raziskovalne naloge

Prazne obljube: projekt gorenjske regijske bolnišnice še vedno stoji

09. 09. 2023 19.52

Čeprav je glede na napovedi zdaj že nekdanjega ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana, ki je izjavil, da bodo odločitve glede gorenjske regijske bolnišnice sprejete predvidoma maja letos, kazalo, da bodo Gorenjci končno nekoliko bližje regijski bolnišnici, se danes zdi, da projekt stoji. Na ministrstvu za zdravje nam sicer zagotavljajo, da to ne drži, a konkretnih rokov ne postavljajo. Neuradno je slišati, da je vlada kot možni lokaciji bolj kot Jesenicam naklonjena Radovljici in Kranju.

Putin: Za zdaj ni potrebe po novih obsežnih napadih. Naš cilj ni uničiti Ukrajino

14. 10. 2022 08.33

"Ni potrebe po novih množičnih napadih. Zdaj imamo druge naloge," je dejal ruski predsednik Vladimir Putin po že petih zaporednih dneh intenzivnih napadov na ukrajinska mesta. "Naš cilj ni uničiti Ukrajino," je dejal. Ukrajinski uradniki so Rdeči križ medtem pozvali, naj opravi misijo v razvpitem zaporniškem taborišču na vzhodu države, ki ga zaseda Rusija. "Ne smemo več izgubljati časa. Na kocki so človeška življenja," je tvitnil vodja kabineta ukrajinskega predsednika. Rdeči križ je medtem sporočil, da ima otežen dostop do ukrajinskih vojnih ujetnikov, ki so jih ujele ruske sile. Tiskovni predstavnik organizacije Ewan Watson je sicer zatrdil, da "deli frustracije" Kijeva.

Slovenski študentje bodo za svoje izjemne raziskovalne dosežke finančno nagrajeni

04. 10. 2022 19.26

Ustanovitelj nagrade in finančni donator, ugleden slovenski kozmolog, profesor astronomije in fizike z ameriške Univerze Berkley doktor Uroš Seljak se je odločil, da bo eno od svojih nagrad razdelil tudi med slovenske študente. Za najboljše znanstvene objave študentk in študentov bo ob začetku vsakega študijskega leta na voljo 10.000 ameriških dolarjev, letos so si nagrado razdelili kar trije.

Nov predlog: 15 pokrajin, poseben status za Ljubljano

06. 07. 2022 14.21

Po tem, ko se je strokovna javnost poenotila v pobudi za ustanovitev desetih pokrajin z Ljubljano in Mariborom, ki bi imele poseben status, sedaj državni svet predlaga ustanovitev 15 pokrajin, poseben status pa bi imela samo Ljubljana. Državni svet bo paket treh zakonov za ustanovitev pokrajin vložil v parlamentarno proceduro. Zakonodajno iniciativo je podprlo 28 svetnikov, nihče ni bil proti. Gre za zgodovinski trenutek, je ocenil predsednik republike Borut Pahor, ki se je kot častni gost udeležil seje. Z odločitvijo državni svet zaključuje proces, začet leta 2019, ko je v vnovičnem poskusu ustanovitve pokrajin prevzel vlogo koordinatorja.

Robert Golob s čela energetske družbe poletel na vrh vlade

24. 04. 2022 23.27

Kdo je Robert Golob? Javnost ga je poznala predvsem kot predsednika uprave energetske družbe Gen-I. A njegova pot na čelu podjetja, ki ga je vodil od leta 2006, se je lani končala. Po zapletih ob potegovanju za nov mandat se je iz družbe umaknil in se podal v politiko, kjer je novo stranko Gibanje Svoboda popeljal v prepričljivo volilno zmago.

Univerze: Način menjave upravnega odbora ARRS neprimeren

31. 01. 2022 18.03

Na univerzah v Ljubljani, Mariboru in Novi Gorici ob hitrem imenovanju novega vršilca dolžnosti direktorja ARRS konec tedna izražajo pričakovanje, da imenovanje ne bo negativno vplivalo na strokovno neodvisno delovanje ARRS in učinkovito opravljanje njenih nalog. Kot poudarjajo, je bil način menjave upravnega odbora agencije neprimeren. Ministrica Simona Kustec pa zavrača očitke, da gre za politično podrejanje agencije.

