razredni

Jeremy Clarkson neotesanemu obiskovalcu bara: Uriniral bom nate
30. 03. 2025 12.19Zdi se, da Jeremyju Clarksonu njegov novi lokal predstavlja večje breme kakor zadovoljstvo. Nekdanji voditelj priljubljene oddaje Top Gear se je znašel v sporu s stranko bara. Obiskovalec naj bi bil izjemno nezadovoljen s cenami pijač v baru, zato se je odločil lastniku maščevati z uriniranjem po tleh kopalnic lokala. 64-letnika je nespoštljivo dejanje zelo razjezilo, zato je nepridipravu zagrozil, da mu bo storil enako.

Ali bi morali v šolah prepovedati telefone?
09. 11. 2024 07.15Omejitev uporabe mobilnih telefonov in drugih elektronskih naprav v osnovnih in ponekod tudi v srednjih šolah v evropskem prostoru ni nič novega. Tako je na Norveškem, Švedskem, Finskem, od januarja letos tudi na Nizozemskem, pa ponekod v Italiji in Franciji. Iz teh držav prihajajo spodbudni podatki o tem, da so otroci manj tesnobni, da je splošno počutje veliko boljše, da so – pričakovano – bolj socialni. Kaj pa slovenski otroci in mladostniki? Kako je z elektronskimi napravami v slovenskih šolah?

Fiziko poučuje inženirka iz Bosne, tehniko učitelj športne vzgoje, matematiko ponekod nihče
24. 10. 2024 06.00Šole se srečujejo z globoko kadrovsko krizo, pomanjkanje učiteljev je največje do zdaj. Šolski sistem navidezno deluje, ker otroke učijo študenti, upokojenci in neustrezno izobražen kader. Denimo, v razred fizike vstopi inženirka iz Bosne ali učitelj športne vzgoje v učilnico tehnike. Kritično primanjkuje predvsem matematikov. Učitelji, ki so ostali, pa so obremenjeni do maksimuma. Učenci in dijaki so v stiski, starši v skrbeh, inštrukcije pa v porastu. Se bo kakovost javnega šolstva bistveno zmanjšala? Kako bo šolstvo pred razpadom rešilo ministrstvo? Gre po poti razkroja javnega zdravstva?

Najstniki: 'Razočarani smo, če ne pridete za nami in hkrati jezni, če pridete'
13. 10. 2024 10.03Pogosto razmišljamo in govorimo o tem, kaj bi bilo najbolje za naše otroke in za nove generacije, a zdi se, da po mnenju premalokrat vprašamo njih. Pri Zvezi Anita Ogulin in ZPM so zato besedo dali prav mladim, ki pravijo, da je duševno zdravje žal še vedno tabu tema. Zakaj večkrat rečejo, da so okej, čeprav niso? Zakaj se lažje zaupajo sovrstnikom kot staršem? Kako pogosto se srečujejo z nasilneži? Kako so si pomagali, da so okrepili svoje duševno zdravje?

Tony Hadley: Življenje je prekratko, da človek ne bi bil srečen
15. 07. 2024 15.36Tony Hadley je bil do leta 1990 pevec zasedbe Spandau Ballet, ko so nenadoma razpadli, ker so odnosi v skupini postali neznosni. Za turnejo uspešnic so se zbrali še leta 2009, dokončno pa se je od njih poslovil leta 2017. Že vrsto let ima odlično spremljevalno zasedbo, s katero je bil osrednje ime letošnjega 59. festivala Pivo in cvetje v Laškem. Več o njegovi karieri, izkušnjah, pivu, spominih na Slovenijo in še čem, pa si preberite v našem ekskluzivnem intervjuju!

Na dražbo gre simbol maoizma: Mao Cetungova Mala rdeča knjižica
28. 02. 2024 15.59Mala rdeča knjižica po kulturni revoluciji na Kitajskem ni bila ravno cenjena, vendar pa njena priljubljenost ni nikdar upadla. Zgodnja izdaja Mao Cetungove rdeče knjižice gre zdaj na dražbo, kjer naj bi dosegla več kot 35.000 evrov.

