raziskovalni program

V drugi krog rektorskih volitev na ljubljanski univerzi Majdič in Mlinarič Raščan
02. 04. 2025 18.07Aktualni rektor Gregor Majdič in Irena Mlinarič Raščan s fakultete za farmacijo se bosta pomerila za položaj rektorja Univerze v Ljubljani v drugem krogu, ki bo 16. aprila. Nobeden od kandidatov namreč ni prejel več kot 50 odstotkov veljavnih glasov. Majdič je prejel 46,91 odstotka, Mlinarič Raščan pa 32,54 odstotka glasov, so sporočili z univerze.

Nizozemska vabi ameriške znanstvenike, ki so ostali brez denarja
21. 03. 2025 15.44Nizozemska vlada ustanavlja poseben sklad, iz katerega bodo financirali znanstvene raziskave in šolanje raziskovalcev. Vse odkar je v ZDA zaprisegel Donald Trump, so namreč številni ameriški znanstveniki zaradi napovedanih finančnih rezov v izobraževanje v strahu, kaj bo z njihovimi službami in raziskavami. Nizozemska si prizadeva, da bi ugledne in vrhunske znanstvenike privabila na svoje univerze.

IJS išče prostovoljce za ležanje v postelji
17. 02. 2025 09.53Institut Jožef Stefan v okviru drugega dela raziskave o učinku vibracijske vadbe med hipoksično neaktivnostjo znova išče prostovoljce za dolgotrajno ležanje v postelji. Prvi rezultati kažejo, da lahko vibracijska vadba pod umetno težnostjo bistveno pripomore k preprečevanju negativnih učinkov, s katerimi se srečujejo astronavti in neaktivni ljudje.

Golob: S polnopravnim članstvom v Esi omogočamo edinstvene podvige
10. 01. 2025 21.20Ponosni smo, da s polnopravnim članstvom v Evropski vesoljski agenciji (Esa) omogočamo slovenskim podjetjem in znanstvenikom edinstvene podvige tako v vesolju kot doma, je na slovesnosti dejal premier Robert Golob. Generalni direktor Ese Josef Aschbacher je današnji dan označil za dan praznovanja in ponosa.

Iz Šahruda v orbito poletel nov iranski satelit
14. 09. 2024 14.13Iran je izstrelil satelit v orbito z raketo, ki jo je izdelala paravojaška revolucionarna garda. Oblasti so zatrdile, da gre za raziskovalni satelit, a se Zahod boji, da je to le še en primer programa, ki pomaga Teheranu pri razvoju balističnih raket. Država je v zadnjih dveh letih v vesolje izstrelila približno deset satelitov.

Podpisan sporazum, ki bo Slovenijo 'katapultiral' še dlje v vesolje
18. 06. 2024 18.51Predsednik vlade Robert Golob in generalni direktor Evropske vesoljske agencije Josef Aschbacher sta podpisala sporazum, na podlagi katerega bo Slovenija postala polnopravna članica te vesoljske agencije. "Zdaj se pravo delo šele začenja," je ob tem dejal slovenski premier, ki se veseli, da bodo lahko opravljali koristno delo, "ne le za Slovenijo ali Eso, temveč za celotno človeštvo". Slovenija bo sicer uradna polnopravna članica agencije postala po izteku veljavnega pridružitvenega sporazuma 1. januarja 2025.

Bi umetna inteligenca lahko končala testiranja na živalih?
09. 06. 2024 15.26Uporaba testiranja na živalih je že od samega začetka tema, ki nas deli na zagovornike in nasprotnike. Dejstvo pa je, da si samega testiranja ne želi nihče, tako kot izvajanja testov ne želijo ljubitelji živali, si jih ne želijo niti laboratorijski raziskovalci. Zato se v zadnjih letih pojavlja kanček upanja, da bi fizično testiranje lahko nadomestili modeli umetne inteligence, ki razpolagajo z rezultati vseh testov, ki so bili opravljeni do sedaj in so tako zmožni predvidevati odzive živali na nove substance.

Je Rusija širila kampanjo dezinformacij o valižanski princesi Kate?
07. 04. 2024 07.52Po tednih norih zarot o tem, zakaj Catherine, valižanska princesa, tako dolgo ni v javnosti, je na koncu razlog povedala kar sama: diagnosticirali so ji raka, bila je v zgodnji fazi zdravljenja in si je vzela čas zase ter za svojo družino. Raziskovalna skupina iz Walesa pa je zdaj razkrila 45 računov na družbenih omrežjih, ki pripadajo ruski skupini, ki je objavljala lažne trditve o princesi, povezana pa je s Kremljem in je v preteklosti širila tudi zarote o ruski vojni v Ukrajini in francoskem predsedniku Emmanuelu Macronu.

