referenčne cene

Ministrstvo: Financiranje zdravil za redke bolezni je v Sloveniji dobro urejeno
28. 01. 2025 11.49"Verjamemo, da je čas, da nova zdravila za otroke zagotovi in financira država, ne pa da moramo Slovenke in Slovenci vedno znova zbirati donacije za zdravljenje otrok z redkimi boleznimi," je poziv Društva Viljem Julijan, kjer so na vlado podali pobudo in apel, da bi stroške zdravljenja za otroke krila država. Na ministrstvu odgovarjajo, da so bolnikom z redkimi boleznimi v Sloveniji dosegljive vse oblike zdravljenja, ki so na voljo, na stroške zdravstvenega zavarovanja, so pa ob tem izpostavili, da je ključna odobritev zdravila v EU in da je pomembno tudi mnenje konzilija slovenskih zdravnikov.

Sfižena 'dražba desetletja': računali na dober milijon evrov, prodali malo
08. 12. 2024 21.12V Ljubljani je bila konec tedna ena največjih dražb umetnin slovenskih avtorjev. Dražbo slovenskih impresionistov, ekspresionistov in modernistov so zaradi napovedanih visokih cen poimenovali tudi "dražba desetletja". Organizatorji so pričakovali najmanj milijon tristo tisoč evrov, prodali pa le za dobrih 150 tisočakov umetnin. Številne niso dosegle niti spodnje, kaj šele zgornje ocenjene vrednosti.

SDS vložil predlog zakona: predlaga referenčne cene za medicinsko opremo
09. 02. 2024 17.30Stranka SDS je v parlamentarno proceduro vložila predlog zakona o dopolnitvah zakona o javnem naročanju, s katerim bi določili referenčne cene medicinskih pripomočkov in medicinske opreme. Referenčne cene bi uradno določal urad za centralno cenovno evidenco, ki bi ga vzpostavili. Predlagajo obravnavo po skrajšanem postopku, je razvidno iz gradiva.

'Od 22 strani je 16 strani interpelacije namenjenih temu nesrečnemu muzeju'
07. 03. 2023 06.00"Destruktivno, nepotrebno, manipulacija, diskreditacija, poteza Janeza Janše prek zdravega razuma," je samo nekaj odzivov iz koalicijskih strank na SDS-ovo vložitev interpelacije zoper celotno vlado Roberta Goloba, v kateri, kot je dejal predsednik stranke Janša, vladajočo koalicijo kličejo k razumu. Mojca Pašek Šetinc, poslanka Gibanja Svoboda, je izpostavila, da je od 22 strani interpelacije 16 strani namenjenih ukinitvi Muzeja slovenske osamosvojitve. Po dolgi muzejski razpravi brez zaključka je vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec v oddaji 24UR ZVEČER dejala, da bistvo interpelacije vendarle ni samo muzej, pač pa tudi razprava o neizpolnjenih obljubah vlade Roberta Goloba.

'Stanje v zdravstvu ni tako dramatično katastrofalno, kot ga prikazujejo'
20. 01. 2023 06.21Zaradi izrednih razmer v zdravstvu bo na zahtevo opozicijske SDS izredna seja DZ. Kakšna so pričakovanja te seje, kako se bo SDS obnašal pri sprejemanju zdravstvene reforme, reforme plač v javnem sektorju, kakšen je odnos predsednika stranke s trenutno najbolj priljubljenim slovenskim politikom po javnomnenjski raziskavi Ninamedie, kakšno politiko bo vodila stranka v prihodnje, smo v oddaji 24UR ZVEČER izvedeli iz prve roke. Na vprašanja je odgovarjal predsednik stranke Janez Janša.

Ukrepi vlade za dostopnost do zdravstva: dodatno nagrajevanje, dodatek za specializacijo ...
19. 01. 2023 15.55Vlada je v odgovoru stranki SDS naštela nekaj ključnih ukrepov za dostopnost do zdravstvenih storitev. Med njimi sta denimo dodatek za izbiro specializacije iz družinske medicine in da se mora zdravnik specialist po končani specializaciji za najmanj enkratno časovno obdobje trajanja specializacije za polni delovni čas zaposliti pri izvajalcu zdravstvene dejavnosti v mreži javne zdravstvene službe. V nasprotnem primeru mora povrniti nastale stroške, napovedujejo na vladi.

