redka vrsta

Hrvaški ribič osupnil: kaj se je prilepilo na motor čolna?
05. 04. 2025 11.19Ribič pri Cavtatu se je začudil, ko je ugotovil, kaj je pritrjeno na motor čolna. "Tega še nisem videl," je na družbenih omrežjih delil začudenje nad nenavadnim morskim bitjem. Izkazalo se je, da gre za redko vrsto 'morske kače' oziroma morskega piškurja, ki se je prilepil na motor. Imenujejo ga tudi 'vampirska riba'.

Kamere v poljskem gozdu ujele redka črna volkova
10. 02. 2025 09.37Naravovarstvena organizacija, ki si prizadeva za ohranjanje divjih živalskih vrst na Poljskem, je s svojimi kamerami ujela zanimiv prizor. V enem od poljskih gozdov so posneli dva črna volkova, kar je v Evropi redkost.

Na območju Pohorja se je izoblikoval trop volkov
05. 12. 2024 16.00Lovci Zavoda za gozdove Slovenije so v novembru na območju lovišča s posebnim namenom (LPN) Pohorje z avtomatskimi kamerami posneli trop volkov. V zadnjih letih so se volkovi v tem delu Slovenije pojavljali občasno in posamično, sedaj pa kaže, da se je tam izoblikoval trop. Zavod za gozdove Slovenije bo na tem območju zbiral neinvazivne genetske vzorce, da bi ugotovil, od kod volkovi izvirajo, saj lahko po naravni poti premagujejo velike razdalje.

Kaj imata skupnega Slovenska planinska pot in Vlado Kreslin?
23. 12. 2023 16.37Kaj imajo skupnega Slovenska planinska pot, prvi vzpon na Everest, predsednik Planinske zveze Slovenije, Rdeča kapica, Vlado Kreslin in Cockta? Legendarno letnico 1953. Celotno pot je prehodilo 11.000 planincev. Slovenska planinska pot, najbolj priljubljena vezna pot v Sloveniji ter ena najstarejših v Evropi in na svetu, je označena s številko ena ob rdeče-beli Knafelčevi markaciji.

Zmotno prepričanje, da je 'današnja družba' v moralnem zatonu, ni nič novega
23. 12. 2023 07.00V hudi krizi vrednot smo se znašli nedavno, ste slišali? Družba in svet širše sta na robu moralnega propada. Danes je vse drugače, kot je bilo včasih. Takole denimo pišejo v enem glavnih slovenskih časnikov: "Starih vrednot, ki bi kot zvezde pokazale pot iz stisk, kot da ni več, novih pa tudi ni videti na obzorju ... Evropska in vedno širša svetovna kriza je v svojem jedru kriza vrednot." No, to pravzaprav ni opis stanja decembra 2023, marveč gre za komentar izpred več kot leta in pol nazaj. Stvari so se od maja 2022, ko nas je zajela kriza vrednot, pa do danes verjetno le še poslabšale.

V vodah Tajvana ujeli starodavnega in redko videnega morskega psa
18. 06. 2023 13.38Ob obali Tajvana so ujeli ogromnega, skoraj 800 kilogramov težkega morskega psa, ki je imel v sebi šest velikih mladičev. Ujeti morski pes velja za največjega morskega psa te vrste, ki so ga ujeli v teh vodah, samica pa je bila tik pred rojstvom svojih mladičev.

Euoplos dignitas: Nova in redka vrsta orjaškega pajka
22. 03. 2023 08.40V Avstraliji so odkrili novo in "redko" vrsto orjaškega pajka. Veliki osemnožni pajek je tako velik, da so ga poimenovali "Euoplos dignitas", kar v latinščini pomeni dostojanstvo, ki odraža to impresivno velikost in naravo pajka.

