raziskovalna dejavnost

Onkologi opozarjajo: nepopravljive posledice in osip najdragocenejših kadrov

16. 10. 2024 08.37

Zdravniki in zdravnice Onkološkega inštituta nismo primerno slišani v javnosti, opozarjajo. "Stališča, ki jih v medijih izražajo posamezni zdravniki, zaposleni na OI, so zgolj njihova osebna mnenja in ne odražajo večinskega mnenja zdravnikov OI Ljubljana," izpostavljajo. Še posebej jih skrbi, da bi nekatere rešitve iz novele lahko povzročile nepopravljive dolgoročne posledice za terciarne ustanove, kjer potekajo najzahtevnejša zdravljenja ter raziskovalna in izobraževalna dejavnost.

Fakulteta za elektrotehniko predstavila nov superločljivostni mikroskop

28. 11. 2023 15.22

Na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani so predstavili nov superločljivostni mikroskop v vrednosti 1,25 milijona evrov. Gre za največji nakup posamičnega kosa opreme v zgodovini Univerze v Ljubljani, s katerim bodo raziskovalci lahko še natančneje opazovali procese v celicah, so sporočili s fakultete.

Brazilija postavila nov neslavni rekord v krčenju amazonskega pragozda

02. 07. 2022 09.52

Krčenje gozdov v brazilskem amazonskem pragozdu je v prvi polovici leta 2022 doseglo rekordno raven, je v petek sporočila brazilska vesoljska raziskovalna agencija Inpe. Največji tropski deževni gozd na svetu je od začetka leta izgubil 3750 kvadratnih kilometrov džungle, kar je najslabša številka v tem obdobju od začetka beleženja leta 2016.

Nagrada za gospodarske in podjetniške dosežke v roke petim podjetnikom

08. 06. 2022 18.01

Gospodarska zbornica Slovenije je za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke podelila nagrade, ki so tokrat šle v roke petim posameznikom. Tokratni nagrajenci so Dušan Rauter, direktor mariborskega podjetja Bintegra, Nuša Pavlinjek Slavinec, direktorica Roto Slovenija iz Murske Sobote, Enzo Smrekar, direktor Atlantic Droga Kolinska iz Ljubljane, Radovan Bolko, dosedanji predsednik uprave Kolektor Group iz Idrije ter Igor Kastelic, direktor podjetja REM iz Trebnjega.

SVIZ direktorja ARRS poziva, naj ne podpiše pogodbe z zavodom Rudolfovo

17. 05. 2022 10.43

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije je direktorju ARRS Mitji Lainščaku poslal poziv, naj zaradi številnih nejasnosti in dvomov o zakonitosti ne podpiše pogodbe z zavodom Rudolfovo o stabilnem financiranju. Obenem prosijo za takojšnji dostop do obrazložitve sklepa o ustanovitvi zavoda.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez

20. 04. 2022 06.09

Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

'Ivermektin ni imel vpliva na preživetje bolnikov'

21. 09. 2021 06.00

Številni posamezniki predlagajo, da se zdravilo ivermektin začne uporabljati za zdravljenje covida-19. Še več, nekateri so ga tudi dobili od virov iz tujine. Čudežno zdravilo naj bi praktično izničilo smrtnost zaradi novega koronavirusa, a vse več študij dokazuje nasprotno. Slovenski infektologi so tako napisali daljše pojasnilo o učinkovitosti in uporabi tega antiparazitika, ki so jo poimenovali: Veliko hrupa za nič ali kako je ivermektin postal medijska zvezda.

Postopki dovoljevanja posegov v okolje odslej na okoljskem ministrstvu

01. 09. 2021 15.27

Na ministrstvo za okolje in prostor so prenesli vsebine in upravne postopke, predhodne postopke v zvezi s presojo vplivov na okolje, postopke presoje vplivov na okolje in okoljevarstvena dovoljenja, o katerih je doslej odločal Arso. S tem bo zagotovljena večja strokovnost in učinkovitost poslovanja, so poudarili na ministrstvu.

