razlog za vpis

Dijaška organizacija zaskrbljena: s spremenjeno zakonodajo konec ekskurzij?

20. 03. 2024 12.37

Dijaška organizacija Slovenije glede predlogov novel Zakona o gimnazijah in Zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju ni povsem zadovoljna. Pri dveh členih zakonov bi se vsebina skrčila, s tem pa organizacijo skrbi, da bi se skrčile tudi vsebine, namenjene dijakom. Med drugim so zaskrbljeni, da nekatere šole ne bi več izvajale ekskurzij. Izpostavili so tudi vprašanje nacionalnega preverjanja znanja, ki bi po novem predlogu štel vpis v srednje šole. Na ministrstvu odgovarjajo, da za dijake ne bo nobenih sprememb.

Napis za bodoče zdravnike, ki je razburil javnost, je bil vzet iz konteksta

17. 02. 2024 14.04

V petek so na fakultetah, višjih in srednjih šolah potekali informativni dnevi za bodoče dijake in študente. Veliko zanimanja je bilo tudi na Medicinski fakulteti, kjer so informacije o študiju predstavili na velikem platnu. Med drugim so navedli razloge, zakaj se odločiti za študij medicine. "Ugled, denar, pripadnost izbrancem, pomagati sočloveku," je bilo zapisano na eni od prosojnic. Mnogi so fotografijo delili na družbenih omrežjih in se nad zapisom zgražali. Da je bila fotografija izvzeta iz konteksta, kaže tudi posnetek naše novinarske ekipe, ki je ujela uvodni govor ob prosojnici.

Finančni komentar: Tokrat bo drugače, če verjamete v pravljice

30. 01. 2024 07.00

Ameriški delniški trg je pet zaporednih dni dosegal rekordno visoke vrednosti, predvsem zaradi zgodbe o umetni inteligenci. A vsake pretirane rasti je enkrat konec.

Najnižja brezposelnost od osamosvojitve in največje zaposlovanje tujcev

27. 04. 2023 06.58

Slovenija se lahko pohvali z zgodovinsko najnižjo brezposelnostjo od osamosvojitve dalje. Konec marca je bilo brezposelnih samo 50.000 oseb. Zgodovinski pa so tudi premiki v strukturi zaposlovanja. Zaradi šibke demografske slike se pri zaposlovanju krepi pomen tujcev. Zvišala se je tudi povprečna plača, kar ekonomist Matej Lahovnik po eni strani ocenjuje kot dobro, po drugi pa pravi, da imajo nekatere dejavnosti tudi težave. "Ključno je, da se delavci prekvalificirajo v poklice, po katerih je največje povpraševanje," pravi in dodaja, da je vzpodbudno, da se tudi mladi odločajo za študij v takšnih poklicih.

MNZ: Pogoj znanja slovenskega jezika ni diskriminatoren

22. 03. 2023 20.32

Ministrstvo za notranje zadeve je v odzivu na opozorila nevladnikov o diskriminatornosti novele Zakona o tujcih sporočilo, da z njo odpravljajo administrativne ovire ter omogočajo hitrejše postopke urejanja dovoljenj za prebivanje in potrdil o prijavi. Predlagali so tudi uvedbo brezplačnih tečajev slovenskega jezika za vse kategorije tujcev.

Diskriminacija pri izbiri osebnega zdravnika: pacientu zavrnili vpis

26. 01. 2023 09.32

Zagovornik načela enakosti je ugotovil diskriminacijo na podlagi osebne okoliščine kraja bivanja pri izbiri osebnega zdravnika. Zdravnica in zdravstveni dom namreč pacienta nista želela vpisati, ker ne prebiva v občini, v kateri je zdravstveni dom. Vendar pa kraj bivanja zavarovanca ni dopusten razlog za zavrnitev izbire osebnega zdravnika. Po Zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju si lahko namreč zavarovanci prosto izberejo osebnega zdravnika.

Gradbeništvo v velikih težavah, tuji delavci pa bežijo

23. 01. 2023 06.00

Kdo bo gradil tretjo razvojno os? Kdo bo gradil socialna stanovanja? Kdo bo posodobil železnice, kdo razširil avtoceste, ki se utapljajo v gneči? Kdo bo gradil domove, bolnišnice, šole, vrtce? Kdo bo izvedel energetsko sanacijo stavb, kdo nujno protipotresno obnovo osmine vseh zgradb v Sloveniji, v katerih živi 60.000 ljudi? V načrtih Gen-energije je gradnja desetih hidroelektrarn na srednji Savi, pa ključnega energetskega stebra, drugega bloka jedrske elektrarne. Slovenskemu gospodarstvu trenutno primanjkuje skoraj tretjina delovne sile, v gradbeništvu okoli 5000 parov rok, napovedi pa so še bolj črne, balkanski bazen in vir delovne sile je prazen.

