raziskovalnih

S simbolično zasaditvijo oljke začetek gradnje novega centra oljkarstva
03. 04. 2025 20.28S simbolično zasaditvijo oljke so na Plavjah, tik ob italijanski meji, obeležili začetek gradnje novega Kompetenčnega centra za oljkarstvo. Ta bo v novem, 3000 kvadratnih metrov velikem objektu na območju nekdanje vojaške karavle združeval vse službe s področja oljkarstva. Vrednost projekta je ocenjena na 4,5 milijona evrov, dokončali pa ga bodo do konca prihodnjega leta.

V drugi krog rektorskih volitev na ljubljanski univerzi Majdič in Mlinarič Raščan
02. 04. 2025 18.07Aktualni rektor Gregor Majdič in Irena Mlinarič Raščan s fakultete za farmacijo se bosta pomerila za položaj rektorja Univerze v Ljubljani v drugem krogu, ki bo 16. aprila. Nobeden od kandidatov namreč ni prejel več kot 50 odstotkov veljavnih glasov. Majdič je prejel 46,91 odstotka, Mlinarič Raščan pa 32,54 odstotka glasov, so sporočili z univerze.

Skrivnostni preleti ruskih dronov nad raziskovalnim centrom EU v Ispri
30. 03. 2025 15.15Italijanski časnik Corriere della Sera poroča, da so evropski visokotehnološki raziskovalni center v Ispri ob jezeru Maggiore v zadnjem mesecu petkrat preleteli domnevni ruski brezpilotni letalniki. Po neuradnih informacijah je protiteroristična enota milanskega tožilstva že sprožila preiskavo.

Trump podpisal izvršni ukrep proti 'neprimerni ideologiji' v znamenitih muzejih
28. 03. 2025 16.12Predsednik ZDA Donald Trump je v četrtek podpisal izvršni ukaz, ki nalaga "odstranitev neprimerne ideologije" iz znamenitih Smithsonianovih muzejev in Narodnega živalskega vrta. S tem je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP razširil svoje konservativno zatiranje kulturnih ustanov. Ustanova Smithsonian se zaenkrat še ni odzvala.

Asteroid na poti k nam: kaj, če nas zadane?
13. 03. 2025 18.43Znanstveniki po svetu se ukvarjajo s spremljanjem in obrambo pred asteroidi. Proti Zemlji leti večji asteroid. Kaj bi se zgodilo, če bi nas zadel? Leta 1908 je na ozemlje Slovenije padel prvi znan meteorit. Zadel je vas Avče v dolini Soče.

Zaposlovanje Filipincev: 'Dostojno delo, varna in pravična zaposlitev'
11. 03. 2025 11.40Slovenija in Filipini odpirajo novo poglavje v dvostranskih odnosih, je v Manili, kjer je uradno odprla prostore slovenskega veleposlaništva, poudarila zunanja ministrica Tanja Fajon. S filipinskim ministrom za delavce migrante Hansom Leom Cacdacom sta podpisala memorandum o soglasju med državama o sodelovanju na področju dela.

Zaposlovanje Filipincev v Sloveniji: trenutno jih je pri nas več kot 400
07. 03. 2025 13.53Na zaposlitvenem dogodku, ki ga v torek v Manili na Filipinih pripravlja Zavod RS za zaposlovanje, bo sodelovalo 23 delodajalcev, največ iz dejavnosti prevoza in skladiščenja, nastanitev in gostinstva, gradbeništva ter industrije. Namen dogodka je vzpostaviti medvladno sodelovanje ter okrepiti varno in pravično zaposlovanje Filipincev v Sloveniji.

Po razveljavitvi spornega razpisa za prestrukturiranje regij dva nova
05. 03. 2025 14.18Po tem, ko je agencija Spirit razveljavila sporni razpis za prestrukturiranje savinjsko-šaleške regije, je državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Matevž Frangež napovedal, da bodo objavili dva nova. Prvega, v višini 68 milijonov evrov, bo pripravila agencija Spirit Slovenija, drugega, v vrednosti 14,5 milijona evrov pa Aris. Pri obeh bodo upoštevane nove smernice za vodenje javnih razpisov, ki jih je pripravila vlada.

