoč pri skrajšanju trpečega umiranja v okviru javne zdravstvene mreže, kar izhaja iz predloga zakona. Predvidevajo, da bodo slednjega v zakonodajni postopek vložili že januarja, takoj za zakonom o zdravstveni dejavnosti.

DZ z odlokom preklical referendum o Jeku 2

24. 10. 2024 06.25

DZ je z 69 glasovi za in enim proti potrdil odlok, s katerim je preklical posvetovalni referendum o novi nuklearki v Krškem (Jek 2). Volivci bi na referendumu morali odločati 24. novembra, a so predlagatelji na podlagi medijskih objav in očitkov umaknili podporo referendumskemu glasovanju. Državni sekretar za jedrski program Danijel Levičar razume odločitev poslancev, da prekličejo posvetovalni referendum o Jeku 2, saj je javna razprava o referendumu po njegovem presegla vse meje.

Umaknili oznako zaupno: kateri scenarij oskrbe z elektriko je najdražji?

24. 10. 2024 15.31

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo izsledke analize direktorja Elesa Aleksandra Mervarja, ki je primerjal stroške različnih scenarijev oskrbe z elektriko. Upoštevajoč le investicijske izdatke je najcenejši jedrski scenarij, ob vključitvi stroškov delovanja in vzdrževanja pa scenarij brez jedrske energije po 2043. Analiza je do nedelje nosila oznako zaupnosti.

Predlagatelji referenduma o Jeku 2 vložili predlog za njegov preklic

22. 10. 2024 11.39

Poslanske skupine, ki so predlagale posvetovalni referendum o projektu nove nuklearke v Krškem (Jek 2), so v državni zbor vložile predlog odloka za razveljavitev njegovega razpisa. O preklicu referenduma naj bi državni zbor odločal v četrtek. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je namreč predhodno povedala, da umik zahteve za razpis referenduma ni mogoč, da pa je treba sprejeti odlok o prenehanju veljavnosti prejšnjega. Državna volilna komisija pa je sporočila, da so že ustavili vse referendumske aktivnosti, ki bi imele finančne posledice.

'Nesmiselno se nam je zdelo vztrajati pri referendumu, ki ga nismo predlagali'

22. 10. 2024 06.09

Popoln preobrat glede referenduma o gradnji Jek 2, 24. novembra ga ne bo. Iz Gibanja Svoboda so namreč sporočili, da podpirajo pobudo opozicijske SDS, da se referendum prekliče. Kot so dejali v največji opozicijski stranki, preklic predlagajo, ker bi v danih razmerah imelo odločanje na referendumu dolgoročne negativne posledice za državo in ljudi, povzročilo pa bi tudi veliko škodo. Menijo namreč, da sta politično delovanje v zvezi s tem projektom in verodostojnost pred začetkom uradne kampanje glede posvetovalnega referenduma močno omajana. Zakaj takšno mnenje v SDS, ki je sicer prva že januarja predlagala referendum? Ali umik pomeni, da referenduma o gradnji Jek 2 v mandatu Golobove vlade ne bo? Ga bomo sploh gradili?

Vse parlamentarne stranke za preklic referenduma o izvedbi projekta Jek 2

21. 10. 2024 14.37

Po tem, ko so v SDS in SD predlagali preklic posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta Jek 2, so pred kamere stopili še v Gibanju Svoboda. Minister za okolje Bojan Kumer je sporočil, da je programski odbor za infrastrukturo sprejel stališče, da stranki predlaga umik referendumske pobude. Vodja poslanske skupine Nataša Avšič Bogovič pa je sporočila, da so stališče odbora sprejeli in tudi sami vložili pobudo za umik referenduma. Po njihovem mnenju je namreč premalo informacij za tako pomembno temo. V Levici so sicer na slednje opozarjali že prej.

Boštjančič: Slovenija je sposobna finančno izpeljati projekt Jek 2

21. 10. 2024 10.55

Javna tribuna resornega ministrstva je prinesla različne poglede glede financiranja morebitnega projekta Jek 2. Finančno ministrstvo zagotavlja, da je država sposobna projekt izpeljati, kot najugodnejša možnost se kaže državna zadolžitev. Del sogovornikov je opozoril na tveganja, ki jih velika vloga države pri projektu prinaša. "Gre za izjemno tvegan finančni projekt, tako v času izgradnje kot v času delovanja," je opozoril ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete Marko Jaklič. Če bi se projekt zalomil, obstaja možnost bankrota države, pa so se strinjali poznavalci, kar bi pomenilo ukrepe fiskalne konsolidacije, kot sta jih morali sprejeti denimo Grčija in Argentina.

Verodostojnost in zaupanje: kateremu politiku volivci zaupajo najbolj?

18. 10. 2024 20.34

Kako kredibilna je slovenska politika? Premier Robert Golob pravi, da ima težave z dvojino in s tem zavrača očitke, da je bil v svojih izjavah, ko je govoril o tem, kdaj je prvič spoznal nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar, nedosleden. Ob tem pa se dviga še dvom nad zakonitostjo posvetovalnega referenduma o drugem bloku jedrske elektrarne Krško. So se politiki v državnem zboru dogovarjali, kako bi izigrali zakonodajo in zagotovili projekt Jek 2, ne glede na rezultat novembrskega referenduma?

Mednarodna recenzija brez bistvene spremembe ocene ekonomske upravičenosti

18. 10. 2024 13.06

Na ustavnem sodišču je še druga pobuda za ustavno presojo odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o Jeku 2. Vložili so jo dve fizični osebi ter nevladni organizaciji Focus in Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, ki menijo, da je referendumsko vprašanje sugestivno in nejasno. Mednarodni neodvisni pregled vhodnih podatkov za analizo ekonomike projekta Jek 2 pa medtem ni bistveno spremenil prvotne ocene njegove ekonomske upravičenosti. Po reviziji je investicijska vrednost brez stroškov financiranja ocenjena na 9,6 do 15,4 milijarde evrov.