Fides: Stavka je preklicana
10. 01. 2023 18.10Iz Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides so sporočili, da stavke ne bo. Odločitev so sporočili po koncu mediacije, ki je potekala med Fidesom in ministrstvom za zdravje. Že predhodno je mediator in predsednik Slovenskega zdravniškega društva Radko Komadina dejal, da je bila mediacija uspešna. "Sporazum je dosežen in parafiran," je povedal.

Pomoč gospodarstvu: vlada v omejitev cen elektrike
29. 11. 2022 18.53Veliki poslovni odjemalci so le dočakali ukrep, s katerim naj bi vsaj malo omilili pritiske zaradi visokih cen elektrike. Vlada namreč uvaja referenčne nabavne cene elektrike. Veljale bodo do konca tega leta, dobavitelji pa se jih morajo obvezno držati in dobave ne smejo prekiniti. Cene bodo vezane na nemško borzo elektrike, ki je, kot je pojasnil minister Kumer, dovolj likvidna in je tako cena na njej nižja.

'Osnutek zakona za pomoč gospodarstvu v energetski krizi trenutno nesprejemljiv'
29. 11. 2022 15.34Na seji upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije so bili obrtniki in podjetniki kritični do osnutka zakona o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize, pozdravili pa so včeraj sprejeti zakon o dohodnini, in sicer v delu, ki se nanaša na spremembe pri obdavčitvi t. i. normirancev. "Trenutno ocenjujemo, da je osnutek nesprejemljiv," je opozoril predsednik zbornice Blaž Cvar.

Poleg sheme pomoči predvidena tudi nova 'shema za čakanje na delo'
22. 11. 2022 15.09Vlada bo zakonodajne predloge za naslovitev energetske draginje v gospodarstvu sprejemala prihodnji teden, je po srečanju z gospodarstveniki dejal predsednik vlade Robert Golob. Imajo pa v gospodarstvu nekatere pripombe in predloge zaradi slovenskih specifik. Na vladi napovedujejo, da se bodo o njih še usklajevali z Evropsko komisijo.

Zdravstvo.si: Vlada z interventnim zakonom odpira vrata korupciji
26. 07. 2022 16.36Skupina zdravnikov zdravstvo.si je razočarana, da je nova vlada z interventnim zakonom o zdravstvu ukinila novelo Zakona o javnem naročanju v zdravstvu, ki jo je sprejela prejšnja vlada. Skupina meni, da je poteza nove vlade korak nazaj v smer korupcije in dogovorne ekonomije dobaviteljev v slovenskem državnem zdravstvu. A že pred sprejemom novele so nekateri pravniki opozorili, da je ta spisana tako, da dopušča netransparentno javno naročanje in nakup medicinske opreme na trgu, kar je v nasprotju z evropsko zakonodajo. Z Ministrstva za zdravje utemeljujejo podobno: "Ker so določbe novele v nasprotju z evropskim pravnim redom, je bilo treba v te določbe poseči z interventnim zakonom."

Posojilojemalcem, ki so najeli kredit s spremenljivo obrestno mero, se obeta višji obrok
29. 05. 2022 14.48Napoved zaostrovanja denarne politike prinaša višjo spremenljivo kreditno obrestno mero. Že pred napovedjo ECB, da prihaja čas za dvig obrestnih mer v pozitivno območje, po njej pa še hitreje, namreč obrestne mere na finančnih trgih naraščajo.

Ko razburi (pre)nizka cena: podcenjevanje slovenske hrane ali približevanje kupcem?
22. 01. 2022 13.07Medtem ko potrošnike zadnje leto skrbijo predvsem podražitve izdelkov v njihovi nakupovalni košarici, je javnost tokrat razburila akcija, rezultat katere je bila izredno nizka cena mesa, ki se lahko pohvali z oznako Izbrana kakovost – Slovenija. Nekateri slovenski trgovci naj bi se sicer v zadnjih mesecih soočali z nepojasnjenim upadom prodaje mesa. Skladno s tem skušajo vplivati na nakupne preference in impulzivne nakupe porabnikov, ocenjuje prof. Klement Podnar z ljubljanske FDV. Nedvomno velja, da ceno postavljajo trgovci, a zmanjševanje vrednosti in pomena krovne znamke kakovosti ni v interesu nobenega partnerja, opozarja.

