razvojna motnja

Kako so se ginekologinja, dietetičarka in psihiatrinja lotile PCOS

17. 09. 2023 16.38

September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov - gre za najpogostejšo bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane, saj jim pogosto predpišejo zgolj kontracepcijske tablete. Ginekologinja primarij Darija Strah se je zato odločila, da bo ubrala drugačen pristop, ki bo PCOS obravnaval celostno.

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?

01. 10. 2022 14.23

September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

Pogostost avtizma v zadnjih desetletjih narasla za več kot desetkrat

08. 04. 2022 19.45

Če se vaš malček ne odziva, ko ga pokličete, če imate občutek, da ne komunicira z vami, ne zna povedati, kaj želi, vas ne gleda v oči ali je hiperaktiven, gre morda za avtizem, ki je najhitreje naraščajoča razvojna motnja. Ta pomembno vpliva na komunikacijo, povezovanje z drugimi in razumevanje sveta. Pogostnost avtizma je v zadnjih dveh desetletjih narasla za več desetkrat, leta 2015 je bil avtističen že eden od desetih dečkov in ena od 50 deklic. Če se bo takšen trend nadaljeval, bo leta 2025 že vsak drugi deček in vsaka deseta deklica v spektru avtističnih motenj.

'Odločevalci prepogosto pozabijo na vse izzive, ki jih prinese avtizem'

02. 04. 2022 09.28

Zaznamujemo svetovni dan zavedanja o avtizmu. Ob tem Zveza nevladnih organizacij za avtizem Slovenije v poslanici izpostavlja področja, ki jih je treba urediti. Med drugim je treba osebam z avtizmom zagotoviti redne terapije. Varuh Peter Svetina je opozoril na pomanjkanje sistemskih rešitev in potrebo po multidisciplinarnosti.

Vpliv nerešenih otroških in mladostniških duševnih težav na kasnejše življenje

27. 06. 2021 07.00

Čeprav se je epidemija covida-19 uradno končala, so se stiske otrok in mladostnikov med njo spremenile, postale so zaskrbljujoče, opažajo strokovnjaki. Več mladih toži o psihičnih težavah in zlorabah, več jih razmišlja o samomoru. Na drugi strani primanjkuje ustrezno podkovanega kadra, ki bi jim pomagal, pot do njega je občutno predolga. Začarani krog pomanjkljive sistemske ureditve duševnega področja je postal očitnejši. Kaj to pomeni? Kaj se lahko zgodi, če psihičnih stisk ne zatremo v kali, torej v otroštvu, mladostništvu?

Več kot odstotek svetovne populacije z avtizmom. Pri nas še vedno premalo terapevtskih obravnav

02. 04. 2020 07.27

Pojavnost spektroavtistične motnje v svetu strmo narašča, število otrok s to motnjo pa se povečuje tudi v Sloveniji. Če se bo trend nadaljeval, bo leta 2025 že vsak drugi deček in vsaka deseta deklica v spektru avtističnih motenj. Ker pa si osebe z avtizmom svojih pravic ne zmorejo zagotoviti same, potrebujejo podporo skupnosti.

Korošci na ceste, ker 'hoč’jo cesto', minister Gašperšič jih miri

11. 07. 2018 17.15

Izgradnja tretje razvojne osi se je zopet zataknila. Ministrstvo za infrastrukturo za to krivi ustavno presojo, ki sta jo dve občini vložili na ustavno sodišče za spodnji odsek osi, Korošci pa so zopet razočarani in celo napovedujejo proteste ter morebitno državljansko nepokorščino.

Starši otrok z avtizmom prepuščeni sami sebi, ob svetovnem dnevu avtizma opozarja stroka

02. 04. 2017 07.11

Ob 10. mednarodnem dnevu avtizma, ki je bil razglašen z namenom, da spodbuja boljše razumevanje avtizma v družbi, stroka ugotavlja, da je stanje v Sloveniji še vedno alarmantno. Starši otrok z avtizmom so prepuščeni sami sebi, otroci in mladostniki pa ne dobijo ustrezne obravnave oziroma je ta večinoma samoplačniška, opozarjajo različne organizacije.

'Osebe s posebnimi potrebami lahko bistveno obogatijo vsako družbo'

02. 04. 2016 08.40

Generalna skupščina Združenih narodov je 2. april razglasila za Svetovni dan zavedanja o avtizmu. "Zavedati se moramo, da je oseba s posebnimi potrebami, naj bo to otrok, dijak, študent, odrasel človek, enak, enakopraven in enakovreden del družbe," opozarja slovenska poslanka Romana Tomc.

Letno se rodi do 200 otrok z avtizmom, žal pa se motnjo še vedno prepozno prepozna

02. 04. 2015 07.56

Število otrok z motnjami avtističnega spektra narašča. Pri nas se na leto rodi med 180 do 200 otrok, otroke z avtizmom pa se še vedno prepozno prepozna. Zaživel je projekt Zora, v okviru katerega bo terapevtska obravnava avtističnih otrok na voljo tudi v Mariboru.

Kenda: Zahtevali bomo več denarja za otroke z razvojnimi motnjami

30. 10. 2014 19.13

Denar bi krvavo potrebovali za zdravljenje otrok z razvojnimi motnjami. Otroci, ki jim starši lahko zagotovijo dodatne terapije, bistveno bolje napredujejo, država pa bi z več oskrbe za te otroke lahko celo privarčevala. Prvi mož Pediatrične klinike je obljubil, da bo od ministrstva za zdravje zahteval več denarja in razširitev programa za zdravljenje teh otrok.

Onesnaženost zraka povezana z avtizmom

21. 12. 2010 06.00

Nova raziskava ugotavlja, da so otroci, ki že od rojstva živijo blizu avtocest, dvakrat bolj nagnjeni k pojavu avtizma, zato znanstveniki predvidevajo, da sta onesnaženost in razvojna motnja povezani.