razmere v hribih

V boju z ognjem in vetrom: dva mrtva, uničenih na stotine objektov

08. 01. 2025 06.33

Na območju Los Angelesa v ameriški zvezni državi Kalifornija so oblasti zaradi požarov, ki se zaradi orkanskega vetra hitro širijo, razglasile izredne razmere in odredile evakuacijo za več kot 50.000 ljudi. Po besedah gasilcev se ogenj širi tako hitro, da vsako minuto pogoltne za približno pet nogometnih igrišč veliko območje. Obeti pa niso dobri, saj bo veter po napovedih vremenoslovcev pihal še več dni. Bojijo se, da najhujše šele prihaja. Pri gašenju je bilo poškodovanih več gasilcev, po zadnjih podatkih pa je eden od požarov zahteval najmanj dve smrtni žrtvi.

Bela past

05. 12. 2024 07.00

Nepričakovane snežinke, ki so pobočje Krvavca zagnile v metež s slabo vidljivostjo, so nazorno prikazale, kako se lahko v zimskih razmerah tudi priljubljene poletne pohodniške točke, ki ne zahtevajo posebnega alpinističnega znanja, spremenijo v nerodno belo past. Pošiljka snega, ki je napovedana za ta konec tedna, bo ljudi znova (iz)vabila iz zelenih dolin, izkušeni planinski mački pa svarijo, da obiskovanje hribov in gora pozimi ni mačji kašelj.

Pred zimsko gorsko sezono: 'Vprašajo, kakšna je cena. Ceneje kot vsak pogreb!'

09. 12. 2023 09.39

Letošnje število intervencij gorskih reševalcev je bilo še pred začetkom zimske gorske sezone rekordno. V naših gorah je vedno več planincev in zato tudi vse več nesreč. A marsikatero nesrečo bi lahko preprečili, če bi se držali osnovnih pravil hoje in gibanja v gorah. Pred razmahom zimske sezone so na PZS predstavili napotke ter pravila varnega in spoštljivega obiskovanja gora. Ob tem so močno poudarili pomen znanja in izkušenj, ki pa jih ne morete pridobiti čez noč, pač pa gre za daljši proces. Podrobno so predstavili obvezno in priporočljivo opremo, prikazali delovanje plazovnega trojčka in opozorili, kje in kako preveriti, ali ste se v gore podali s kompetentnim vodnikom.

Veličasten razgled iz 'najlepše pisarne na svetu'

25. 11. 2023 15.17

Od mature, preko fakultete za strojništvo, naporne selekcije, šole za častnike in skozi Letalsko šolo Slovenske vojske do "najlepše pisarne na svetu". To je pot, ki jo v šestih letih opravi vsak slovenski vojaški pilot. Letalska šola, ki deluje v sestavi 15. polka vojaškega letalstva, v tem trenutku usposablja več kot 40 motiviranih kandidatov. Gre za delo na dolgi rok, ki se obrestuje, pravi poveljnik Janez Gaube. Ne samo finančno. Letalstvo in vojska sta okolje nenehnega tehnološkega razvoja – od računalnikov, dronov, satelitov ter tudi vesolja in novih sistemov, poudarjajo v Cerkljah ob Krki.

Večerno reševanje s Triglava: tema ujela Slovaka in Kanadčana

20. 08. 2023 08.38

Sončna sobota je v naravo zvabila številne pohodnike, a tudi tokrat brez posredovanja reševalcev ni šlo. Po podatkih Uprave za zaščito in reševanje so v soboto posredovali kar sedemkrat, šestkrat so aktivirali tudi helikopter. Popoldne sta se v severni steni Cmira zaplezala alpinista, dvakrat so posredovali tudi na Triglavu, kjer sta popoldne obtičala planinca, zvečer pa je tema ujela tri tuje plezalce. Ker s seboj niso imeli opreme za bivakiranje, so poklicali pomoč.

Heroji v helikopterjih: pilot je že 20 let, česa takšnega pa še ni doživel

10. 08. 2023 06.00

Na plano prihaja vse več zgodb reševalcev, ki so požrtvovalno in srčno ravnali med najhujšimi poplavami v zgodovini samostojne države. Podpolkovnik Matej Hajdinjak je na isti dan s helikopterjem Slovenske vojske najprej reševal družino v Škofji Loki, zatem v Poljanski dolini in reševalno akcijo nadaljeval na Koroškem. Čeprav je pilot že 20 let, pravi, da česa takšnega še ni doživel, da so ga podobe Slovenije, ki jih je videl, močno prizadele.

