razpisi

'Sredstva iz našega proračuna so premajhna, da bi z njimi nadomestili manko v obrambnem proračunu'

10. 03. 2025 19.23

Vojna v Ukrajini se pred mirovnimi pogovori v Savdski Arabiji še zaostruje, hkrati pa naraščajo pritiski na evropske države, naj povečajo vojaške izdatke. Predlogi za pridobitev teh sredstev so različni. Med bolj odmevnimi je izjava prvaka SDS Janeza Janše, ki je prejšnji teden dejal, da bi morali obrambni resor okrepiti tudi s sredstvi, namenjenimi nevladnim organizacijam.

Naj pravosodni policist odpelje zapornika s seboj na stranišče?

07. 02. 2025 06.00

Zapornikov je iz leta v leto več, pravosodnih policistov pa vse manj. In medtem ko bo nov moški zapor v Dobrunjah za 388 zapornikov zgrajen v naslednjih mesecih, je vprašanje, kdo bo zapornike pazil, še bolj relevantno. Že zdaj jih manjka 100. Povprečna starost pravosodnih policistov je 47 let, odhajajo v pokoj, mladih, ki bi to delali, pa ni. "Ga ni, da bi si dal za jurja mesečne plače glavo razbiti," pravi eden od sindikalistov.

Korupcija v zdravstvenem zavodu: s prirejenimi razpisi obnavljali zasebne domove

30. 01. 2025 10.40

Celjski kriminalisti so zaključili predkazenski postopek preiskave sumov korupcijskih kaznivih dejanj v enem od javnih zdravstvenih zavodov na območju Policijske uprave Celje. Ugotovili so, da sta v zavodu osumljenca prirejala javne razpise in sodelovala pri pridobivanju delavcev za obnovitvena in vzdrževalna dela tudi na svojih domovih. Javna naročila so dogovorjeno drobili in jih podražili tudi do 30 odstotkov. V enem primeru so ugotovili, da so plačali tudi potovanje v New York. Direktorica ZD Žalec Hana Šuster Erjavec je potrdila, da je v začetku leta 2024 v njihovem zavodu potekala hišna preiskava zaradi kaznivih dejanj s področja korupcije.

Han sprejel odstop direktorja Spirita: 'Nobeno podjetje ni prejelo niti centa'

22. 01. 2025 10.20

Potem ko so na dan pricurljale domnevne nepravilnosti pri javnem razpisu za gospodarsko prestrukturiranje v zasavski in savinjsko-šaleški premogovni regiji, je direktor javne agencije Spirit Slovenija Rok Capl gospodarskemu ministru Matjažu Hanu podal predlog za svoj odstop. Han je njegov odstop sprejel.

To se danes dogaja z nekoč izrazito premogovniškim Zasavjem

26. 11. 2024 09.06

V javnosti so vse glasnejši pozivi k opuščanju rabe fosilnih goriv, precej manj pozornosti pa je posvečene posledicam, ki jih tak ukrep prinese s seboj.

Se Kitajska pridružuje 'elitnemu' klubu držav z letalonosilkami na jedrski pogon?

11. 11. 2024 09.36

Kitajska naj bi zgradila kopenski prototip jedrskega reaktorja za veliko vojaško ladjo, kažejo analize satelitskih posnetkov in kitajskih vladnih dokumentov. Gre za jasen znak, da Peking izredno hitro napreduje pri izdelavi svoje prve letalonosilke na jedrski pogon, kar pa obenem predstavlja vse večjo konkurenco Združenim državam Amerike.

