različica novega koronavirusa

Huda gneča v bolnišnicah, pričakujejo še dodatno večanje bolnikov
04. 01. 2024 18.09Po tem, ko so na celjski urgenci že novoletni prazniki minili zelo delovno, saj so dosegli od 65 do 80 odstotkov običajnega števila napotitev na internistično nujno pomoč, so sredin prvi delovni dan zabeležili izjemno povečan obisk bolnikov. Zapolnili so vse posteljne zmogljivosti, nekaj pacientov je na sprejem čakalo še danes. Nič bolje ni niti na ljubljanski infekcijski kliniki, ki je trenutno zaradi virusnih okužb dihal, polno zasedena, nekateri bolniki pa morajo ostati na hodniku. O velikem navalu poročajo tudi z infekcijskega oddelka mariborskega kliničnega centra.

EU je podprla testiranje potnikov s Kitajske, EDCD meni, da to ni upravičeno
03. 01. 2023 17.49Kitajska vlada je ostro kritizirala zahteve glede testiranja na covid-19, ki so jih številne države uvedle za potnike s Kitajske, ter zagrozila s povračilnimi ukrepi. Za kakšne ukrepe naj bi šlo, še ni povsem jasno. Velika večina držav članic EU podpira testiranje potnikov s Kitajske pred vkrcanjem na letalo. Zdravstveni ministri so prišli do konsenza pred sredinim sestankom, na katerem bodo članice EU znova razpravljale o usklajenem odzivu na vstop potnikov iz Kitajske v EU. Evropska unija je medtem Kitajski, ki se po odpravi politike ničelne tolerance do covida-19 sooča s skokovitim porastom okužb z novim koronavirusom, ponudila donacijo cepiv proti covidu-19.

Bomo namesto hitrega testa samo pokašljali v telefon?
07. 09. 2022 16.16Bi namesto hitrega ali PCR testiranja na prisotnost koronavirusa to opravili drugače? Sedaj lahko - nizozemski znanstveniki so namreč razvili mobilno aplikacijo, ki s pomočjo vnesenih demografskih in zdravstvenih podatkov, vsakdanjih navad ter nekaj kratkih posnetkov vašega dihanja, kašljanja in branja razbere, če ste med okuženimi.

Jeseni v šolah ključna prezračevanje in prepoznavanje okuženih, o maskah niso razpravljali
10. 08. 2022 08.32Ključna ukrepa, ki preprečujeta prenos okužbe v šolskem okolju, sta ukrepa prezračevanja in ukrep izločanja okuženih iz šolskega procesa, je pojasnila Nina Pirnat iz NIJZ. Povedala je, da bo ukrep samotestiranja tokrat vezan na domače okolje. Osebe, ki zbolijo, naj ostanejo doma in naj se samotestirajo, zato da osebe z znaki respiratornih obolenj sploh ne vstopijo v šolsko okolje. To so sicer strokovna priporočila, je poudarila. Odlokov, kot ste jih bili vajeni v preteklosti, ni več, je pojasnila. Tistim, ki nimajo znakov okužbe dihal ali niso bili v stiku z obolelimi, se v tem trenutku ne bi bilo treba samotestirati. Tako imenovano obdobno samotestiranje bi se lahko vrnilo ob višji stopnji okužb. "Nošenja mask nismo obravnavali, vendar ni usmeritev, da bi bile maske v šolskem procesu v osnovni šoli prisotne," je povedala Pirnatova.

Odprave obveznih izolacij ob okužbi s koronavirusom v kratkem ni pričakovati
06. 08. 2022 11.11Na ZZZS so ob visokih stroških nadomestil za bolniške odsotnosti okuženih s koronavirusom zaprosili za razmislek o utemeljenosti avtomatskih obveznih izolacij za okužene. V delovni skupini za klinično obravnavo in zdravljenje NIJZ njihovi odpravi nasprotujejo, saj zmanjšujejo širjenje covida-19. Nasprotuje ji tudi minister za zdravje Bešič Loredan. Posvetovalna skupina za spremljanje koronavirusa pri NIJZ bi medtem v primeru izrazitega poslabšanja epidemije covida-19 v jeseni v vzgoji in izobraževanju predlaga uvedbo obveznega samotestiranja v domačem okolju. Po predlogu bi bili kompleti za domače samotestiranje s kartico zdravstvenega zavarovanja dostopni v lekarnah ne glede na epidemične razmere.