SDS in NSi predlagata ustanovitev nove vojaške akademije

02. 12. 2021 12.52

Janez Janša in Matej Tonin bi namesto obramboslovja na FDV ustanovila svoj "West Point". Na katedri za obramboslovje na Fakulteti za družbene vede so presenečeni nad predlogom ustanovitve vojaške akademije, proti pa so po naših informacijah tudi v delu opozicije. Skrbi med drugim povzroča tudi dejstvo, da predlog sprememb zakona o visokem šolstvu ta proces po mnenju katedre za obramboslovje ignorira in želi ustanoviti notranji vojaški zavod, ki bi bil izločen iz javnega sistema izobraževanja, kar je v nasprotju s siceršnjimi evropskimi trendi.

Redna telesna vadba: dolgoročna naložba v duševno in telesno zdravje

10. 10. 2021 12.48

Vztrajati pri športnih aktivnostih je izračun, ki se obrestuje v vseh pogledih. Redna telesna dejavnost preprečuje številne bolezni, zmanjšuje stres in izboljšuje počutje. To je zdaj, med koronakrizo, še pomembnejše, saj športno udejstvovanje zmanjšuje tveganje za virusno okužbo in pomaga premagovati psihične stiske, ki postavljajo ljudi v tem obdobju v težavne situacije. Tega se dobro zavedajo člani centra CrossFit Ljubljana, ki so kljub vsem omejitvam ostali povezani in niso opustili treningov. Kako vadba za moč, kakršna je CrossFit, vpliva na duševno zdravje in celostno dobro počutje?

Ameriški boj na požiralniku denarja

02. 10. 2021 14.47

Gospodarstvo ZDA se prebija skozi kipeče morje, ko tokovi naraščajoče inflacije butajo ob čeri pandemijskega krča. Najmanj, kar država potrebuje, so umetno sprožene finančne krize. Prvo, ustavitev dela vlade, so odložili na december, a v zraku visi še večja, plačilna nesposobnost države, da upnikom vrne izposojeni denar.

Sviz poziva k cepljenju, preboldskega ravnatelja pa k odstopu

07. 09. 2021 09.50

Na izredni seji se je sestal glavni odbor šolskega sindikata, ki je razpravljal o aktualnih temah. V ospredju je bilo vprašanje cepljenja in testiranja ter tudi vladni predlog o spremembah ureditve dodatka za nevarnost v času razglašene epidemije. Kot je pojasnil tajnik Sviza Branimir Štrukelj, zaposlene v šolstvu pozivajo k cepljenju, saj gre predvsem za solidarnostno gesto. Znova je kritiziral predstavnike vlade, ki po njegovem mnenju odgovornost za širjenje epidemije prelagajo na učitelje. Trditev, da so učitelji slabo precepljeni, ni resnična, je še dodal. Preboldskega ravnatelja pa je pozval, naj premisli in odstopi.

Jan Janežič in Kristian Tomasović

22. 02. 2021 05.30

Janko in Kiki sta iz Ljubljane. Združuje ju šola, nogomet in ljubezen do nogometa. Jan se lahko pohvali tudi kot občasni frizer: »Postrigel sem že okoli 15 ljudi.« Jan se je nad kuhanjem navdušil med prvo karanteno, ko sta starša hodila v šolo. In trema pred začetkom šova? Zdi se, da je nimata, saj pravita, da sta bila 'izklesana za kamero'.

'Fiktivni izbor izvajalcev? Čelan kljub trditvam TGZS ni bil nikoli protikandidat Pivčeve'

07. 09. 2020 05.04

"Klicali naj bi ga na stacionarno telefonsko številko, preko katere ne more komunicirati v času, ko je bil na dopustu na Hrvaškem, zato so navedbe netočne." Tako je nekdanji ptujski župan in direktor Bistre Ptuj Štefan Čelan z dokazilom gospodarskemu ministrstvu na laž postavil turistično zbornico in posredno nakazal, kako so v resnici izbirali zunanje strokovnjake za domnevno koruptiven projekt SRIPT. Trdi, da ni bil protikandidat Pivčeve za zunanjega svetovalca, ali drugače povedano, Pivčeva ni bila boljša izbira od Čelana, kot kaže, je bila prva in edina izbira prijateljice Pergerjeve. Ob nezakonitih zaslužkih, gospodarsko ministrstvo sumi še na fiktiven izbor izvajalcev. Pivčeva po naših informacijah ni dokazala avtorskega dela, za katerega je računala 200 evrov na uro.