Biserka Marolt Meden: Minister, zbudi se in začni delati

15. 12. 2022 10.34

Iniciativa Glas ljudstva je začela s kampanjo Ustavimo rušenje javnega zdravstva. Slovenski zdravstveni sistem številnim prebivalcem namreč ne zagotavlja več ustavne pravice do zdravstvenega varstva, opozarjajo v iniciativi in dodajajo, da je brez izbranega osebnega zdravnika že več kot 130.000 prebivalcev, od tega več deset tisoč otrok.

'Eden na drugega prelagajo odgovornost, otrok pa bi pomoč potreboval takoj'

11. 08. 2022 07.00

Slovensko zdravstvo se utaplja v neskončnih čakalnih vrstah, ki so odgovornost izvajalcev, Ministrstva za zdravje in napak v informacijskem sistemu, pa tudi pacientov, je stanje nedavno opisal zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan. Da je problematika res alarmantna, potrjujejo primeri razvojnih ambulant, kjer morajo najmlajši otroci, ki imajo resne težave z razvojem, na prvi pregled čakati celo pet mesecev – tako je denimo v Celju. Pravočasne obravnave ne dobijo, čeprav jim pediatri napišejo napotnico zelo hitro in predlagajo čimprejšnje fizioterapije, kar seveda lahko pusti resne posledice na otrokovem zdravju.

Severna Makedonija in Albanija začeli pristopna pogajanja z Evropsko unijo

19. 07. 2022 10.07

Pristopna pogajanja z Evropsko unijo je po Severni Makedoniji začela tudi Albanija. Albanski premier Edi Rama je po koncu medvladne konference povedal, da dejstvo, da so se pogajanja začela, govori samo zase. Evropski komisar za širitev Oliver Varhelyi pa je pozval k oblikovanju širokega narodnega soglasja v Albaniji. Da makedonski jezik ne bo nikoli predmet pogajanj, pa je po začetku pristopnih pogajanj z Evropsko unijo dejal makedonski premier Dimitar Kovačevski.Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je sicer začetek pogajanj s Skopjem in Tirano pomemben korak naprej.

'Lobističnih lovk v zdravstvu ne moremo regulirati, lahko jih samo odrežemo'

11. 04. 2022 12.00

Na tokratnem, že tretjem soočenju, so predstavniki osmih strank, ki jim po zadnjih javnomnenjskih raziskavah Mediane kaže najboljše in imajo možnost za preboj v parlament, delili svoje poglede na zdravstveno politiko. Spregovorili so o svojih kandidatih za zdravstvenega ministra, o načrtih, kako bi odpravili korupcijo v zdravstvu, reševali čakalne dobe in težave s kadrom. Kako pomagati mladim, ki zaradi epidemije preživljajo vse hujše duševne stiske, pa smo vprašali predstavnike podmladkov strank.

Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi prestal tudi drugo obravnavo

24. 11. 2021 07.13

Kljub številnim pomislekom, ki jih je na izredni seji o predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi izrazil del opozicije, največ pomanjkljivosti so ob tem izpostavili na področju financiranja, je predlog prestal tudi svojo drugo obravnavo. Od 79 navzočih poslancev jih je za predlog zakona glasovalo kar 64, proti pa so bili le štirje. S tem so sprejeli vsa koalicijska dopolnila, dopolnila, ki so jih pripravili v Levici, v SD in SAB ter v LMŠ, pa so zavrnili.

Iščete družinskega zdravnika? V ZD Ljubljana ga ne boste našli

22. 09. 2021 06.00

Po ocenah ZZZS 130.000 zavarovanih oseb v Sloveniji nima izbranega osebnega zdravnika. V ZD Ljubljana so vse ambulante družinske medicine že zasedene, občani pa so primorani zdravnika iskati pri koncesionarjih ali v drugih mestih. Ljubljana sicer ni osamljen primer – s kadrovsko stisko se soočajo po vsej državi. V prihodnosti bomo zaradi hitrega staranja prebivalstva, porasta kroničnih bolezni in novega vala upokojitev potrebovali nove okrepitve, a zadostnega zanimanja za specializacijo iz družinske medicine zaradi slabih delovnih pogojev ni.

Urban Purgar, avtor sporne izjave o Hitlerju, odšel v zapor

21. 09. 2021 13.08

Urban Purgar, odgovorni urednik t. i. Nacionalne tiskovne agencije (NTA) in pripadnik t. i. rumenih jopičev, oseba, ki je na družbenih omrežjih častila Adolfa Hitlerja, naj bi moral v zapor za pet mesecev. Razlog pa naj bi bilo nasilništvo.

