referenčne ambulante

Kljub pozivom ministrstva in ZZZS zdravniki ne želijo izdajati bolniških listov

24. 01. 2024 09.32

Kako pacientom v času stavke zdravnikov zagotoviti potrebno oskrbo? Ostajajo namreč brez bolniških listov, brez pregledov in posegov, kar povzroča vse več skrbi. "Lovimo torej ravnotežje med pravicami stavkajočih in pravicami pacientov. In menimo, da so tu pacienti šibkejša stran," pravi Jasna Humar z zdravstvenega ministrstva. "Preko stisk ljudi se skuša iztržiti neke cenovne parametre za določene zdravstvene delavce. To ni prav," pa je prepričan zastopnik pacientovih pravic Marjan Sušelj. Vlado in Fides zato poziva, naj skleneta dogovor, "ki pije vodo".

Odhodi zaposlenih iz UKC Ljubljana: Jug ministra poziva k ukrepanju

22. 06. 2023 13.40

V UKC Ljubljana so na ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana naslovili dopis, v katerem opozarjajo na trend odhodov zaposlenih zdravstvene nege. V dopisu, ki ga je podpisal generalni direktor UKC Marko Jug, ministra prosijo za sistemske ukrepe, ki bodo omogočili boljše pogoje za delo in možnost nagrajevanja v javnem zdravstvu.

200 milijonov evrov za zdravstvene domove, kdo bo gradil?

14. 03. 2023 06.09

Zdravstveni domovi so vratarji v zdravstveni sistem, so enotni direktorji in zdravniki domov. Ob pomanjkanju družinskih zdravnikov in medicinskih sester pa jih tareta tudi prostorska stiska in dotrajanost vsaj 40 let starih zidov. Bo 200 milijonov evrov za prenovo domov povečalo dostopnost do zdravnika? Ljubljana bo gradila tri, Medvode načrtujejo prizidek, Ilirska Bistrica ga je že zgradila.

Računsko sodišče: Na MZ in ZZS ne vedo, koliko in katere zdravnike potrebujemo

04. 10. 2021 08.44

Računsko sodišče je izdalo revizijsko poročilo o učinkovitosti vstopa zdravnikov na trg dela med letoma 2008 in 2019. Kot so ugotovili, niti na ministrstvu za zdravje niti na Zdravniški zbornici Slovenije ne vedo, koliko zdravnikov je treba dodatno zagotoviti, katerih specialistov najbolj primanjkuje, prav tako nimajo načrta, kako bi ta primanjkljaj nadomestili. Zdravniška zbornica se s temi ugotovitvami ne strinja, zdravstveni minister Janez Poklukar pa pravi, da te niso nič novega.

Kacin: Do razlik med cepilnimi centri prihaja zaradi različne organiziranosti

17. 03. 2021 14.22

Razlogi za to, da med posameznimi cepilnimi centri po državi prihaja do razlik v precepljenosti prebivalstva, so v drugačni organizaciji, zato bi rad pohvalil Zdravstveni dom Novo mesto, ki je pri cepljenju operativen in uporablja vse kadre, ki so na voljo. Prav upravljanje s kadri je namreč ključno, je ob obisku dejal Jelko Kacin.

Odbor DZ za zdravstvo kot ustrezno ocenil kandidaturo Poklukarja za ministra za zdravje

17. 02. 2021 07.05

Kandidat za ministra za zdravje Janez Poklukar je v predstavitvi na seji odbora DZ za zdravstvo predstavil svoje usmeritve za ministrovanje, to so med drugim krepitev primarnega zdravstva, celostna zdravstvena obravnava bolnika, sprememba in razpršitev financiranja in obvladovanje epidemije covida-19. Člani parlamentarnega odbora za zdravstvo so z 10 glasovi za in štirimi proti podprli kandidaturo Janeza Poklukarja za ministra za zdravje. Poklukar v torek, ko bodo poslanci predvidoma glasovali o njegovem imenovanju, ne pričakuje kakšnih zapletov.

Od ponedeljka hitro testiranje tudi v zdravstvenih domovih po državi

03. 01. 2021 16.12

S ponedeljkom bo hitro testiranje na okužbo s covidom-19 mogoče tudi v zdravstvenih domovih po vseh Sloveniji. Po zagotovilih državne sekretarke na ministrstvu za zdravje Marija Magajne so zdravstveni domovi prejeli dovolj testov, kje bo testiranje potekalo, pa je odvisno od dogovora med posameznimi zdravstvenimi domovi in lokalnimi skupnostmi.

