referenduma

Predreferendumska vročica: škodljiv zakon ali zloraba kulture?

30. 04. 2025 06.00

Glasovanje ali bojkot: bo zaradi rezultata referenduma v zadregi vlada? Bo podatek o udeležbi na referendumu povzročil skrbi desnici? Bo dodatek k pokojnini za izjemne dosežke še naprej izplačan po starem zakonu ali po novem? Veliko vprašanj, vsaj nekaj je gotovega – SDS je uspelo zbrati več kot 47 tisoč podpisov podpore za razpis referenduma, kmalu bo na sporedu. 11. maja. In o čem konkretno boste odločali?

Javnomnenjski utrip: koliko volivcev se namerava udeležiti referenduma?

25. 04. 2025 19.40

Referendumska vročica narašča. Kaj dobra dva tedna pred odločanjem ljudstva kaže javnomnenjska raziskava, ki so jo za našo medijsko hišo izvedli na Inštitutu Mediana? Koliko volivcev se namerava udeležiti odločanja o pokojninskih dodatkih za izjemne umetniške dosežke? Bodo predlagatelji iz opozicijske SDS dosegli zavrnitveni kvorum, ki znaša 20 odstotkov vseh volilnih upravičencev v državi?

Zadnji dan za prijavo na referendumsko glasovanje v tujini

25. 04. 2025 06.42

Volivci, ki bodo na dan referendumskega glasovanja o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti v tujini, lahko le še v petek oddajo vlogo za glasovanje po pošti ali na diplomatsko-konzularnem predstavništvu. Odločitev o morebitnem glasovanju po pošti morajo do izteka dneva sporočiti tudi volivci, ki v tujini prebivajo stalno.

Poslanci na razpravi o interpelaciji vlade glasovali proti sklepu SDS

23. 04. 2025 07.50

Poslanci so že drugič v tem mandatu obravnavali interpelacijo vlade Roberta Goloba, ki jo je zaradi Golobovih izjav o pokojninski reformi iz leta 2012 vložila SDS. V okviru razprave je bilo precej besed namenjenih tudi prihajajočemu referendumu o dodatkih k pokojnini za izjemne umetniške dosežke. Po dobrih 14 urah razprave v DZ o interpelaciji vlade so predlagatelji interpelacije iz SDS predlagali, naj DZ sprejme sklep, v katerem predlaga vladi, naj predčasno zaključi mandat. Malo po polnoči so v SDS-u predlagali, naj DZ sprejme sklep, v katerem predlaga vladi, da predčasno konča mandat. Proti sklepu je glasovalo 43 poslancev, za jih je bilo 30.

'Lažje je oditi v zapor za leto ali dve, kot trpeti 15 let sodnega preganjanja'

23. 04. 2025 18.29

Janez Janša je zavrnil Golobove kritike, da opozicija z interpelacijo zapravlja čas poslancev. Interpelacija je razprava o neki pomembni temi, ki se lahko konča z vložitvijo nezaupnice, ali pa s kakšnim vsebinskim sklepom, pravi Janša.

MZEZ za vzpostavitev volišč v Bernu, Ottawi, Torontu, Clevelandu in Canberri

23. 04. 2025 16.02

Ministrstvo za zunanje zadeve je na DVK naslovilo dopis, v katerem prosijo za ponovno vzpostavitev volišč v Bernu, Ottawi, Torontu, Clevelandu in Canberri z izjemo, da se glasovanje na prihajajočem referendumu tam izvede med 9. in 17. uro po lokalnem času, saj ne morejo zagotoviti 12-urnega glasovanja. DVK o tem odloča na dopisni seji.

DZ o zakonu o oploditvi z biomedicinsko pomočjo po skrajšanem postopku

22. 04. 2025 13.14

Poslanci so s 47 glasovi za in 33 proti sprejeli sklep, da bodo predlog novele zakona o oploditvi z biomedicinsko pomočjo obravnavali po skrajšanem postopku. Takšna je bila že odločitev kolegija predsednice DZ, a so v SDS predlagali, da DZ o tem še enkrat odloči, saj da gre za tako pomembno vprašanje, da bi ga morali obravnavati po rednem postopku.

Kako oprostitev Janše vidita politična komentatorja?

19. 04. 2025 07.00

V oddaji 24UR Zvečer sta gosta, politična komentatorja Peter Merše in Antiša Korljan, analizirala oprostilno sodbo Janeza Janše ter njen vpliv na politično klimo v Sloveniji. Komentirala sta tudi kampanjo pred referendumom o dodatku k pokojninam za umetnike.