Živali z vuhanske tržnice najverjetneje povzročile pandemijo covida-19
27. 07. 2022 13.33Svetovna zdravstvena organizacija je znanstvenikom junija priporočila, naj nadaljujejo z raziskovanjem vseh možnih izvorov pandemije covida-19. Dve novi objavljeni študiji sta k raziskavi pristopili s povsem različnima pristopoma, vendar sta prišli do enakega zaključka: tržnica morske hrane Huanan v Vuhanu na Kitajskem je bila najverjetneje žarišče novega koronavirusa.

Hitro širjenje podrazličic: višja možnost okužbe za cepljene in prebolele
23. 06. 2022 10.37V novi raziskavi podrazličic omikrona BA.4 in BA.5, ki se hitro širita po svetu, so znanstveniki na Harvardu ugotovili, da se protitelesa tako nedavno prebolelih kot trikrat cepljenih na njiju ne odzivajo učinkovito. Naša zaščita je tako nižja, to pa pomeni, da je verjetnost okužbe, čeprav smo cepljeni ali prebolevniki, višja.

Okuženih s koronavirusom približno trikrat več, kot kažejo uradni podatki
20. 06. 2022 12.29Pristojni so v nedeljo ob 344 PCR-testih in 990 hitrih antigenskih testih potrdili 146 okužb z novim koronavirusom v Sloveniji. Po podatkih Ministrstva za zdravje je bilo zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 36 bolnikov, na intenzivni negi pa pet. Ministrstvo je sicer objavilo podatke o številu hospitaliziranih in umrlih od petka do nedelje. V tem obdobju ni umrl noben covidni bolnik. Logarjeva ocenjuje, da se vsak dan okuži od tri do štirikrat več posameznikov, kot zaradi manjšega obsega testiranja kažejo uradni podatki, zato predlaga povečanje dostopa do testiranja.

WHO za preimenovanje virusa opičjih koz
15. 06. 2022 06.00Več kot 30 znanstvenikov je Svetovno zdravstveno organizacijo pozvalo k takojšnjemu preimenovanju virusa opičjih koz. Menijo, da trenutno poimenovanje neutemeljeno implicira, da je virus izbruhnil v Afriki. Zavzemajo se za novo poimenovanje, ki do kontinenta ne bo diskriminatorno.

Vstop v Avstrijo brez omejitve, na letalih brez mask
16. 05. 2022 06.29Avstrija je odpravila vse omejitve za vstop v državo, ki so jih uvedli zaradi epidemije covida-19. Za vstop v državo ni več potrebno izpolnjevanje pogoja PCT. V EU pa v skladu s smernicami, ki sta jih izdali Evropska agencija za varnost v letalstvu (EASA) in Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC), na letališčih in letalih ni več obvezna uporaba zaščitnih mask.

'Ker se ve, kdo je zmagal'
07. 05. 2022 18.08Čez Fužinski most jo ob devetih zjutraj maha Milan s svojo razširjeno družino, njeni člani pa se smejijo, ko drug čez drugega hitijo razlagati, kako so povezani. Deveterica je že ob šestih zjutraj krenila z Viča, prihod nazaj domov so načrtovali za drugo uro popoldne, njihova hiša namreč stoji tik ob Poti spominov in tovarištva (PST) na Vrhovcih. Precej daljšo pot do omenjene makadamske trase, na katero se je v soboto na tradicionalni Pohod ob žici zgrnilo več tisoč ljudi, pa je imela Ana, ki jo na mostu srečamo s palicami v rokah. Do Ljubljane se je namreč pripeljala z vlakom iz 150 kilometrov oddaljenega Šentilja.

V Šanghaju nameščajo elektronske alarme na vrata domov okuženih
22. 04. 2022 12.42Mestne oblasti Šanghaja so sporočile, da bodo poostrile ukrepe zapiranja mesta, saj število okužb z novim koronavirusom v kitajski finančni in poslovni prestolnici še naprej narašča. Novi ukrepi med drugim vključujejo namestitev elektronskih alarmov na vrata okuženih, ki bodo preprečevali, da bi oboleli zapustili svoje domove, in evakuacijo ljudi, da bodo lahko pristojni delavci razkužili njihova bivališča.

