rešitve

Putin za dan zmage znova razglasil začasno prekinitev ognja

28. 04. 2025 06.13

Ruski predsednik Putin je znova enostransko razglasil štiridnevno začasno premirje pred 80. obletnico dneva zmage, ki ga v Rusiji tradicionalno obeležujejo z vojaško parado. Ruski zunanji minister Lavrov pa je kot pogoj za kakršna koli pogajanja s Kijevom postavil mednarodno priznanje polotoka Krim in štirih ukrajinskih regij, ki si jih je priključila Rusija. Ameriški predsednik Trump je v nedeljo dejal, da se je ukrajinski predsednik Zelenski pripravljen odpovedati polotoku Krim v okviru dogovora o prekinitvi ognja. Zelenski je sicer Rusijo obtožil namernega zavajanja v pogovorih glede morebitnega končanja vojne v Ukrajini.

Izjave iz ZDA: Prihodnji teden ključen za dogovor o koncu vojne

27. 04. 2025 08.13

Ameriški državni sekretar Marco Rubio je izjavil, da bo prihodnji teden ključen za odločitev o tem, ali sta Rusija in Ukrajina pripravljeni skleniti dogovor o koncu vojne. "Smo blizu dogovoru, a ne čisto blizu," je dejal v televizijskem intervjuju. Donald Trump se medtem po srečanju z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim sprašuje, ali si ruski voditelj Vladimir Putin dejansko sploh želi mirovnega dogovora.

Od danes v Tivoliju na ogled razstava "Pot neustavljivih" ob 80-letnici družbe Petrol: osem desetletij vizije, poguma in prebojev

27. 04. 2025 00.15

Ob letošnjem praznovanju 80-letnice Skupine Petrol se danes v sodelovanju z javnim zavodom Turizem Ljubljana na Jakopičevem sprehajališču v ljubljanskem parku Tivoli odpira fotografska razstava z naslovom Pot neustavljivih, ki bo na ogled vse do 4. junija 2025. V razstavi, postavljeni na 40 velikih panojih, se skozi 80 arhivskih in sodobnih fotografij zrcalijo ključni trenutki, številni obrazi podjetja in razvojni preboji, ki so zaznamovali razvoj podjetja od skromnih začetkov do vloge vodilne regijske energetske skupine.

Ekonomsko-socialni svet dal soglasje k predlogu pokojninske reforme

25. 04. 2025 14.26

Ekonomsko-socialni svet (ESS) je na izredni seji dal soglasje k predlogu pokojninske reforme. Vlada bo predlog obravnavala 8. maja, potem pa bo šel v DZ. Vključeni v ESS po ministrovih navedbah pričakujejo, da bosta vlada in DZ spoštovala usklajeno besedilo.

'Omejitev kratkotrajnega oddajanja stanovanj za celotno državo škoduje turizmu'

25. 04. 2025 12.38

DZ je opravil prvo branje predloga Zakona o gostinstvu, ki bi omejil kratkotrajno oddajanje nepremičnin. Zanj je minister Matjaž Han napovedal, da ga bodo usklajevali do seje matičnega odbora v začetku junija. Koalicija je temu, da je predlog primeren za nadaljnjo obravnavo, napovedala podporo, v SDS in NSi pa so proti.

Zanimanja za najem Dvorca Rakičan ni, občina pripravlja nov razpis

24. 04. 2025 16.43

Na javno povabilo Mestne občine Murska Sobota za najem Dvorca Rakičan, ki po stečaju nekdanjega upravljalca bolj ali manj sameva, se do izteka roka 11. aprila ni prijavil nihče. Na občini bodo zato razpis ponovili, ob tem pa naredili širšo promocijo v iskanju najemnika za enoletno obdobje.

Poslanci na razpravi o interpelaciji vlade glasovali proti sklepu SDS

23. 04. 2025 07.50

Poslanci so že drugič v tem mandatu obravnavali interpelacijo vlade Roberta Goloba, ki jo je zaradi Golobovih izjav o pokojninski reformi iz leta 2012 vložila SDS. V okviru razprave je bilo precej besed namenjenih tudi prihajajočemu referendumu o dodatkih k pokojnini za izjemne umetniške dosežke. Po dobrih 14 urah razprave v DZ o interpelaciji vlade so predlagatelji interpelacije iz SDS predlagali, naj DZ sprejme sklep, v katerem predlaga vladi, naj predčasno zaključi mandat. Malo po polnoči so v SDS-u predlagali, naj DZ sprejme sklep, v katerem predlaga vladi, da predčasno konča mandat. Proti sklepu je glasovalo 43 poslancev, za jih je bilo 30.