Trboveljčan med finalisti: Počnem, kar si želim, da bi počeli moji profesorji
14. 10. 2023 09.49Uroš Ocepek se je uvrstil v ožji izbor tekmovanja za najboljšega učitelja na svetu. Zanimalo nas je, kako je sedeti v njegovi učilnici, zato smo se odpravili na Srednjo tehniško in poklicno šolo Trbovlje. In ni nas pustil ravnodušnih. Po pogovoru z nekaj dijaki in ravnateljico smo lahko hitro ugotovili, da je veliko več kot le učitelj. Zakaj so njegove ure tako zanimive, kako z dijaki odkrivajo virtualno resničnost in umetno inteligenco, kaj bi storil z milijonom dolarjev, ki ga bo dobil, če bo izbran za najboljšega učitelja na svetu in zakaj je k pouku prišel oblečen v Pikačuja?

So učitelji med poletnimi šolskimi počitnicami dva meseca na dopustu?
30. 08. 2023 06.00Zaposleni v izobraževanju imajo v povprečju 30 dni dopusta. So učitelji dva meseca na dopustu, ko so učenci na poletnih počitnicah? Učitelji očitke zavračajo, a kaj je res? Na cerkljanski šoli učitelji v času počitnic izvajajo varstvo, specializirane šole pa so kljub kritičnemu pomanjkanju pedagogov – za razliko od večine rednih osnovnih šol – ves čas odprte, enako tudi vrtci. Koliko dopusta imajo? Je dopust vedno bolj pomemben zaradi obremenjenosti učiteljev? Dušan Merc izgorelost enači z nestrokovnostjo.

Imajo marksisti prav, da je gospodarstvo ključno za razumevanje celotne družbe?
29. 07. 2023 07.11Kljub Marxovi slavni tezi, da so filozofi do zdaj zgolj različno interpretirali svet, prava poanta pa je, da ga spremenimo, bi bilo zmotno misliti, da marksistov ne zanima razlaganje družbenega sveta. Navsezadnje sveta ne moreš spremeniti, če ne veš, kako deluje in zakaj je takšen, kot je. Erik Olin Wright, eden najimenitnejših sodobnih marksistov, zato upravičeno sklepa, da je marksizem v prvi vrsti družbena teorija, ne politični projekt.

Spremljali 50 tisoč otrok: rasli so hitreje kot vrstniki
06. 06. 2023 12.39Najnovejši rezultati meritev športnovzgojnega kartona na osnovnih in srednjih šolah niso vzpodbudni. Kar 60 odstotkov otrok se namreč po poslabšanju gibalnih sposobnosti med epidemijo ni vrnilo na predkoronsko raven, medtem ko se je pri 40 odstotkih stanje izboljšalo. Kot poudarja vodja meritev, so bili otroci "branik zdravstvenega sistema", in poziva pristojne, naj zdaj "poplačajo dolg." Pediatrinja pa ob tem opozarja, da bodo mladostniki s težavami v gibanju vstopili na trg kot odrasli, ki bodo neproduktivni in veliko bolniško odsotni.

Šolstvo po finsko: res le med in mleko?
17. 05. 2023 06.00Finski izobraževalni sistem pogosto jemljemo za zgled. Šole so - na račun visokih davkov - brezplačne, pogoji za učiteljski poklic pa zelo zahtevni. Plače so sicer višje kot pri nas, a obogateti se ne da, pravi Damijan Marin, učitelj športne vzgoje: "Če sta v družini dva učitelja, plači ne bosta dovolj za nakup hiše v Helsinkih." In v Avstriji? V zameno za plačevanje davkov dobijo boljši dostop do zdravstvenih storitev, ocenjuje vzgojiteljica Tanja Strmčnik.

'Kot družba imamo problem, da smo si zaradi zaslonov nehali gledati v oči'
08. 05. 2023 18.09Digitalno je postalo bolj realno od fizičnega, zato si pred spletnim nasiljem ne smemo zatiskati oči, saj se nasilje preliva iz enega sveta v drugega, opozarja antropolog Dan Podjed. Da je medvrstniško nasilje na spletu grozeč in zapleten fenomen, ki je vse bolj pogost, se strinjajo tudi strokovnjaki s tega področja. Gre za izziv, ki ga nikakor ne smemo spregledati ali minimalizirati, ne doma ne v šoli, opozarjajo.