Gorski reševalci ostali brez opreme in vozil, kljub temu pomagajo drugim

08. 08. 2023 11.53

Ne samo kamniški gorski reševalci, brez prostorov, opreme in vozil so ostali tudi koroški gorski reševalci, a kljub temu po svojih najboljših močeh pomagajo pri reševanju ljudi, premoženja in svojih lastnih domov. Gorska reševalna zveza Slovenije je v ponedeljek s pomočjo Regijskega centra Slovenj Gradec končno uspela vzpostaviti stik z njimi. Povedali so, da so razmere apokaliptične.

Prebili smo se v izolirano Črno na Koroškem, evakuacija prebivalcev ob Meži

05. 08. 2023 15.35

V Črno na Koroškem, ki je bila od petka zjutraj zaradi posledic naraslih vodotokov in zemeljskih plazov odrezana od sveta, se je uspelo prebiti Slovenski vojski in reševalnim ekipam, zdaj pa je tja kot prva prišla tudi naša novinarska ekipa. Poleg prometnih je ujma prekinila tudi telefonske povezave, zato podatki o razsežnosti ujme v tej občini še niso znani. Obrambni minister Marjan Šarec, ki je prav tako prišel na to izolirano območje, je povedal, da bodo občini zagotovili 100 postelj za evakuirane ljudi, katerih število se bo še povečalo. Iz občine Mežica ob tem opozarjajo, da je stanje alarmantno tudi pri njih. Zaradi poplavljanja reke so začeli z evakuacijo enega dela občine, nam je potrdila naša novinarka na terenu.

Po sestopu s Triglava v dolini Krme ostalo ujetih več kot 100 planincev

20. 07. 2023 08.12

Evakuacija 120 ujetih planincev iz doline Krme, med katerimi je bila tudi skupina slepih in slabovidnih s spremljevalci, ki jih je nevihta ujela po sestopu s Triglava, je uspešno končana. Noč so zaradi neprevozne ceste sicer preživeli v Kovinarski koči, gorska reševalna služba pa jih je oskrbela s hrano in njunimi zdravili. Iz doline Kot pa so rešili tudi ujeto francosko družino. Gasilci nadaljujejo odstranjevanje podrtega drevja, ceste ostajajo zaprte za promet.

Zdravnica iz Srebrenice na maršu smrti: 'Bili smo lahka tarča'

11. 07. 2023 14.06

"Še danes, ko pada dež, si predstavljam, kako pada po ljudeh, ki se skušajo prebiti na varno," pravi Fatima, ena od petih zdravnic v Srebrenici v času vojne in ena redkih žensk, ki so se 11. julija pridružile moškim na tako imenovanem maršu smrti. Ko je mesto padlo, namreč ni želela čakati, kaj se bo zgodilo in ali bo preživela. Želela se je izogniti mučenju in posilstvom, zato je usodo vzela v svoje roke in se z bratom, drugimi moškimi in peščico žensk odpravila čez gozdove do Tuzle. Sama je med vojno in v genocidu izgubila 40 sorodnikov, danes pa v porodnišnici v Tuzli pomaga na svet novorojenčkom.

Skakalci v Zakopanah danes brez posamične tekme

28. 06. 2023 20.11

Tekmo smučarskih skakalcev na srednji skakalnici na evropskih igrah v Zakopanah na Poljskem so sredi prve serije zaradi slabih vetrovnih razmer odpovedali in je predvidena v četrtek dopoldne. Med Slovenci je v prvi seriji skočil le Lovro Kos, Domen Prevc, Žiga Jelar, Timi Zajc in Anže Lanišek pa ne.

