referendum o drugem tiru

'Najlažje je reči, da gre prepočasi. 30 let se tega nihče ni niti lotil'

20. 02. 2025 20.59

Bo predsednik vlade Robert Golob odstopil v 30 dneh, kot so to od njega zahtevali na protivladnem protestu? Bo referendum o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke res test pred parlamentarnimi volitvami, ki lahko skrajša vladanje Roberta Goloba. Kaj bo s položnicami za električno energijo, kaj bo z nepremičninskim davkom, bo vlada razbremenila plače, kot je obljubljala, je Slovenija pri iskanju miru v Ukrajini na stranskem tiru vodilnih članic Evropske unije? Kako trdna je vladna koalicija? Premier je na vprašanja odgovarjal v oddaji 24UR ZVEČER.

Kako so Rusi ostali brez številnih železniških poslov v Sloveniji?

12. 01. 2024 06.00

27. februarja 2022 se je podjetje Ruske železnice (RŽD) znašlo na seznamu drugega paketa sankcij EU proti Rusiji. Prepovedi se nanašajo na finančne in investicijske aktivnosti enega največjih svetovnih železniških podjetij. RŽD je zaradi tega ostal brez posla v Sloveniji, ki ga je skupaj z družbo Riko dobil kot zmagovalec razpisa Direkcije RS za infrastrukturo za nadgradnjo železniškega vozlišča na Pragerskem. V Moskvi so še pred vojno v Ukrajini imeli velike ambicije glede projektov v slovenskem železniškem omrežju, na koncu pa so ostali praznih rok, vendar ne samo zaradi sankcij.

Za zavrnitev zakonov na referendumu je potreben kvorum

27. 11. 2022 15.23

Po zakonskih določbah, ki veljajo od ustavnih sprememb leta 2013, je zakon na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da proti zakonu glasuje najmanj petina vseh volivcev. To pomeni, da bi mora proti uveljavitvi vsakega izmed zakonov glasovati vsaj 338.869 volivcev. Doslej je bil zavrnitveni kvorum dosežen le dvakrat.

O zmagovalcu volitev vse pogosteje odločajo sodišča

17. 08. 2022 08.18

Avstrija, Švica, Islandija, Kenija, Malavi in Slovenija so le nekatere od držav, v katerih so sodišča razveljavila volitve ali referendume. Zakaj je to dobro, pojasnjuje Jurij Toplak v knjigi, ki ponuja prvo globalno analizo volilnih sporov.

Pred črno luknjo v kamnitem breznu

13. 06. 2022 06.00

Po približno osmih kilometrih vožnje iz Lipce se zasliši glasen hrup, ko šofer odpre vrata avtobusa. Smo v kamniti luknji južno od Divače, za katero je bilo izkopanega približno 100.000 kubičnih metrov materiala. Znotraj nje zeva še ena velika črna luknja, pravzaprav dve. Gledamo vhod v dvocevni predor Lokve, ki bo najdaljši predor na trasi drugega tira, ki ga bodo pridodali obstoječi železniški progi Divača-Koper. Megalomanski gradbeni projekt je dvigoval prah že vrsto let prej, preden je sploh bila zasajena prva lopata, zato na ogled gradbišča niso povabili samo novinarjev, pač pa tudi zainteresirano javnost.

Zakaj je bil lanski referendum za več kot 25 odstotkov dražji od tistega iz leta 2018?

11. 01. 2022 08.49

Z Državne volilne komisije (DVK) so sporočili, da je Slovenija za izvedbo referenduma o Zakonu o vodah, ki je bil julija lani, porabila 4.204.713 davkoplačevalskih evrov. To je dobrih 850 tisoč evrov oziroma kar debelih 25 odstotkov več, kot smo porabili sredstev za izvedbo referenduma o drugem tiru, ki je bil maja 2018.

Na referendumu o noveli zakona o vodah med mladimi visoka udeležba

23. 07. 2021 13.13

Podatki Državne volilne komisije (DVK) potrjujejo, da je bila na referendumu o noveli zakona o vodah med mladimi visoka udeležba. Na referendumu je namreč glasovalo 46,66 odstotka vseh volilnih upravičencev v starostni skupini od 18 do 30 let, k skupni udeležbi pa so mladi volivci prispevali 15,3 odstotka vseh glasov.