24UR Forum: pridružite se nam v živo
06. 03. 2024 16.19V ponedeljek, 11. 3. 2024 ob 19. uri, vas vabimo, da kot del občinstva spremljate drugi 24UR Forum, pogovorno oddajo s strokovnjaki na temo (NE)JAVNEGA ZDRAVSTVA. Izbrani gostje bodo razpravljali o izjemno aktualni zgodbi, ki se dotika vseh nas. Oddaja bo potekala v živo na Filozofski fakulteti v Mariboru in v neposrednem prenosu na POP TV ob 20.00.

Sneg? Letos ne! Nepozabne zimske počitnice v hotelih LifeClass Portorož za vso družino
15. 02. 2024 00.15Ko vas topla zima prikrajša za bele strmine, je čas, da prebudite veselje svoje družine z zimskimi počitnicami ob morju. Letošnje leto prinaša priložnost za nov pristop k dopustovanju: namesto hladnih prstov na ledu si privoščite zdrav in sproščujoč oddih.

Z evropskimi sredstvi do dodatnih dveh ur vadbe za dijake
15. 12. 2023 11.23Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je odobrilo evropska sredstva za program zMIGAJ! Ta bo dijakom omogočil tedensko dve dodatni uri vadbe, ki jo bodo zasnovali skupaj z učiteljem, so sporočili s Fakultete za šport.

UKC Ljubljana: Ne ustvarjamo izgube, temveč ustvarjamo zdravje
06. 11. 2023 12.00Zaradi skoraj 30-milijonske izgube v prvih osmih mesecih leta je ministrstvo za zdravje Univerzitetni klinični center Ljubljana pozvalo k pripravi analize. V UKC so analizo dejavnikov in vplivov na rezultat pripravili in kot glavni razlog za izgubo izpostavili način obračunavanja storitev Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. "Ne ustvarjamo izgube, temveč ustvarjamo zdravje z opravljanjem najzahtevnejših storitev za vse prebivalce Slovenije," pravijo.

Železni žarek: znanstvena fantastika ali orožje prihodnosti?
21. 10. 2023 09.57Viralni posnetek, na katerem Hamasove rakete v zraku prestrezajo in uničujejo laserski žarki, ne prikazuje delovanja najnaprednejšega sistema zračne obrambe "Iron beem" (Železni žarek). Kar so razpečevali nekateri vidnejši profili in celo mediji, je bila znova računalniška igra Arma 3. Čeprav lasersko orožje marsikomu zveni kot oddaljena misel, ki meji na znanstveno fantastiko, ga vojaške velesile ob številnih spodletelih poskusih razvijajo že desetletja. ZDA, Rusija in tudi Izrael trdijo, da so na robu preboja.

Trboveljčan med finalisti: Počnem, kar si želim, da bi počeli moji profesorji
14. 10. 2023 09.49Uroš Ocepek se je uvrstil v ožji izbor tekmovanja za najboljšega učitelja na svetu. Zanimalo nas je, kako je sedeti v njegovi učilnici, zato smo se odpravili na Srednjo tehniško in poklicno šolo Trbovlje. In ni nas pustil ravnodušnih. Po pogovoru z nekaj dijaki in ravnateljico smo lahko hitro ugotovili, da je veliko več kot le učitelj. Zakaj so njegove ure tako zanimive, kako z dijaki odkrivajo virtualno resničnost in umetno inteligenco, kaj bi storil z milijonom dolarjev, ki ga bo dobil, če bo izbran za najboljšega učitelja na svetu in zakaj je k pouku prišel oblečen v Pikačuja?

Vojna med zdravstveno in zunajzdravstveno stroko: kaj je psihoterapija?
04. 10. 2023 08.00V Sloveniji se trenutno bije bitka med na eni strani psihiatri in kliničnimi psihologi, ki pravijo, da so zgolj oni usposobljeni za izvajanje psihoterapije, in na drugi strani psihoterapevti, ki so se več let na teološki fakulteti, Univerzi Sigmunda Freuda ali prek Slovenske krovne zveze za psihoterapijo izobraževali zunaj zdravstva. Kamen spotike predstavlja že sama definicija psihoterapije, se pa obe strani strinjata, da je treba izločiti šarlatane. Kako? Poglejmo njihove predloge.