Merila za pridobitev Zoisove štipendije bi se lahko spremenila

02. 04. 2020 16.12

Zaradi ukrepov za zajezitev okužb z novim koronavirusom verjetno ne bodo izvedena tudi številna šolska tekmovanja. Dosežki na teh pa so eden od pogojev za pridobitev štipendije za nadarjene dijake in študente. Zato se na ministrstvu že pripravljajo na morebitno prilagoditev pogojev za pridobitev Zoisove štipendije.

Mobing na Biotehniški fakulteti, apetiti po dodatnem raziskovalnem denarju na medicini

22. 10. 2019 04.21

Razkritja Dejstev, kako si izbrani profesorji in njihovi ljudje delijo dodatke in avtorske honorarje, kako najdejo načine za zaslužek, preko podjetij, s. p.-jev, zavodov in inštitutov, kako izkoriščajo študente, asistente ..., so spodbudila številne, da so se obrnili na uredništvo z novimi zgodbami. Nekaj jih objavljamo že danes.

Na Hrvaškem kritike doktorske teme Grabar-Kitarovićeve

01. 04. 2019 15.00

Mentor na doktorskem študiju hrvaške predsednice Kolinde Grabar-Kitarović, profesor Anton Grizold je bil pred štirimi leti že mentor magistrske naloge z zelo podobnim naslovom, kot je tema doktorata Grabar-Kitarovićeve. Dejal je, da so metode in pristop k doktorskemu delu vendarle drugačni.

V zdravstvu pričakujejo hitro oblikovanje vlade. Nevladniki upajo, da je ne bo sestavljala SDS

04. 06. 2018 07.17

V zdravstvu pričakujejo, da bodo stranke po volitvah hitro oblikovale vlado in začele ukrepati. Zdravstvo namreč pestijo številne težave, med drugim finančne. Tudi v znanosti poudarjajo, da bi morala nova vlada takoj povečati delež sredstev za znanost in raziskave. V nevladnih organizacijah pa upajo, da SDS ne bo uspelo sestaviti vlade, saj se v nasprotnem bojijo prekinitve financiranja programov na področju človekovih pravic in svobodnega izražanja.

FOTO: Lani obkrožil svet, zdaj preletava Evropo. Lenarčič zbira dokaze o katastrofalnih učinkih črnega ogljika

24. 03. 2017 11.13

Evropski ledeniki so vir pitne vode in tudi energije. A so hudo ogroženi. Na ledu se nalaga črni ogljik in ledeniki se zato topijo hitreje. Kakšen je dejanski vpliv črnega ogljika, v novem projektu zanima tudi Matevža Lenarčiča. Nekaj po 10. uri je s portoroškega letališča poletel na prvo etapo nove znanstveno-raziskovalne naloge.

Intervju z Lučko Kajfež Bogataj: Zelo kompleksen je zdravstveni vidik podnebnih sprememb. Če je bolj toplo, je več žuželk in več bolezni

06. 03. 2017 06.30

Podnebne spremembe s seboj nosijo veliko izzivov, a tudi priložnost, da spremenimo sebe in ekonomski model, meni klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Dodaja, da še nismo prepozni z ukrepi, a čas se nam izteka. Opozorila je na zdravstvene posledice podnebnih sprememb in na podnebne begunce.

Priložnosti v naravoslovnih in tehničnih poklicih: 'Držite se tistega, kar vam prinaša veselje'

01. 02. 2017 18.06

Uspešni Slovenci so na dogodku, ki so ga pripravili za bežigrajske gimnazijce, strinjali, da je treba med šolanjem nabrati čim več znanja in da je na karierni poti treba slediti svojim željam. Dodali so, da je lažje iz študija naravoslovnih in tehničnih smeri preiti v družboslovne poklice ali karierne poti kot obratno.