V Sloveniji 13,5 intenzivne postelje na 100 tisoč prebivalcev, v Avstriji dvakrat več

11. 11. 2020 06.04

270 postelj intenzivne terapije je na voljo v Sloveniji, že včeraj jih je bilo zasedenih skoraj 200. Rezerv ni več veliko, zato je na mestu pogled od zunaj in kontekst, ali se lahko primerjamo z razvitimi državami, ki naj bi imele dovolj kadra in zadostne kapacitete v zdravstvu. Po podatkih OECD se presenetljivo držimo nad povprečjem. Če imamo v Sloveniji na 100 tisoč prebivalcev 13,5 postelje intenzivne terapije, jih imajo v Avstriji dvakrat več, po drugi strani pa so Italijani krepko za nami, imajo jih le 8,6. Kaj pa število navadnih postelj, zdravnikov, medicinskih sester?

Ministrstvo za zdravje začasno ukinja nenujne zdravstvene storitve

24. 10. 2020 20.17

Minister za zdravje Tomaž Gantar z odredbo prekinja izvajanje vseh preventivnih zdravstvenih storitev ter nenujnih operativnih posegov, kadar njihova opustitev nima neposrednih negativnih posledic za pacienta. Izjeme so onkološke storitve ter obravnave nosečnic in novorojencev, cepljenja in medicina športa. Na preobremenjenost zdravstvenega sistema in predvsem pomanjkanje kadra, že tedne opozarja stroka.

V Sloveniji 100.000 bolnic in 25.000 bolnikov z osteoporozo

20. 10. 2020 15.40

Osteoporoza je tiha in nevidna bolezen, ki povzroča boleče in pogosto obsežne posledice – je namreč vzrok za zlome kosti, ki omejujejo gibanje ali vodijo celo v invalidnost. Bolniki lahko izgubijo svojo neodvisnost in postanejo breme najbližjim, so opozorili na novinarski konferenci ob današnjem svetovnem dnevu osteoporoze. V Sloveniji je brez diagnoze in posledično tudi brez zdravljenja približno 60 odstotkov bolnikov z osteoporozo, zato je izredno pomembna preventiva, še izpostavljajo strokovnjaki.

Zaradi kadrovske krize za zdaj 55 intenzivnih postelj, pritisk covid bolnikov narašča, odprli še tri bolnišnice

21. 09. 2020 06.00

V štirih covid bolnišnicah – UKC Ljubljana, UKC Maribor, Klinika Golnik in SB Celje – je bilo v prvem valu na voljo skupaj 95 postelj intenzivne terapije, a profesor Marko Noč opozarja, to je zdaj številka na papirju. Zaradi skrb vzbujajočega pomanjkanja medicinskih sester in zdravnikov je na voljo le 44 postelj intenzivne terapije v covid bolnišnicah in dodatnih 15 v še treh bolnišnicah, Novo mesto, Murska Sobota in Nova Gorica, ki so jih odprli v soboto zaradi hitrega naraščanja obolelih okuženih. UKC Ljubljana bo znotraj ustanove prerazporedil 73 sester, koliko jih bodo preostale bolnišnice, še ni jasno. Vseh intenzivnih postelj v 13 bolnišnicah, če bi opustili vse programe, je sicer 257, ventilatorjev pa dvakrat več.

Svetovni dan fizioterapije: ko te covid-19 'odreže' celo od gibanja

12. 09. 2020 11.51

Epidemija koronavirusne bolezni je zaznamovala tudi dostopnost do fizioterapije. Slovenija je sicer že v 'normalnih' razmerah z 61 fizioterapevti na 100.000 prebivalcev na samem repu držav EU. Število čakajočih na primarno obravnavo se povečuje, povprečna čakalna doba pa znaša 140 dni. Tudi zato so se v Združenju fizioterapevtov Slovenije ob letošnjem svetovnem dnevu fizioterapije odločili za predstavitev nekaterih sodobnih pristopov k obravnavi bolnikov: eden od teh je fizioterapija na daljavo. V mariborskem zdravstvenem domu jo poskusno že ponujajo, zanimanje pa je veliko.

Ali so težki delovni pogoji in neznosen urnik nujno zlo medicinskih sester?