Janša po oprostilni sodbi: Naš boj se šele začenja

18. 04. 2025 06.23

Znana je sodba v zvezi z domnevno spornim nepremičninskim poslom v Trenti, v katerem so nekdanjemu direktorju Imosa Branku Kastelicu in predsedniku SDS Janezu Janši očitali zlorabo položaja in pomoč pri tem dejanju. Oba sta oproščena, prav tako tretji soobtoženi Klemen Gantar. Tožilstvo je napovedalo pritožbo, Janša pa je pred podporniki pred sodiščem dejal: "Naš boj se šele začenja. Borili se bomo za vse tiste, ki so v krivičnih postopkih, in za tiste, ki bi v morali biti v postopkih."

Vlada zagotovila sredstva za izvedbo referenduma

17. 04. 2025 16.38

Vlada je iz splošne proračunske rezerve DVK zagotovila sredstva za izvedbo zakonodajnega referenduma v višini 6,7 milijona evrov, je po seji sporočil finančni minister Klemen Boštjančič. Obenem se je glede referenduma vprašal o "smiselnosti tovrstnih politikantskih idej", za katere upa, da bo kdo prevzel tudi odgovornost za strošek proračuna.

Koliko bodo stranke plačale za referendumsko kampanjo?

15. 04. 2025 20.36

Da bo prav 11. maj, dan referenduma o dodatkih k pokojninam, prvi korak padca Golobove vlade, je bilo slišati v Celju. V referendumsko kampanjo so se sicer vključile že vse parlamentarne stranke, tudi Gibanje Svoboda, čeprav je premier javno pozval k bojkotu referenduma. Ne na volišča, ampak v muzej ali galerijo, pozivajo tudi v Levici, saj da je referendum le predvolilna kampanja SDS, ki jo bodo plačali davkoplačevalci. Koliko pa bodo stranke plačale za referendumsko kampanjo?

Zgodovina referendumov: od zakona o malem delu do dolgotrajne oskrbe

11. 04. 2025 16.16

Referendumi so v slovenski politični zgodovini igrali pomembno vlogo. Kot orodje neposredne demokracije, pa tudi kot prostor političnih obračunavanj. Od prvega zakonodajnega referenduma leta 1996 do danes so volivci odločali o marsičem. Od odmevne zavrnitve zakona o malem delu in delu na črno do zadnjih štirih: o vodah, vladi, zakonu o Radioteleviziji Slovenija ter o dolgotrajni oskrbi. Kakšni so bili rezultati nekaterih ključnih referendumov?

Začela se je kampanja: Svoboda poziva k bojkotu, SDS k udeležbi

11. 04. 2025 14.38

Pred zakonodajnim referendumom o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke se začenja uradna enomesečna kampanja. Podporniki in nasprotniki zakona bodo imeli za prepričevanje volivcev čas do 9. maja do polnoči, ko bo nastopil volilni molk. Kdo vse bo uradno organizator kampanje, bo znano v začetku prihodnjega tedna.

Volilna pravila

11. 04. 2025 11.34

Za referendum, ki bo 11. maja, se volilna kampanja v skladu z Zakonom o volilni in referendumski kampanji začne 30 dni prej.

Levica popustila, referenduma o višanju sredstev za obrambo za zdaj ne bo

09. 04. 2025 19.31

Trumpova administracija Evropi in s tem Sloveniji narekuje več oboroževanja. Hitrejši tempo in dvig obrambnega proračuna je napovedal tudi predsednik vlade Robert Golob. Čeprav podrobnosti še niso znane, so v koalicijski Levici zagrozili s posvetovalnim referendumom. A so zdaj obrnili ploščo in na skupnem parlamentarnem odboru za obrambo in zunanje zadeve omilili svoje politične zahteve. In kako to, da je Levica predsedniku vlade in koaliciji za zdaj prihranila referendumske skrbi?

Glas ljudstva: za dodatek umetnikom ali ne?

08. 04. 2025 15.36

Na dan razpisa zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti je bilo v Sloveniji 1.693.355 volilnih upravičencev. Za zavrnitev zakona bi bilo po zadnjih podatkih potrebnih 338.671 glasov. V predlagateljici referenduma SDS napovedujejo intenzivno kampanjo, medtem ko ministrstvo za kulturo argumentira transparentnost novega zakona.

Dodatki za vrhunske umetnike: kaj drži in kaj ne?