S prvo plačo kupil prvo kačo, zdaj ima več kot 600 eksotičnih živali
04. 03. 2023 08.12Marsikdo se raznih kač, pajkov, škorpijonov in drugih plazilcev na smrt boji, a Aleš Mlinar gotovo ni eden izmed njih. V lasti ima namreč več kot 600 eksotičnih živali 200 različnih vrst, njegova ljubezen pa je iz zbirateljstva kmalu prerasla tudi v razstave. Njegove razstave veljajo za ene največjih v Evropi, pripravil pa jih je že več kot 30. Zaradi ugriza kače je skoraj umrl, a to njegove ljubezni do živali ni skrhalo. Pojasnil je, zakaj jih ima tako rad, katere so njegove najljubše vrste in zakaj so tako zelo posebne.

Ob obali Pulja opazili morskega psa orjaka
25. 02. 2023 11.07Ob obali Pulja so opazili morskega psa orjaka, ki je redka, a stalno prisotna vrsta v Jadranu. Gre za človeku nenevarnega morskega psa, saj se hrani izključno s planktonom.

Igralka Blythe Danner zbolela za enako vrsto raka, zaradi katere je umrl njen mož
23. 11. 2022 07.00Tokratni prazniki bodo za igralko Blythe Danner nekoliko lepši, saj je igralka v javnosti prvič spregovorila o tem, da je njena bolezen prešla v stanje mirovanja. 79-letna zvezdnica se že več let bojuje z rakom ustne votline, za to vrsto pa je zbolel tudi njen pokojni mož Bruce Paltrow, za katerega je bila bolezen usodna.

Redka vrsta raka zarodnih celic, s katero se je boril 25-letni glasbenik
02. 11. 2022 12.45Po enoletnem boju z redko vrsto raka zarodnih celic je umrl mlad in talentiran glasbenik Cormac Roth. Po podatkih medicinskega centra Univerze Rochester takšni tumorji predstavljajo le okoli dva do štiri odstotke vseh rakov pri otrocih in mladostnikih, mlajših od 20 let. V veliki večini primerov je horiokarcinom ozdravljiv, kažejo podatki o tej redki vrsti raka. "Tudi rak, ki se je razširil, je s kemoterapijo še vedno zelo ozdravljiv," pravijo v britanski organizaciji Cander Research.

V Gradaščici poginile ribe: 'Voda je smrdela, vonj je bil jedek'
13. 07. 2022 07.59Pristojni so bili v torek obveščeni, da so v potoku Gradaščica v Ljubljani poginile ribe. Po dosedanjih ugotovitvah se je zamašil jašek kanalizacijskega sistema, zaradi česar so se v reko iztekale fekalije. Ribiči Ribiške družine Barje, ki so ribe pobirali iz reke, so prepričani, da pogina rib ni povzročila odpadna fekalna voda, ampak kemikalije. "Voda je strašansko smrdela, vonj je bil jedek, človeka je silil na kašelj," so opisali. Zgroženi so nad onesnaženjem, saj je zaradi njega pomrlo kar šest vrst rib. Kaj to pomeni v številu, za zdaj ne morejo oceniti, saj je mnogo poginulih rib odplavilo v Ljubljanico.

V švicarskem živalskem vrtu se je prvič izlegla albino želvica
07. 06. 2022 14.43V švicarskem živalskem vrtu se je izvalila velikanska galapaška želva albino. Gre za dva mladiča, eden od njiju je črn, drugi pa albino. Pojav albinizma je pri želvah sicer redek, z možnostjo približno enega na 100.000 posameznikov, v primerjavi s približno enim primerom na 20.000 posameznikov pri ljudeh.

Poklukar o akutnem hepatitisu: V Sloveniji en primer, otrok dobro okreva
28. 04. 2022 11.40Minister za zdravje Janez Poklukar je s predstojnikom Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Miroslavom Petrovcem spregovoril o akutnem hepatitisu nejasnega vzroka pri otrocih. V Sloveniji je bil potrjen primer pri enem otroku, ki pa že dobro okreva in je v domači oskrbi, je povedal minister. Starše je pozval, naj ostanejo mirni, kljub temu pa naj bodo pozorni na morebitno zlatenico, svetlo blato oziroma temen urin. V primeru teh simptomov naj otroka odpeljejo k pediatru.