Zakaj bi razbijali digitalna vrata, če lahko nekoga prepričate, da vam podari ključ?
01. 03. 2025 19.04Prejšnji teden se je zgodil največji digitalni rop v zgodovini kripto valut: 21. februarja je prišlo do vdora v Bybit, glavno borzo kripto valut. Hekerji so ukradli približno 401.000 žetonov Ethereum (ETH), ki so bili v času napada ocenjeni na skoraj 1,5 milijarde dolarjev. Za njim je stal severnokorejski državni akter Lazarus Group. Kdo so ti in drugi razvpiti "državniki" ter kako delujejo?

Britanski par pristal v iranskem zaporu: obtožena sta vohunjenja
18. 02. 2025 16.13V Iranu so aretirali britanska zakonca in ju obtožili vohunjenja. Iransko ministrstvo za pravosodje trdi, da sta 52-letnika v Iran vstopila pod pretvezo, da sta turista, v resnici pa naj zbirala obveščevalne informacije v več iranskih provincah.

Bo Google začel uporabljati umetno inteligenco za razvoj orožja in nadzor?
05. 02. 2025 18.47Tehnološki velikan Google je opustil zavezo, da umetne inteligence ne bo uporabljal za razvoj orožja ali nadzor, je razvidno iz njegovih posodobljenih načel glede razvoja in rabe te tehnologije. Na spremembo so se kritično med drugim odzvali pri nevladni organizaciji Human Rights Watch (HRW).

'Verjamem, da bo umetna inteligenca v najkasneje desetih letih spremenila vse'
05. 02. 2025 11.51Slovenija ima močne temelje za razvoj umetne inteligence, a jo moramo razvijati v korist družbe, je na dogodku na Institutu Jožef Stefan dejala ministrica za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer. Dogodek je potekal pred vrhom o umetni inteligenci, ki bo prihodnji teden v Parizu, namenjen pa je bil prikazu dosežkov Slovenije na tem področju.

Krstni polet Nuuve V300: vertikalno vzletanje in pristajanje
31. 01. 2025 14.04Brezpilotni hibridni-električni letalnik Nuuva V300 je opravil svoj krstni polet. Sposoben je vertikalnega vzletanja in pristajanja ter prevoza tovora na dolge razdalje. V podjetju Pipistrel so dogodek označili za "mejnik v napredku razvoja naprednih, trajnostnih in večnamenskih brezpilotnih letalnih sistemov".

10. november nov državni praznik, a ne dela prost dan
30. 01. 2025 16.01Vlada je določila nov državni praznik. 10. novembra bomo odslej praznovali dan znanosti. Ta sicer ne bo dela prost dan.

Vizije o scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040
21. 01. 2025 17.05Predstavniki energetskih družb, fakultet ter raziskovalnih in drugih organizacij so na posvetu pri premierju Robertu Golobu predstavili vizije o možnih scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040. Stališča so bila različna, so se pa vsi strinjali, da moramo na tem področju doseči širši družbeni konsenz.

Pri nas okoli 15.000 psihopatov: 'Upremo se jim lahko le po psihopatsko'
11. 12. 2024 06.00V Sloveniji naj bi delovalo 15.000 psihopatov, a psihopatija ostaja tabu. Psihopati lahko povzročijo resno gospodarsko škodo in motnje v delovnih okoljih. Slovenci smo v prazničnem času tako dobili še kakšno koristno božično-novoletno darilo. Pod okriljem dr. Andreje Pšeničny in dr. Leonide Zalokar se je rodil Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije. Ključno je namreč pravočasno prepoznavanje psihopatov in njihova ustavitev, kar pa zahteva pogum in odločnost, ki ju slovenskemu narodu pogosto primanjkuje, poudarja dr. Zalokarjeva.