Steven Spielberg Tomu Cruisu: Hollywoodu si rešil rit!
16. 02. 2023 09.00Filmski režiser Steven Spielberg je na nedavnem tradicionalnem srečanju nominirancev za oskarje igralcu Tomu Cruisu dejal, da je prav on s svojim zadnjim filmom rešil filmsko industrijo. Ob srečanju sta se zvezdnika objela, 76-letni Spielberg pa se je pošalil, da je 60-letnik s filmom Top Gun: Maverick Hollywoodu praktično 'rešil rit'. Posnetek režiserjevih besed so ujele kamere, znašel pa se je tudi na družbenih omrežjih.

Zvezdniško srečanje oskarjevih nominirancev okronano z uradnim portretom
14. 02. 2023 16.14Filmski zvezdniki so se zbrali na tradicionalnem srečanju nominirancev za prestižne oskarje in ustvarili razredni portret leta 2023. Prireditve so se med drugim udeležili Tom Cruise, Cate Blanchett in Steven Spielberg, zamudili pa sta jo glasbenici Lady Gaga in Rihanna. Nominiranci so poleg skupnega portreta ustvarili tudi individualne.

Ker so plače prenizke, je skromno tudi zanimanje za poklic učitelja
10. 02. 2023 18.531100 evrov neto zasluži učiteljica začetnica, ki na osnovni šoli razredni pouk poučuje 22 otrok. Stroka opozarja, da je mladi kader tisti, ki ga je še posebej v šolstvu težko dobiti, saj so plače prenizke. Z novim plačnim sistemom v javnem sektorju vlada želi izboljšati plače, privabiti mlade, hkrati pa prevetriti sistem napredovanj in nagrajevanj, kar v šolah sicer pozdravljajo, ne strinjajo pa se, da se napredovanje in nagrajevanje do začetka novega plačnega sistema zaustavi.

'Šole ne moremo prenaročiti učencev, izobrazbo potrebujejo takoj'
19. 01. 2023 06.00V Sloveniji primanjkuje štiri do pet tisoč učiteljev, največ matematikov, fizikov in računalničarjev. Pred zaprtjem šol jih rešujejo študentje, učitelji brez ustrezne izobrazbe in dodatno obremenjevanje učiteljev. Posledično je več bolniških odsotnosti, izčrpanosti in depresije. Pred vrati je tudi val upokojevanj. Smo v prvi veliki krizi izobraževanja po osamosvojitvi? Bo sledil padec kakovosti javnega izobraževanja?

NSi za posvetovalni referendum o sprejemu svojega dohodninskega zakona
06. 10. 2022 11.34Stranka NSi je vložila predlog za razpis posvetovalnega referenduma o sprejemu svojega predloga zakona o spremembah Zakona o dohodnini, kar pomeni, da se bo podaljšal postopek odločanja o njenem predlogu dohodninskih sprememb. S svojo različico novele zakona bi NSi zvišala olajšave za vzdrževane družinske člane. Predlog novele je sicer na dnevnem redu današnje izredne seje DZ, saj želi koalicija čim prej narediti prostor za obravnavo vladne novele Zakona o dohodnini. Vlada nasprotno meni, da predlog NSi ne zasleduje cilja povečanja razpoložljivega dohodka tistih družin, ki naj bi jim v trenutnih zahtevnih razmerah namenili večjo pozornost, zato poslancem predlaga, naj ga ocenijo kot neprimernega za nadaljnjo obravnavo. Minister za finance Klemen Boštjančič je potezo opozicije komentiral: "Gre samo za nagajanje vladi."

Pia Belak: na Sanjskega moškega sta jo prijavili mama in sestra
02. 10. 2022 08.00Mlada gimnastičarka Pia se bo oktobra potegovala za srce Sanjskega moškega, v kar sta jo spodbudili mama in sestra, ki sta namesto nje oddali prijavnico. Po začetnem šoku je izziv brez zadržkov sprejela. Kako jo bodo sprejeli gledalci pred malimi ekrani, je ne skrbi, saj je zanjo mnenje njenih najbližjih edino, ki šteje.