Helen Mirren razkrila vzrok smrti pastorka
21. 04. 2022 07.00Helen Mirren, ki je pred dnevi sporočila, da je umrl njen pastorek Rio Hackford, je sedaj z možem dala uradno izjavo, v kateri sta razkrila tudi vzrok smrti 51-letnega igralca. Rio je bil sin njenega moža Taylorja Hackforda, s katerim se je poročila leta 1997. Zvezdnica in oče pokojnega igralca sta sporočila, da je bil vzrok igralčeve smrti redka oblika raka.

BLOG: Addisonova bolezen
30. 01. 2022 07.04V tokratnem prispevku se bom razpisal o Addisonovi bolezni, pri kateri gre za neko vrsto endokrine motnje, ki prizadene približno enega od 100.000 ljudi. Simptomi so običajno izraziti in vključujejo izgubo teže, mišično oslabelost, utrujenost, nizek krvni pritisk in prebavne težave. Včasih lahko pride tudi do hipoglikemije in nastajanja temnih lis na koži.

Potapljače v bližini Trogirja presenetila meduza velikanka
17. 10. 2021 16.55V bližini Trogirja so potapljači naleteli na meduzo velikanko, ki je po oceni oceanografov iz Splita med kraki merila tudi do pet metrov. Vrsta, znana kot kompasni klobučnjak, živi v Jadranskem morju, čeprav le redko zatava na območje osrednjega Jadrana. Splitski inštitut za oceanografijo in ribištvo je ob deljenih fotografijah orjakinje zapisal, da še nikoli niso videli tako velikega primerka.

Po desetih letih ugotovil, da je pri Ugljanu v objektiv ujel izjemno redkega morskega psa
26. 08. 2021 10.07Sklač je vrsta morskega psa, ki je bila v starih časih na Jadranu pogosta, danes pa izjemno redka. Večino primerkov ujamejo ribiči, tokrat pa so potapljači uspeli fotografirati odraslo ribo, kar je znanstvenike navdušilo. Fotografije so nastale leta 2010, a je kampanja zaščite sklačev spomnila enega od potapljačev, da ga je le videl in naredil, verjetno edine, fotografije sklača v Jadranskem morju.

Na kalifornijsko obalo naplavilo globokomorsko spako
12. 05. 2021 14.20Iz globin morja je svojo pot na južno obalo Kalifornije našla nenavadna riba, ki sicer spada v družino globokomorskih spak.

V mreže istrskih ribičev se je zapletel izjemno redek morski pes
05. 05. 2021 08.15V bližini rta Kamenjak se je v ribiške mreže zapletel navadni sklač, redka vrsta morskega psa. Ribiči so stopili v stik s puljskim akvarijem, kjer so žival oskrbeli, nato pa jo v torek spustili nazaj v morje. Sklač zdaj plava na območju Brionov, ki velja za zaščiteno območje, ribolov pa je tam prepovedan. "To je res lep zgled sodelovanja med znanstveniki in ribiči," je ob srečnem razpletu zgodbe dejal Neven Iveša s puljske naravoslovne fakultete.

Dončić junak dramatične končnice proti Bostonu
23. 02. 2021 20.53Zdelo se je, da bodo Mavericksi v zadnjih minutah zapravili še eno srečanje, ko je juriš Celticsov izničil ducat točk prednosti. Toda Luka Dončić je z dvema trojkama v zadnjih sekundah razorožil goste in ob eksploziji veselja na domači klopi Dallasu prinesel prepotrebno zmago (110:107).

Nenavaden pojav: v morju pri Visu opazili leteče lignje
13. 09. 2020 16.33V Jadranskem morju so v teh dneh opazili netipično in za te vode izjemno redko vrsto lignjev. V bližino otoka Vis so priplavali tako imenovani neonski leteči lignji, ki jih običajno najdemo v zahodnem Sredozemlju in subtropskih območjih oceanov. "Pozna se učinek globalnega segrevanja. Lani sem ujel plavajočo hobotnico, zdaj pa leteče lignje," je sporočil ribič, ki je enega fotografiral povsem od blizu.