'Krožno gospodarstvo ni utopija': Ni se treba odreči kakovosti življenja

19. 10. 2024 09.03

Krožno gospodarstvo, kljub temu, da poudarja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, še zdaleč ni le naravovarstvena tema. Direktorico inštituta za krožno gospodarstvo Circular Change Ladejo Godina Košir smo povprašali, ali je krožno gospodarstvo rešitev za turbulentne razmere, v katerih se je znašla Evropa. Ne gre za čarobno paličico, ki bi rešila naše probleme, je pa način, da okrepimo konkurenčnost in odpornost gospodarstva in s tem tudi družbe, pravi. Svoje poslovanje lahko optimiziramo tako, da smo racionalnejši z viri, ki jih uporabljamo. Krožni poslovni modeli namreč stremijo k večji učinkovitosti, boljši in dolgoročnejši izkoriščenosti uporabljenih virov. Poudarja, da se nam ni treba odreči kakovosti življenja, ki jo imamo – nasprotno, s tem jo bomo morda uspeli ohraniti: "Pitna voda, lokalna hrana, čist zrak, ogrevan dom, bolj ko bomo udejanjali načela krožnosti, lažje bomo vse to ohranjali." Uresničevanje krožnega gospodarstva ni utopija, je nekaj uresničljivega, je prepričana.

Zdravstveni dom Lenart sredi novembra ostaja še brez druge zdravnice

15. 10. 2024 13.21

Potem ko je iz Zdravstvenega doma Lenart odšla zdravnica družinske medicine, 14. novembra odhaja še druga zdravnica, je povedala namestnica direktorja ZD Lenart Klavdija Dvoršak. Če ne bodo našli zamenjave zanju, bo brez izbranega zdravnika ostalo 2800 ljudi, saj so ostale ambulante že polne.

Popravilo strehe športne dvorane ne pride v poštev, škoda je večmilijonska

07. 10. 2024 20.12

Škoda na Športni dvorani Vrbanska v Mariboru, kjer se je prejšnji teden zrušila streha, je občutno višja, kot so sprva predvidevali. Kot pravi direktor Zavoda, zgolj popravilo strehe ne bo dovolj, saj je tveganje, da bi se porušil še preostali del, preveliko. Otrokom in zaposlenim, ki so bili v času udrtja v bližini, zaradi šoka, ki so ga doživeli, nudijo psihološko pomoč. Nadaljuje se tudi kriminalistična preiskava. Je vzrok za nesrečo malomarnost pri gradnji dvorane? Pred 14 leti jo je postavil takratni SCT.

Ministrica predsedniku vlade ponudila svoj odstop, ta ga je sprejel

26. 09. 2024 10.01

Ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh je sporočila, da je predsedniku vlade Robertu Golobu ponudila svoj odstop, saj sprejema objektivno odgovornost za t. i. afero modre luči. Navedbe v medijih, da so se na ministrstvu za prehitro vožnjo v Avstriji skušali izogniti globi, je sicer označila za neresnične, saj da kazni sploh še niso prejeli. Ocenila je, da gre v tej zgodbi za "dobro načrtovan poskus osebne deskreditacije". Golob je medtem njen odstop že sprejel in se ji zahvalil za dosedanje delo. Njeno odstopno izjavo je že posredoval v DZ.

Vrtovec: Nihče ne sme biti tako aroganten, da poslancem ne poda pojasnil

24. 09. 2024 06.00

"Gre za norčevanje iz parlamentarne demokracije," pravijo poslanci NSi po dogajanju v državnem zboru. Tudi v tretje so namreč štirje člani komisije za nadzor javnih financ iz vrst Nove Slovenije ob obstrukciji koalicijskih poslancev sami zaman čakali na ministrico Emilijo Stojmenovo Duh, da ta stopi v dvorano in jim pojasni sporni nakup 13.000 prenosnikov. Številni med njimi se še naprej prašijo v skladišču, ki ga z davkoplačevalskim denarjem najema ministrstvo za digitalno preobrazbo. Ministrica se je sprva opravičila, nato pa vseeno prišla v državni zbor, ne pa tudi na zasedanje komisije. Ostala je namreč pred vrati, saj da je tik pred tem ugotovila, da je seja zaradi odsotnosti večine poslancev nesklepčna.

