referenčni

Kitajska carine dvignila na 125 odstotkov, ameriški dolar na dnu

11. 04. 2025 11.28

Potem ko je ameriški predsednik Donald Trump carine za Kitajsko zvišal na skupno 145 odstotkov, je Kitajska sporočila, da bo v soboto carine na ameriški uvoz zvišala na 125 odstotkov. Iz Bele hiše medtem prihajajo jasna sporočila, da je namen carin okrepiti domače gospodarstvo. O morebitnem dvigu kitajskih carin pa je tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt ponovila besede Trumpa: "Če bodo ZDA dobile udarec, ga bodo vrnile še močnejšega". Kitajska je sicer sporočila, da bodo "ignorirale" dodatne dvige ameriških carin.

Na borzah izpuhtele milijarde, Trump medtem: Odličen čas, da postanete bogati

04. 04. 2025 07.58

Medtem ko je 500 najbogatejših ljudi na svetu izgubilo skoraj 193 milijard evrov in strmoglavljajo tudi ostali finančni trgi, evropski vlagatelji pa se za glavo držijo zaradi povračilnih ukrepov Kitajske, ameriški predsednik ostaja dobre volje. Nocoj ga čaka večerja ob svečah, na družbenih omrežjih pa objavlja: "To je odličen čas, da postanete bogati, bogatejši kot kadarkoli prej." Na evropskih borzah je danes izpuhtelo več kot 819 milijard evrov, potem ko jih je dan prej 422 milijard evrov. Trumpa je medtem razburil komentar predsednika ameriške centralne banke Federal Reserve.

Newyorške borze potonile, dolar izgublja, rekordna vrednost zlata

03. 04. 2025 16.50

Ameriški predsednik Donald Trump je po pretresih na svetovnih delniških trgih zaradi napovedanih carin na uvoz blaga prepričan, da bodo ZDA postale "precej močnejše". "Operacija je končana! Pacient je preživel in okreva," je zapisal na družbenem omrežju Truth Social. Medtem indeksi na svetovnih delniških trgih po sredini napovedi novih carin padajo, zlato pa je zabeležilo novo rekord.

Fides z zahtevo ustavne presoje novele zakona o zdravstveni dejavnosti

03. 04. 2025 14.54

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides bo začel aktivnosti za vložitev zahteve za oceno ustavnosti novele zakona o zdravstveni dejavnosti, je odločil glavni stavkovni odbor sindikata. Zahtevali bodo presojo členov, ki jih označujejo za škodljive. Gre predvsem za člene, ki omejujejo dodatno delo zdravnikov v njihovem prostem času. Napoved sicer za zdravstveno ministrico Valentino Prevolnik Rupel ni popolno presenečenje.

Tako boste vedno vedeli, kaj kupujete in jeste

28. 03. 2025 00.15

Ste v trgovini pogosto v dilemi, katerega med prehrambenimi izdelki izbrati? Odgovor se skriva med vrsticami – dobesedno. Berite deklaracije.

Novosti pri osebnih izkaznicah: upravnim enotam bodo prihranili 8500 ur dela

24. 03. 2025 12.48

Spremembe zakonov o osebni izkaznici in potnem listu prinašajo nekaj novosti, ki pa bodo v veljavo stopile šele čez eno leto. Obvezna bo predložitev digitalne fotografije, tudi otroške osebne izkaznice bodo po novem lahko nadomestile zdravstvene, uvedli bodo potno listino EU za vrnitev, podpis z vloge za izdajo osebnih dokumentov pa se bo lahko uporabil za razkrinkavanje poskusov fiktivne prijave prebivališč. Obeta se tudi nov način vročanja, ki bo, kot so izračunali, upravnim enotam prihranil kar 12.000 ur dela na leto.

V Sloveniji parkljevke in slinavke (še) ni, odredili prepoved premika živali

10. 03. 2025 15.58

Zaradi izbruha parkljevke in slinavke na Madžarskem je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin konec tedna izvedla nadzor na vseh gospodarstvih v Sloveniji, ki so v zadnjem času prejela govedo z Madžarske. Do izteka inkubacijske dobe bolezni je odredila prepoved premikov živali.