Gen-I toži državo: 40.000 evrov odškodnine zaradi napak v Erarju

23. 04. 2025 10.12

Trgovec z elektriko v državni lasti Gen-I od države zaradi napačno prikazanih podatkov v prenovljeni aplikaciji Erar zahteva 40.000 evrov odškodnine. V družbi ob tem poudarjajo, da Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) po več kot mesecu dni še vedno ni odpravila napak v aplikaciji Erar, ki so posegli v dobro ime in ugled Gen-I.

DZ vnovič potrdil razmejitev javnega in zasebnega zdravstva

23. 04. 2025 10.39

DZ je po vetu DS s 50 glasovi za in 25 proti vnovič sprejel novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki razmejuje javno in zasebno zdravstvo. Zdravstvenim delavcem javnih zavodov bo z redkimi izjemami onemogočeno delo pri čistih zasebnikih, v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih pa bodo lahko delali pod strožjimi pogoji.

Del stroke meni, da vlada znižuje standarde. Ministrstvo: Poziv k ustavitvi predloga je nerazumen

22. 04. 2025 14.11

V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana, Onkološkem inštitutu Ljubljana in Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča pozivajo k ustavitvi predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti. Menijo, da predlog znižuje standarde zdravstvene obravnave in izobrazbeni nivo strokovnjakov, ki naj bi v zdravstvu opravljali to dejavnost. Na ministrstvu za zdravje pa menijo, da je poziv k ustavitvi predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti nerazumen. Poudarjajo, da je zakon nujno potreben, saj je področje popolnoma neurejeno in ni "nikakršnega nadzora nad tem, kdo se predstavlja kot psihoterapevt in ali je sploh ustrezno strokovno usposobljen".

Slovenski veleposlanik v Vatikanu o papežu: Z nasmehom te je razorožil

21. 04. 2025 20.12

Papež Frančišek je bil po besedah slovenskega veleposlanika v Vatikanu Franca Buta zelo topla, prijetna in zabavna oseba. Iskren človek odprtega srca. "Bil je kritik vseh napak, hkrati pa odprtega srca in širokih rok za sprejemanje različnih ljudi. Pri vsakem človeku je iskal njegovo človečnost," pripoveduje. Slovenija mu je bila zelo pri srcu, čeprav je nikoli ni uspel obiskati.

V celjski bolnišnici deluje nov robotski sistem za varnejše posege

18. 04. 2025 17.12

V celjski bolnišnici je začel delovati nov robotski sistem za robotsko asistirane operacije da Vinci Xi, ki omogoča še natančnejše in varnejše posege na področju urologije, abdominalne kirurgije ter ginekologije. "Nov aparat pomeni lažje delo, boljšo sliko, boljšo gibljivost, boljše vodenje aparata, s tem lahko naredimo operativne posege še bolj natančne, predvsem za težje operativne posege na mehurju in ledvici, prednosti pa ima tudi za abdominalno kirurgijo," je povedal specialist urologije in predstojnik Urološkega oddelka Sandi Poteko.

Kraljevi pomočnik, ki se je pritožil nad Meghan, dobil službo pri Williamu

18. 04. 2025 13.58

Nekdanji kraljevi pomočnik, ki je bil zadolžen za princa Harryja, princa Williama in njuni ženi, je dobil pomembno novo službo v organizaciji starejšega od bratov. Kot so potrdili v izjavi za javnost, je Jason Knauf postal izvršni direktor The Earthshot Prize, nasledil pa bo dosedanjo direktorico, ki odhaja. Gre za istega pomočnika, ki je Meghan Markle leta 2018 obtožil nadlegovanja.

Slovenec v venezuelskem zaporu: Plačeval, da je lahko spal na tleh in jedel ostanke

17. 04. 2025 10.49

To je Simonova zgodba. Zgodba o tem, kako ti lahko ena napačna odločitev popolnoma spremeni življenje. "Niti pomislil nisem, kaj bi se lahko zgodilo. Prepričan sem bil, da bo šlo vse gladko, tako kot mi je bilo obljubljeno," se spominja. Vkrcal se je na letalo in odpotoval v Venezuelo, mami pa dejal, da odhaja na dopust v Bosno. A kratek obisk, ki bi moral rešiti Simonove finančne težave in miniti brez zapletov, se je sprevrgel v štiri leta trajajočo agonijo. Odpeljali so ga v zapor, ki ga večina zapusti v vrečah – mrtvih.

Ljudje, ki pomagajo zaprtim na pravo pot

16. 04. 2025 08.56

V zaporih so ljudje. Ljudje, ki so zakrivili kazniva dejanja, nekateri tudi tista najbolj nerazumna, zavržna in težka, posledice njihovih ravnanj pa so nepopravljive. A so kljub temu še vedno ljudje. Kot vedo povedati tisti, ki jih spremljajo, nadzirajo in jim pomagajo v zaporu, imajo ti ljudje pogosto za seboj tudi svojo zgodbo.