Od četrtka konec zaščitnih mask v notranjosti
13. 04. 2022 06.37Vlada je na dopisni seji določila, da obvezna uporaba zaščitnih mask ostaja le še na področju zdravstvene dejavnosti in pri tistih izvajalcih socialno-varstvene dejavnosti, ki izvajajo nastanitev. Zaščitne obrazne maske v zaprtih javnih prostorih sicer ostajajo kot priporočilo. Ob tem so določili tudi prenehanje ukrepa vzdrževanja medosebne razdalje in prenehanje ukrepa izpolnjevanja pogoja PCT v zavodih za prestajanje kazni zapora in prevzgojnih domovih. Odlok začne veljati v četrtek.

Nova različica omikron XE se z Otoka širi v vse več držav
12. 04. 2022 10.10Potem ko so novo različico novega koronavirusa omikron XE že potrdili na Tajskem, v Indiji in Izraelu, ta različica potuje naprej. O prvem primeru zdaj poročajo z Japonske, potrdili pa so ga pri 30-letnici, ki je konec marca iz ZDA pripotovala na mednarodno letališče Narita. XE so sicer prvič odkrili v Veliki Britaniji.

Kitajska odredila testiranje vseh 26 milijonov prebivalcev Šanghaja
04. 04. 2022 14.35Kitajska je poslala vojsko in na tisoče zdravstvenih delavcev v Šanghaj, da bi pomagali pri izvedbi testiranja na covid-19 vseh 26 milijonov prebivalcev v metropoli. Število okuženih z nalezljivo virusno različico omikron se namreč še naprej povečuje, zaradi česar so v Šanghaju že uvedli postopno zaprtje javnega življenja. Omenjeni ukrep je eden največjih odzivov kitajskih oblasti za zaščito javnega zdravja v državi.

V Nemčiji konec ukrepov, na Kitajskem odkrili novo mutacijo koronavirusa
03. 04. 2022 12.06Po dvotedenskem prehodnem obdobju je v Nemčiji odpravljena velika večina ukrepov, ki so bili v zadnjih dveh letih namenjeni zajezitvi pandemije covida-19. Odpravo omejitev predvideva zvezna zakonodaja, ki jo je pred dvema tednoma sprejel nemški parlament, na ravni zveznih dežel pa je nekatere od njih še mogoče podaljšati. Kitajska medtem poroča o več kot 13.000 novih okužbah s koronavirusom, kar je največ od vrha prvega pandemičnega vala pred več kot dvema letoma. Zdravstveni delavci so na območju Šanghaja odkrili morebiten nov podtip različice omikron, ki ga še ni v kitajskih ali mednarodnih bazah podatkov.

Porast okužb na Kitajskem: velemesto Šanghaj spet v popolno zaprtje
28. 03. 2022 09.45V kitajski metropoli Šanghaj so uvedli postopno zaprtje javnega življenja, da bi zajezili izbruh epidemije novega koronavirusa, ki ga je na Kitajskem povzročila nalezljiva virusna različica omikron. Vzhodna polovica mesta je zaprta od danes do petka, 1. aprila pa bo sledila zapora zahodnega dela mesta. Mestne oblasti so prebivalce pozvale, naj med zaporo ostanejo v zaprtih prostorih, vsem zaposlenim v podjetjih in vladnemu osebju, ki niso vključeni v zagotavljanje osnovnih storitev, pa so svetovali, naj delajo od doma. Za osebe, ki opravljajo življenjsko pomembne storitve, kot so oskrba s plinom, elektriko, prevoz, sanitarne storitve in oskrba s hrano, odredba ne bo veljala.

Na Kitajskem zaprli Disneyland, v Hongkongu napovedujejo omilitve
21. 03. 2022 09.07Zaradi najhujšega izbruha novega koronavirusa na Kitajskem doslej je moral vrata zapreti Disneyland v Šanghaju, potem ko so v več večmilijonskih mestih že odredili stroga zaprtja. Oblasti v Hongkongu so medtem kljub valu okužb za april napovedale omilitve zajezitvenih ukrepov.