V Sloveniji uradno potrjena bolezen modrikastega jezika

11. 02. 2025 17.28

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je uradno potrdila bolezen modrikastega jezika. To so namreč potrdili rezultati analiz evropskega referenčnega laboratorija. Zaradi potrditve BTV je Slovenija izgubila status države, v kateri ni te bolezni.

Sum pojava bolezni modrikastega jezika: vzorce poslali v evropski laboratorij

06. 02. 2025 15.21

Slovenija ima še vedno status države, proste bolezni modrikastega jezika, serološko pozitivne živali pa še ne pomenijo uradno potrjene bolezni, je dejala direktorica uprave za varno hrano Vida Znoj. Zatrdila je tudi, da ni mogoče govoriti o izbruhu bolezni, ampak zgolj o pojavu. O sumu na bolezen je uprava obvestila tudi Evropsko komisijo. Medtem so v NSi kritični, da je upava pozno obveščala o prisotnosti bolezni. "Taka uprava ne ščiti niti slovenskega potrošnika niti slovenskega kmeta," trdi njihova poslanka Vida Čadonič Špelič.

Sum na bolezen modrikastega jezika v Sloveniji

04. 02. 2025 14.11

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) je na podlagi pozitivnih rezultatov laboratorijskih preiskav kontrolnih živali na območju Celja in Slovenj Gradca ugotovila sum na prisotnost bolezni modrikastega jezika.

Preboj na UKC: Skrivnosti našega genoma omogočajo personalizirano zdravljenje

29. 01. 2025 12.43

500 Slovencev je pred tremi leti darovalo kri v projektu Slovenski referenčni genomski projekt. Kmalu si lahko obetajo izvid, ki jih bo opozoril na znana tveganja v njihovem genomu. Slovenski znanstveniki napovedujejo, da si bodo s temi izvidi v ne tako daljni prihodnosti lahko pomagali njihovi družinski zdravniki. Tako pri zdravljenju kot pri postavljanju diagnoz. Umetna inteligenca pa bo nenehno na preži za novo odkritimi geni, ki bi lahko predstavljali tveganje. To za vsakega posameznika pomeni konkretno varnost in zagotovilo, da zelo dobro organiziran sistem pazi nanj, so ponosni v UKC Ljubljana.

Nova ljubljanska plinsko-parna enota v poskusnem obratovanju

17. 10. 2024 12.14

Nova plinsko-parna enota v Termoelektrarni Toplarni Ljubljana (TE-TOL) v Mostah je po pojasnilih Energetike Ljubljana že v poskusnem obratovanju, temu bo sledil njen polni zagon. V času poskusnega obratovanja bodo v soproizvodnji že proizvajali elektriko in toploto, ki bosta šli v omrežja.

Vlada v Bruselj pošilja proračunske načrte do leta 2028

10. 10. 2024 20.17

Vlada je potrdila srednjeročni fiskalno-strukturni načrt za obdobje 2025–2028, ki ga mora Slovenija tako kot vse članice EU letos prvič poslati v Bruselj. V njem zapisani ukrepi bodo srednjeročno zagotovili ohranjanje javnofinančnega primanjkljaja pod tremi odstotki BDP ter zmanjševanje dolga proti referenčni meji 60 odstotkov BDP.

Svet ECB pričakovano z novim rezom v evrske obrestne mere

12. 09. 2024 14.44

Svet Evropske centralne banke (ECB) je skladno z napovedmi drugič letos znižal osrednje evrske obrestne mere. Za to se je odločil na podlagi inflacijskih obetov, dinamike osnovne inflacije in intenzivnosti transmisije denarne politike, so sporočili iz Frankfurta. Tečaji delnic na pomembnejših borzah v Evropi po odločitvi EVB beležijo rast, evro v primerjavi z dolarjem pridobiva, nafta pa se draži.

V 26 družinskih ambulant prihaja dodatna diplomirana medicinska sestra

02. 06. 2024 14.51

Ministrstvo za zdravje je na poziv ambulantam družinske medicine za vključitev dodatne diplomirane medicinske sestre prejelo 26 popolnih vlog. Vseh 26 ambulant bo tako prejelo dodaten denar, s katerim bodo lahko od julija v ekipo ambulante vključili dodatno medicinsko sestro, hkrati pa bodo morali opredeliti dodatne paciente.