Anica Mikuš Kos: Razmišljanje o sebi je za marsikoga razkošje
25. 09. 2022 18.07Današnji svet je močno usmerjen v individualizem, glavna vrednota pa postaja to, koliko imaš in kakšen je tvoj status v družbi. "Če te vrednote prevzameš, ostane razmeroma malo prostora za druge, za skupnost, za empatijo," pravi Anica Mikuš Kos, ki je svoje življenje posvetila duševnemu zdravju otrok. Družina je najbolj pomembno vzgojno okolje za prosocialno vzgojo. Vendar je marsikatera družina sama vpeta v neoliberalni vrednotni sistem, nekatere pa zaradi lastnosti staršev ali stvarnih ovir ne usmerjajo otroka v pomoč drugemu in socialno odgovornost. Da bi v našem kraju bilo ljudem bolje in lepše, je treba graditi protiutež odtujenosti, brezbrižnosti do drugih v stiski tudi med vrtcem in v času šolanja. Opozarja na pomen majhnih v vsakdan vtkanih znakov sočutja in izkazovanja pomoči. Verjame, da dobro širi dobro.

Demokracija v razredni družbi?
04. 09. 2022 12.40Demokracija kot specifična politična praksa in politična ureditev od nekdaj vzbuja zelo protislovne sentimente. Že v antični Grčiji so se bali demokracije. Zakaj je tako, lahko sklepamo že iz samega imena: demokracija označuje v bistvu moč in vladavino ljudstva (demos + kratos/kratein) – pri tem je treba seveda poudariti, da so v ljudstvo takrat bili všteti le polnoletni moški, ženske, tujci, sužnji pa ne. In vendar je bila ta demokracija zelo nevarna, saj je omogočala ljudstvu, da vpliva na lastne življenjske okoliščine. Znamenite Klejstenove reforme so omogočile vključitev kmetov v politično skupnost, kar je v tistem času pomenilo tudi, da se je pritisk na ekonomsko izkoriščanje kmetov zelo zmanjšal in so lahko kmetje, s tem ko so postali tudi državljani, ubežali izkoriščanju s strani bogatih.

Večni problem učencev: Kako se učiti?
01. 09. 2022 10.39Jesen se nam približuje, prvi šolski dnevi pa so že tu. Sicer je prvih nekaj dni v šolskih klopeh še sproščenih in lahkotnih, a šolarji se morajo zelo hitro spet usesti za knjigo in se naučiti česa novega. Nov razred, nova snov, novi učni izzivi. Kako naj se osnovnošolec, dijak nauči učiti in kakšen je pravi pristop?

Paradigmatske spremembe in krize: kapitalizem, gospodarstvo in regulacija države
28. 05. 2022 15.22Pri odzivanju na krize kapitalizma se vloga kapitalistične države v odnosu do regulacije gospodarstva spreminja. Šele velike krize – finančne, gospodarske, vojaške, zdravstvene – dejansko pripeljejo do paradigmatskih sprememb v kapitalizmu. To je stalnica, ki se vleče že vsaj od 20. stoletja naprej. Velika kriza v času prve svetovne vojne in imperialističnega bojevanja za resurse je rezultirala v prvi socialistični revoluciji v Rusiji leta 1917. Ta dogodek je imel vpliv na celoten svet, saj so po tem dogodku različne države in vladajoči razredi iskali načine, kako preprečiti možnost socialistične revolucije in razlaščanje najbogatejših.

Ljubitelja mesa priznala: Brez goveje juhe ni kosila
30. 03. 2022 13.45»Našima tekmovalcema želimo veliko mero kuharskega znanja, zvrhano mero potrpežljivosti, za noževo konico iznajdljivosti in na koncu še ščepec sreče,« so zapisali na OŠ Toneta Čufarja Jesenice, od koder prihajata Edo in Tamara, bratranec in sestrična, ki sta sicer zelo usklajena, zgovorna, sproščena in nasmejana. Morda jima je ravno to pomagalo, da sta pometla s konkurenco v tretji oddaji letošnje sezone šova Mali šef Slovenije.

Šolanje na daljavo vplivalo na kognitivne sposobnosti in duševno zdravje šolarjev
30. 03. 2022 08.29Raziskava NIJZ o vplivih šolanja na daljavo zaradi epidemije covida-19 kaže, da šolski delavci po vrnitvi v šole pri šolarjih zaznavajo nekatere vplive na kognitivne sposobnosti in duševno zdravje. Med drugimi sta se poslabšala branje in pismenost, pojavile so se težave z zbranostjo, upočasnilo se je razmišljanje, več je nemira in klepetavosti.

