razmere v šolstvu

Ministri izpostavili pomen sodelovanja pri naslavljanju nasilja v šolah
07. 04. 2025 14.21Predstavniki ministrstev za notranje zadeve, za vzgojo in izobraževanje in za visoko šolstvo ter policije so v Kongresnem centru Brdo razpravljali o izzivih pri soočanju z grožnjami v vzgojno-izobraževalnih in visokošolskih zavodih. Pristojni ministri so na posvetu izpostavili pomen sodelovanja in preventive. Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je poudaril, da je zagotavljanje varnosti eden od temeljev za uspešen šolski sistem.

V šolah primanjkuje kadra, ravnatelji drug drugemu 'kradejo' učitelje
03. 09. 2024 15.47V Svizu so ob začetku šolskega leta vnovič opozorili na vse slabše razmere v šolstvu. Strokovnega in tehničnega kadra primanjkuje v vseh delih vzgoje in izobraževanja, zaposleni so preobremenjeni, ministrstvo pa k problematiki ne pristopa ustrezno aktivno, so ocenili. Menijo, da bi sistem vzgoje in izobraževanja potreboval stabilno financiranje.

Reforma osnovnega šolstva: obvezen NPZ, spremembe podaljšanega bivanja in varstva
21. 01. 2024 09.49Poslanci bodo na mize kmalu dobili predlog sprememb v osnovnem šolstvu, ki jih je pripravilo Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje. Vlada v grobem načrtuje spremembe šolanja na domu, izobraževanja učencev s posebnimi potrebami, v 1. razred uvaja obvezni tuji jezik, prav tako uvaja slovenski znakovni jezik in jezik gluhoslepih. Poleg tega prenavlja razširjeni program osnovne šole. To poenostavljeno pomeni, da spreminja koncept jutranjega varstva in podaljšanega bivanja. V 3., 6. in 9. razred pa (spet) uvaja obvezna nacionalna preverjanja znanja. Ravno zadnji dve napovedani spremembi sprožata največ pomislekov in vprašanj.

Vračilo neustavnih covidnih glob: 'Država bo na nek način popravila krivice'
19. 09. 2023 06.53DZ je obravnaval predlog zakona o povračilu glob zaradi covidnih odlokov. Ker je o zakonu že potekala splošna razprava, ni bilo predstavitve stališč poslanskih skupin. So pa poglede soočili v okviru razprave o dopolnilu SDS. Medtem ko so v koaliciji poudarjali, da gre za popravo krivic, v SDS menijo, da se bodo z zakonom povzročile nove.

Nedotakljivi dopusti v javnem sektorju – tudi 66 dni na leto
29. 08. 2023 06.00Medicinska sestra, državni uradnik, učiteljica, trgovka in vojakinja. Različne izobrazbe, poklici, različne dejavnosti z različnimi zadolžitvami, obremenitvami in z delom v različnih delovnih razmerah. Njihov letni dopust pa od 27 do 43 dni. Javni sektor je z dopusti radodarnejši, v povprečju za pet dni letno, a so tudi ekscesni primeri – več kot 60 dni. So tako dolgi dopusti upravičeni in ali bo država omejila število dni plačanega dopusta? Po mnenju strokovnjaka za delovno pravo Luke Tičarja je 55 ali 60 dni v javnem sektorju neokusno – v zasebnem sektorju pa bi vprašali: "S katere lune si pa padel?"

Šolstvo po finsko: res le med in mleko?
17. 05. 2023 06.00Finski izobraževalni sistem pogosto jemljemo za zgled. Šole so - na račun visokih davkov - brezplačne, pogoji za učiteljski poklic pa zelo zahtevni. Plače so sicer višje kot pri nas, a obogateti se ne da, pravi Damijan Marin, učitelj športne vzgoje: "Če sta v družini dva učitelja, plači ne bosta dovolj za nakup hiše v Helsinkih." In v Avstriji? V zameno za plačevanje davkov dobijo boljši dostop do zdravstvenih storitev, ocenjuje vzgojiteljica Tanja Strmčnik.

50.000-glava množica v Beogradu vzklikala: Odstopi! Vučić, odstopi!
08. 05. 2023 18.02Pred Narodno skupščino v Beogradu se je na protestnem shodu opozicije "Srbija proti nasilju" po ocenah policije zbralo več kot 50.000 ljudi. Po prebranih zahtevah so se v tišini odpravili do poslopja srbske vlade, kjer so ponovno prebrali zahteve, množica pa je vzklikala: "Odstopi! Vučić, odstopi!". K protestu so pozivali predvsem v listi Ne davimo Beograda, pa tudi v ostalih opozicijskih strankah. Kot pravijo, je aktualna vlada zatajila, zato je prav, da prevzame odgovornost in odstopi. Protestni shodi sicer potekajo v več mestih po Srbiji.