Slabo urejeno okolje poveča stres, zelenje pa izboljša počutje
10. 09. 2023 16.37Dostopne, urejene in zelene zunanje površine zdravstvenih domov prispevajo k temu, da je obisk zdravnika manj stresen, počutje obiskovalcev in zaposlenih pa boljše. V petih ljubljanskih zdravstvenih domovih se začenja raziskava urbanističnega studia Prostorož, v kateri lahko pacienti in obiskovalci sami opišejo zunanje površine zdravstvenih domov v Ljubljani in zabeležijo, kako jih uporabljajo in kaj na njih potrebujejo. Izvajalci pričakujejo, da bodo rezultati raziskave pokazali na konkretne pomanjkljivosti in prednosti posameznih prostorov, pa tudi na splošno stanje zunanjih površin v ljubljanskem zdravstvu.

Bolnega raziskovalca uspešno evakuirali z Antarktike
04. 09. 2023 11.37Avstralija je uspešno evakuirala bolnega raziskovalca z oddaljene postojanke Casey na Antarktiki. V reševalni akciji je sodeloval ledolomilec z dvema helikopterjema in medicinskim osebjem na krovu. Moškega bodo prepeljali v Tasmanijo, kjer bo prejel potrebno zdravstveno oskrbo.

12.000 evrov za 60 dni v postelji. Služba, ki je vse prej kot sanjska
30. 05. 2023 16.31Ste te dni na spletu zasledili oglas, da lahko z mirovanjem v postelji zaslužite 12.000 evrov? Oglas je resničen, tudi zaslužek, res pa je, da je pot do denarja zelo zahtevna. Gre za raziskavo 'bed rest' pod okriljem Evropske vesoljske agencije, prvič pa bo potekala v Sloveniji, in sicer pod okriljem Instituta Jožef Stefan.

Opazno močno poslabšanje telesne zmogljivosti otrok
10. 05. 2023 05.52Ob svetovnem dnevu gibanja strokovnjaki opozarjajo, da je gibanje potrebno za zdravo življenje, je pojasnil profesor na ljubljanski fakulteti za šport Gregor Jurak. Kot zaskrbljujoče vidi močno poslabšanje rezultatov športnovzgojnih kartonov v zadnjih letih.

Biden: Sestrelili bomo vse, kar ogroža ZDA
16. 02. 2023 11.26Ameriške oblasti sumijo, da je bil kitajski balon, ki so ga kasneje sestrelili ob obali Južne Karoline, prvotno namenjen na Gvam in Havaje. Kot so prepričani, so Kitajci balon poslali za vohunjenje nad tamkajšnjimi ameriškimi oporišči, a so ga nato vetrovi odnesli proti celinskemu delu ZDA. Balon je sicer vzletel z južnega kitajskega otoka Hainan, ki velja za pomembno strateško točko kitajske vojske. Predsednik Joe Biden pa je dejal, da se bo še naprej pogovarjal s kitajskim predsednikom vendar bo okrepil nadzor nad ameriškim zračnim prostorom. Zagotovil je tudi, da bodo sestrelili vse, kar ogroža ZDA.

Nad Romunijo zaznali sumljivi 'vremenski balon', nadenj poslali dva miga
14. 02. 2023 09.29Po tem, ko so se poročila o sumljivih vohunskih balonih pojavila že v več državah po svetu, se je zdaj podobno zgodilo tudi na območju Romunije. V tamkajšnji zračni prostor je namreč vstopil sumljivi leteči predmet, ki bi lahko bil meteorološki balon, zaradi česar so na območje poslali dva miga. Ameriška vojska je medtem sporočila, da je v Atlantskem oceanu našla več delov kitajskega vohunskega balona, ki so ga sestrelili v začetku meseca. Med najdenimi predmeti so med drugim senzorji in druge elektronske komponente.

V boj z dolgim covidom s postopno oziroma zmerno aktivnostjo bolnikov
21. 12. 2022 11.11Nova študija je pokazala "izjemne rezultate" izvajanja programa v boju proti dolgemu covidu-19, ki temelji na postopnem oziroma zmernem povečevanju telesne aktivnosti bolnikov. V raziskavi so znanstveniki sicer šest tednov spremljali 31 oseb z dolgotrajnimi simptomi covida-19.

Pismo mladega specialista UKCL: Zdravniško poslanstvo je prisotno in močno
07. 12. 2022 06.00V medijih vsak dan spremljamo prispevke o odhodu zdravnikov, zapiranju zdravstvenih ustanov, (neuspešnem) iskanju tujih zdravnikov, o izgorelosti zdravnikov in podobno. Zasledim tudi članek Sare Volčič z naslovom "Kam se je izgubilo tako zelo opevano zdravniško poslanstvo?", ki v prvem delu predstavi osebno izkušnjo pacientke, v drugem pa naslavlja delo zdravnika v Sloveniji. Medtem ko je prvi del napisan korektno, lahko glede drugega dela povem, da se z vsakim takim prispevkom le še poglablja kriza zdravstvenega sistema. In zato vam pišem – ker še večje krize zdravstva ne smemo dopustiti!