Dve leti od prve okužbe s koronavirusom v Sloveniji: večina ukrepov odpravljenih
04. 03. 2022 07.06Pred dvema letoma so v Sloveniji potrdili prvi primer novega koronavirusa, od takrat skupno že skoraj 900.000 okužb. Skupaj s skoraj 60-odstotno precepljenostjo in manj nevarnimi novimi različicami smo v Sloveniji tako prišli do točke, ko so pristojni večino ukrepov, razen najbolj osnovnih, umaknili. Umirjajo se tudi razmere v bolnišnicah.

Omejitveni ukrepi se vse bolj poslavljajo, Johnson bo predstavil strategijo življenja s covidom
09. 02. 2022 11.21Švedska je odpravila večino omejitev, ki so bile sprejete za zajezitev širjenja okužb z novim koronavirusom. Tako za restavracije in bare ne veljajo več omejitve glede delovnega časa in zasedenosti, odpravljena je tudi omejitev števila udeležencev na prireditvah, v sredstvih javnega prevoza maske niso več obvezne. Tudi v Italiji bodo lahko od petka na prostem brez zaščitnih mask. Omejitvene ukrepe sproščajo tudi na Češkem, kjer se v veliki meri poslavljajo od PC-pogoja, Anglija pa bi lahko kmalu zaživela brez covidnih omejitev.

V Avstriji stopa v veljavo zakon o obveznem cepljenju proti covidu-19
04. 02. 2022 09.39V Avstriji bo od sobote veljalo obvezno cepljenje za vse, starejše od 18 let. Potem ko je avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen podpisal zakon o obveznem cepljenju, je bil ta objavljen v uradnem listu in bo v soboto stopil v veljavo. Medtem je covid-19 v Indiji doslej terjal več kot pol milijona smrtnih žrtev, so sporočile indijske oblasti. Številni strokovnjaki pa menijo, da je številka močno podcenjena in je bilo žrtev precej več. Španska vlada pa bo po napovedih ministrice za zdravje Caroline Darias na torkovi seji z odlokom odpravila obvezno nošenje zaščitnih mask na prostem, ki so ga znova uvedli konec decembra zaradi hitrega širjenja omikrona, bolj nalezljive različice novega koronavirusa. Grčija pa s ponedeljkom za cepljene ukinja teste ob prihodu v državo.

Nova podrazličica omikrona potrjena v 57 državah, v Sloveniji 17 primerov
03. 02. 2022 13.27Novo podrazličico omikrona BA.2 so doslej potrdili v 57 državah po svetu, tudi v Sloveniji. V nekaterih državah ta podrazličica predstavlja že polovico primerov omikrona, v Sloveniji so jo doslej potrdili pri 17 okuženih. Medtem ko raziskave kažejo na to, da je BA.2 še bolj nalezljiv od prvotnega omikrona, ni nobenih podatkov o tem, da je tudi bolj nevaren.

Na Hrvaškem novi ukrepi, omikron v ZDA že terja več žrtev kot delta
29. 01. 2022 12.05Hrvaški notranji minister Davor Božinović je sporočil, da bodo s 1. februarjem pri njih začeli veljati nekateri novi ukrepi v zvezi s covidom-19. Po zgledu ostalih evropskih držav bodo skrajšali obdobje samoizolacije na sedem dni. Spremembe bodo tudi pri prehajanju meje, covidna potrdila za cepljene z dvema odmerkoma pa po novem ne bodo več veljala 365, ampak le še 270 dni. Božinović je ob tem izpostavil, da ukrepov v celoti še nekaj časa ne bodo odpravili, saj je "različico omikron skoraj nemogoče ustaviti". Medtem zaradi posledic okužbe z omikronom dnevno že umre več Američanov, kot jih je za posledicami različice delta.

WHO: Po omikronu bi lahko v Evropi sledil konec epidemije
23. 01. 2022 18.29Direktor Svetovne zdravstvene organizacije za Evropo Hans Kluge je dejal, da je pandemija covida-19 z različico omikron vstopila v zaključno fazo. Ta različica bi lahko namreč do marca okužila okoli 60 odstotkov evropske populacije, s tem pa sčasoma novemu koronavirusu prinesla tudi konec. Mednarodna pobuda Covax si medtem želi, da bi se v letu 2022 uspešneje spopadla s pandemijo ter da bi za najrevnejše države zagotovila stalno oskrbo s cepivi.