Po tragediji odstopil srbski minister za izobraževanje
07. 05. 2023 18.42Srbski minister za izobraževanje Branko Ružić je po tragediji, ki je pretresla državo, nepreklicno odstopil.

'Vsi normalni reakcijski mehanizmi so blokirani, ljudje pa se sprašujejo, zakaj?'
04. 05. 2023 17.29Na spletu se je pojavil zapis očeta enega od učencev, ki obiskuje srbsko OŠ Vladislav Ribnikar. Čeprav za kruto dejanje seveda ni opravičila, zapis izpostavlja razmere na šoli, kjer naj ne bi reševali težav, zato so se te kopičile. V Beogradu so medtem protestirali učitelji, ki želijo sistem, kjer se bo ukrepalo ob prvih znakih nasilja. Želijo tudi višje plače in povrnitev ugleda njihovemu poklicu.

Minister Felda za zgodnejše učenje jezikov in več digitalizacije
03. 04. 2023 08.54Minister za izobraževanje Darjo Felda je na predstavitvi mnenj o šolstvu glede na že potekajočo kurikularno prenovo in pripravo programa šolstva do leta 2033 dejal, da bo treba dati večji poudarek digitalizaciji. V tretjem razredu bi spet uvedli nacionalno preverjanje znanja, prvega tujega jezika bi se učili že v prvem razredu in drugega v sedmem.

Gasilci: 'Hvala, rešili ste nam življenje', nam ne plača položnic
16. 02. 2023 12.52Gasilci so na protestnem shodu zahtevali odpravo krivičnih plačnih nesorazmerij in pošteno vrednotenje svojega dela. "Jezni, razočarani in užaljeni smo, ker vlada za nas nima posluha," so dejali. Gasilce je prišla nagovoriti tudi ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik, vendar so gasilci sredi njenega govora aktivirali dimno bombo in jo prekinili. Slovenske gasilce sta podprla tudi predstavnika iz italijanskega sindikata gasilcev.

Štrukelj: Zaradi podcenjujočega odnosa vlade januarja protestni shod
14. 12. 2022 10.52Vlada nima enakega odnosa do stavkovnih zahtev zaposlenih v vzgoji in izobraževanju v primerjavi z zdravstvom, zato se je glavni odbor Sviza v torek odločil za zaostrovanje aktivnosti za sklenitev stavkovnega sporazuma. Prvi korak je protestni shod pomočnic in pomočnikov vzgojiteljev 14. januarja v Ljubljani, je napovedal Branimir Štrukelj.

Kranjski župan o tujcih: Dobro organiziran način zaslužkov, ki ga država dopušča
12. 11. 2022 13.43Problematika priseljevanja tujcev pesti več slovenskih mest, a kranjski župan Matjaž Rakovec je edini, ki se sooča z očitki, da si uvaža volivce, na kar naj bi nakazovala tudi njegova fotografija z albansko zastavo. "Gre za poskus politične diskreditacije," pojasnjuje ozadje zgodbe. Občine na priseljevanje nimamo vpliva, se pa soočamo s posledicami, opozarja. Zaradi nerazumevanja jezika je največ izzivov v šolstvu in zdravstvu, prihaja tudi do izkoriščanja našega socialnega sistema. "Zaradi ohlapne zakonodaje delavci z zahodnega Balkana pridejo k nam in od tu nadaljujejo pot v bolj razvite države. To je dobro organizirana zadeva, kjer gre verjetno za precejšnje zaslužke," pravi. Na državi pa je, da to prepreči.

Sabina Senčar
05. 10. 2022 11.3252-letna Sabina Senčar je kandidaturo vložila s 3261 podpisi volivk in volivcev in s podporo stranke Resni.ca.

Ob izteku roka kandidaturo vložila tudi Sabina Senčar
28. 09. 2022 06.23Ob polnoči se izteče rok, do katerega je na Državno volilno komisijo (DVK) mogoče vložiti kandidature za volitve predsednika republike. Za zdaj kaže, da se bo na oktobrskih volitvah pomerilo vsaj osem kandidatov, končni nabor pa bo znan v začetku oktobra. Predsedniško kandidaturo je vložila tudi ginekologinja Sabina Senčar s 3261 podpisi volivk in volivcev in s podporo stranke Resni.ca, nekdanji zunanji minister in evropski poslanec Ivo Vajgl pa napovedane kandidature ne bo vložil.