Gospodarski krog vlado poziva k razbremenitvi

15. 04. 2025 16.14

Gospodarski krog, ki združuje gospodarske in kmetijske organizacije, za ohranitev konkurenčnosti države vlado poziva k razbremenitvi gospodarstva in posameznikov. "Potrebujemo davčno razbremenitev, odlog uveljavitve zakona o dolgotrajni oskrbi, omejitev cen elektrike in debirokratizacijo," je strnil predsednik GZS Tibor Šimonka.

Zakaj so telefoni Samsung Galaxy A serije letos najbolj pametna izbira

14. 04. 2025 00.15

Ko pomislimo na umetno inteligenco, si predstavljamo robote in znanstvenofantastične filme, a dejstvo je, da je UI že globoko vpeta v naš vsakdan.

Kako zagotoviti, da bo umetna inteligenca služila ljudem in planetu?

13. 04. 2025 18.41

Ali je umetna inteligenca rešitev ali del problema, ko govorimo o trajnostnem razvoju, so se spraševali na okrogli mizi, ki jo je pripravil AmCham. Govorci so se strinjali, da je umetna inteligneca na točki, ko lahko prinese preboj, in to hitro. Odpira priložnosti za večjo produktivnost, optimizacijo procesov in razvoj trajnostnih modelov. A hkrati so opozorili na nujnost kritičnega razmišljanja pri njeni uporabi ter na energetske izzive, ki jih takšni modeli prinašajo.

EU bi lahko uvedla carine na ameriške tehnološke velikane

11. 04. 2025 13.46

EU bi lahko, če trgovinska pogajanja med ZDA in EU ne bodo uspešna, uvedla carine na ameriške tehnološke velikane, kot sta Meta in Google, je v intervjuju za britanski Financial Times dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Kot morebitni ukrep je izpostavila tudi dajatev na prihodke od oglaševanja digitalnih storitev.

Širitev Onkološkega inštituta: vlada zagotovila 42,8 milijona evrov

10. 04. 2025 18.40

Vlada je v načrt razvojnih programov za obdobje 2025-2028 uvrstila nov projekt Onkološki inštitut Ljubljana – dozidava. Za širitev bolnišnice pa je vlada zagotovila 42,8 milijona evrov. Informacijo je vodstvu osebno prenesel premier Golob med obiskom inštituta. Premier in ministrica za zdravje Valentine Prevolnik Rupel sta z vodstvom Onkološkega inštituta Ljubljana sicer govorila o spremembah v organizaciji zdravljenja onkoloških bolnikov. Po besedah ministrice so se dogovorili, da do konca aprila pogledajo, kakšne so možnosti, ter najdejo najboljšo možno rešitev za bolnike.

Sončna energija za vse: Ali bo v Sloveniji ugasnila?

10. 04. 2025 07.00

Hrastnik bi lahko poimenovali kar zibelka slovenskih energetskih skupnosti. Uspelo jim je ujeti sončnega duha energetskih skupnosti, ki ni le cenejša elektrika, ampak predvsem sodelovanje uporabnikov pri odločanju. Potencial za razvoj energetskih skupnosti v Sloveniji je velik, a zdaj se bojijo, da se bo ustavil. Razvoj modela skupnostne samooskrbe je namreč temeljil na letnih neto meritvah, zaradi sprememb v evropski zakonodaji pa odslej ni več mogoč. Država je ključni pogoj, ki določa odnos med dobaviteljem in člani skupnosti, popolnoma deregulirala, opozarjajo v društvu Focus. Odgovor ministrstva je naložbena pomoč, člani takšnih skupnosti pa si želijo bolj trajnostnostne rešitve, saj ne želijo biti odvisni od trenutne politike.

Kaj prinaša novi medijski zakon?

08. 04. 2025 20.46

Kakšna bo prihodnost slovenskih medijev v vse bolj digitalnem svetu? Kdo v državi naj po novem presoja medijsko koncentracijo? Ali so tudi spletni vplivneži mediji? In ali bi poskus Golobove koalicije za omejevanje sovražnega govora res lahko pomenil cenzuro v medijih, kot skrbi opozicijo? To je nekaj ključnih dilem novega medijskega zakona, ki je, po začasnem umiku začel zakonodajno pot. Pri tem pa pomembne vsebinske spremembe v zadnjem hipu in pomisleki strokovnjakov.