Makedonski župan Prešička obtožuje pritiska

20. 09. 2024 20.05

Je nekdanji minister za kulturo in vidni član Socialnih demokratov, ki danes sedi na vrhu državnega Centra za mednarodno sodelovanje in razvoj, Dejan Prešiček res pritiskal na župana manjše občine v Severni Makedoniji, naj priredi javni razpis za večmilijonski projekt čiščenja odpadnih voda, ki ga sofinancira Slovenija prek zunanjega ministrstva? Prešiček kakršne koli pritiske zanika. Prešiček, ki je stopil pred naše kamere, kakršne koli pritiske zanika. "Kot dober gospodar smo samo preverili, ali so vsi pogoji, ki so jih Makedonci vnesli v razpis, res zakoniti in ali niso nalašč omejili konkurence slovenskih podjetij," odgovarja. A zakaj je na razgovor za 2,7-milijonski projekt, od katerega večino denarja prispeva prav naša država, pripeljal podjetnika, ki se je na koncu prijavil na razpis?

Velika podražitev šolskih prevozov: edini ponudnik navija cene

05. 09. 2024 11.02

Gorenjske občine se v zadnjem času soočajo z veliko podražitvijo mestnih in šolskih avtobusnih prevozov, katerih cena se je ponekod v primerjavi s prejšnjim šolskim letom celo podvojila. Zaradi visokih stroškov občinam ne preostane drugega kot racionalizacija in zmanjšanje prevozov. Prizadevajo si za sestanek s pristojnimi na državi.

Črne gradnje bodo padale, največ na Obali, v Ljubljani in Celju

21. 08. 2024 14.59

Gradbena inšpekcija letos načrtuje več odstranitev nelegalnih objektov kot v preteklih letih, skupno od 30 do 40, največ na Obali, v Ljubljani in Celju. Za to ima namreč v proračunu na voljo nekaj več sredstev, 500.000 evrov, je povedala direktorica gradbene inšpekcije Andreja Troha. Lani je inšpekcija izvršila eno odstranitev nelegalnega objekta, zavezanci sami pa 255. Legalizacij objektov je bilo 175.

Tik pred koncem počitnic iščejo kar 600 predmetnih učiteljev

20. 08. 2024 18.57

Le še približno dva tedna loči naše šolarje do začetka novega šolskega leta, ki bo, opozarjajo šolniki, vnovič razgalilo malomarnost državnega upravljanja s sicer dragocenim izobraževalnim sistemom. Kdo bo poučeval otroke? Ne le v zdravstvu, o katerem pogosto govorimo, tudi v šolstvu, opozarjajo ravnatelji, se kadrovska stiska iz leta v leto le še poglablja. Več kot 600 predmetnih učiteljev ta hip iščejo naše osnovne šole. A na drugi strani na vodstva šol padajo tudi očitki, saj se je ob koncu preteklega šolskega leta na zavod za zaposlovanje prijavilo kar 900 uslužbencev, ki so bili pred tem zaposleni v izobraževanju. Zakaj?

Ravnatelji se sprašujejo, če bodo imeli dovolj kadra za normalen začetek šolskega leta

16. 08. 2024 19.30

Do novega šolskega leta nas ločita le še dobra dva tedna, številni ravnatelji pa ne vedo, ali bodo imeli dovolj učiteljev za normalen začetek pouka. Razpisi so, a kaj ko se nanje nihče ne prijavi. Po podatkih pristojnega ministrstva bi trenutno potrebovali še vsaj 700 novih učiteljev. In zdaj paradoks, ki ga je težko razumeti. Kljub pomanjkanju zaposlenih v šolstvu na zavodu za zaposlovanje opažajo, da se med poletnimi počitnicami k njim prijavi več sto šolnikov. Septembra se iz evidenc odjavijo in delodajalec jih nato znova zaposli za določen čas, do naslednjega poletja.

Stanovanjski sklad napovedal, da bo zagotovil 500 novih stanovanj

23. 07. 2024 14.06

Stanovanjski sklad RS bo v letih 2024 in 2025 za dodatna javna najemna stanovanj namenil skupno 46 milijonov evrov, s čimer naj bi zagotovili 500 novih stanovanjskih enot. Gre za program sofinanciranja pridobivanja stanovanj v lokalnih skupnostih in zagotavljanja oskrbovanih stanovanj ter javni poziv za nakup stanovanj in zemljišč.

