referenčnih

Mors pojasnil, zakaj je februarja uslužbencu izplačal več kot 26 tisoč evrov
12. 03. 2025 15.35Minuli teden je zaživela nova različica Erarja, aplikacije za prikaz porabe javnega denarja. Po novem so v aplikaciji vidna tudi nakazila fizičnim osebam ter nakazila v tujino, katerih višina presega mesečno bruto plačo predsednice republike. Ob pregledu podatkov je med drugim izstopalo obrambno ministrstvo, ki je 114 uslužbencem sredi februarja izplačalo skupno skoraj milijon evrov. Enemu uslužbencu so izplačali celo več kot 26 tisoč evrov. Na ministrstvu so pojasnili, zakaj so bila februarja tako visoka izplačila.

Idilična slovenska vasica diha umazan zrak. Ni edina
08. 02. 2025 17.39Idilična zasnežena pokrajina na Notranjskem v zimskem času za belim snegom skriva umazano skrivnost. To je odkrivala dr. Kristina Glojek, ki je z nahrbtnikom prehodila 642 kilometrov, da bi korak za korakom izmerila onesnaženost zraka v vasici Retje. Slovenci radi mislimo, da imamo predvsem na podeželju, kjer smo velikokrat v objemu narave, tudi čist zrak. A rezultati slovenske raziskave, ki so jih povzeli tudi v britanskem Guardianu, kažejo drugače. Zrak je bil pozimi tam primerljiv z zrakom v najbolj onesnaženih svetovnih mestih. Sedaj, ko znova primerjam meritve z drugimi merilnimi kampanjami v Evropi, se šele zavedam, kako zelo zaskrbljujoče so, opozarja dr. Glojek. Krivec pa: individualna kurišča.

UKC Ljubljana ostaja brez reševalcev, ki se zaposlujejo bližje domu
29. 06. 2024 12.32Zaradi uvajanja satelitskih urgentnih centrov po državi na ljubljanski reševalni postaji zaznavajo odliv kadra. Od začetka leta je odšlo 17 reševalcev, kar predstavlja približno 10 odstotkov zaposlenih. Glavna razloga, ki ju reševalci navajajo ob odhodu, sta po besedah vodje postaje bližina stalnega prebivališča in manjše obremenitve.

Čez tri leta prvi diplomirani kreatorji vzporednih resničnosti
16. 02. 2024 08.52Bi želeli postati ustvarjalec vzporednih resničnosti? Potrebe po strokovnjakih, ki bodo lahko sledili hitremu razvoju virtualnih svetov v povezavi z umetno inteligenco, se, kot poudarjajo na Fakulteti za aplikativne vede – VIST, hitro večajo. Ob podpori tehnološkega parka Ljubljana so tako razvili novo študijsko smer Vzporedne resničnosti, prve diplomante pričakujejo že čez tri leta. Študij je v celoti samoplačniški, država tega študija ne sofinancira, je pa program javno veljaven in akreditiran.

SDS vložil predlog zakona: predlaga referenčne cene za medicinsko opremo
09. 02. 2024 17.30Stranka SDS je v parlamentarno proceduro vložila predlog zakona o dopolnitvah zakona o javnem naročanju, s katerim bi določili referenčne cene medicinskih pripomočkov in medicinske opreme. Referenčne cene bi uradno določal urad za centralno cenovno evidenco, ki bi ga vzpostavili. Predlagajo obravnavo po skrajšanem postopku, je razvidno iz gradiva.

Zdravniki v zaostritev stavke, želijo preklic soglasij za nadurno delo
22. 01. 2024 06.10Zdravniki so na stavkovnih zborih izrazili jasno željo po preklicu soglasij za nadurno delo, je v izjavi medijem povedal predsednik sindikata Fides Damjan Polh. Sindikat bo tako postal koordinator zbiranja preklica soglasij zdravnikov, ki bodo to želeli. Nadaljevanje pogajanj med vlado in Fidesom medtem ni prineslo dogovora.

Ministrica: Omejitev višine bolniškega nadomestila nujen ukrep
13. 11. 2023 14.21Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS), Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenije in Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije so ministrstvo za zdravje pozvali, naj nemudoma skliče usklajevanja glede predloga interventnega zakona. Ta ob interventnih ukrepih vsebuje tudi sistemske posege v zakonodajo, so opozorili. Na očitke se je odzvala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

Obrambno ministrstvo s ponovnim razpisom za produkcijo dokumentarnega resničnostnega šova
25. 10. 2023 15.54Ministrstvo za obrambo je spremenilo odločitev o izboru ponudbe v javnem naročilu za produkcijo dokumentarne realistične serije Vojak v akciji. Naročila tako niso oddali in se odločili, da bodo razpis ponovili, in sicer z dvema namesto tremi zahtevanimi referencami. Ocenjujejo, da bodo z več prejetimi ponudbami zagotovili večjo konkurenčnost.