Od posilstev do dobičkov naftnih družb

01. 05. 2024 10.36

Vse to je bilo med temami, ki so jih v Strasbourgu še zadnje dni zasedanj v tej sestavi obravnavali poslanci Evropskega parlamenta. Sicer je na splošno najbolj zaokrožil beli golob, ki je, ko ga je kot kakšen čarodej potegnil izpod plašča eden izmed poslancev, poletel v dvorano in nekoliko začudeno pristal na mizi odsotnega poslanca.

Na voljo sredstva za krepitev timov, a opredeliti morajo več pacientov

03. 04. 2024 11.01

Ministrstvo za zdravje je na podlagi uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za letos objavilo poziv ambulantam družinske medicine, da v tim vključijo dodatno diplomirano medicinsko sestro. V ta namen bo sto ambulant prejelo dodaten denar, a se bodo morale sočasno odločiti za dodatno opredeljevanje pacientov.

Ali kača piči ali ugrizne?

24. 03. 2024 21.04

Ob poročanju o strupenih kačah se neprestano pojavlja vprašanje: ali kača piči ali ugrizne? Slovenski jezik sicer dopušča uporabo obeh možnosti. Kača ima namreč strupnike in ob napadu dejansko ugrizne, kar poudarjajo tudi biologi. A kljub temu Slovar slovenskega knjižnega jezika pojasnjuje, da je kača plazilec, ki piči.

Španci v omejitve cen najemnin, v Avstriji milijarda evrov za stanovanja

28. 02. 2024 13.18

Španska vlada je predstavila t. i. referenčni indeks najemnin – ukrep, s katerim želijo omejiti rast cen najemnin na obremenjenih območjih, kot sta denimo Barcelona in Madrid. Avtonomne španske skupnosti bodo lahko na podlagi zakona posredovale na nepremičninskem trgu in regulirale cene. Avstrijska vlada bo medtem za spodbujanje stanovanjske gradnje namenila milijardo evrov.

Slovenija po višini minimalne plače na osmem mestu v EU

06. 02. 2024 10.30

V EU ima minimalno plačo 22 od 27 držav. Najvišjo, več kot 2000 evrov bruto, prejemajo delavci v Luksemburgu, na Irskem, Nizozemskem in v Nemčiji, najnižjo, manj kot 500 evrov bruto, pa v Bolgariji. V Sloveniji je minimalna plača za letos določena pri 1254 evrov bruto, s tem pa je osma najvišja v Uniji.

Slovenija uspela s pobudo o označevanju porekla medu

12. 12. 2023 17.54

Evropski poslanci so prikimali predlogom Evropske komisije za večjo preglednost pri označevanju porekla mešanic medu, za kar si močno prizadeva Slovenija. Potrošniki bodo lahko lažje sprejemali bolj zdrave odločitve o kmetijskih pridelkih in živilskih izdelkih, kot so med, sadni sokovi, marmelade in želeji, so prepričani v Strasbourgu.

Kaj dobimo, ko si tisk nadene digitalna očala?

25. 10. 2023 00.15

Svet okoli nas se spreminja z svetlobno hitrostjo, posledično pa nastaja ogromna vrzel med podjetji, ki uspešno držijo korak s časom in podjetji, ki se oklepajo preteklosti. To dejstvo še najbolj velja za industrijo tiska.

Filmska operacija: bolnika podhladijo in mu odstranijo kri

24. 10. 2023 18.11

Kljub vsem težavam v slovenskem zdravstvu naši strokovnjaki dosegajo nove mejnike in pišejo zelo uspešne zgodbe. Ekipa ljubljanskega kliničnega centra se je s pomočjo kolegov iz Cambridga izurila v operaciji kot iz znanstvenofantastičnih filmov. Da bi iz najglobljih kotičkov pljučnega žilja odstranili strdke, ki se pri zdravljenju pljučne embolije niso raztopili, bolniku iz telesa odstranijo kri in ga globoko podhladijo, da bi ohranili možganske in ostale telesne funkcije. To je velika pridobitev za Slovenijo in širšo regijo, pravijo v UKC Ljubljana, saj so morali takšne bolnike doslej pošiljati na Dunaj.