16. 11. 2019 07.00

Medtem ko so razmere predvsem na intenzivnih oddelkih bolnišnic alarmantne, ker medicinske sestre zaradi težkega, slabo plačanega dela vse pogosteje zapuščajo bolnišnice, pa na ministrstvu za zdravje s prstom kažejo na delodajalce. "Na njih je, da zagotovijo ustrezne delovne pogoje," so prepričani. Na odhajanje zdravstvenih delavcev pa gledajo kot na globalni problem. Ali država res nima nič skupnega s stanjem v zdravstveni negi?

'Odhod medicinskih sester v zdravstvene domove resno ogroža naš zdravstveni sistem'

12. 11. 2019 12.33

Težko, slabo plačano delo in nevzdržni delovni urniki so težave zaradi katerih medicinske sestre, bolničarji in negovalci v zadnjih letih vse pogosteje zapuščajo bolnišnice in odhajajo v tujino ali k drugim delodajalcem. Razmere so zaskrbljujoče predvsem na intenzivnih oddelkih bolnišnic. V UKC Maribor poleg zdravnikov primanjkuje četrtina kadrov v zdravstveni negi. V jeseniški bolnišnici pa so zaradi pomanjkanja kadrov zaprli en internistični oddelek.

Prazne sobe, ker je premalo medicinskih sester

10. 06. 2019 20.55

V jeseniški bolnišnici primanjkuje kar 29 diplomiranih medicinskih sester in tehnikov, zato so morali sprazniti 17 bolniških postelj. Ker so številni v zadnjem letu odšli na lažja delovna mesta, kjer dobijo podobno plačilo, direktor bolnišnice predlaga, da vlada odpre tarifni del kolektivne pogodbe za zdravstveno nego in ustrezno nagradi zaposlene na kliničnih oddelkih, ki opravljajo bolj zahtevno delo.

'Gre za umazano politiko'

19. 10. 2018 13.19

Prostori za referenčno ambulanto so ustrezni, kar nam je potrdilo tudi zdravstveno ministrstvo in ZZZS. Prav tako smo namenili 30.000 evrov za širitev zdravstvenih prostorov, vendar projekta ne moremo nadaljevati, dokler zdravnica ne prevzame referenčne ambulante, pravijo na občini. Zdravnica pa: ’’Gre za slepilni manever, da bo nekaj časa mir.’’

Zaradi nesoglasij bodo v Šmarjeških Toplicah ostali brez zdravnice

18. 10. 2018 10.49

Družinski zdravnici je prekipelo. Dela v premajhnih prostorih, zaradi česar je morala tudi že plačati kazen, občina, ki bi morala poskrbeti za ustrezne prostore, pa zanjo nima posluha. Zdravnica novih prostorov na drugi lokaciji ne sme kupiti, v teh pa tudi ne more več delati, saj krši veljavne predpise, za kar pa ni več pripravljena nositi odgovornosti.

Devet oddelkov na meji kolapsa zaradi pomanjkanja medicinskih sester

04. 09. 2018 12.23

Vsaj 300 medicinskih sester manjka v UKC Ljubljana, zato so sestre na najtežjih oddelkih preobremenjene, pregorele. Vsaj devet oddelkov dela že skoraj na etični pogon, po cele dneve, kot nam pove srednja medicinska sestra Zinka Kličič. "Delaš tri tedne brez enega prostega dneva, žalostno. In greš zvečer v nočno, hčerka te za nogo prime, mami moraš spet delati. Ni ti vseeno pri srcu."

Gostujoča kirurga že opravila tri nujne operacije srca

01. 08. 2018 17.06

V službi za kardiologijo pediatrične klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana sta gostujoča kirurga po odhodu treh pediatričnih kardiologov od 9. julija opravila tri nujne operacije srca. Dve operaciji sta načrtovani še v začetku avgusta.

Ali bo veroizpoved določala, kdo je lahko humanitaren?

30. 01. 2017 06.00

Slabo leto po tistem, ko je v Novi Gorici svoja vrata odprla pro bono ambulanta, ki ponuja zdravstveno oskrbo tistim, ki nimajo urejenega zdravstvenega zavarovanja, sta ustanoviteljici ogorčeni. Pred letom in pol sta na ministrstvo za zdravstvo podali vlogo za status človekoljubne organizacije, a ga še nimajo. Je razlog v tem, da ambulanta deluje v okviru Čezvesoljske Zombi Cerkve blaženega zvonjenja?