Dolga pot do vozniškega izpita: na glavno vožnjo čakajo več kot dva meseca

05. 06. 2024 08.00

Po dopolnjenemu 18. letu pomemben korak k samostojnosti za številne najstnike predstavlja vozniški izpit, ki je sicer postal tudi velik finančni zalogaj. Pot do opravljenega izpita pa se zaradi kadrovske stiske ocenjevalcev ponekod močno zavleče, na območju Nove Gorice kandidati za opravljanje teoretičnega dela čakajo več kot mesec dni, za glavno vožnjo več kot dva meseca. Kandidati čakajo tudi drugje po državi, v Mariboru 72 dni.

Pet odpovedi: 'Za delovanje kirurškega oddelka to pomeni pretres'

20. 05. 2024 17.14

Direktor SB Nova Gorica Dimitrij Klančič in predstojnik kirurške službe Danijel Fišer sta komentirala odpovedi delovnega razmerja petih kirurgov. Vsi kirurgi še vedno opravljajo delo, resnejših pogovorov pa še niso opravili, prav tako še niso odpovedali operacij, sta povedala.

Volitve za evropski parlament, trije referendumi in osem milijonov volilnih lističev

12. 05. 2024 18.37

Skoraj 1,7 milijona volilnih upravičencev, 8,5 milijona volilnih lističev, pet glasovnic na volivca, za izvedbo bo skrbelo 20.000 ljudi – tako bodo v številkah 9. junija najverjetneje videti volitve za evropski parlament skupaj s tremi posvetovalnimi referendumi. Z razpisi referendumov bi, kot kažejo prve ankete, Gibanje Svoboda na volišča res lahko pritegnilo več volivcev, kar je bil tudi njihov namen. Ob tem pa so si prislužili nove kritike koalicijskih partnerjev Socialnih demokratov.

Sončne elektrarne obvezne na objektih s strehami nad 1000 m2

10. 04. 2024 09.32

Uredba o podrobnejših pravilih urejanja prostora za umeščanje fotonapetostnih naprav in sprejemnikov sončne energije prinaša poenostavitev in pohitritev postopka in omogoča povečanje kapacitet za pridobivanje energije, je na novinarski konferenci povedal minister za naravne vire in prostor Jože Novak. Pojasnil je tudi pravila glede obvezne, mogoče in dopustne postavitve sončnih elektrarn.

Kmetje na okopih: 'Smo na robu preživetja'

17. 03. 2024 07.00

V ponedeljek bo znano, ali bodo slovenski kmetje izpeljali veliki torkov vseslovenski kmečki punt, ko naj bi ulice prestolnice zavzeli z več kot dva tisoč traktorji. Kaj pa so pravzaprav največje težave slovenskih kmetov? Kaj pesti v glavnem majhne, družinske kmetije, ki so hrbtenica slovenskega kmetijstva? Je dovolj spodbud in denarja, tudi iz Evrope, da se uspešno spopadejo z neizogibnimi posledicami podnebnih sprememb in se preusmerijo v ekološko kmetijstvo? Je torej od kmetijstva v Sloveniji mogoče živeti in preživeti? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

24UR Forum: Medicinske sestre za tekoči trak, politiki k zasebnikom?

11. 03. 2024 19.46

V posebni oddaji 24UR Forum - (Ne)javno zdravstvo na POP TV smo opozorili na alarmantne številke: več kot 137 tisoč bolnikov čaka nedopustno dolgo in to je skoraj polovica vseh čakajočih. Zaradi dolgih čakalnih dob pridobivajo zasebniki, koncesionarji. Ti zdravnike in zdravstveno osebje privabljajo z boljšimi pogoji dela, z boljšim plačilom. Tudi sami pa priznavajo, da potrebujejo močan javni sistem. Ga bo vlada okrepila?

Nevladniki vložili tožbo zaradi razpisa, ki je odnesel ministrico

16. 02. 2024 17.35

Nevladne organizacije so zoper ministrstvo za javno upravo vložile tožbo zaradi sklepa o razveljavitvi javnega razpisa za krepitev aktivnih državljanskih pravic in opolnomočenje nevladnih organizacij na tem področju, so sporočili nevladniki. Gre za razpis, zaradi katerega je s položaja ministrice odstopila Sanja Ajanović Hovnik.