Komisija DZ poziva KPK, naj v zvezi z vojaškim resničnostnim šovom uvede postopek
20. 10. 2023 19.48Komisija DZ za nadzor javnih financ je sprejela sklep, s katerim poziva Komisijo za preprečevanje korupcije, da zaradi suma korupcije in kršitve integritete v primeru javnega razpisa za snemanje vojaškega resničnostnega šova uvede postopek. Obrambni minister Marjan Šarec vse očitke o morebitni spornosti razpisa zavrača.

Zaradi vojaškega resničnostnega šova sklicana nujna seja komisije DZ
19. 10. 2023 17.34Poslanska skupina NSi je zahtevala sklic nujne seje komisije DZ za nadzor javnih financ zaradi porabe skoraj dveh milijonov evrov javnih sredstev ministrstva za obrambo za dokumentarno resničnostno serijo Vojak v akciji. Serija bo po prepričanju ministra za obrambo Marjana Šarca v Slovensko vojsko privabila nove kadre. Komisija bo zasedala v petek.

Resničnostni šov, ki naj bi mlade navdušil za vojaški poklic
18. 10. 2023 16.05Ministrstvo za obrambo bo prihodnje leto posnelo dokumentarno resničnostno serijo, s katero želi mlade navdušiti za možnost sodelovanja s Slovensko vojsko ter jim omogočiti vpogled v raznolikost teh poklicev in nalog. Prejeli so dve ponudbi, na koncu pa je posel dobilo podjetje nekdanjega pripadnika Enote za specialna delovanja Slovenske vojske Luke Zorenča.

Je onesnaženje na Ljubljanskem barju naraven pojav?
22. 08. 2023 10.25Je za onesnaženje Ljubljanice in Ljubljanskega barja krivo odloženo komunalno blato ali gre za naraven pojav, kakor trdijo domačini? Namreč, ker je voda po poplavah več kot dva tedna stala na širšem območju barja, bi lahko ob visokih temperaturah prišlo do gnitja in s tem do onesnaženja.

Na Ljubljanskem barju obsežno onesnaženje: voda je temna, širi se smrad
21. 08. 2023 16.34Člani Oddelka za geografijo Univerze v Ljubljani in Geografskega inštituta Antona Melika so v nedeljo na Ljubljanskem barju zaznali obsežno onesnaženje vode, najverjetneje s komunalnim blatom čistilnih naprav. Onesnaženje so potrdili tudi prvi testi, zato so odkritje med drugim prijavili pristojnemu inšpektoratu, krajinskemu parku in Policiji.

Bratje Jonas si tudi v tem desetletju zaslužijo več pozornosti
14. 05. 2023 11.00The Album in vse pozitivne resnice o njem

Paris Hilton delila fotografije s sinom: Moje srce
04. 04. 2023 16.14Paris Hilton, ki se je z možem Carterjem Reumom januarja razveselila prvega otroka, je s svojimi sledilci na družbenem omrežju delila serijo črno-belih fotografij s sinom Phoenixom Barronom. Zvezdnica je ob fotografijah s prvim otrokom pripisala, da je 11 tednov star fantek njeno srce.

200 milijonov evrov za zdravstvene domove, kdo bo gradil?
14. 03. 2023 06.09Zdravstveni domovi so vratarji v zdravstveni sistem, so enotni direktorji in zdravniki domov. Ob pomanjkanju družinskih zdravnikov in medicinskih sester pa jih tareta tudi prostorska stiska in dotrajanost vsaj 40 let starih zidov. Bo 200 milijonov evrov za prenovo domov povečalo dostopnost do zdravnika? Ljubljana bo gradila tri, Medvode načrtujejo prizidek, Ilirska Bistrica ga je že zgradila.

Godčeva: Koalicija je naša priporočila zavrnila brez tehtnih argumentov
26. 01. 2023 06.00Razkol tudi na področju zdravstvene reforme. Gre za izčrpavanje ekipe ministra za zdravstvo Danijela Bešiča Loredana? Predloge opozicije ne moremo jemati iskreno, v zdravstveno reformo gremo sami, vaši predlogi so gasilski – to je bilo sporočilo Gibanja Svoboda SDS in Novi Sloveniji. Priporočila SDS tako niso bila sprejeta. V oddaji 24UR ZVEČER sta se soočili vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec in predsednica odbora za zdravstvo Tamara Kozlovič iz Gibanja Svoboda.