Pritisk na gore: 'Prelaz Vršič je šolski primer preobremenjenega območja'

24. 06. 2023 12.56

Ste v zadnjem letu obiskali Kum? Ali pa morda Lovrenška jezera? Morda pa ste med vzponom na Storžič ali ogledom zlatih macesnov na Slemenovi špici na poti opazili posebne merilnike? Gre za števce obiska pohodnikov v gorah in za projekt Planinstvo 4.0, s katerim si Planinska zveza Slovenije, v sodelovanju z društvom CIPRA Slovenija in PD Tržič, prizadeva pridobiti čim več podatkov o dejanskem obisku na petih pilotnih lokacijah, pri čemer bodo podatki v pomoč pri prostorskem planiranju trajnostnega razvoja in upravljanja planinske infrastrukture ter usmerjanja obiska v gorah.

Napeto reševanje iz helikopterja: iz poplavljenega vozila potegnili moškega

04. 05. 2023 10.40

Severno Italijo je zajelo močno neurje, ki je v deželi Emilija-Romanja terjalo dve smrtni žrtvi, še eno osebo pogrešajo. Italijanski reševalci kljub temu poročajo o nekaj uspešnih primerih reševanja. V provinci Ravenna so iz poplavljenega avtomobila s helikopterjem rešili moškega.

Neurje v Italiji terjalo dve smrtni žrtvi, evakuriali več kot 250 ljudi

03. 05. 2023 12.03

Severno Italijo je zajelo močno neurje, ki je danes v deželi Emilija-Romanja terjalo dve smrtni žrtvi, še eno osebo pa pogrešajo. Zaradi nenadnih poplav in zemeljskih plazov so evakuirali več kot 250 ljudi. Predsednik Emilije-Romanje Stefano Bonaccini je napovedal, da bo Rim zaprosil, naj za deželo razglasi izredne razmere.

Kolona traktorjev in krava pred parlamentom

25. 04. 2023 18.51

Bleiweissova ulica v Ljubljani je običajno živahna reka mimovozeče pločevine, tokrat pa je promet stoječ. Namesto običajnih avtomobilov in mestnih avtobusov namreč prednjačijo traktorji, ki čakajo, da bodo lahko zavili proti parlamentu. V koloni čakajo tudi kamniški kmetje, Gregor si je na svoj traktor poveznil narobe obrnjena škornja. Na pot s Ptuja je gospa Metka vzela delovni in "ta boljši" predpasnik, koroški kmetovalec Vinko pa je s transparentom opozarjal, da jih ni upoštevala še nobena od 15 vlad, ki so se zvrstile v vseh letih samostojne države.

Ko našega prognostika ustavijo policisti, tudi oni z njim pokramljajo o vremenu

23. 03. 2023 18.15

Že vrsto let sta tista, ki vam povesta, kdaj lahko oblečete kratke rokave in kdaj morate vzeti dežnik. Ob svetovnem dnevu meteorologije smo se pogovarjali z našima hišnima prognostikoma. Aleš Satler je odraščal na deželi in pravi, da je vreme tam verjetno še bolj pomembno kot pa v mestu. Rok Nosan tudi sam upravlja z vremenskimi postajami, pomirja ga sneg, ki mu škriplje pod nogami, nevihtni oblaki pa so tisti, ki mu jemljejo dih. Zaradi njegovega dela pa ga prepoznavajo tudi možje postave.

V prihodnjem tednu temperature tudi nad 20 stopinj Celzija

17. 03. 2023 08.11

Vreme nam bo v naslednjih dneh postreglo s soncem in prijetnimi dnevnimi temperaturami, le jutra bodo ostala razmeroma hladna. Večinoma sončno vreme z velikimi temperaturnimi razlikami med nočjo in dnevom nas bo spremljalo tudi v prihodnjem tednu. Sprva bodo najvišje temperature po nižinah okoli 18 stopinj, od srede naprej, ko se bo k nam razširil še toplejši zrak, pa bo živo srebro marsikje preseglo 20 stopinj Celzija.

Poslovili se bomo od ledenih juter, čaka nas nadpovprečno toplo vreme

11. 02. 2023 13.28

Današnje jutro je bilo še zadnje v nizu zelo hladnih juter. V Retjah v Loškem Potoku je termometer neuradno pokazal kar 22 stopinj pod ničlo, medtem ko je bilo po podatkih Arsa zjutraj najhladneje v Novi vasi na Blokah, kjer so izmerili –18 stopinj Celzija. V Zadlogu nad Idrijo je bilo –17, v Babnem Polju –16, na Jezerskem –15 in v Kočevju –14 stopinj Celzija.