Bolgarija nam ponuja sodelovanje pri gradnji novih jedrskih reaktorjev

01. 09. 2023 09.15

Sloveniji se ponuja nova priložnost. Bolgarija je namreč našo državo povabila k sodelovanju pri gradnji novih jedrskih reaktorjev v bolgarski jedrski elektrarni Kozloduj. Slovenija bi sodelovala kot kupec ali investitor, v ponudbo pa je vključeno tudi usposabljanje strokovnjakov.

Razveljavljen postopek za dobavo policijskega patruljnega čolna

31. 07. 2023 11.09

Ministrstvo za notranje zadeve je konec aprila objavilo "Javno naročilo blaga po odprtem postopku za nakup in dobavo policijskega patruljnega čolna". Za nakup je prispela ena ponudba, in sicer družbe Arex v skupni ponudbi z južnoafriškim dobaviteljem Milkor. Skupna ponudbena vrednost je znašala 2.997.516 evrov z DDV, so pojasnili na ministrstvu. Dan pred iztekom roka so na ministrstvu prejeli še revizijski zahtevek zoper razpisno dokumentacijo, državna revizijska komisija pa je sedaj odločila, da se reviziji ugodi tako, da se v celoti razveljavi postopek oddaje javnega naročila.

Pritisk na gore: 'Prelaz Vršič je šolski primer preobremenjenega območja'

24. 06. 2023 12.56

Ste v zadnjem letu obiskali Kum? Ali pa morda Lovrenška jezera? Morda pa ste med vzponom na Storžič ali ogledom zlatih macesnov na Slemenovi špici na poti opazili posebne merilnike? Gre za števce obiska pohodnikov v gorah in za projekt Planinstvo 4.0, s katerim si Planinska zveza Slovenije, v sodelovanju z društvom CIPRA Slovenija in PD Tržič, prizadeva pridobiti čim več podatkov o dejanskem obisku na petih pilotnih lokacijah, pri čemer bodo podatki v pomoč pri prostorskem planiranju trajnostnega razvoja in upravljanja planinske infrastrukture ter usmerjanja obiska v gorah.

Daleč najdražji projekt v zgodovini Slovenije

19. 06. 2023 23.23

Ni jasno, kdaj bo začetek gradnje, ni jasno, koliko bo stal, niti kakšna bo kapaciteta. Ni časovnice, ni jasnih zavez. Drugi blok Jedrske elektrarne Krško ostaja le skupek ugibanj. Za zdaj. Znano je le to, da ga potrebujemo, še preden leta 2043 dokončno ustavijo NEK. K sreči Sloveniji letos zagnan finski jedrski blok lahko služi za vzor, kako se tak projekt ne pelje. Olkiluoto 3, reaktor podobnih kapacitet, kot ga omenjajo v naših energetskih krogih, je Finsko stal 12 milijard evrov namesto štiri, gradnja pa se je podaljšala za 13 let.

Nasilje nad starejšimi: pomembno je, da o tem spregovorijo

15. 06. 2023 10.14

V združenju Srebrna nit se ob svetovnem dnevu boja proti nasilju nad starejšimi zavzemajo za ničelno toleranco do diskriminacije starejših in vseh oblik nasilja nad njimi. Ne obsojajo le klasičnih oblik nasilja, ampak tudi prikrite oblike, pri katerih starejšim iz različnih razlogov ni omogočeno dostojno, kakovostno in varno življenje.

Tudi Fiatu Chryslerju ne bo treba plačati dodatnega davka

08. 11. 2022 14.06

Po Starbucksu in Amazonu tudi Fiatu Chryslerju ne bo treba Luksemburgu zaradi preveč ugodne davčne obravnave vrniti okoli 30 milijonov evrov. Sodišče EU je namreč razveljavilo sodbo Splošnega sodišča iz septembra 2019.

Evropske borze večinoma v plusu: nafta padla na raven pred začetkom vojne

07. 09. 2022 19.03

Indeksi na evropskih borzah so se spustili pod gladino. Evro se je v primerjavi z dolarjem nekoliko okrepil, nafta pa se je pocenila za več kot štiri dolarje (dolar je trenutno enak evru) in padla na ravni pred začetkom vojne v Ukrajini. Razlog je strah vlagateljev pred recesijo svetovnega gospodarstva.