Za SDS razmere v zdravstvu katastrofalne, koalicija pripravlja rešitve
25. 01. 2023 14.37DZ je izredni seji obravnaval predlog priporočila SDS za takojšnje reševanje razmer v zdravstvu, ki jih v SDS vidijo kot katastrofalne. Poslanci koalicije so opozorili, da se rešitve že pripravljajo, opozicija pa meni, da napredka še ni videti, menijo tudi, bi do več družinskih zdravnikov prišli denimo s povečanjem vpisnih mest na medicinskih fakultetah. Glasovanja o predlogu priporočila sicer ne bo, ker ga matični odbor DZ v petek ni podprl.

Ukrepi vlade za dostopnost do zdravstva: dodatno nagrajevanje, dodatek za specializacijo ...
19. 01. 2023 15.55Vlada je v odgovoru stranki SDS naštela nekaj ključnih ukrepov za dostopnost do zdravstvenih storitev. Med njimi sta denimo dodatek za izbiro specializacije iz družinske medicine in da se mora zdravnik specialist po končani specializaciji za najmanj enkratno časovno obdobje trajanja specializacije za polni delovni čas zaposliti pri izvajalcu zdravstvene dejavnosti v mreži javne zdravstvene službe. V nasprotnem primeru mora povrniti nastale stroške, napovedujejo na vladi.

Koalicija pred izzivom desetletja začrtala prvih devet prioritet
19. 01. 2023 15.48Koalicijski poslanci napovedujejo, da bodo podali podpise k zavezi za sodelovanje pri pripravi zdravstvene reforme. Rok za to se izteče v torek, do takrat pa bodo preučili vsebino in po potrebi predlagali kakšno dopolnitev, napovedujejo v SD in Levici. Zaveza naj bi sicer vsebovala časovnico ukrepov zdravstvene reforme do leta 2025. Med njimi pa so digitalizacija, prenova zavoda za zdravstveno zavarovanje, sprememba plačnega sistema in drugi ukrepi.

Beg zdravstvenega kadra: iz bolnišnice v trgovino
17. 01. 2023 06.03Kritično pomanjkanje družinskih zdravnikov. Maribor, Nova Gorica, Kranj, izbruhnilo je v Ljubljani. Samo v zadnjih dveh letih je ljubljanski zdravstveni dom zapustilo več kot 30 družinskih zdravnikov, ki so odšli tudi v okoliške domove. Denimo v Medvode in Domžale, kjer imajo družinskih zdravnikov dovolj. Ne le zdravnikov, kronično, ponekod celo do 40-odstotno, je pomanjkanje medicinskih sester. Sestre zapuščajo poklic in se zaposlujejo v trgovinah. Razlog? Manj napora, boljši pogoji. Tudi višja plača?

Bistvena, a poceni zdravila nezanimiva za farmacevte in v nevarnosti 'izumrtja'
05. 10. 2022 20.05Na seznamu španske agencije za zdravila je 508 bistvenih zdravil, ki jih v bolnišnicah in lekarnah ne sme primanjkovati. Med njimi so denimo zdravila proti raku, vnetnim boleznim, pa tudi zdravilo, ki spodbuja dihanje pri novorojenčkih. A številna bistvena zdravila imajo težavo, da se prodajajo po nizki ceni, farmacevtska podjetja pa za njihovo proizvodnjo posledično niso zainteresirana.

Načrti ministrstva: Bodo omejili zdravnike pri izdajanju napotnic?
05. 08. 2022 10.33Predstavniki Ministrstva za zdravje na čelu z ministrom Danijelom Bešičem Loredanom so predstavili stanje v zdravstvu. Kot so povedali, se v Sloveniji srečujemo z neskončnimi čakalnimi vrsti, ki so odgovornost izvajalcev, Ministrstva za zdravje in napak v informacijskem sistemu, pa tudi pacientov. Prav tako so se vrste podaljšale zaradi epidemije, zaradi česar je brez obravnave ostalo ogromno pacientov. "Najprej bi morali urediti podatkovno znanost, ki bo omogočala posodbljene in verodostojne podatke, nato pa poskrbeti, da bo storitev kjer koli v Sloveniji narejena kakovostno in bo dostopna vsem," je dejal Bešič Loredan.