DVK zavrača očitke o odgovornosti za težave pri izvedbi referenduma

22. 07. 2021 13.36

Državna volilna komisija kot neutemeljene zavrača vse očitke o omejevanju volilne pravice, ki so leteli nanjo v času izvedbe referenduma o noveli zakona o vodah. Kritike, da so odgovorni za težave pri obveščanju domov za starejše, glasovanju po pošti in predčasnem glasovanju, izhajajo iz napačnega razumevanja referendumskih pravil, opozarjajo.

Iz opozicijskih vrst pozivi k predčasnim volitvam

12. 07. 2021 07.29

677.119 volivk in volivcev je, kot kažejo delni izidi, na referendumu zavrnilo novelo zakona o vodah – proti noveli zakona o vodah je glasovalo 86,60 odstotka volivcev, za pa 13,40 odstotka. Referendum je zaznamovala tudi druga največja volilna udeležba, na volišča se je podalo kar 46,15 odstotka vseh volilnih upravičencev.

Gre za zmago ljudi, civilne družbe in zaušnico vladi

12. 07. 2021 14.33

Kampanja Za pitno vodo je združila široko mrežo mladih aktivistov, civilno družbo, stroko, ne glede na politične barve. "Gre za mrežo in generacijo, na katero bo moral vsak, ki bo v Sloveniji hotel upravljati z javnim življenjem, računati," pravi Aljaž Pengov Bitenc. Izid referenduma predstavlja zmago civilne družbe, obenem pa prvo ljudsko glasovanje po nastopu Janševe vlade predstavlja tudi zaušnico vladajoči koaliciji. Referendum je pokazal tudi, da je prav okolje tista tema, ki bo na volišča pripeljala tudi mlade.

V nedeljo odločanje o zakonu o vodah: za ali proti?

07. 07. 2021 20.59

V nedeljo bomo polnoletni državljani Slovenije odločali za ali proti zakonu o vodah. Če se še niste odločili, smo na soočenje argumentov povabili ministra Andreja Vizjaka in Alenko Kreč Bricelj iz Smetumeta. Pitna voda Slovenke in Slovence očitno gane bolj kot ostala dosedanja referendumska vprašanja. Na predčasno glasovanje je na prvi dan svoj glas prišlo oddat 24.697 volivcev oziroma 1,45 odstotka vseh volilnih upravičencev, kar je skoraj desetkrat več, kot jih je denimo prvi dan predčasnega glasovanja odšlo na referendum o drugem tiru. Danes, drugi dan predčasnega glasovanja, ni bilo gneče.

Zaplet pri prijavah na glasovanje izven kraja stalnega prebivališča

07. 07. 2021 09.41

Na prvi dan predčasnega glasovanja na referendumu o noveli zakona o vodah je glas oddalo 24.697 volivcev oziroma 1,45 odstotka vseh volilnih upravičencev, so sporočili z Državne volilne komisije. Pobudniki referenduma pa opozarjajo na težave pri prijavah na glasovanje izven kraja stalnega prebivališča. S težavami se soočajo tudi tisti, ki želijo glasovati iz tujine, so opozorili.

Gneča za predčasno glasovanje, na voliščih nekaj zmede in zapletov

06. 07. 2021 06.26

Na prvi dan predčasnega glasovanja o zakonu o vodah se pred volilnimi mesti vijejo kolone volivcev, ki bi radi oddali svoj glas. "Ljudje čakajo v vrsti po več ur, tudi na soncu, in se zato vračajo domov, volišče je zelo slabo označeno," razmere v Ljubljani opisujejo v Gibanju za pitno vodo. O težavah poročajo tudi iz drugih slovenskih mest. Državna volilna komisija odgovarja, da DVK zaplete na voliščih rešuje s pristojnimi okrajnimi enotami in volivce poziva k potrpežljivosti.

