redke zemlje

Nov osnutek dogovora o redkih zemljah naj bi bil nesprejemljiv za Kijev
28. 03. 2025 19.13Ukrajina je od ZDA prejela nov osnutek dogovora o redkih zemljah, je sporočil ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Podrobnosti ni navedel, po poročanju lokalnih medijev pa naj bi bil neugoden za Kijev.

Med vožnjo so se udrla tla in 'pogoltnila' motorista
25. 03. 2025 16.41Na družbenih omrežjih je zakrožil neverjeten posnetek iz južnokorejske prestolnice Seul. Na njem vidimo, kako se je med vožnjo pred voznikom na cesti naenkrat pojavila ogromna luknja. En voznik v avtomobilu se je uspel rešiti pred luknjo, voznik za njim pa je skupaj z motorjem izginil v njej. Ko so se reševalci prebili do motorista, je bil ta že mrtev.

Trump Zelenskega odslovil iz Bele hiše, ta se je zahvalil ZDA
28. 02. 2025 06.12Srečanje med ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom in ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim ni prineslo želenega zaključka. Med voditeljema se je namreč v Beli hiši vnel velik spor, po katerem je ukrajinska delegacija predčasno zapustila Belo hišo. Tiskovna konferenca po srečanju je odpovedana, Trump pa pravi, da se lahko Zelenski vrne, ko bo pripravljen na mir. Dogovora o ukrajinskih mineralih nista podpisala.

Ne le Trumpu, ukrajinske rudnine dišijo tudi Francozom
27. 02. 2025 08.52Ukrajinska vlada je odobrila podpis dogovora o redkih rudninah z ZDA, je sporočil ukrajinski premier Denis Šmihal. A ne le ZDA, z Ukrajino se o dostopu do njenih naravnih virov pogaja tudi Francija. Ameriški predsednik Donald Trump pa je, medtem ko se pripravlja na to, da bo v petek v Beli hiši gostil ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, med drugim dejal, da lahko Ukrajina pozabi na vstop v vojaško zavezništvo Nato.

Iskanje rudarjev se nadaljuje, do večera odkopali prvih pet metrov mulja
21. 01. 2025 06.02Na odkopu v jami Preloge Premogovnika Velenje je v ponedeljek zaradi vdora mokre gline zasulo tri rudarje. Enega so našli mrtvega, preostala dva pogrešana, pa reševalne ekipe po več kot 27 urah še vedno iščejo. Bojan Kumer, minister za okolje, podnebje in energijo, je pozno zvečer sporočil, da so reševalci doslej prekopali prvih pet metrov mulja. "Gre za luknjo tipa 10 kvadratnih metrov in dolžine skoraj 50 metrov," je o razsežnosti in zahtevnosti reševalne akcije še pojasnil Kumer.

V Premogovniku Velenje že več nesreč, najhujša leta 2003
21. 01. 2025 08.13Nesreče v Premogovniku Velenje niso tako redke. Zadnja večja delovna nesreča se je zgodila februarja lani, ko so bili štirje rudarji izpostavljeni večji koncentraciji plina. Leta 2023 so bili v delovni nesreči poškodovani trije rudarji, še leto prej pa je bilo v stebrnem udaru lažje poškodovanih 14 ljudi. Najhujša premogovniška nesreča do zdaj se je zgodila februarja 2003, ko sta umrla dva rudarja.

ZDA z UI na globalni lov za elementi, nujnimi za zeleni prehod
21. 08. 2024 19.25Medtem ko se UI-manija vse bolj širi, je vse širši tudi nabor področij, kjer naj bi že kmalu igrala ključno vlogo. Zdaj nekatera podjetja in agencije v ZDA ocenjujejo, da lahko umetna inteligenca pomaga tudi pri boju Združenih držav za ključne minerale, ki so bistveni za proizvodnjo zelenih tehnologij v središču energetskega prehoda.

Nasin teleskop James Webb fotografiral dih jemajoči uvod v smrt zvezde
15. 03. 2023 16.02Vesoljska agencija Nasa je z javnostjo delila novo osupljivo fotografijo vesoljskega teleskopa James Webb. Tokrat je v svoj objektiv ujel le redko viden pojav – ogromno zvezdo na pragu svoje smrti, ki v vesolje odlaga veliko količino vročega plina in prahu. S pomočjo novega teleskopa pa bodo lahko znanstveniki zdaj odkrivali podrobnosti tega kozmičnega prahu, ki sestavlja vse v vesolju – od novih zvezd do novih planetov in vsega, kar je na njih.