Bešič Loredan po očitkih: Zdaj bo vsebina, prej je bila prazna vreča
03. 08. 2022 06.00Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan opozarja, da bolnišnice porazno črpajo sredstva za investicije, ki so jim na voljo. S strani urada za nadzor kakovosti in investicij v zdravstvo je bilo še opozorjeno, da milijoni evrov, ki bi lahko prinesli nujne izboljšave za paciente, ki čakajo v nesprejemljivo dolgih čakalnih vrstah, ostajajo neporabljeni. Nasprotno pa so se na ministra usuli očitki skupine zdravnikov, zbranih v skupini Zdravstvo.si, ki trdijo, da so z umikom novele zakona o javnem naročanju stopili v smer korupcije in dogovorne ekonomije v slovenskem državnem zdravstvu. Eden izmed njih, Marko Noč, opozarja tudi na preplačila pri nabavi žilnih opornic.

Zdravstvo.si: Vlada z interventnim zakonom odpira vrata korupciji
26. 07. 2022 16.36Skupina zdravnikov zdravstvo.si je razočarana, da je nova vlada z interventnim zakonom o zdravstvu ukinila novelo Zakona o javnem naročanju v zdravstvu, ki jo je sprejela prejšnja vlada. Skupina meni, da je poteza nove vlade korak nazaj v smer korupcije in dogovorne ekonomije dobaviteljev v slovenskem državnem zdravstvu. A že pred sprejemom novele so nekateri pravniki opozorili, da je ta spisana tako, da dopušča netransparentno javno naročanje in nakup medicinske opreme na trgu, kar je v nasprotju z evropsko zakonodajo. Z Ministrstva za zdravje utemeljujejo podobno: "Ker so določbe novele v nasprotju z evropskim pravnim redom, je bilo treba v te določbe poseči z interventnim zakonom."

Kaj v koalicijski pogodbi obljublja nastajajoča vlada?
14. 05. 2022 07.41Kako so si koalicijski partnerji zamislili delo v prihodnji vladi? Kaj bodo glavne prioritete in cilji? Že prihodnje leto pa naj bi bila najnižja zagotovljena pokojnina 700 evrov, minimalna plača pa najmanj 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov. Z meje bi do konca leta odstranili rezilno žico. Premoženje bi obdavčili progresivno, 'lotili' naj bi se tudi normiranih samostojnih podjetnikov. Povečali in posodobili bi floto helikopterjev. Pregledali bi tudi zakonske možnosti, da bi občine lahko omejile rast najemnin stanovanj, ki se oddajajo na trgu.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?
21. 04. 2022 09.38V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

'Poznamo do 8.000 redkih bolezni, največji problem je pomanjkanje zdravnikov'
28. 02. 2022 07.00Okrog sedem odstotkov prebivalstva prizadenejo redke bolezni, od tega je 75 odstotkov bolnikov otrok. Večina njihovih zgodb je težkih in tragičnih, saj so te bolezni v veliki meri neozdravljive in pogosto povzročijo smrt že v zgodnjem v otroštvu. A prav te zgodbe učijo, naj ne zatisnemo oči, ampak pristopimo s podporo in solidarnostjo. Kot bomo videli, je malim borcem in staršem vsak dan življenja dragocen. In kakšna je realnost v Sloveniji? Zdravnikov primanjkuje. Trenutno ni nobenega pregleda nad diagnozami redkih bolezni in register je že štiri leta v pripravi, je bila jasna zdravnica pediatrične klinike UKC Ljubljana.

SD na volitve s programom Drugače in 'načrtom velikih sprememb'
26. 02. 2022 11.23Na konferenci SD je okoli 90 članov potrdilo volilni program stranke z naslovom Drugače. V njem so v 10 točkah strnili "načrt velikih sprememb" za soočenje z zdravstvenimi, gospodarskimi, socialnimi, podnebnimi, okoljskimi, tehnološkimi, političnimi in varnostnimi tveganji. Ključni prioriteti sta kakovostno javno zdravstvo in dvig dodane vrednosti.

KUL napoveduje odpravo spornega kadrovanja in zakonov Janševe vlade
09. 02. 2022 20.29Le nekaj ur po Pahorjevi prvi uradni potezi v supervolilnem letu so skupno strategijo, kako bi bila videti država, če bi jo vodila leva vlada, predstavili v zavezništvu KUL. Po očitkih, da je edina skupna točka LMŠ, SD, Levice in SAB nasprotovanje aktualni vladi, in pojavu novega strankarskega igralca, Roberta Goloba, so predstavili nabor ključnih skupnih rešitev, ki so jih poimenovali "Rešitve za boljšo Slovenijo".