Za šport iz državnega proračuna letos 43,3 milijona evrov

14. 02. 2024 12.47

Slovenskemu športu bo v letošnjem letu iz državnega proračuna z vsemi razpisi na voljo okoli 43,3 milijona evrov, so povedali na novinarski konferenci na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport. Lani, ko je šport prvič doslej prešel na to ministrstvo, so iz proračuna države za programe športa zagotovili skupno 33,4 milijona evrov.

Predpisov o emisijah ne izpolnjuje od 80.000 do 120.000 malih kurilnih naprav

06. 02. 2024 07.48

Zahtev predpisov o emisijah po ocenah ministrstva za okolje, podnebje in energijo v Sloveniji ne izpolnjuje od 80.000 do 120.000 malih kurilnih naprav, kar bi pomenilo približno petino evidentiranih in okoli šestino vsega ocenjenega števila tovrstnih naprav. Približno 150.000 naprav v državi naj namreč sploh ne bi bilo prijavljenih v evidenco.

Pol leta po ujmi: več sto objektov na seznamu za selitev, sproženih 10 tisoč plazov

04. 02. 2024 07.01

Ta konec tedna mineva pol leta od lanske katastrofalne ujme. Prizadeti lastniki objektov so marsikje že začeli obnovo, aktivne so občine, ki hkrati pridobivajo projekte za večje sanacije cest in plazov, država pa išče dolgoročne rešitve za najbolj prizadete in ogrožene ter sestavlja program odprave posledic. Na vodotokih je odprtih 233 delovišč.

Velenjčani na vnovičnem protestu: Ogrevanje ni nobeno razkošje

03. 02. 2024 11.55

Ljudska iniciativa Velenje je na Titovem trgu v Velenju pripravila vnovični protest zoper visoke cene ogrevanja. Kot je povedal predstavnik iniciative Asmir Bečarević, od države zahtevajo znižanje davka za toploto, saj ogrevanje ni nobeno razkošje. Velenjska občina bo na podlagi januarske porabe toplote prilagodila ukrepe za pomoč občanom.

Dodaten milijon evrov za Velenjčane v stiski, 600.000 bo šlo za ogrevanje

30. 01. 2024 10.41

Komunalno podjetje Velenje je sporočilo, da je Termoelektrarna Šoštanj s 1. januarjem znižala nakupno ceno toplotne energije in da bo na februarskih položnicah upoštevana šest odstotkov nižja cena variabilnega dela cene toplote za gospodinjske odjemalce. Poleg tega bosta Mestna občina Velenje in Občina Šoštanj dodatno subvencionirali ceno toplote za ogrevanje prostorov in sanitarno toplo vodo, upravičencem energijskega toplotnega dodatka pa bosta občini pomagali še z znižanjem stroška toplote v višini 40 odstotkov v času kurilne sezone, namesto do zdaj fiksno določenega zneska.

'Pričakujemo podpis pogodb. Ni pravne podlage, da te ne bi bile sklenjene'

26. 01. 2024 07.26

"Ne bomo dovolili, da se razpis in odgovornost zanj pometeta pod preprogo." To je sporočilo nevladnih organizacij po razveljavitvi več kot 10-milijonskega razpisa za krepitev državljanskih pravic, ki je z ministrskega stolčka odnesel tudi Sanjo Ajanović Hovnik. Poudarjajo, da pričakujejo podpis pogodb za projekte, ki so bili izbrani na razpisu. Pravne podlage, da novi minister tega ne bi naredil, namreč ni, pravijo. Zato do pričakovane sklenitve pogodb pripravljajo vložitev več zahtevkov, v različnih pravnih sporih. Ministrstvo sicer nastalo situacijo obžaluje, ob tem pa pojasnjuje, da so postopki notranjega in zunanjega nadzora še vedno v teku. Kot so sporočili, si prizadevajo narediti korak naprej zato so vsem deležnikom poslali vabilo na sestanek, z nevladniki se bodo sestali meseca februarja.