05. 04. 2025 19.00

O čem natančno bomo odločali na referendumu 11. maja? Tema je znana, to so dodatki za najbolj vrhunske slovenske umetnike. Argumenti, s katerimi še pred uradnim začetkom kampanje prepričujejo pobudniki, to je SDS, in nasprotniki, to je Levica, pa so zelo različni. Kaj torej drži in kaj ne: koliko bi znašali dodatki in komu vse bi jih po novem podeljevali? In zakaj so se v Gibanju Svoboda in Levici, v nasprotju s koalicijskimi zavezami o spodbujanju politične udeležbe, odločili za bojkot referenduma?

Referendum o dodatku k pokojnini za umetnike 11. maja

04. 04. 2025 13.49

Referendum o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bo 11. maja, so z 71 glasovi za in brez glasu proti na izredni seji odločili poslanci DZ. V SDS, ki je zahtevo za referendum vložila, poziv premierja Roberta Goloba k bojkotu referenduma vidijo kot poziv, naj volivci "ne opravijo državljanske pravice in dolžnosti". To je po besedah poslanca Andreja Hoivika v nasprotju s tem, kar narekuje ustava. Tudi poslanka Iva Dimic iz NSi je poziv ocenila kot neprimeren.

'V enem mandatu smo naredili več kot katera koli vlada v zadnjih 20 letih'

04. 04. 2025 06.00

Po sprejetju novele zakona o zdravstveni dejavnosti predsednik vlade Robert Golob vztraja, da zakon razmejuje delo v javni mreži in pri zasebnikih. Pri oblikovanju novele so upoštevali predloge strateškega sveta za zdravstvo pod vodstvom Erika Breclja. "Zame njegovo mnenje v tem primeru edino šteje," je povedal Golob, ki je volivce že pozval, naj se referenduma o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti ne udeležijo. Aktualna vlada je po njegovem mnenju naredila več kot katera koli druga v zadnjih 20 letih. Komentiral je tudi uvedbo ameriških carin za uvoz iz držav EU in zahtevano povečanje sredstev za obrambo.

Levica si je premislila, posvetovalnega referenduma ne bo

03. 04. 2025 19.07

Posvetovalnega referenduma o višanju sredstev za obrambo ne bo. Pobudniki, poslanci Levice, so si za zdaj premislili. Koaliciji predlagajo, da prihodnji teden potrdi sklep, ki bi odprl širšo javno razpravo o tej temi. Predsednik Socialnih demokratov Matjaž Han pravi, da se mu ne zdi primerno, da se ljudi straši z oboroževanjem in sklicuje referendume, v Levici pa mu odgovarjajo, da jih veseli, da se SD vendarle pridružuje taboru mirovnikov. Pozivi k oboroževanju sicer ne pojenjajo, ob robu zasedanja zunanjih ministrov zveze NATO v Bruslju je ameriški zunanji minister države pozval, naj za obrambo namenijo pet odstotkov svojega BDP-ja.

SDS vložila zahtevo za referendum o pokojninah umetnikov, Vrečkova: To je sramota

31. 03. 2025 16.12

SDS je v DZ vložila zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku za izjemne dosežke umetnikov, podprto z več kot 47.000 podpisi volivcev. Prvopodpisani pod pobudo, poslanec SDS Andrej Hoivik, je prepričan, da bodo na referendumu, za katerega pričakujejo, da bo v maju, zbrali potrebnih več kot 340.000 glasov proti. Koordinatorica Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko meni, da je zahteva za razpis referenduma sramota za SDS, "ki si je upal iti tako daleč v poniževanju dela umetnikov".

Levica za posvetovalni referendum glede višanja obrambnih izdatkov

27. 03. 2025 13.12

Poslanci Levice zahtevajo sklic nujne skupne seje odborov DZ za obrambo in za zunanjo politiko glede povečanja izdatkov za vojsko in oboroževanje. V enem od sklepov za sejo predlagajo razpis posvetovalnega referenduma glede višanja izdatkov za obrambo, je povedal vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec.

SDS zbral dovolj podpisov za referendum. Arčon: Manipulacija volivcev

20. 03. 2025 11.59

SDS je zbral dovolj podpisov za razpis referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, je na novinarski konferenci sporočil poslanec Zvone Černač. Do vključno srede, ko so aktivno zbirali podpise, so jih zbrali več kot 47.000, v DZ jih bodo vložili v prihodnjih dneh, je napovedal. Da gre v resnici za manipulacijo volivcev, razpis, uperjen je proti kulturi, pa je kritično ocenil podpredsednik vlade Matej Arčon.

