raziskovalne dejavnosti

Ministrstvo: Financiranje zdravil za redke bolezni je v Sloveniji dobro urejeno

28. 01. 2025 11.49

"Verjamemo, da je čas, da nova zdravila za otroke zagotovi in financira država, ne pa da moramo Slovenke in Slovenci vedno znova zbirati donacije za zdravljenje otrok z redkimi boleznimi," je poziv Društva Viljem Julijan, kjer so na vlado podali pobudo in apel, da bi stroške zdravljenja za otroke krila država. Na ministrstvu odgovarjajo, da so bolnikom z redkimi boleznimi v Sloveniji dosegljive vse oblike zdravljenja, ki so na voljo, na stroške zdravstvenega zavarovanja, so pa ob tem izpostavili, da je ključna odobritev zdravila v EU in da je pomembno tudi mnenje konzilija slovenskih zdravnikov.

Zlati red za zasluge sta prejela Anica Mikuš Kos in Sandi Curk

17. 12. 2024 16.09

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na posebni slovesnosti pred dnevom samostojnosti in enotnosti podelila odlikovanja Republike Slovenije. Zlati red za zasluge sta prejela pediatrinja, psihiatrinja in humanitarka Anica Mikuš Kos ter poveljnik štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk.

Med prejemniki Zoisovih in Puhovih nagrad Igor Akrapovič in Ivan Šprajc

28. 11. 2024 21.53

V Cankarjevem domu so podelili 15 državnih nagrad za izjemne znanstvene in raziskovalne dosežke. Prejemnikom Zoisovih in Puhovih nagrad in priznanj ter ambasadorki znanosti je čestital tudi predsednik vlade Robert Golob, ki je poudaril pomen vlaganja v znanost in razvoj za družbeni napredek.

Vlada in sindikati javnega sektorja podpisali krovno kolektivno pogodbo

15. 11. 2024 06.24

Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Podpise pod kolektivno pogodbo za javni sektor je prispevalo 32 od skupno 46 sindikatov, kar pomeni, da je zahtevani kvorum za uveljavitev pogodbe izpolnjen. Premier Robert Golob je podpis označil za zgodovinski podvig, tudi sindikalista Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek ga vidita kot velik dosežek. Število prisotnih sindikatov daje legitimnost podpisu dokumentov, meni premier. Vrstijo se tudi odzivi drugih.

'Čeprav je stavka z novelo zakona praktično onemogočena, se bo nadaljevala'

13. 11. 2024 14.11

Pogajalci vlade in sindikatov, ki so sodelovali v okviru pogajanj za plačni steber v raziskovalni dejavnosti, izobraževanju in kulturi, so parafirali anekse h kolektivnim pogodbam in ločen stebrni dogovor. Kolektivne pogodbe je parafirala tudi vodja plačnega stebra zdravstva in socialnega varstva na sindikalni strani. Sindikat Fides ob tem sicer pozdravlja ureditev karierne poti zdravnikov in zobozdravnikov, a opozarja, da plačne anomalije ostajajo, zato se bo stavka zdravnikov nadaljevala.

Medex praznuje 70 let – Znanost in tradicija v službi zdravja

25. 09. 2024 00.15

Podjetje Medex, ki že sedem desetletij povezuje znanost in izjemne naravne pridelke čebel, je včeraj na Brdu pri Kranju praznovalo 70. obletnico poslovanja.

Šef podjetja OceanGate pred tragedijo: Pod mojim vodstvom ne bo umrl nihče

24. 09. 2024 06.21

"Nimam želje po smrti. To je ena najbolj varnih stvari, ki jih bom kdaj naredil," je leta 2018, leta pred tragedijo na dnu Atlantika, ob pomislekih glede varnosti podmornice Titan zagotovil šef podjetja OceanGate Stockton Rush. Direktor pomorskih operacij, ki je v poročilu izrazil skrbi nad kakovostjo zasnove podmornice, se je moral zaradi pomislekov namreč takrat zagovarjati na večurnem sestanku s šefom, naposled pa so ga iz podjetja OceanGate odpustili. Zapisnik sestanka je v sklopu preiskave implozije Titana, v kateri je umrla celotna petčlanska posadka, vključno z Rushem, delila ameriška obalna straža.

Vlada sprejela strategijo razvoja primarnega zdravstva

12. 09. 2024 20.06

Vlada je sprejela Strategijo razvoja zdravstvene dejavnosti na primarni ravni zdravstvenega varstva do leta 2031. Osredotoča se na 10 strateških ciljev, glavni cilj pa je zagotoviti integrirano, kakovostno in stalno obravnavo pacientov, ki bo skladna z njihovimi potrebami v vseh življenjskih obdobjih.