Drugi tir, "viadukti so za oko, predori za denar"

01. 05. 2021 07.06

Po četrt stoletja preigravanj, podražitev, pocenitev, interesov in zamud se gradnja milijardnega drugega tira naposled le začenja. Kdo bo imel največ od drugega tira? Med gradbinci kroži anekdota, "viadukti so za oko, predori za denar." Najbrž ne naključno, saj je na 27-kilometrskem drugem tiru dobrih 20 kilometrov predorov. Glavni, 600-milijonski posel, je dobil Kolektor, ki je zgradil tudi že dostopne ceste do gradbišča. Že pred tem pa so poniknili milijoni za študije, analize, raziskave, projekte … Nabralo se je za 45 tekočih metrov fasciklov dokumentacije.

Četrti slovenski premier, ki je odstopil: kaj sledi?

27. 01. 2020 10.46

Marjan Šarec je četrti premier v zgodovini Slovenije, ki je odstopil s položaja. Pred njim so to storili Miro Cerar, Alenka Bratušek in Janez Drnovšek. Predsednik Pahor ima zdaj 30 dni časa, da DZ predlaga kandidata za novega mandatarja. Če imena o novem mandatarju ni, se razpusti državni zbor in razpiše predčasne volitve. Te so lahko najprej čez 40 dni in najpozneje čez dva meseca – torej najhitreje v drugi polovici aprila.

Vili Kovačič ni zbral dovolj podpisov za referendum, zdaj želi na ustavno sodišče

27. 12. 2019 18.14

Pobudniku referenduma o zakonu o drugem tiru Viliju Kovačiču ni uspelo zbrati 3000 podpisov, s katerimi je želel doseči še razpis referenduma o poroštvenem zakonu za drugi tir med Divačo in Koprom ter del tretje razvojne osi. Je pa Kovačič dopolnil ustavno pritožbo, s katero sodišče poziva, naj zadrži uveljavljanje in izvajanje tega zakona.

Bo ustavna pritožba s položaja odnesla Zorana Jankovića?

17. 04. 2019 22.32

Bo Vili Kovačič z ustavno pritožbo zrušil ljubljanskega župana Zorana Jankovića, Ljubljančani pa bodo morali znova na volitve? Županu Kovačič očita zlorabo javnih sredstev za svojo volilno kampanjo, ustavni pravnik Toplak pa meni, da je verjetnost, da bo Kovačič s pritožbo uspel, že sedaj 60-odstotna.

Še 200 milijonov evrov?

20. 11. 2018 20.15

Bo vlada morala najti tudi dodatnih 200 milijonov evrov za največji investicijski projekt - drugi tir? Madžarski premier Orban je namreč razkril, da so se začeli pogovarjati s tržaško luko. Na eni strani je pohvalil Šarčevo politično spretnost na mednarodnem parketu, na drugi pa oštel sestrsko SDS, ker je podprla referendum proti drugemu tiru.

Bratuškova: Madžarsko bolj kot drugi tir zanima slovensko morje, okno v svet

19. 11. 2018 16.04

"V tujih rokah ne bo končal niti centimeter Luke Koper," poudarja ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek, ki meni še, da bi bil projekt brez Madžarske cenejši. Po načrtih prejšnje vlade naj bi Madžarska pri nekaj manj kot milijardo evro vrednem projektu sicer sodelovala z 200 milijoni evrov. Bratuškova prav tako meni, da je Slovenija sposobna drugi tir zgraditi sama.

V drugo Kovačič s pritožbo ni uspel 'zrušiti' drugega tira

18. 07. 2018 13.38

Vrhovno sodišče je zavrnilo pritožbo Vilija Kovačiča na poročilo Državne volilne komisije o izidu glasovanja na majskem ponovljenem referendumskem glasovanju o zakonu o drugem tiru med Divačo in Koprom. Sodniki so tokratno pritožbo ocenili kot neutemeljeno. Hkrati so zavrgli Kovačičev predlog, da sodišče zadrži izvajanje zakona o drugem tiru.

DVK potrdila izid referenduma o drugem tiru, pobudnik Vili Kovačič napovedal pritožbo

05. 07. 2018 15.21

Državna volilna komisija je sprejela poročilo o izidu glasovanja na ponovljenem referendumu o zakonu o drugem tiru železniške proge Divača-Koper. Za je glasovalo 49,94 odstotka, proti pa 50,06 odstotka volivcev. Ker kvorum 20-odstotne udeležbe ni bil dosežen, zakon ni zavrnjen. Pobudnik referenduma Vili Kovačič je napovedal pritožbo.