Belgija si bo pri upravljanju epidemije pomagala s koronskim barometrom
22. 01. 2022 09.54Belgija si bo v prihodnje pri upravljanju epidemije covida-19 pomagala s posebnim koronskim barometrom. S pomočjo tega novega orodja bodo oblasti povezale odločanje o omejitvenih ukrepih s stanjem v bolnišnicah, je v petek naznanil belgijski premier. Na Irskem so medtem odpravili večino omejitev zaradi pandemije covida-19, raziskava ameriškega Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) pa je ugotovila, da so cepiva in še posebej poživitveni odmerki zelo učinkoviti proti koronavirusni različici omikron.

Različica omikron: simptomi, potek bolezni in optimistične napovedi
19. 01. 2022 13.50Za koronavirusno različico omikron je značilno, da je neprimerno bolj kužna od prejšnjih različic, osebe, ki so cepljene ali so virus že prebolele, pa so pred njo manj zaščitene. Večina ljudi okužbo preboleva kot prehlad – najpogostejši simptomi so zamašen nos, bolečine v žrelu, hripavost, suh kašelj in bolečine v mišicah, pojasnjuje infektolog Janez Tomažič. Napovedi so optimistične, vse kaže, da gremo v smer, ko bo virus počasi izgubil virulentnost, mi pa bomo imeli čedalje bolj izkušen imunski sistem. Novo upanje so tudi cepiva, ki bodo aktivirala celično imunost.

300 milijonov dolarjev za boj proti covidu, cilj skrajšanje časa za razvoj cepiv
19. 01. 2022 11.29Sklad Billa in Melinde Gates ter britanski dobrodelni sklad Wellcome sta sporočila, da bosta namenila dodatnih 150 milijonov dolarjev (približno 132 milijonov evrov) za boj proti pandemiji covida-19 in preprečevanje bodočih pandemij, skupno 300 milijonov dolarjev.

V Združenem kraljestvu skrajšali karanteno na pet dni, v Franciji stavkajo učitelji
13. 01. 2022 17.45Britanska vlada je sporočila, da bo v svoji državi skrajšala minimalno obdobje samoizolacije za osebe s covidom-19 s sedem na pet dni, s čimer želi spodbuditi gospodarsko aktivnost. Potniki iz Velike Britanije pa bodo po novem lažje potovali v Francijo, saj je francoska vlada omilila stroge omejitve zanje, ki jih je v prizadevanjih za zajezitev okužb z novim koronavirusom uvedla minuli mesec. V Franciji medtem stavkajo učitelji zaradi pravil na šolah, povezanih z novim koronavirusom.

Manjše tveganje za hospitalizacijo bolnikov z omikronom ugotavlja še ena študija
13. 01. 2022 10.31Obsežna študija ameriških znanstvenikov na skoraj 70.000 covidnih bolnikih v Kaliforniji, ki so se okužili s koronavirusno različico omikron, kaže, da omikron povzroča manj hudo obliko bolezni kot različica delta. Pomeni tudi znatno zmanjšano tveganje za hospitalizacijo in smrt ne glede na raven imunosti v populaciji. V študiji so ob tem ugotovili tudi manjšo učinkovitost cepiv proti omikronu, a ta vseeno nudijo pomembno zaščito pred težjim potekom bolezni.

Rekordno število okuženih po Evropi, v kanadski provinci kazen za necepljene
12. 01. 2022 10.15Nov val okužb in rekordne številke okuženih so zajele večji del Evrope. Najvišje dnevno število novih okužb z novim koronavirusom od začetka pandemije so zabeležili v Nemčiji, na Norveškem in tudi v Avstriji. WHO ob tem opozarja, da bo polovica Evropejcev v naslednjih šestih do osmih tednih zbolela za različico omikron. Medtem pa so se onkraj luže, v kanadski provinci Quebec, zaradi porasta okužb in pritiska na bolnišnice necepljenim odločili zaračunati zdravstveni davek.