DZ uzakonil nabavo medicinske opreme po referenčnih cenah
13. 01. 2022 13.54DZ je z 42 glasovi za in 11 proti sprejel novelo zakona o javnem naročanju, ki nabave medicinske opreme regulira s sistemom referenčnih cen. Ta bo po mnenju koalicije omogočil znižanje cen medicinske opreme, opozicija pa opozarja, da te spremembe pomenijo še več odtekanja javnega denarja v zasebne žepe.

Ogrevanje to sezono dražje: cene zemeljskega plina 'nerazumno' naraščajo
15. 09. 2021 20.06Kakšne bodo letos položnice za kurjavo? Vse kaže, da precej višje kot lani. Cene energentov namreč v zadnjih mesecih nenadzorovano rastejo. "Tako visokih cen še nismo videli," pravijo v Energetiki Ljubljana. Najbolj se to pozna pri dobavi zemeljskega plina, saj se je njegova cena v zadnjem obdobju zvišala za več kot 100 odstotkov. Medtem Matjaž Frelih iz Domplana izpostavlja, da je bila cena zemeljskega plina v lanski ogrevalni sezoni na zgodovinsko nizki ravni.

Razkrivamo fotografije: Janša in Marčič se nista srečevala samo naključno
13. 09. 2021 21.02Razkrivamo fotografije, ki kažejo, da se predsednik vlade Janez Janša in podjetnik Andrej Marčič nista srečevala samo naključno, kot je po razkritju fotografij druženja na golfu na Mavriciju dejal Marčič. Še več, Janez Janša, ki na naša vprašanja ni odgovarjal, je bil, kot kaže, leta 2016 kot takratni opozicijski poslanec v državnem zboru na Marčičevi jahti. Tam pa je bil tudi eden najvplivnejših lobistov Božo Dimnik, čigar hči je ena največjih dobaviteljic v slovenskem zdravstvu. Spomnimo, podjetje, katerega družbenik je Marčič, je v času sedanje Janševe vladne nedavno sklenilo milijonski posel. Ob tem se seveda postavlja vprašanje, ali ni morda vse skupaj povezano prav z zasebnim druženjem Janše in Marčiča, kot kaže, tudi na njegovi jahti.

'Korupcije v zdravstvu je veliko, je pa tudi veliko nesposobnosti'
20. 05. 2021 07.38Je korupcija v javnem zdravstvu pri nabavi medicinske opreme res tako zakoreninjena, da je ne želi presekati nihče? To je vprašanje, ki si ga postavljamo po novici, da je iz delovne skupine ministrstva za zdravje, ministrstva za javno upravo in kabineta predsednika vlade izstopila skupina uglednih zdravnikov z Markom Nočem na čelu, ki je skupaj z interventnim kardiologom Blažem Mrevljetom z razkritjem afere nabave žilnih opornic javnemu zdravstvu prihranila milijone. Zdaj so zdravniki imeli nov predlog, posluha pristojnih, da bi prihranili milijone, žal ne.

Marko Noč: Ne želimo nositi soodgovornosti za izdelek, ki bo ohranjal nepotrebno preplačevanje
19. 05. 2021 09.23Člani skupine zdravstvo.si so izstopili iz skupine za pripravo predlogov sprememb postopkov javnega naročanja pri ministrstvu za zdravje. Njihov predlog, ki bi odpravil cenovne anomalije pri naročanju medicinskih pripomočkov, namreč ni naletel na odobravanje. Opozarjajo tudi na po njihovi oceni škodljiv predlog uredbe o medicinskih pripomočkih.

Ali so težki delovni pogoji in neznosen urnik nujno zlo medicinskih sester?
16. 11. 2019 07.00Medtem ko so razmere predvsem na intenzivnih oddelkih bolnišnic alarmantne, ker medicinske sestre zaradi težkega, slabo plačanega dela vse pogosteje zapuščajo bolnišnice, pa na ministrstvu za zdravje s prstom kažejo na delodajalce. "Na njih je, da zagotovijo ustrezne delovne pogoje," so prepričani. Na odhajanje zdravstvenih delavcev pa gledajo kot na globalni problem. Ali država res nima nič skupnega s stanjem v zdravstveni negi?