V Loškem Potoku –23 stopinj, v prihodnjih dneh občutna otoplitev

10. 02. 2023 08.29

V tem tednu se predvsem prebivalci višje ležečih krajih, ki jih še prekriva debela snežna odeja, zbujajo v zelo mrzla jutra. Marsikje je petkovo jutro postreglo z še nižjimi temperaturami kot pretekli dnevi. V Novi vasi na Blokah so izmerili –22, v Retjah v Loškem Potoku pa neuradno celo –23 stopinj Celzija. V prihodnjih dneh se bo mrzel zrak umaknil iznad naših krajev. Ponekod bodo temperature že ta konec tedna presegle 10 stopinj, v prihodnjem tednu pa se bo lokalno ogrelo celo do 15 stopinj Celzija. Ali to pomeni, da se zima poslavlja?

Na Blokah več kot 70-centimetrska snežna odeja

23. 01. 2023 07.31

Na Dolenjskem, Notranjskem in Kočevskem že dolgo niso imeli tako debele snežne odeje. Na Ribniškem je od sinoči zapadlo že okoli pol metra snega, skupna snežna odeja tako znaša že okoli 70 centimetrov. Razmere na cestah so bile čez dan otežene še zaradi močnega vetra. Večina padavin se je proti večeru pomaknila nad severovzhodno Slovenijo, predvsem na Koroškem je še vedno močno snežilo. Po nižinah bo deloma deževalo, deloma snežilo.

V ponedeljek bo jugovzhod Slovenije zajel pravi snežni metež

22. 01. 2023 09.24

Po popoldanski krajši prekinitvi je jugovzhodne kraje spet zajelo sneženje. V drugem delu noči se bodo padavine okrepile in se zjutraj razširile nad večji del države. Notranjsko, Kočevsko in tudi del Dolenjske tako v ponedeljek čaka pravi snežni metež. Najmočneje bo snežilo zjutraj in dopoldne, ko bo lahko samo v šestih urah lokalno zapadlo okoli 30 centimetrov snega, do večera pa predvsem v krajih nad 600 metrov nadmorske višine tudi več kot pol metra. Policija opozarja, da se bodo vozne razmere marsikje zelo poslabšale.

ANIMACIJA: Snežilo bo do nižin, ponekod tudi do 25 cm snega

21. 11. 2022 10.41

Torek nam bo prinesel zelo pestro vremensko dogajanje. Na vreme pri nas bo vplival manjši ciklon, ki bo ob dotoku mrzlega zraka nastal nad Genovskim zalivom in se nato čez severni Jadran pomikal proti vzhodu. Zračni tlak bo v njegovem središču padel pod 990 milibarov, kar se ne zgodi zelo pogosto.

Gneča na Triglavu: sončen dan privabil številne obiskovalce

03. 07. 2022 19.10

Bralec nam je posredoval fotografije gneče na Triglavu. Kot je razvidno s fotografij, je najvišji vrh Slovenije ta konec tedna privabil številne, ki so se odločili, da ga bodo osvojili.

Za celotno Slovenijo velja velika požarna ogroženost

01. 07. 2022 09.36

Pred nami je še en vroč konec tedna, ki bo tudi v hribe prinesel visoke temperature, napoveduje Agencija RS za okolje. A tokrat z eno spremembo. "Tokrat boste, kot kaže, ob odhodu v hribe doma lahko pustili dodatna oblačila, ki vam pridejo prav, če vas ujame dež, zato pa prostor v nahrbtniku zapolnite z vodo, da ne pride do dehidracije," so še dodali. Opozarjajo namreč tudi na veliko toplotno obremenitev, ki Slovenijo že več dni drži v svojem primežu. Za celotno državo je razglašena velika požarna ogroženost v naravnem okolju.

Varno v gore po načelu postopnosti: od manj k bolj zahtevnim ciljem

11. 06. 2022 07.00

Nesreča v gorah se lahko zgodi vsakomur, izjema niso niti izkušeni ali najbolj usposobljeni posamezniki. A vsak planinec lahko možnosti za nesrečen razplet v višavah občutno zmanjša, če se v hribe odpravi odgovorno in upošteva osnove, ki so drugačne od tistih, ki veljajo pri rekreaciji v dolini. Kam grem, ali poznam pot, kako sem pripravljen, kakšno opremo imam, kakšno je vreme oziroma napoved, s kom grem, so vprašanja, ki sodijo k pripravi na turo. Tudi organizirane planinske aktivnosti so naložba za varnejši obisk gora, je pred začetkom poletne sezone spodbudila PZS in ob tem podala koristne napotke. Svoj vidik je osvetlila tudi Policija.