Gimnazijci na Biotehniškem centru Naklo

01. 02. 2016 06.30

Biotehniški center Naklo izobražuje dijake tudi v gimnazijskem programu, kjer v štirih letih pridobijo kvalitetno osnovo za nadaljnji študij. Po opravljeni splošni maturi je gimnazijcem odprta pot na študij vseh univerzitetnih programov.

Vožnja v nasprotno smer: sporne dvopasovne rampe, ponekod omogočeno polkrožno obračanje

26. 08. 2015 10.46

Strokovnjaki na Darsu so se lotili podrobnejše analize voženj v nasprotno smer. Iskali so tako vzroke, kot morebitne rešitve. Največ voženj v nasprotno smer je čez vikend, pogosteje v poletnem in jesenskem času, tretjina voznikov je pod vplivom alkohola.

FOTO: To sta dijaka, ki sta v New Yorku prekosila vso svetovno konkurenco

01. 07. 2014 09.28

Slovenija ima potencial v mladih. To so znova dokazali gimnazijci, ki so z znanstvene olimpijade v New Yorku prinesli zlato odličje. Dijaka Aleš Zupančič in Jaka Šikonja sta vso svetovno konkurenco prekosila, ko sta dokazala, kako je mogoče iz biološko razgradljivih odpadkov pri sobni temperaturi pridobivati vodik in proizvajati elektriko.

Konec fiktivnih vpisov na fakultete?

01. 10. 2013 15.42

Z novelo zakona o višjem strokovnem izobraževanju, nedavno sprejeto na vladi, je minister za izobraževanje Jernej Pikalo napovedal začetek boja proti fiktivnim vpisom na fakultete.

Srečanje superjunakov: ribe spet se igrajo, rakci spet klepetajo!

31. 05. 2013 21.36

Pred dnevom Save so bili nagrajeni najboljši ustvarjalci superjunakov v projektu Moja reka si. Zmagali so mladi iz Osnovne šole Trebnje, Podružnična šola Šentlovrenc s superjunakinjo Zlato marioneto.

Pristojne parlamentarne odbore prepričalo vseh osem kandidatov

18. 03. 2013 07.16

Prvih osem kandidatov za ministre v vladi Alenke Bratušek je pred pristojnimi odbori pojasnilo vizijo dela na svojih resorjih. Člani odborov so presodili, da je vseh osem primernih za ministrski položaj.

VIDEO: Zasebno podjetje prvič izstrelilo raketo v navezi z Naso

08. 10. 2012 08.52

Po uspešni dostavi zalog na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) konec maja je na poti do ISS že druga zasebna kapsula. Toda tokrat ima ameriško podjetje SpaceX z Naso sklenjeno pogodbo za še 11 podobnih misij.

VIDEO: Proti vesoljski postaji uspešno izstrelili komercialno raketo

22. 05. 2012 09.59

Ameriško podjetje SpaceX je v vesolje izstrelilo svojo raketo, ki naj bi na Mednarodno vesoljsko postajo odpeljala pol tone tovora. Gre za prvi komercialni polet proti vesoljski postaji, uspeh pa bo znan v prihodnjih dneh.

Nasa potrebuje astronavte

08. 09. 2011 07.47

Trenutno je pri ameriški Nasi zaposlenih le 60 ljudi, ki so usposobljeni za polete v vesolje. Strokovnjaki opozarjajo, da bi v primeru izrednih razmer imeli težavo, saj ne bi imeli dovolj ljudi, ki bi lahko opravili naloge na ISS.

Vse več odraslih se vpisuje v študij

15. 02. 2010 06.00

Odrasli, ki se izobražujejo, so najboljši potencial za napredovanje. V Kranju, Ljubljani, Kamniku in v Radovljici so zelo aktualni višješolski in srednješolski izobraževalni programi s področja logistike in ekonomije.

Pahor: Nihče ni nenadomestljiv

01. 02. 2010 09.48

Komisija za preprečevanje korupcije je odločila, da je Križanič ravnal koruptivno, ko je poklical Mramorja na ekonomsko fakulteto in izrazil nestrinjanje s sestavo komisije. Križanič to zavrača in razmišlja tudi o tožbi.