Paznikom v koprskem zaporu prekipelo, ogrožena je njihova varnost
22. 09. 2022 07.14"Kandidat za pravosodnega policista, ki ga oblečejo v uniformo in vržejo naravnost med obsojence, dobi plačilo – reci in piši – 750 evrov neto," pojasnjuje predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk. V letu 2021 so pravosodni policisti skupno opravili kar 63.666 nadur, trenutno jih primanjkuje več kot sto. Tisti, ki vztrajajo, so pod stresom, izčrpani, odhajajo na bolniške, grozijo celo s protestom. Razmere so najhujše v koprskem zaporu, kjer je že ogrožena njihova varnost.

Konferenca ravnateljev: V šolo se končno vračamo v normalnih razmerah
24. 08. 2022 14.19Predsednik vlade Robert Golob ter minister za izobraževanje, znanost in šport Igor Papič sta na tradicionalni konferenci ravnateljev slovenskih vzgojno-izobraževalnih zavodov na Brdu pri Kranju izpostavila, da se novo šolsko leto začenja na konvencionalen način, v šolah in brez mask. Dotaknila pa sta se tudi drugih aktualnih tem v šolstvu.

'Bodoča ministrica za vzgojo in šolstvo vstopa v izredne razmere'
11. 05. 2022 21.28Bodoča ministrica za vzgojo in šolstvo Amalija Žakelj zaradi še vedno trajajoče odprte splošne stavke vstopa tako rekoč v izredne razmere, po objavi imen kandidatov za bodoče ministre pravi glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj. Novo ministrstvo se bo moralo po njegovem mnenju prednostno lotiti reševanja stavkovnih zahtev.

Povpraševanje delodajalcev rekordno: pomanjkanje kadra v številnih panogah
16. 04. 2022 08.54Na Zavodu RS za zaposlovanje so med januarjem in marcem prejeli 46.484 sporočil delodajalcev o prostih delovnih mestih, kar je 42,5 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Povpraševanje delodajalcev je rekordno, največje pomanjkanje kadra pa se kaže v zdravstvu, informatiki, šolstvu, gradbeništvu, prometu in gostinstvu, so poudarili na zavodu.

O demografiji, vzgoji in izobraževanju, zdravstvu: 'Korupcija v zdravstvu je luknja brez dna'
09. 04. 2022 08.20V predvolilnem soočenju 24ur.com, ki ga je vodil Gregor Trebušak, so svoja mnenja o perečih temah soočile Meira Hot (SD), Tina Bregant (Povežimo Slovenijo), Urška Klakočar Zupančič (Gibanje svoboda), Alenka Jeraj (SDS) in Maša Kociper (SAB). V debati so se dotaknile tem, kot sta slaba demografska slika Slovenije in prisotnost žensk v politiki, spregovorile so o razmerah v zdravstvu in na področju vzgoje in izobraževanja ter se dotaknile vprašanja pravne države.

OZS: Izjeme od karantene na domu naj veljajo tudi za gospodarstvo
25. 01. 2022 14.10V Obrtni zbornici Slovenije vlado pozivajo, naj med izjeme od karanten na domu uvrsti tudi zaposlene v gospodarstvu. Podobno kot to že velja v šolstvu, bi v primeru visoko tveganega stika ostali na delovnem mestu, dokler bi bili zdravi, bi se pa morali en teden vsak dan testirati. Zaradi porasta okužb, s tem pa tudi karanten, so bili namreč številni že prisiljeni v nekajdnevno zapiranje ali v krajšanje delovnega časa. Največ težav imajo gostinci.

Izobraževanje: za nekatere samoumevna, za druge nedosegljiva dobrina
23. 01. 2022 10.16Pravica do izobraževanja je ena temeljnih človekovih pravic, a kljub temu še vedno več kot 258 milijonov otrok in mladostnikov po svetu ne obiskuje pouka. 617 milijonov jih ne more doseči minimalne ravni znanja matematike in branja, čeprav dve tretjini obiskujeta šolo. Na drugi strani je izobraževanje dostopnejše kot kadar koli prej. V lanskem šolskem letu je 96,2 odstotka otrok v Sloveniji po osnovni šoli nadaljevalo šolanje in skoraj polovica mladih med 19. in 24. letom se je odločila za študij, kažejo podatki statističnega urada.

Podjetja se trenutnim razmeram prilagajajo
19. 01. 2022 12.33V podjetjih pozdravljajo spremembe pravil karantene, ki so začele veljati, saj bo ob zaostreni epidemiološki sliki z njimi lažje omogočati nemoten proces dela. Okužbe s covidom-19, karantene in uveljavljanje višje sile se sicer vrstijo, a so razmere, ki se jim sproti prilagajajo, za zdaj večinoma še obvladljive.