70. obletnica Cerna: 'To bo kmalu tudi slovenski laboratorij'
26. 11. 2024 13.04Ob 70. obletnici Cerna je minister Papič izrazil veselje, da bo prihodnje leto pred organizacijo zaplapolala tudi slovenska zastava. Polnopravno članstvo Slovenije v Cernu bo okrepilo njen prispevek k mednarodnim raziskavam in odprlo nove priložnosti za znanost in gospodarstvo, so izpostavili na GZS. Slovenija bo s tem imela dostop do vrhunske infrastrukture, Cern pa bo pridobil močnega partnerja z bogatimi raziskovalnimi zmogljivostmi, so poudarili.

Več kot 60 mednarodnih psihologov, ekonomistov, inovatorjev na konferenci DOBA Fakultete v Mariboru
21. 11. 2024 00.15Maribor je te dni v središču pozornosti akademskega in poslovnega sveta, saj gosti izjemen dogodek – prvo konferenco v Sloveniji, ki povezuje psihologijo in poslovni svet. Na 12. mednarodni znanstveni konferenci DOBA Fakultete, ki velja za enega najpomembnejših dogodkov tega leta, se bo zbralo več kot 150 udeležencev z uglednih domačih in tujih univerz, raziskovalnih inštitucij ter vodilnih podjetij. V dveh intenzivnih dnevih bo predstavljenih kar 60 strokovnih prispevkov, ki so plod raziskovalnega dela mednarodno priznanih strokovnjakov.

Ukrajina na rusko ozemlje prvič izstrelila britanske rakete dolgega dosega
20. 11. 2024 20.00Ukrajina je prvič izstrelila britanske rakete dolgega dosega storm shadow na rusko ozemlje, poročajo britanski mediji. Britanska odločitev prihaja dan po tem, ko je Ukrajina na rusko ozemlje prvič izstrelila ameriške rakete dolgega dosega atacms. Ameriški predsednik Joe Biden je Kijevu odobril tudi dobavo protipehotnih min. Medtem se Kijev še vedno sooča z intenzivnimi ruskimi napadi. Zaradi grožnje obsežnega ruskega napada so v prestolnici zaprli in evakuirali ameriško, italijansko in grško veleposlaništvo. Na slovenskem veleposlaništvu v Kijevu so uslužbence napotili na svoje domove in jih pozvali k doslednemu upoštevanju varnostnih ukrepov.

Quo vadis lex cannabis?
10. 11. 2024 19.05Državljani smo oddali glas na posvetovalnem referendumu, naša volja je jasna, kje pa je novi zakon o konoplji? Od referenduma je minilo že nekaj mesecev, mandat trenutne koalicije se počasi izteka, a o konoplji še vedno ne duha ne sluha. Ključno je, da ukrepamo hitro, vendar premišljeno. Zagotoviti moramo takšne spremembe, ki bodo bolj primerne za današnji čas in družbo ter bodo ponudile rešitve za težave, nastale v zadnjih desetletjih zaradi prohibicije.

Demokracija ali 'oligarhija z neskončnim političnim podkupovanjem'?
02. 11. 2024 15.01So ZDA še vedno demokracija? So to sploh kdaj v resnici bile? Kakšen vpliv imajo bogati posamezniki in kako nemočni so nižji sloji? Ali na primeru ZDA drži Leninova teza, da v pogojih kapitalistične proizvodnje in zasebne lastnine delovanje kapitalističnih monopolov neizogibno vodi v prevlado finančne oligarhije? Kako se ameriška oligarhija razlikuje od ruske, kitajske in drugih "avtoritarnih režimov"?

Zaupanje v digitalnem svetu – Kako doseči ravnotežje med tehnologijo in človekom?
12. 10. 2024 00.15Tehnologija, ki prežema naše življenje, prinaša priložnosti in varnostne izzive, o katerih bodo na konferenci razpravljali strokovnjaki z različnih področij.