Mineralna bogastva Afganistana, ki jih svet nujno potrebuje, v lasti talibanov
19. 08. 2021 12.17Hiter padec Afganistana je sprožil politično in humanitarno krizo. Celo strokovnjaki za varnost se sprašujejo, kaj se bo zgodilo z neizkoriščenim rudnim bogastvom v državi. Po Afganistanu so namreč raztresene zaloge različnih mineralov, kot so železo, baker in zlato. A najpomembnejše je morda eno največjih nahajališč litija na svetu. Je to priložnost za Kitajsko in kaj to pomeni za svetovno gospodarstvo?

Šestan v Hočah: Težava je, kam vse to odpeljati
07. 06. 2021 12.28Poveljnik CZ Šestan pričakuje, da jim bo v torek na sestanku z okoljskim ministrstvom uspelo najti rešitev za ekološko katastrofo, ki so jo neznanci povzročili v naravi na območju Občine Hoče. Zaradi onesnaženja vode v zajetju so slednjo morali prenehati uporabljati, dež, ki je napovedan tudi za prihodnje dni, pa bi lahko onesnažil podtalnico.

Arktični zakladi iz odmrznjenih tal Sibirije prvič na ogled
12. 01. 2020 07.47Redke 28.000 let stare arheološke najdbe, ki so jih izkopali iz hitro odmrznjenih tal v Sibiriji, bodo prvič na ogled v Britanskem muzeju v Londonu kot del razstave o zgodovini Arktike in njenih prebivalcev. Na ogled bodo predmeti, kot so šivanke in nakit iz mroževih oklov, ter dekorativni predmeti, narejeni iz mamutovih oklov.

Ko je panda opica, 'stop znak' omejitev 70 km/h, YouTube pa vas 'prilepi' nase
30. 11. 2019 07.00"Homo sapiens se v 40.000 letih ni zelo spremenil, moč procesorjev pa raste eksponentno. Moramo se vprašati, kakšno prihodnost si želimo. Zdaj smo na točki, ko se še lahko odločimo," pravi antropolog Dan Podjed. Če na področju umetne inteligence ne bomo delovali etično in transparentno, ljudje pa tej tehnologiji ne bodo zaupali, bodo velike težave, svarijo strokovnjaki.

Kjer je dan dolg 20 ur, čudoviti, a brutalni naravi pa kljubuje le 250 ljudi
31. 08. 2019 08.36Bujna, divja, neizprosna narava, pridih skrivnostnosti – tudi zaradi mitoloških bitij, ki naj bi tukaj bivala – in način življenja, tako drugačen od tistega, ki ga pozna večina izmed nas. Vse to so norveški fjordi. V odročnih vaseh sredi neokrnjene narave vztraja peščica prebivalcev, ki jih vsako leto obišče na tisoče turistov. "Tukaj lahko zbolite samo v torek, ko je v vasi zdravnik," razkrijejo o svojem odmaknjenem življenju, ki pa ga vseeno nikoli ne bi zamenjali za (vele)mestni vrvež.

V Skandinaviji nočno nebo razsvetlil polarni sij. Kako ta čudovit pojav nastane?
18. 10. 2018 11.44V zadnjih dneh je v Skandinaviji za spektakularno predstavo na nočnem nebu poskrbel severni polarni sij. Ta čudovit pojav je posledica eksplozij, ki neprestano potekajo v notranjosti Sonca. Nekatere med njimi so tako močne, da tok nabitih delcev zapusti površje Sonca in se usmeri proti planetom.

Zgodovina, spisana s krvjo: 'Šolski učbeniki so polni sovraštva'
11. 03. 2018 07.00Slovenija bi priznala Palestino, a scenarij dveh držav na območju skoraj ni več verjeten. Poznavalec dr. Bogomil Ferfila pa še opozarja, da se mirovna pogajanja, ki v več desetletjih niso prinesla nobenega dogovora, tudi nikoli niso prevedla v kakšen projekt sprave, s katerim bi ljudi učili sobivanja, strpnosti.

'Naša Galaksija bi bila takšna, kot je, pa če Zemlja obstaja ali pa ne. Z vidika vesolja smo nepomembni'
10. 02. 2018 10.42Pri fiziki v srednji šoli se je v Andreji Gomboc zbudila želja po spoznavanju vesolja. Že pri študiju se je začela spopadati z vprašanji, kaj se zgodi z zvezdami, ki padejo v črno luknjo, zdaj se ukvarja predvsem z najsilovitejšimi eksplozijami v vesolju. V pogovoru je spregovorila o velikih odkritjih, pri katerih je sodelovala, o iskanju življenja v vesolju, pa tudi o teorijah zarot.