Celjan leti že več kot 540 zaporednih dni: 'Vsak trenutek v zraku je čudež'

06. 03. 2022 07.03

Frenk Lokovšek iz jadralno-padalskega kluba Albatros Celje je eden izmed pionirjev slovenskega jadralnega padalstva. Leti že 31 let, njegovi kolegi pa ga opišejo kot človeka, ki rad deli modrosti in je srečen že samo zato, ker lahko leti. Uspelo mu je postaviti nov slovenski rekord v zaporednih letalnih dnevih. Pred tem je bil z neverjetnimi 539 dnevi slovenski rekorder Milan Velkavrh, 10. februarja pa je ta dosežek presegel Lokovšek.

'Našel sem dekle, ki je bilo živo zakopano v blato'

17. 02. 2022 12.36

V brazilskem mestu Petrópolis je v plazovih in hudourniških poplavah umrlo več kot sto ljudi. Mesto v gorah severno od Ria de Janeira so prizadele močne padavine. Hiše v soseskah na pobočju so uničene, avtomobile pa je odneslo, ko je voda tekla po mestnih ulicah. Ekipe za iskanje in reševanje v blatu še vedno iščejo preživele.

V gorah zima in povečana nevarnost snežnih plazov, v dolini zadišalo po pomladi

16. 02. 2022 11.19

Če se je v gore vrnila zima in je zapadlo do 50 centimetrov snega, pa napoved za vse oboževalce snežne odeje v dolini ni obetavna, je ocenil naš hišni prognostik Rok Nosan. Po današnjem prehodu hladne fronte se bo namreč že jutri spet krepil toplejši jugozahodni veter. Ker se bo topel zrak zadrževal nad našimi kraji, se bodo temperature krepko dvignile – danes do 12, v petek lahko tudi do 20 stopinj Celzija. V gorah je slika povsem drugačna, zopet se je povečala nevarnost snežnih plazov. V Julijskih Alpah in v zahodnih ter osrednjih Karavankah nad nadmorsko višino okoli 1500 metrov je dosegla tretjo stopnjo, kažejo podatki Arsa.

'Ponesrečenci v gorah so lahko hvaležni, da imajo tako luksuzno oskrbo'

24. 01. 2022 16.22

Vse več ljudi išče užitke ali izzive v zasneženih hribih tudi pozimi in ne zgolj v kopni sezoni. Na drugi strani to pomeni več gorskih nesreč, kaže statistika. Tako se je v letošnjem januarju, ki se še niti ni končal, spisalo že preveč črnih scenarijev. Reševalne ekipe rešujejo ponesrečence s pomočjo helikopterja ali klasično, torej peš, če vremenske razmere ne dopuščajo, da bi helikopter letel. Prav vsako reševanje s helikopterjem pa je težko, četudi so razmere videti dobre, saj se vreme v visokogorju hitro spreminja. Predstavniki Slovenske vojske in GRZS so spregovorili o lanski in letošnji statistiki helikopterskega reševanja in opozorili na resne razmere v hribih pozimi.

'Gorniški vplivneži sami sebe prodajajo kot gorniško vrednoto, čeprav to sploh niso'

21. 01. 2022 07.00

Minuli konec tedna je v gorah ugasnilo šest življenj planincev. Gorske nesreče so se zgodile kljub na videz dobrim razmeram, kljub temu da so bili planinci primerno opremljeni. Primeri potrjujejo, da so razmere v gorah pozimi v vsakem primeru zahtevne in da samo dobra oprema ne zagotavlja varnega vzpona. A zakaj nekateri izberejo cilje, ki jim niso kos tako fizično kot psihično? Kaj se je v zadnjih letih spremenilo, ali je psihološki profil planincev postal drugačen, da je v gorah več nesreč? Pogovarjali smo se z gorskim vodnikom Gregom Koflerjem in gorskim reševalcem Žarkom Trušnovcem.