Preštete vse glasovnice z referenduma: volivci v tujini večinsko podprli zakon o drugem tiru

24. 05. 2018 11.53

Po ponovljenem referendumskem glasovanju o zakonu o tiru so prešteli še glasovnice, ki so jih oddali volivci v tujini. Ti so zakon večinsko podprli, izida referenduma pa omenjene glasovnice niso spremenile. Nasprotniki zakona ga tako zaradi nedoseženega kvoruma niso uspeli razveljaviti.

Leben po sestanku v Bruslju: 109 milijonov za drugi tir 'praktično odmrznjenih'

16. 05. 2018 06.20

Državni sekretar na infrastrukturnem ministrstvu in vodja projekta drugi tir Jure Leben je po sestanku s predstavniki Evropske komisije v Bruslju dejal, da je 109 milijonov evropskih sredstev, ki jih je Slovenija pridobila za projekt drugi tir, praktično odmrznjenih. "Računamo, da bi finančni sporazum za ta sredstva lahko podpisali do konca tega meseca," je povedal.

Bulčeva: Drugi tir je za EU prioritetni projekt

14. 05. 2018 06.02

Dan po ponovljenem glasovanju na referendumu o zakonu o drugem tiru, ko tako kot na prvem ni bil dosežen potreben kvorum za zavrnitev zakona, bo vlada po napovedih nadaljevala dejavnosti za začetek izvedbe pripravljalnih del in za odmrznitev preostalih sredstev EU za projekt. Pobudnik referenduma Vili Kovačič medtem že napoveduje novo pritožbo. Evropska komisarka Bulčeva pa je poudarila, da je drugi tir prednostni projekt EU.

Zaradi prenizke udeležbe referendum znova neuspešen. Kovačič se bo znova pritožil

13. 05. 2018 07.07

Referendum o zakonu o drugem tiru tudi po ponovljenem glasovanju njegovim pobudnikom ni uspel, saj jim na volišča ni uspelo privabiti dovolj volivcev, da bi dosegli predpisani kvorum. Vili Kovačič se bo pritožil.

Do 16. ure brez prijavljenih kršitev volilnega molka

12. 05. 2018 07.06

Pred nedeljskim referendumom o drugem tiru je ob polnoči začel veljati volilni molk. Do zaprtja volišč v nedeljo ob 19. uri je prepovedano vsakršno nagovarjanje volivcev, domnevne kršitve volilnega molka pa je mogoče prijaviti dežurni službi notranjega ministrstva. Dežurna služba ministrstva do 16. ure ni prejela obvestil o morebitnih kršitvah.

Leben: Ustavljanje projekta škodi, Kovačič: Če bo treba, bom razveljavil še drugi referendum

11. 05. 2018 06.16

Organizatorji referendumske kampanje pred ponovljenim glasovanjem o zakonu o drugem tiru imajo imajo še do polnoči čas, da volivce prepričajo, zakaj bi morali zakon podpreti oziroma ga zavrniti. V treh dneh predčasnega glasovanja je svojo voljo sicer izkazalo le 12.633 ljudi. Predsednik stranke Miro Cerar je volivce pozval, naj zakonu še enkrat prižgejo zeleno luč.

Vse, kar morate vedeti o 2. tiru, vrednem milijardo evrov

11. 05. 2018 06.00

Ponovljeni referendum o Zakonu o drugem tiru bo stal 3,8 milijona evrov. Septembra lani je glasovalo 20,55 odstotka volivcev, zakon je podprlo 53,47 odstotka, proti je bilo 46,47 odstotka volivcev.

Predčasno glasovalo pol odstotka volivcev

10. 05. 2018 06.18

Svoj glas na predčasnem glasovanju na ponovljenem referendumu o zakonu o drugem tiru med Divačo in Koprom je oddalo 5087 volivcev, so sporočili z Državne volilne komisije.

Prvi dan o drugem tiru glasovalo 2920 volivk in volivcev

09. 05. 2018 07.04

Na referendumu o ZIUGDT se je predčasnega glasovanja prvi dan udeležilo 2920 volivk in volivcev oziroma 0,17 odstotka vseh volilnih upravičencev.