Katere so velike uspešne kmetije v Sloveniji?
16. 01. 2018 17.07Pri uspešnih kmetih najprej vsi opazimo in omenimo, da imajo stroje, traktorje, ki so vredni toliko kot najdražji avtomobili, tudi več sto tisoč evrov, s satelitsko navigacijo, ampak, kot vsi poudarjajo, to še zdaleč ni bistvo ali dokaz uspeha. Obiskali smo nekaj najbolj uspešnih kmetij v Sloveniji.

FOTO in VIDEO: Veliko odkritje: opazovali zlitje dveh nevtronskih zvezd in ob tem zaznali gravitacijske valove
16. 10. 2017 16.02Znanstveniki pri ESO so razkrili, da so bili priča gravitacijskim valovom in vidnemu delu le-teh iz istega izvora - oboje so opazili ob trčenju dveh nevtronskih zvezd. Prej so gravitacijske valove zaznali le ob zlitju črnih lukenj. Ob združitvi zvezd so zaznali izbruh smrtonosnih žarkov gama, ob kilonovi pa se je v vesolje sprostilo več elementov - selen, rutenij, barij, platina, zlato ...

Predniki: neimenovano ljudstvo
12. 04. 2017 06.30Družba, ki je živela na območje današnje Dolenjske nekaj stoletij pred našim štetjem v železni dobi, je živela razkošno in bogato življenje. O tej zgodbi pričajo zanimive najdbe. V teh koncih je bilo železove rude vedno veliko, vidna je že na površju zemlje in takratni prebivalci so jo lahko nabirali brez dragih in tehnično zahtevnih postopkov izkopavanj.

10 znanstvenih dosežkov, ki so zaznamovali leto 2014
31. 12. 2014 12.54Leto, ki je za nami, je bilo izjemno pestro tudi na znanstvenem področju. Iz množice letošnjih dosežkov znanosti smo izbrali nekaj izjemno odmevnih. Preverite, katere bo svet pomnil za vedno!

Odkrili nenavadno zvezdo, veliko kot Zemlja, ki je kristalizirala v diamant
25. 06. 2014 15.41Astronomi so odkrili morda najbolj nenavadno zvezdo v naši galaksiji. Gre namreč za izjemno hladno belo pritlikavko, ki jih je sicer veliko, a jih je le težko videti. Odkrita pritlikavka je po mnenju znanstvenikov kristalizirala v diamant.

FOTO: Voda je odtekla, ostala sta blato in mulj. Poglejte, v kakšne hiše so se vrnili prebivalci
21. 05. 2014 07.29Po hudih poplavah v številnih delih BiH voda odteka, za seboj pa razkriva razdejanje. Ljudje čistijo mesta, črpajo vodo iz zalitih objektov, veliko težavo pa predstavljajo trupla mrtvih živali.

FOTO: Na Havajih bodo gradili največji teleskop na svetu
17. 04. 2013 10.16Indija, Kitajska, Japonska, Kanada in ZDA bodo skupaj na vrhu vulkana Mauna Kea na Havajih zgradile največji teleskop na svetu, ki bo omogočal opazovanje planetov in zvezd, oddaljenih kar 13 milijard svetlobnih let.

Titan deležen padavin vsakih tisoč let
23. 03. 2012 12.10Predeli Saturnove lune Titana so deležni dežja vsakih 1000 let. Zemlja in Titan sta edini nebesni telesi našega osončja, ki so deležni padavin, a so med obema velike razlike.

So vodo na Zemljo dostavili kometi?
06. 10. 2011 09.40Na kometu Hartley 2 so astronomi odkrili vodo, ki je bolj podobna zemeljskim oceanom kot vodi, ki so jo na kometih odkrivali doslej. So vodo na naš planet prinesli asteroidi, meteorji ali kometi?

Med žrtvami večinoma vojaki
09. 08. 2007 12.46V povojnem grobišču na območju Tezna naj bi bilo po ocenah hrvaških raziskovalcev od 60 do 80 tisoč žrtev.

Nova delitev Berlina
11. 09. 2006 12.04Desetletje in pol po padcu Berlinskega zidu se dviga nova zavesa med vzhodnim in zahodnim delom mesta.

Teleskop Hubble fotografiral umirajočo zvezdo
22. 10. 1999 08.11Vesoljski teleskop Hubble, ki kroži okoli Zemlje, je posnel fotografijo umirajoče zvezde v obdobju, ko se iz navadne rdeče orjakinje spreminja v meglico. Spreminjanje poteka tako hitro, da ga je ne glede na to, da večino zvezd podobnih našemu Soncu prej ali slej čaka tudi ta stopnja razvoja, zelo težko opaziti. Opazovana zvezda se imenuje OH231.8+4.2.