Trump s 104-odstotnimi carinami Kitajski, EU pod pritiskom

08. 04. 2025 06.12

Ameriški predsednik Donald Trump uvaja 104-odstotne carine na kitajski uvoz, je potrdila tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt. Uvedba nastopa po rasti azijskih trgov in evropske borze. Bruselj medtem razmišlja in zbira odzive iz podjetij in bank.

Civilni nadzorniki: Projekt ne poteka optimalno, zahtevki izvajalca neupravičeni

08. 04. 2025 15.13

Projekt izgradnje drugega tira železniške proge Divača-Koper kljub določenim premikom na bolje še vedno ne poteka optimalno, posamezne odločitve se sprejemajo netransparentno in negospodarno, ocenjujejo člani projektnega sveta za civilni nadzor. Glede dodatnih zahtevkov izvajalca del menijo, da so ti neupravičeni.

'Zaskrbljujoče': dan ekološkega dolga za Slovenijo letos 17 dni prej

08. 04. 2025 07.50

Obeležujemo dan ekološkega dolga za Slovenijo, ko smo v državi porabili vse razpoložljive vire in ekosistemske storitve, ki jih lahko Zemlja obnovi v enem letu. Dan je letos nastopil 17 dni prej kot lani. To jasno kaže na alarmantno prekomerno rabo virov in ekosistemskih storitev, opozarja Inštitut za zdravje in okolje.

Nenavadno vedenje 'slovenske' delfinke Ciao

07. 04. 2025 20.06

V slovenskem morju, pred Fieso, so znova opazili jato delfinov. Strokovnjaki pri obnašanju morskih sesalcev v zadnjih letih opažajo veliko nenavadnega obnašanja. Pojavljajo se denimo v krajih izven svojega življenjskega okolja ali pa njihovo obnašanje močno odstopa od značilnosti vrste. Takšno vedenje vse pogosteje beležijo tudi raziskovalci piranskega društva Morigenos, ki je sodelovalo pri mednarodni raziskavi o tem, kaj se dogaja v morjih okrog nas.

Preiskava korupcije v Evropskem parlamentu: obtožili osem oseb

05. 04. 2025 08.31

V preiskavi suma korupcije v Evropskem parlamentu, v katero je vpleten kitajski tehnološki velikan Huawei, so obtožili osem ljudi, je sporočilo belgijsko tožilstvo. Obtožnice jih bremenijo korupcije, pranja denarja in sodelovanja v kriminalni združbi. Tožilstvo sicer ni navedlo podrobnosti o identiteti obtoženih.

Sajovic: V teku priprave za spremembo načrta razvoja Slovenske vojske

04. 04. 2025 15.40

V teku so priprave, ki bi omogočile javno razpravo in odločanje o spremembi načrta razvoja Slovenske vojske, ki predvideva, da bi cilj dveh odstotkov BDP za izdatke za obrambo dosegli leta 2030, je povedal obrambni minister Borut Sajovic. Opozoril je, da bo v danih razmerah na vseh področjih, tudi na obrambnem, treba storiti več in hitreje.

GZS o Trumpovem izračunu carin: Ta pristop je neka psevdoznanost

03. 04. 2025 12.37

Carine, ki jih je napovedal ameriški predsednik Donald Trump, bodo pomenile dodaten pritisk na cene slovenskih podjetij, tudi članov Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS), ki so podizvajalci večjih podjetij in s tem na ameriški trg vezani posredno. Posledica so lahko tudi odpuščanja, so opozorili v OZS. Gospodarska zbornica Slovenije medtem ocenjuje, da Evropska unija izključno zaradi učinkov ameriških carin ne bi smela pasti v recesijo, potencialno nevarnost pa predstavljajo odzivi drugih držav. Vlada bo preučila vpliv novih ameriških carin na slovensko gospodarstvo in nato oblikovala stališče za sprejetje skupnih ukrepov na ravni EU, pa je napovedal gospodarski minister Matjaž Han.

Trump uvaja 10-odstotne carine na večino uvoza v ZDA, za EU 20-odstotne

03. 04. 2025 06.26

Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo naznanil uvedbo 10-odstotnih carin na uvoz iz vsega sveta, ki bo začela veljati v soboto, 5. aprila, ter še višje carine za okrog 60 držav in EU, ki bodo vstopile v veljavo prihodnjo sredo, 9. aprila. Odzivi so pričakovano negativni. Napoved Trumpa o uvedbi univerzalnih carin predstavlja velik udarec za svetovno gospodarstvo, je povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Prve neuradne ocene komisije kažejo, da bodo ti dodatni carinski ukrepi veljali za blago v vrednosti okoli 380 milijard evrov oziroma 70 odstotkov vsega izvoza iz EU v ZDA.