V ponedeljek potrdili največ novih okužb do zdaj – 8681
18. 01. 2022 09.46V ponedeljek so bili v Sloveniji opravljeni 13.803 PCR-testi, od tega jih je bilo pozitivnih kar 8681. To je največje število dnevno potrjenih primerov v Sloveniji do zdaj. Delež pozitivnih testov je bil 62,9-odstoten. Zaradi slabše zaščite cepiv in prebolelosti pri koronavirusni različici omikron po besedah infektologinje Bojane Beović še ni gotovo, kdaj bo peti val epidemije covida-19 dosegel svoj vrh. "Omikron je za večino ljudi kot prehlad, zlasti za tiste, ki so koronavirus že preboleli ali pa so bili cepljeni," je med drugim še povedala.

Nov odlok spet prinesel kup nejasnosti, ministrstvo neodzivno, v šolstvu ogorčeni
18. 01. 2022 09.12V sredo v veljavo stopa novi vladni odlok o izjemah pri karanteni: to bodo po novem pod določenimi pogoji zaposleni v zdravstvu, socialnem varstvu, vzgoji in izobraževanju ter predšolski otroci, učenci, dijaki, študenti in udeleženci izobraževanja odraslih. Celotni šolski in predšolski oddelki pa bodo v karanteno napoteni le, če bo s koronavirusom v 14 dneh okuženih več kot 30 odstotkov otrok znotraj oddelka. A ob tem se odpirajo številna vprašanja – kdo bo spremljal delež okuženih v posameznem razredu in kako točno bo to potekalo? Ali se bodo glede na odlok morali samotestirati tudi otroci v vrtcih? Ministrstvo za zdravje ostaja neodzivno, v šolstvu pa jim prekipeva: "Potrpljenja nimamo več."

Vlada o skrajšanju karanten: predlog naj bi stopil v veljavo sredi naslednjega tedna
14. 01. 2022 06.10Vlada preigrava več scenarijev, na mizi je skrajšanje karantene s trenutnih sedmih na pet dni. Velika težava je namreč vse več zaposlenih v zdravstvu in šolstvu, ki so okuženi ali imajo odrejeno karanteno, zato sta oba sistema že na kolenih. Ministrstvo za zdravje naj bi predlog o tem pripravilo do ponedeljka, ko bo po besedah premierja Janše predvidoma tudi sprejet in uveljavljen sredi naslednjega tedna.

V sredo 3829 okužb. Več okužb v DSO-jih, potrjen tudi omikron
06. 01. 2022 09.38Omikron je že vdrl tudi v domove za starejše. V Domu upokojencev Nova Gorica (DUNG) je okuženih enajst stanovalcev, pri sedmih je že potrjen omikron. Pristojni so sicer ob 10.083 opravljenih testih PCR v sredo potrdili 3829 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako 38-odstoten. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v Sloveniji trenutno 25.752 aktivnih primerov okužbe. V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano in na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo so s sekvenciranjem do zdaj potrdili 596 primerov različice omikron.

Ob vstopu v Italijo obvezen negativen test tudi za cepljene, izjema obmejni prebivalci
16. 12. 2021 07.38Italija z namenom zajezitve širjenja novega koronavirusa zaostruje ukrepe na svojih mejah. Ob prihodu iz drugih držav EU bodo morali cepljeni proti covidu-19 in preboleli predložiti negativen izvid testa na novi koronavirus, drugi pa bodo morali poleg tega še v petdnevno karanteno. Za obmejne prebivalce in čezmejne delavce se ne spreminja nič.

Janša o Vizjaku: V zadevi, o kateri govorite, davki niso bili osnovni problem
15. 11. 2021 14.05Vlada namenja veliko pozornosti temu, da so davki pravični, odpravila je veliko nepotrebnih birokratskih ovir za davčne zavezance, še nekaj bolj obsežnih predlogov je v postopku, je v DZ povedal premier Janez Janša. Poudaril je tudi, da ne podpira pozivov k izogibanju plačevanja davkov. Osrednje težave države danes izhajajo iz tega, da v njej udbomafija ali, kot je to v zadnjem času nov uveljavljen termin, vzporedni mehanizem brez volitev in brez legitimitete obvladuje velike dele sistemov in podsistemov, pa je odgovoril na poslansko vprašanje glede korupcije in mafijskega upravljanja z državo.

Učenci in dijaki, ki se ne bodo samotestirali in nosili mask, se bodo izobraževali na daljavo
11. 11. 2021 15.59Kot je dejal državni sekretar na ministrstvu za šolstvo Damir Orehovec, imajo učenci in dijaki dve možnosti: obvezno samotestiranje v šoli in uporaba mask ali pa šolanje na daljavo. Učenci in dijaki s posebnimi potrebami bodo samotestiranje lahko izvedli v domačem okolju. Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije Branimir Štrukelj je bil sicer pred novinarsko konferenco kritičen tudi nad odsotnostjo šolske ministrice Simone Kustec.