Podjetja na mariborski fakulteti iskala potencialne nove kadre

20. 03. 2024 19.48

Na mariborski Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko so znani po dobrem povezovanju z gospodarstvom, ne le na področju raziskovalne dejavnosti, kjer so prodrli celo v vesolje, pač pa so iskani tudi njihovi študenti in diplomanti. Več podjetij je danes obiskalo karierni sejem na fakulteti in opravilo razgovore s študenti. Gre namreč za poklice, ki niso iskani le v sedanjosti, ampak bodo tudi v prihodnosti.

Začenja se koledarska pomlad: v soboto do 20 stopinj, nato ohladitev

20. 03. 2024 09.53

S pomladnim enakonočjem vstopamo v koledarsko pomlad. V njej se bo svetli del dneva še naprej daljšal, in sicer vse do poletnega solsticija, ki bo letos 20. junija. Ob enakonočju astronomski observatorij na Golovcu vnovič vabi na dan odprtih vrat. Za obisk je potrebna rezervacija brezplačne vstopnice.

Umrl Marjan Pajntar, priznani ginekolog in pionir medicinske hipnoze

04. 03. 2024 08.28

V 92. letu starosti se je poslovil Marjan Pajntar, mednarodno priznani ginekolog in porodničar, pionir na področjih psihosomatike in medicinske hipnoze, priljubljeni zdravnik in psiholog mnogih pacientov ter cenjeni mentor številnih mladih raziskovalcev in kliničnih delavcev, so sporočili iz Društva za medicinsko hipnozo Slovenije.

Vlada in sindikati podpisali aneks z rešitvami iz stavkovnih sporazumov

18. 01. 2024 12.52

Vlada in sindikati so podpisali aneks h kolektivni pogodbi za dejavnost vzgoje in izobraževanja. Z njim se v kolektivno pogodbo vnašajo nekatere rešitve iz stavkovnih sporazumov, ki jih je vlada lani sklenila s Sindikatom vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenje (Sviz) in Visokošolskim sindikatom Slovenije.

Fakulteta za elektrotehniko predstavila nov superločljivostni mikroskop

28. 11. 2023 15.22

Na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani so predstavili nov superločljivostni mikroskop v vrednosti 1,25 milijona evrov. Gre za največji nakup posamičnega kosa opreme v zgodovini Univerze v Ljubljani, s katerim bodo raziskovalci lahko še natančneje opazovali procese v celicah, so sporočili s fakultete.

Preobrat: odpuščenega Altmana zaposlil superambiciozni Microsoft

20. 11. 2023 10.13

Nedavno odpuščenega glavnega izvršnega direktorja podjetja OpenAI Sama Altmana in nekatere člane njegove ekipe bo zaposlil Microsoft, je danes sporočil šef ameriškega tehnološkega velikana Satya Nadella. Upravni odbor OpenAI medtem vztraja pri svojih razlogih za odpustitev Altmana in je že zaposlil novega začasnega direktorja. V strokovnih krogih je vse več bojazni, da bi lahko prihodnjih letih dobili superinteligenco, ki bo ušla nadzoru.

Zelena luč slovenski vesoljski strategiji: 'Lahko se kosamo z najboljšimi'

03. 11. 2023 16.09

Vlada je sprejela prvo slovensko vesoljsko strategijo 2030 pod sloganom Majhni na Zemlji, veliki v vesolju, s katero želijo povečati konkurenčnost slovenske vesoljske industrije in vzpostaviti vodilne vloge na vesoljskih področjih. Kot ob tem poudarjajo, je razvoj vesoljske tehnologije zelo pomemben, vse pogosteje se namreč koristi tudi v prometu, kmetijstvu, energetiki, gospodarstvu, varnosti, zdravstvu, izobraževanju in na številnih drugih področjih. Ob tem pa je vlada na dopisni seji sprejela tudi odločitev, da Slovenija zaprosi za polnopravno članstvo v Evropski vesoljski agenciji.

Vojna med zdravstveno in zunajzdravstveno stroko: kaj je psihoterapija?

04. 10. 2023 08.00

V Sloveniji se trenutno bije bitka med na eni strani psihiatri in kliničnimi psihologi, ki pravijo, da so zgolj oni usposobljeni za izvajanje psihoterapije, in na drugi strani psihoterapevti, ki so se več let na teološki fakulteti, Univerzi Sigmunda Freuda ali prek Slovenske krovne zveze za psihoterapijo izobraževali zunaj zdravstva. Kamen spotike predstavlja že sama definicija psihoterapije, se pa obe strani strinjata, da je treba izločiti šarlatane. Kako? Poglejmo njihove predloge.