Energija iz obnovljivih virov: 'Veter in sonce že pomagata državljanom'
23. 10. 2022 08.22Evropska unija vse od začetka ruske invazije na Ukrajino proizvede več električne energije iz obnovljivih virov energije kot kadarkoli prej. Kot ugotavlja pred kratkim objavljena študija dveh raziskovalno-svetovalnih skupin, je rekordno proizvodnjo elektrike s pomočjo sončne in vetrne energije v tem obdobju doseglo 19 držav članic.

Kustečeva z novo službo, Visokošolski sindikat k preiskavi pozval KPK
03. 06. 2022 14.31V javnost je pricurljala novica, da se bo dosedanja ministrica za šolstvo Simona Kustec namesto na matični fakulteti FDV zaposlila na Univerzi na Primorskem (UP). Ob tem se je oglasil Visokošolski sindikat Slovenije, ki se sprašuje, zakaj bi UP hotela zaposliti Kustečevo in ali ima prestop znake korupcije. "Simona Kustec je s svojim preteklim raziskovalnim delom izkazala ustrezne kompetence, za katere verjamemo, da jih bo uporabila v prid razvoja raziskovalnega, razvojnega, pedagoškega in inovacijskega razvoja univerze. Ni nenavadno, da ministri po zaključenem mandatu nadaljujejo svojo raziskovalno kariero," pa so nekdanji ministrici v bran stopili na UP.

Janševa vlada zadnji teden mandata sprejela več (spornih) odločitev
13. 05. 2022 11.26Zadnji teden mandata je Janševa vlada sprejela številne odločitve, med njimi take, ki so na levici sprožile burne odzive. Tako so v novem koalicijskem trojčku že napovedali, da bodo uporabili vsa pravna sredstva, da prekličejo nakup oklepnikov boxer, prav tako je Janševa vlada postavila več veleposlanikov, zaradi česar je Robert Golob že napovedal sprožitev postopkov za njihovo menjavo.

Razrešeni z ARRS zaradi obtožb vlade na sodišče
22. 04. 2022 16.23Menjava štirih članov upravnega odbora Javne agencije za raziskovalno dejavnost (ARRS) iz političnih vzgibov je po mnenju ponovno razrešenih članov grob poseg v avtonomijo ključne institucije raziskovalnega podsistema. Menijo, da je njihova dolžnost, da obtožbe vlade izpodbijajo po sodni poti in tako prispevajo svoj del k delovanju pravne države, so zapisali v sporočilu za javnost.

Vpliv 'Twitter politike'. Kako bodo stranke izboljšale spletno komunikacijo?
21. 04. 2022 09.59Razvoj družbenih omrežij in njihov vpliv na vsakdanje življenje je v aktivno sodelovanje na različnih spletnih platformah močno vključil politične stranke. Predvsem Twitter je postal močno orodje za promocijo idej in tudi politične obračune. T.i. Twitter politika, ki jo pri nas najbolj uspešno vodi predsednik vlade Janez Janša, je deležna ostrih kritik opozicije. Slišati je predvsem očitke o nedostojni komunikaciji in slabitvi političnega prostora in demokracije. Kako bodo stranke v prihodnjem mandatu rokovale z družbenimi omrežji in komunicirale z javnostjo?

EU dosegla dogovor o proračunu za prihodnje leto
16. 11. 2021 11.32Pogajalci članic EU in Evropskega parlamenta so tik pred polnočjo v Bruslju dosegli dogovor o evropskem proračunu za prihodnje leto. Ta bo tako za obveznosti kot za plačila znašal okoli 170 milijard evrov. Prioritete so okrevanje po pandemiji covida-19 ter zeleni in digitalni cilji, izpostavljajo v institucijah unije.

EU še brez dogovora o proračunu za prihodnje leto, pogajanja se nadaljujejo v ponedeljek
13. 11. 2021 11.20Članice EU in Evropski parlament v petek v Bruslju še niso uspeli doseči dogovora o evropskem proračunu za prihodnje leto. Pogajanja se nadaljujejo v ponedeljek. Razlike v stališčih teh dveh institucij, proračunskih organov Unije, so velike. Rok za dogovor se izteče v ponedeljek opolnoči.