Janša: Zbiranje podpisov za referendum bomo v sredo predčasno zaključili

13. 03. 2025 13.51

Predsednik SDS Janez Janša je ob oddaji podpisa za razpis referenduma o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti pojasnil, da se je zbiranje podpisov v zadnjih dneh "s pomočjo reklame, ki so jo delali nekateri z vladne strani", še pospešilo, tako da ga bodo v sredo predčasno zaključili. Komentiral je tudi besedni spopad s prvakom NSi Matejem Toninom, a ta mu ni ostal dolžan.

Levica v ovadbi SDS očita kršitev proste odločitve volivcev

12. 03. 2025 15.23

Levica SDS zaradi plakatov, s katerimi nagovarjajo k podpori referendumu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, očita instrumentalizacijo umetnosti za lastne politične točke ter obračun z Levico. Pri tem po njihovi oceni zavajajo in manipulirajo, zato bodo SDS kazensko ovadili zaradi suma kršitve proste odločitve volivcev.

Levica bo vložila kazensko ovadbo proti SDS zaradi kraje in zlorabe

11. 03. 2025 17.10

V stranki Levica so napovedali, da bodo proti SDS vložili kazensko ovadbo. Jezi jih nova SDS-ova kampanja, s katero želijo zbrati podpise proti Zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti in na katerih so fotografije umetniških del. Takšna poobjava del brez avtorjevega dovoljenja je zloraba ugleda avtorja in je kraja, kar je kaznivo, poudarjajo v Levici.

Pokojnine umetnikov – prestiž za izbrance ali nagrada za izjemnost?

09. 03. 2025 14.16

SDS že dobra dva tedna zbira podpise za razpis zakonodajnega referenduma o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke. Koliko so jih zbrali doslej, ne razkrivajo, 40 tisoč jih potrebujejo do 26. marca. Zakonu v SDS nasprotujejo, ker je po njihovem mnenju pisan na kožo "točno določeni kulturni eliti". Na ministrstvu za kulturo pa pojasnjujejo, da ne uvajajo nobenih novih dodatkov ali pravic, pač pa zgolj opredeljujejo merila, kaj so izjemni umetniški dosežki. Koliko umetnikov torej že prejema dodatke k pokojninam? Zakaj SDS motijo umetniki, ne pa športniki in znanstveniki? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Bo letošnja Evrovizija še bolj kontroverzna od lanskoletne?

08. 03. 2025 07.00

Po koncu lanskoletne Evrovizije si je marsikateri oboževalec največjega glasbenega tekmovanja oddahnil. Festival se je na Švedskem namreč odvil v senci protestov proti sodelovanju Izraela, glasnih žvižgih v dvorani, ko je na oder stopila predstavnica omenjene države in odmevni diskvalifikaciji nizozemskega predstavnika. A zdi se, da letošnje leto ne bo nič kaj bolj mirno. Že mesece pred Evrovizijo, ki bo potekala v Švici, so letošnji tekmovalci dvignili ogromno prahu. Kdo in zakaj?

Nataša Sukič ostaja podpredsednica državnega zbora

04. 03. 2025 15.30

Za razrešitev podpredsednice državnega zbora Nataše Sukič bi predlagatelji, poslanci SDS, potrebovali 46 glasov, ki pa jih na glasovanju niso uspeli zbrati. Sukičeva tako ostaja na mestu. Podporo so ji sicer še pred glasovanjem izrazili poslanci koalicijskih strank, medtem ko je poslanska skupina NSi napovedala, da bo razrešitev podprla. Sukičeva je razpravo o predlogu za njeno razrešitev ocenila kot veliki šov, "spektakel v maniri SDS". Meni, da gre za žalostno podobo največje opozicijske stranke, ki se vedno znova vrača k istim preigranim manevrom in trikom.

'Najlažje je reči, da gre prepočasi. 30 let se tega nihče ni niti lotil'

20. 02. 2025 20.59

Bo predsednik vlade Robert Golob odstopil v 30 dneh, kot so to od njega zahtevali na protivladnem protestu? Bo referendum o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke res test pred parlamentarnimi volitvami, ki lahko skrajša vladanje Roberta Goloba. Kaj bo s položnicami za električno energijo, kaj bo z nepremičninskim davkom, bo vlada razbremenila plače, kot je obljubljala, je Slovenija pri iskanju miru v Ukrajini na stranskem tiru vodilnih članic Evropske unije? Kako trdna je vladna koalicija? Premier je na vprašanja odgovarjal v oddaji 24UR ZVEČER.