Shod za znanost: Za dostojno plačilo strokovnih delavcev

21. 09. 2023 06.35

Zaposleni v visokem šolstvu in raziskovalni dejavnosti so se zbrali na Kongresnem trgu v Ljubljani na shodu za znanost za pošteno plačilo strokovnih sodelavk in sodelavcev. Z njim želijo izpostaviti predvsem nezavidljiv plačni položaj svojih kolegic in kolegov na različnih strokovnih delovnih mestih, so sporočili organizatorji.

Prazne obljube: projekt gorenjske regijske bolnišnice še vedno stoji

09. 09. 2023 19.52

Čeprav je glede na napovedi zdaj že nekdanjega ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana, ki je izjavil, da bodo odločitve glede gorenjske regijske bolnišnice sprejete predvidoma maja letos, kazalo, da bodo Gorenjci končno nekoliko bližje regijski bolnišnici, se danes zdi, da projekt stoji. Na ministrstvu za zdravje nam sicer zagotavljajo, da to ne drži, a konkretnih rokov ne postavljajo. Neuradno je slišati, da je vlada kot možni lokaciji bolj kot Jesenicam naklonjena Radovljici in Kranju.

Vlada in visokošolski sindikat podpisala stavkovni sporazum

19. 07. 2023 14.16

Minister za visoko šolstvo Igor Papič in predsednik Visokošolskega sindikata Slovenije Gorazd Kovačič sta podpisala stavkovni sporazum. Ta se nanaša na neplačne zahteve sindikata, medtem ko bodo plačni del reševali v okviru krovnih oz. stebrnih pogajanj, ki potekajo za celotni javni sektor. Sindikat je stavko do konca leta zamrznil. V Sindikatu Univerze v Mariboru, ki je del Visokošolskega sindikata Slovenije, pa so se od sporazuma javno ogradili. Po njihovem prepričanju ima namreč več možnih negativnih kot pozitivnih posledic za zaposlene v visokem šolstvu.

Visokošolski sindikat znova stavka: ni izpitov, zagovorov in uradnih ur

13. 06. 2023 05.59

Visokošolski sindikat je začel dvodnevno stavko na vseh treh javnih univerzah. Osrednji stavkovni shod je bil fakulteti za družbene vede, v sredo pa bodo na posameznih fakultetah potekali različni dogodki. Osrednja stavkovna zahteva je odprava plačnih nesorazmerij, kritični so tudi do nove visokošolske zakonodaje. Na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije poudarjajo, da plačne zahteve rešujejo na krovnih in stebrnih pogajanjih. Visokošolskemu sindikatu so dan po njihovi zadnji celodnevni stavki konec maja poslali tudi predlog sporazuma, a niso prejeli nobenega odziva.

Ministrstvo bo sofinanciralo dodatne ure športne vadbe v osnovni šoli

21. 04. 2023 15.44

Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je objavilo razpis za sofinanciranje oddelkov z dodatno športno ponudbo v šolskem letu 2023/24. Z razpisom v višini milijon evrov bodo sofinancirali stroške strokovnega dela v oddelkih za učence od 1. do 3. razreda osnovne šole, program pa mora obsegati najmanj eno uro dodatne športne vadbe na teden.

'Slovenija, majhna na Zemlji, a velika v vesolju'

13. 04. 2023 13.39

"Slovenija je majhna na Zemlji, a želi postati velika v vesolju." To je želja ob predstavitvi osnutka prve Slovenske vesoljske strategije 2030. V njem je določenih pet strateških stebrov za podporo razvoju sektorjev, med katerimi so trije namenjeni razvoju programskih prednostnih področij, dva pa vzpostavljanju dobrih pogojev za nadaljnji razvoj vesoljskega sektorja. Javna razprava o strategiji se bo zaključila 10. maja letos. Vodja Slovenske vesoljske pisarne in vodja slovenske delegacije pri Evropski vesoljski agenciji Tanja Permozer pa je na predstavitvi poudarila, da med vesoljske tehnologije sodi še marsikaj drugega kot le rakete in potovanje v vesolje.

Lahko Klakočar Zupančičeva ob predsedovanju DZ predstavlja tudi svoj roman?