Komunalna odpadna embalaža se znova kopiči, le aprila neprevzetih 9974 ton

09. 06. 2021 15.03

Tudi letos se pri komunalnih podjetjih kopiči komunalna odpadna embalaža, na kar opozarjajo tudi v zbornici komunalnega gospodarstva. Minister za okolje Andrej Vizjak ocenjuje, da družbe za ravnanje z odpadno embalažo trenutno prevzemajo okoli 70 odstotkov teh odpadkov, 100 odstotkov pa naj bi dosegli tudi z okrepljenim inšpekcijskim nadzorom.

Strah – glavni problem krvodajalstva in darovanja organov mladih

13. 03. 2021 17.24

V Sloveniji trenutno kri daruje dovolj ljudi, da smo samozadostni. Problem pa je, da se slovenska populacija stara oziroma se bliža zgornji starostni meji darovanja – 65 let. Zato je za prihodnost krvodajalstva pri nas ključnega pomena izobraževanje mladih. Društvo študentov medicine Maribor si s projektom Epruvetka prizadeva, da bi mlade spodbudilo k rednemu darovanju krvi in da bi postali darovalci organov. Zdaj je ekipa Epruvetke izdala še knjižico, kjer je zbrala vse informacije o tej temi.

Razrešenega Gašpariča bo zamenjal človek, ki udari po mizi. Tudi dobesedno, ko zmanjka vina

05. 02. 2021 10.37

Potem ko se je državni sekretar na šolskem ministrstvu Jure Gašparič javno uprl premierju Janši, češ da ministrstvo ni krivo za zamudo pri soglasju k razpisu za vpis na fakultete, ga je vlada preprosto odslovila. Na njegovo mesto pa imenovala Mitjo Slavinca – človeka, ki - ko zmanjka žlahtne kapljice - pokliče celo policiste.

'Kustečeva ni ministrica, je oseba, ki izvršuje politiko Janeza Janše'

03. 02. 2021 10.29

Stranke Levica, SD, LMŠ in SAB so vložile interpelacijo zoper šolsko ministrico Simono Kustec, očitke v njej pa strnile v 20 točk. Očitajo ji odgovornost za izgubljene generacije, da se ni borila za svoje področje in da je zgolj "prenašalka idej, ki so zrasle na zelniku velikega šefa". Kustečeva pravi, da je interpelacija pričakovana in da zanjo pomeni priložnost za pojasnila o aktivnostih ministrstva.

Vpis na fakultete: neuradno premier zahteva zamenjavo sekretarja Gašpariča

02. 02. 2021 17.56

Koalicija je predlagala, da se 33.a člen črta iz osmega protikoronskega zakona, ki ga sicer danes obravnava državni zbor. Gre za člen, ki začasno odpravlja zahtevo po soglasju vlade k razpisu za vpis na fakultete v prihodnjem študijskem letu. Spomnimo, da je konec januarja vlada presenetila, ko ni podala soglasja k razpisu, kot razlog pa navedla, da je bil pripravljen prepozno. Te očitke je javno zavrnil državni sekretar Gašparič, katerega zamenjajo sedaj neuradno zahteva premier.

Gašparič proti Janši: Zatrdili so nam, da se postopki ne bodo zavlekli

30. 01. 2021 19.07

Je premier Janez Janša, ki za zamudo pri potrjevanju razpisa za vpis na fakultete krivi šolsko ministrstvo, zavajal? Vlada je bila seznanjena, da bo gradivo dobila nekaj dni kasneje, odgovarja sekretar Jure Gašparič, in je zagotovila, da se zato postopki ne bodo zavlekli. Pomisleki predsednika vlade, da želi pred objavo razpisa zdaj proučiti potrebe trga dela, niso na mestu in niso prišli na dan pravi čas, sta prepričana tudi rektorja dveh največjih slovenskih univerz.

Ogrožen vpis na fakultete? Vlada ni dala soglasja

29. 01. 2021 10.03

Vlada (presenetljivo) ni dala soglasja k objavi razpisa v študijskem letu 2021/2022, čeprav bi to morala biti zgolj formalnost. S tem je ogroženo tekoče vpisovanje na fakultete za letošnjo generacijo, opozarjajo v društvu Alternativna akademija. Neuradno naj bi objavo razpisa ustavil premier Janez Janša, ki naj bi želel vedeti, katere poklice bo potreboval prihodnji trg dela. Ta je zatrdil, da ne drži, da bi vlada blokirala soglasje k razpisu za vpis na fakultete.

Neurejeni čakalni seznami: kako dostopno je slovensko zdravstvo med koronakrizo?