Nejevolja zaradi napovedane spremembe na podelitvi oskarjev
25. 02. 2022 08.11Ameriška filmska akademija je slabe štiri tedne pred podelitvijo oskarjev z novim načrtom glede 94. podelitve zlatih kipcev povzročila razburjenje v filmski industriji. Po njem naj bi nagrade v osmih od 23 kategorij, vključno z nagrado za filmsko glasbo, montažo in kratki film, podelili pred začetkom gala prireditve v živo v Gledališču Dolby.

Večno vračanje istega – novi obrazi in zmaga pred volitvami
01. 01. 2022 16.47Liberalna politična, ekonomska in kulturniška elita je več kot eno leto mrzlično iskala način, kako Janezu Janši in SDS preprečiti zmago in sestavo nove koalicije po volitvah 2022. Krožilo je več zgodb – od projekta Jožeta P. Damijana in projekta KUL do preigravanja različnih imen iz obstoječih parlamentarnih in neparlamentarnih strank (Čeferin, Zorčič, Leben, Vesel ipd.). Na koncu je rešitev za liberalne kroge ponudil kar Janša sam.

Samotestiranje še naprej poteka gladko, soglasja prineslo še nekaj staršev
19. 11. 2021 10.49V šolah danes znova poteka obvezno samotestiranje na novi koronavirus. Po tem, ko je bilo v sredo pred šolami nekaj protestov nezadovoljnih staršev, jih danes povprašani ravnatelji niso opazili. Nekaj staršev si je od srede tudi premislilo in so dali soglasje za samotestiranje otrok. Znova se bodo šolarji množično testirali v ponedeljek.

Samotestiranje v šolah, tudi pri najmlajših, steklo gladko: 'Otroci znajo sami'
17. 11. 2021 10.05Obvezno samotestiranje na novi koronavirus je v šolah po večini steklo brez večjih težav, tudi pri najmlajših. Da so otroci dokazali, da zmorejo sami, pravi Marko Primožič, ravnatelj Osnovne šole Ivana Groharja v Škofji Loki. Učencev, ki so zaradi nestrinjanja staršev s tem ukrepom ostali doma, je le za vzorec. So pa ponekod organizirali shode pred šolskimi zgradbami. V Škofji Loki je nekaj staršev tudi klicalo Policijo, češ da ravnatelj njihovim otrokom onemogoča dostop do pouka. Policija jim je ob pomoči šolskega pravnika na kraju razložila, da takšna prijava seveda ni mogoča.

Epidemija zarezala v duše najmlajših: osamljenost, apatija, tesnoba
13. 09. 2021 07.17Šole so ponovno odprle svoja vrata, po učilnicah odzvanja otroški smeh, toda marsikateri nasmejani obraz osnovnošolca skriva težke rane, ki mu jih je zadala epidemija. Šolski psihologi ugotavljajo, da so se pri otrocih stopnjevali občutki osamljenosti, pojavila se je tudi vedenjska problematika. Ob tem pa ugotavljajo, da imajo v šolah premalo resursov, da bi vsem pomagali. Učitelji učencem sporočajo, da so njihova trdna opora, starši pa pristojne pozivajo, naj ne zapirajo šol. Že sedaj opažajo, da učna snov pri otrocih ni dobro utrjena in "starši ne moremo biti tako dobri v poučevanju, kot so lahko učitelji".

'Večina od nas si ne more predstavljati, kakšna frustracija je biti v izolaciji gluhote'
04. 06. 2021 12.27Slovenija je v ustavo vpisala zakon o uporabi slovenskega znakovnega jezika. Kako bo to popravilo krivice in neenakosti gluhih Slovencev, predstavi dokumentarni film Jezik enakopravnosti, ki si ga lahko ogledate na VOYO. "Film 'Jezik enakopravnosti' je zrcalo družbe in povabilo, da se Slovenci končno odločimo postaviti na stran šibkejših, tistih, ki si s svojim glasom ne morejo izboriti enakih možnosti, kot jih ima večina nas," je povedal režiser filma Marko Kumer – Murč.