Ministrstvo za digitalno preobrazbo bo začasno vodil Boštjančič
07. 10. 2024 11.48Po odstopu Emilije Stojmenove Duh bo ministrstvo za digitalno preobrazbo začasno vodil finančni minister Klemen Boštjančič, je sporočil premier Robert Golob. Kot je dejal, pogovore s potencialnimi kandidati za vodenje resorja še opravlja.

Fuge – funkcionalne in lepe
19. 09. 2024 00.15Pri zaključnih oblogah iz keramičnih ploščic ali kamnitega materiala imajo fuge poleg funkcionalne tudi zelo pomembno estetsko vlogo. Fuge so kot okvir talnim oblogam, ki s široko barvno paleto omogočajo več svobode pri oblikovanju vzorcev in kombinacij oblog.

Odziv na opozorilo v Portorožu: tuji aktivisti skušajo utišati stroko
09. 09. 2024 17.11Medtem ko več kot 200 vodilnih jedrskih strokovnjakov iz 27 držav na mednarodni konferenci Nene 2024 v Portorožu razpravlja o pomenu jedrske tehnologije in nasprotuje njenemu demoniziranju, so aktivisti Greenpeacea pred hotel prinesli sporočilo Jedrske pravice, draga realnost. Platforma podpornikov jedrske energije JedrskaSi pa očita, da tuji aktivisti širijo laži in skušajo utišati stroko. Neprimerna se jim zdi tudi primerjava projekta širitve jedrskih kapacitet (Jek 2) s Tešem.

Prelomni vbod: prvi pacienti prejeli cepivo proti pljučnemu raku
23. 08. 2024 20.09Bolnik s pljučnim rakom v Združenem kraljestvu je postal eden prvih, ki je sodeloval v prelomni študiji prvega cepiva proti tej bolezni na svetu. V študiji sodelujejo tudi pacienti iz Nemčije, Španije, Poljske, Madžarske, ZDA in Turčije.

Fakulteti za farmacijo in strojništvo bosta dobili nova objekta
09. 08. 2024 07.18Ljubljanski fakulteti za farmacijo in za strojništvo sta pridobili gradbeno dovoljenje za novogradnji. Nova objekta bodo zgradili na območju Kampusa Brdo, kjer že domujejo nekatere druge fakultete. Začetek gradnje obeh objektov pa naj bi bil prihodnje leto, so sporočili z Univerze v Ljubljani.

Einsteinov pravnuk mora razrešiti zapleten primer v sobotnem filmu na POP TV
31. 07. 2024 09.29V sobotnem filmu na POP TV bomo spremljali mladega genija Felixa, ki je pravnuk slavnega znanstvenika Alberta Einsteina in ki se znajde v kočljivi situaciji. Toda izkaže se, da je zanj podedovana genialnost prej breme kot blagoslov. Kriminalna drama v soboto, 3. 8., ob 22:15 na POP TV.

Koliko denarja in orožja Izraelu namenja Evropska unija?
09. 07. 2024 16.42Od začetka vojne v Gazi je bilo ubitih več kot 38.000 Palestincev, več kot 86.000 je bilo ranjenih, več kot 1,9 milijona razseljenih, minilo pa je že devet mesecev. In čeprav slišimo obsodbe z vseh strani, so evropski voditelji naredili le malo, da bi uničujočo vojno ustavili. Nasprotno, številne države še naprej gospodarsko in vojaško podpirajo Izrael.

Evropsko računsko sodišče: EU zaostaja z naložbami v umetno inteligenco
29. 05. 2024 07.41EU mora pospešiti tempo naložb v umetno inteligenco, saj trenutno zaostaja za vodilnimi državami v tem sektorju, je opozorilo Evropsko računsko sodišče. Za uresničevanje ciljev EU na področju umetne inteligence bodo v prihodnje ključne obsežnejše naložbe in okrepljeno upravljanje, so ocenili na sodišču.