19. 08. 2020 12.31

Na nas se je obrnila bralka, ki trdi, da je njen oče z akutno odpovedjo ledvic na Internistični prvi pomoči v UKC Ljubljana čakal več kot sedem ur, preden so ga sprejeli v bolnišnico. Ker podobne zgodbe odmevajo po vsej državi, se zastavlja vprašanje, ali je slovensko zdravstvo postalo še slabše dostopno. Pristojni rešujejo problem? Zaradi covid-19 so se namreč podaljšale čakalne dobe. Za koliko in kaj to pomeni za bolnike, ki čakajo na preglede in posege, nismo izvedeli, saj nam pristojni z ministrstva za zdravje in NIJZ v dveh tednih še niso odgovorili.

Iskali smo morilca, izdelali fotorobota in prestali poligrafsko testiranje

08. 03. 2020 14.44

Osumljenko v rdeči obleki smo videli le za trenutek, ko se je sprehodila mimo okrvavljenega trupla, strokovnjak pa je na podlagi naših besed izdelal fotorobota. Vas zanima, kakšen izdelek je nastal? In katero vprašanje nas je na poligrafskem testiranju tako vznemirilo, da nam je poskočil srčni utrip? Prepričali smo se, da je delo policistov vse prej kot dolgočasno.

Šestletniki v šoli: nezreli otroci ali helikopterski starši?

07. 09. 2019 07.44

Vse več staršev se odloča, da vpis svojega otroka v prvi razred osnovne šole odložijo za leto dni. Razlogi za to so različni, nekateri starši menijo, da otrok pri šestih letih še ni zrel oziroma pripravljen za šolske klopi. A drugi pravijo, da gre pri odloženem šolanju za preveč zaščitniške starše. Zastavlja pa se tudi vprašanje, ali je program devetletke dovolj prilagojen za šestletnike?

Feratarstvo v Sloveniji vse bolj priljubljeno, a še vedno v povojih

03. 08. 2019 17.12

Občina Kranjska Gora je okrepila ponudbo adrenalina. Dosedanjima feratama se je pridružila tretja – Jerm'n v Gozdu -Martuljku. Ferate so sicer športni objekt, ki jih Slovenci pogosto zamenjujemo z zelo zahtevnimi planinskimi potmi. Ob tem imajo pri nas nekoliko drugačen pomen kot drugod po Evropi. Da bi razjasnili dvome o tej vse bolj priljubljeni športni dejavnosti, za katero se je treba izuriti, smo se pogovarjali z gorskima strokovnjakoma.

Angelika Mlinar zaradi kandidature v Sloveniji nad svojega kanclerja Kurza?

14. 05. 2019 13.00

"Zame je to ukrep proti Sloveniji," avstrijskemu kanclerju Sebastianu Kurzu sporoča Angelika Mlinar, zamejska Slovenka, brez slovenskega državljanstva in prvo ime na listi Stranke Alenke Bratušek, brez članstva v Stranki Alenke Bratušek. Kurzevi potezi o podaljšanju nadzora na meji ostro nasprotuje in jo obsoja. Na koga pravzaprav stavi Alenka Bratušek?

Prizori umazanije v Križni jami: vzrok za onesnaženo vodo čistilna naprava?

09. 02. 2019 10.03

"Žal nas v Križni jami pričakajo tudi takšni prizori," so zapisali jamarji, ki so na Facebooku objavili fotografije onesnažene vode. V Društvu ljubiteljev Križne jame pojasnjujejo, da se takšna umazanija pojavi ob višjih vodostajih – predvsem, odkar so na Blokah zgradili čistilno napravo.

FOTO: To je največja lovska opazovalnica na svetu

29. 03. 2018 15.43

Lovska opazovalnica je visoka 18 metrov, do vrha vodi 100 stopnic, vmes so štirje nivoji s štirimi razglednimi terasami. Opazovalnica je odprta za javnost in domačim ter tujim obiskovalcem brezplačno omogoča razgled na Kamniško-Savinjske Alpe in druge privlačne točke osrednje Slovenije.

Podjetniki med dvema ognjema: tujina jim zapira vrata, poslovanje pa jim sedaj otežuje še država

16. 02. 2018 06.30

Številna slovenska podjetja, ki svoje delavce pošiljajo na delo v tujino, so na začetku leta naletela na oviro. Zaradi nove zakonodaje so namreč ostali brez obrazca A1, saj so pogoji za njegovo pridobitev strožji. Namen novega zakona je namreč preprečevanje zlorab in kršenje pravic delavcev, pri čemer na obrtni zbornici opozarjajo, da je država z zakonom ogrozila preživetje številnih podjetij.

VIDEO: Romi na shodu pozvali: Hočemo pravice, hočemo vodo in hočemo elektriko

16. 10. 2017 15.07

Na shodu v Ljubljani se je zbralo okoli sto Romov, ki so pozivali proti diskriminaciji in izključevanju romske skupnosti. Od Kongresnega trga so se sprehodili do vlade, svoje zahteve pa nato izrazili pred parlamentom. Vzklikali so "hočemo pravice, hočemo vodo in hočemo elektriko".