Nova raziskava: nenavadni navadni delfin v severnem Jadranu
17. 08. 2020 12.08Navadni delfin je bil nekoč v celotnem Sredozemlju nekaj povsem običajnega, danes pa je zaradi nekdanjega namernega pobijanja najbolj ogrožena vrsta v Sredozemlju. V slovenskem društvu Morigenos so v mednarodni znanstveni reviji Aquatic Conservation: Marine and Freshwater Ecosystems objavili pregledno in izčrpno raziskavo o tej vrsti, ki jo zdaj opažajo v Tržaškem zalivu in severnem Jadranu, čeprav je na tem območju praktično ni bilo več.

Nova vetrnica v Sloveniji: ali bi okrnila življenjski prostor zaščitenih ptic?
16. 02. 2020 11.27Beloglavi jastreb in orel kačar sta razlog, zakaj podjetje AAE za zdaj ne sme postaviti nove vetrnice ob obstoječi pri Dolenji vasi. Zapletlo se je pri pridobivanju naravovarstvenega soglasja. Arso, ki soglasje izdaja, je namreč naročil izvedensko mnenje naravovarstvenika, ki je ocenil, da bi vetrnica zmanjšala kakovost habitata teh ptic. Zakaj in kako, je vprašanje, ko pa pod obstoječo vetrnico, ki obratuje sedem let, niso našli še niti ene mrtve ptice?

Invazija glavonožcev: 'plavajočo' hobotnico privabil topli Jadran
26. 07. 2019 15.32V Jadranskem morju, med otoki Hvar, Brač in Šolta, so opazili "plavajočo hobotnico" Tremoctopus violaceus, ki je v tem delu sveta izjemno redka. Razlog, da se je pojavila na tako majhnem območju v tako velikem številu, naj bi bilo izredno hitro segrevanje zgornje plasti morja nad 25 stopinj Celzija.

V živalskem vrtu v Nemčiji se je rodil prvi mačji panda
30. 06. 2019 16.32V živalskem vrtu v vzhodnem delu Nemčije se je v teh dneh rodil prvi mačji panda. Redka živalska vrsta izvorno izhaja iz Himalaje in jugozahodne Kitajske, njena populacija pa strmo upada.

Progasti gož zašel v ljubljanski Atlantis
15. 06. 2019 16.01V ljubljanskem Atlantisu so obiskovalci opazili kačo, natančneje meter in pol dolgega progastega goža, ki so jo vzdrževalci s pomočjo Griše Planinca iz Kačofona kmalu odstranili. Kako je sicer redka vrsta kače zašla v vodno mesto, ni znano.

V Indoneziji znova odkrili dolgo 'izgubljeno' orjaško čebelo
21. 02. 2019 19.22Znanstveniki so v Indoneziji spet našli največjo čebelo na svetu, ki so jo nazadnje videli 1981 in za katero so menili, da je izumrla. Tako imenovana Wallacova orjaška čebela je štirikrat večja od navadne čebele, čeljust pa ima podobno oblikovano kot hrošč rogač.

Lov na razjarjenega leoparda: na nogah cela indijska vas
02. 02. 2019 17.51Leopard je med 'pohodom' po vasi v Indiji napadel pet ljudi in štiri poškodoval. Na stotine vaščanov se je zbralo na strehah in opazovalo divjo žival, ki je tekala po ozkih ulicah in med tem napadala ljudi. Leopard je postal agresiven prav zato, ker mu je pot prekrižalo veliko ljudi. Po sedmih urah ga je oblastem uspelo uloviti in odpeljati v živalski vrt.

Banane pred izumrtjem: raste le še pet dreves 'originalne' banane
07. 07. 2018 07.00Na svetu je le še pet dreves divje banane, ki raste samo na Madagaskarju in iz katere izhaja večina vrst banan, ki jih zaužijemo. Znanstveniki bijejo bitko s časom, da bi ohranili redka semena in obdržali njihov genetski zapis. Poleg izumrtja divje banane nevarnost grozi tudi vzgojenim bananam. Te napada bolezen, ki bi lahko v najhujšem scenariju uničila ves svetovni pridelek.