MI SMO FIT: 'Tista suhica, ki se je pri 40 stegnila zaradi infarkta'

01. 05. 2016 06.30

"Imate visok holesterol. To pomeni, da vas lahko ogroža srčni infarkt ali možganska kap," je pisalo na navodilih, ki sem jih dobila zraven tablet v lekarni in pomislila, da se pa zdaj res uradno staram.

Za boljši nadzor nad sladkorno boleznijo je ključen zdrav način življenja

07. 04. 2016 06.52

Zaznamujemo svetovni dan zdravja, ki je letos posvečen sladkorni bolezni. Ta kronična nenalezljiva bolezen, ki je dandanes pogosto povezana tudi z nezdravim življenjskim slogom, predstavlja velik zdravstveni izziv. Za njeno obvladovanje pa je ključno, da vsak posameznik poskrbi za svoje zdravje, poudarjajo strokovnjaki.

'Zdravstveni sistem je daleč od kolapsa in razsula'

08. 01. 2016 11.16

Zdravstvena ministrica Kolar Celarčeva poudarja, da se slovenski zdravstveni sistem glede druge države EU uvršča v povprečje. Smo pa pri vrhu po dostopnosti do primarnega zdravstvenega varstva. Dodala je, da analize kažejo, da je financiranje zdravstva preveč odvisno od prispevkov od plač.

Fides vztraja pri enourni stavki

20. 04. 2015 19.17

Delovna skupina za oblikovanje standardov in normativov za zdravnike je ministrstvu za zdravje predlagala, da kot osnovo za svoje delo uporabi t. i. modro knjižico. V Fidesu pa pravijo, da strokovna skupina ni pristojna za spremembo standardov in normativov. Pri enourni stavki vztrajajo.

Trpljenje, s katerim se mora bolnik naučiti živeti

26. 03. 2015 12.01

Več deset tisoč ljudi trpi za neznosnimi bolečinami, ki so posledica okvare živčevja. Govorimo o kronični nevropatski bolečini, ki jo mnogi bolniki tiho trpijo, saj ob tarnanju za bolečinami naletijo na očitke, da so preobčutljivi. Strokovnjaki opozarjajo, da gre za zelo hude bolečine, ki pa se jih da obvladovati.

Fakin: Čakalne vrste so nekaterim v interesu

17. 12. 2014 13.20

Iz javnega zdravstva bo šel v prihodnjem letu denar tudi za skrajšanje čakalnih dob, hkrati pa bodo dodatno financirani tudi posamezni programi bolnišnic. Prihodnje leto bo v zdravstveni blagajni skupno skoraj 2,4 milijarde evrov. Nekaj denarja bodo namenili tudi skrajšanju čakalnih vrst.

'Kmalu ti bo bolje. Brez mene ...'

10. 09. 2014 07.34

Slovenci imamo težave z izbiro primernih strategij, ko se je treba soočiti s težavami. V nekaterih delih države celo bolj kot v drugih. Žal smo kot eno od teh strategij izbrali tudi samomor. Ta pa za seboj pušča čustveno puščavo. Družine, ki se s tem dejanjem soočajo več generacij zapored, so vse prej kot redke.

Ob sladkorni bolezni je treba spremeniti način življenja

14. 11. 2013 14.18

Z naraščanjem debelosti raste tudi število otrok s sladkorno boleznijo tipa dva. Zbolevajo že v starosti od 10 do 15 let, zato je nujno sodelovanje vse družine, a uspeh je pogosto slab. Zdravljenje zahteva nižanje telesne teže in redno športno dejavnost.

'Primarno zdravstvo takoj krvavo potrebuje vsaj 100 zdravnikov'

02. 07. 2013 14.16

Direktorji zdravstvenih domov povečini nimajo podatkov, da bi se kdo od njihovih družinskih zdravnikov pridružil akciji, po kateri bi bolnike večkrat napotili k specialistom. Se pa vsi strinjajo, da so osebni zdravniki preobremenjeni.

Mlajše pošiljajo k specialistom

01. 07. 2013 12.11

Del družinskih zdravnikov mlajše bolnike po novem pogosteje pošilja k specialistom. Na zdravstvenem ministrstvu se zavedajo, da bo treba nujno dodatno zaposlovanje na področju družinske medicine.