16. 03. 2023 14.09

Mandatno-volilna komisija je obravnavala obvestilo poslanke Svobode in predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič o dopolnilnem delu, povezanem s predstavljanjem njenega romana. Pri tem so se kresala mnenja, ali gre za zahtevnejše strokovno delo, ki ga poslanci smejo opravljati. Ob glasovanju je večina v komisiji z njenim delom soglašala.

Bodo raziskovalci končno ustrezno plačani za trud, ki ga vlagajo v svoje delo?

07. 03. 2023 11.44

Novela Zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, ki se sprejema po skrajšanem postopku, močno razburja znanstveno-raziskovalno srenjo. Oglasil se je visokošolski sindikat, ki trdi, da vlada z novelo ustvarja nova nedopustna plačna nesorazmerja zaposlenih raziskovalcev v javnih organizacijah, a na ministrstvu očitke zavračajo in trdijo, da bodo s tem končno zagotovili ustrezno plačilo, saj "med raziskovalci obstajajo pomembne razlike". Kritike na račun novele pa letijo tudi s strani vodij znanstvenih svetov, ki opozarjajo, da lahko politika na čelo organov, ki odločajo o upravljanju znanosti, nastavi skoraj kogarkoli.

Vladna stran Svizu predstavila predlog za odpravo plačnih nesorazmerij

17. 02. 2023 06.28

Vladna pogajalska skupina je po večurnem skupnem sestanku, sklicanem na njeno pobudo, Svizu in visokošolskemu sindikatu predstavila predlog za odpravo plačnega nesorazmerja med šolstvom in zdravstvom. Vlada je napovedala, da bo predlog sindikatoma pisno dostavila v ponedeljek do 12. ure.

'Ko so ženske vključene v upravljanje z naravnimi viri, so izidi boljši za vse'

11. 02. 2023 07.23

Obeležujemo mednarodni dan žensk in deklet v znanosti, katerega namen je spodbuditi zanimanje žensk in deklet za znanost ter opozoriti na enakopravne možnosti v znanosti. Spodbujajte ženske, da vstopajo v poklicno usposabljanje in študij naravoslovja, tehnologije, inženirstva in matematike, je na zasedanju, ki ga je na sedežu ZN v New Yorku organizirala fundacija The Royal Academy of Science International Trust, dejala predsednica Nataša Pirc Musar.

Koliko denarja država nameni kulturi?

08. 02. 2023 14.18

8. februar je praznik slovenske kulture od leta 1945, leto pozneje je postal državni praznik, leta 1991 pa še dela prost dan. Na Prešernov dan je statistični urad pripravil nekaj zanimivih podatkov o kulturi. Država je v 2021 za kulturo namenila skoraj 514 milijonov evrov, kar je znašalo en odstotek BDP. Kulturni delavci so v povprečju prejeli 1.477 evrov neto mesečne plače. V kinematografih smo so lahko ogledali 320 filmov, v muzejih in galerijah 955 občasnih in 137 stalnih razstav, skoraj 400.000 članov knjižnic pa si je izposodilo 18,7 milijona enot knjižničnega gradiva.

Strup v žile, steklo na rane, kemikalije v oči: 'angel smrti' umrl na plaži

08. 02. 2023 08.02

Josef Mengele si je prislužil vzdevek angel smrti, ker je imel moč odločati o tem, kdo bo živel in kdo umrl v koncentracijskem taborišču Auschwitz, zaradi svojih grozljivih poskusov na ujetnikih. A roka pravice ga ni nikoli ujela, tudi po zaslugi vplivnih podpornikov. Umrl je na brazilski plaži veliko bolj mirno kot njegove žrtve.

Igor Papič: Glavna naloga je prenova visokošolske zakonodaje

12. 01. 2023 14.38

Kandidat za ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič je s predstavitvijo prepričal odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino. Predstavitev je kot ustrezno ocenilo devet članov omenjenega odbora, kot neustrezno pa šest.

Večina izseljencev razmišlja o vrnitvi, a si želijo boljših možnosti

11. 12. 2022 18.33

Slovenci so se že od nekdaj zaradi različnih razlogov izseljevali v tujino. A če so nekoč šli s trebuhom za kruhom, se zdaj izseljujejo predvsem zaradi boljših študijskih in kariernih priložnosti. Občutnejši beg možganov iz Slovenije, ko so se začeli izseljevati predvsem mladi, izobraženi in perspektivni posamezniki, smo sicer zaznali po izbruhu globalne ekonomske krize leta 2009. V zadnjih desetletjih se zato več govori tudi o tem, kako lahko država ukrepa, da trend obrne in spodbudi vračanje izseljenih, ki so si v tujini nabrali dragoceno znanje in izkušnje.