Odločen ne gradbenim lobijem in podpora družbi 2TDK ob razveljavljenem razpisu
08. 08. 2019 07.38Infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek je podprla odločitev 2TDK, da razveljavi razpis za gradnjo 170 metrov dolgega mostu čez dolino reke Glinščice. Trdno stoji za njihovim sumom, da je najcenejši ponudnik ponaredil reference, in sicer o višini zidu v Pesnici. Bratuškova ob tem poudarja, da ne bo dovolila, da gradbinci izigravajo sistem.

Preiskava šele pet let po razkritju: 'Lotili so se malih rib'
12. 10. 2018 10.45Afera žilne opornice: nas mora skrbeti, da so se hišne preiskave zgodile šele pet let po razkritju? Jelka Godec, nekdanja predsednica preiskovalne komisije o ugotavljanju zlorab v zdravstvu, poudarja, da je razočarana, ker največjega dobavitelja kriminalisti niso obiskali. Zdravnik Marko noč pa o ničelni toleranci do korupcije: "To je po domače povedano ena sama megla."

Pred 20 leti je za podjetje zastavil vse. Zdaj so njegove hiše evropski hit, delavci imajo pol višje plače od kolegov v branži
18. 11. 2014 07.08Lastniki zasebnih podjetij, posebej, če gre za družinska podjetja, imamo povsem drugačen odnos do kapitala, delavcev, poslovnih partnerjev in seveda strank, pravi eden najuspešnejših slovenskih gospodarstvenikov, Milan Lukić, ki se je po zaslugi uspeha njegovega podjetja Lumar tudi zavihtel na lestvico najbogatejših Slovencev.

Gen-I bo podražil ceno električne energije
31. 01. 2013 16.34Predsednik uprave Robert Golob pravi, da bodo električno energijo podražili zaradi Elesovega zvišanja stroškov za uvoz električne energije. V Elesu trdijo, da je to laž in zavajanje. Pravijo, da višino avkcije licitirajo trgovci z električno energijo.

Stanovanja v Ljubljani (končno) cenejša
13. 11. 2012 13.30Cena za kvadratni meter stanovanja v Ljubljani od leta 2008 še ni bila tako nizka, kot je zdaj. Četrtletno Gursovo poročilo naj bi pokazalo, da so cene nepremičnin na območju Ljubljane končno začele izraziteje padati, v letu dni pa naj bi cena stanovanj padla kar za 8 odstotkov.

Nov način določanja cen zdravil
02. 02. 2008 06.21Ministrstvo za zdravje je pripravilo predlog novele zakona o zdravilih, ki bo spremenila način določanja cen zdravil.

Bajuk ne pričakuje težav
08. 04. 2006 15.10Finančni minister je na Dunaju dejal, da na poti Slovenije v evroobmočje 1. januarja 2007 ne pričakuje težav.

Lek in Krka prilagodila cene zdravil
15. 10. 2003 00.00Farmacevtska družba Lek je Uradu RS za zdravila posredovala usklajene cene nekaterih svojih vodilnih zdravil v Sloveniji. S tem je bolnikom omogočila nadaljevanje dosedanje terapije brez doplačila. Tudi Krka je večino zdravil prilagodila ravni t.i. referenčnih cen, kar pomeni, da bodo tudi Krkina zdravila bolnikom tudi v prihodnje na razpolago brez doplačil.

Kmetje pred vlado
29. 07. 2002 00.00Pred vlado se je opoldne na protestih zbralo okrog 3.000 nezadovoljnih kmetov. Podpredsednik sindikata kmetov Franc Kučan je generalnemu sekretarju vlade Mirku Bandlju izročil protestno noto s 38 zahtevami.

Protest kmetov
29. 07. 2002 00.00Nezadovoljni slovenski kmetje so se zbrali pred poslopjem slovenske vlade. Na protesnem shodu, ki ga organizira Sindikat kmetov, hočejo opozoriti na nevzdržno in nesprejemljivo kmetijsko politiko vlade in na težke razmere.

But je za razlikovanje
18. 02. 2002 00.00Kmetijski minister Franci But je pred odborom za kmetijstvo v Evropskem parlamentu poudaril, da Slovenija pričakuje jasno diferenciacijo med državami kandidatkami v pogajanjih za poglavje kmetijstva.