MVK pri Židanu ni ugotovila kršitev glede nezdružljivosti funkcij

17. 06. 2021 13.35

Mandatno-volilna komisija DZ je ugotovila, da poslanec SD Gregor Židan ni izpolnil dolžnosti obveščanja DZ o opravljanju dopolnilne dejavnosti. Hkrati pa ni ugotovila kršitev glede nezdružljivosti funkcij, saj je ocenila, da delo, ki ga je opravljal za nogometno zvezo, sodi med dopustne izjeme od splošne prepovedi opravljanja pridobitne dejavnosti.

Pogačar, rokometna reprezentanca, Kovačeva in Sladičeva dobitniki Bloudkovih nagrad

12. 02. 2021 19.00

Kolesar Tadej Pogačar in člani moške rokometne reprezentance iz leta 2004 so dobitniki Bloudkove nagrade za leto 2020 za vrhunski mednarodni dosežek, najvišjo državno nagrado za življenjsko delo v športu pa sta dobili Marjeta Kovač in Polonca Sladič. Na virtualni podelitvi so s filmsko upodobitvijo podelili še 12 plaket.

Pomoč in podporo nekomu, ki je v duševni stiski, lahko ponudi vsak od nas

10. 09. 2020 06.45

Na klopci postaje v miru čakam na vlak. Čeprav me boli glava, globoko vdihnem in začutim, koliko dogajanja je okoli mene. Ljudje prihajajo in odhajajo. Vlaki povezujejo majhne vasi in velika mesta. Malo prej se mi je zdelo, da čutim osamljenost, a na postaji je drugače. Vlak ima tudi tokrat zamudo, in to je priložnost, da preberem vse, kar danes pritegne mojo pozornost. Vem, da je postaja le del potovanja. Nato se vkrcam na vlak življenja.

Noču, ki je razkril preplačevanje žilnih opornic, spet odrekli raziskovalna sredstva

13. 12. 2019 06.00

Marko Noč je tisti zdravnik, ki je prvi opozoril, kako slovenske bolnišnice preplačujejo žilne opornice – šlo je za škandal, ki je zamajal slovensko zdravstvo in politiko. Toda namesto da bi Noča povabili k reševanju problema, se mu sistem zahvaljuje tako, da mu ne dodeli sredstev, s katerimi izvaja program, ki je namenjen pomoči nam, bolnikom. Agencija: "Denarja ni, če ne izpolnjuješ pogojev."

Mobing na Biotehniški fakulteti, apetiti po dodatnem raziskovalnem denarju na medicini

22. 10. 2019 04.21

Razkritja Dejstev, kako si izbrani profesorji in njihovi ljudje delijo dodatke in avtorske honorarje, kako najdejo načine za zaslužek, preko podjetij, s. p.-jev, zavodov in inštitutov, kako izkoriščajo študente, asistente ..., so spodbudila številne, da so se obrnili na uredništvo z novimi zgodbami. Nekaj jih objavljamo že danes.

Primer Noč: nove napake ARRS

14. 02. 2019 10.03

"Ne le, da niste izpolnili obljub, ob prikrivanju lastnih napak ste zagrešili nove, kot so: kršitve pristojnosti, prikrivanje za vas neugodnih izsledkov revizije in javna objava zaupnih podatkov," v odprtem pismu agenciji za raziskovalno dejavnost opozarja znanstvena svetnica dr. Urša Opara Krašovec.

Zaradi primera Noč tudi grožnje vodstvu UKC Ljubljana

17. 01. 2019 13.17

Vodstvo UKC Ljubljana je potrdilo, da je prejelo anonimno pismo z grožnjami, ki so najverjetneje povezane s primerom predstojnika oddelka za intenzivno interno medicino Marka Noča, ki je ostal brez finančnih sredstev za raziskovalno dejavnost. Na policiji so potrdili, da so prejeli prijavo in da zadevo že preverjajo.

Ljubljanska univerza na lestvici najboljših na svetu napredovala za 97, mariborska padla za 159 mest

09. 06. 2018 08.00

Univerza v Ljubljani se je uvrstila med 370 najboljših univerz na svetu. V primerjavi z lani se je po lestvici povzpela za 97 mest. Slabše se je odrezala Univerza v Mariboru, ki je zdrsnila za kar 159 mest.

Slovenski otroci eni najbolj gibalno dejavnih na svetu

24. 05. 2018 15.02

Gregor Jurak, eden vodilnih raziskovalcev gibalne dejavnosti otrok in njihovega gibalnega razvoja, poudarja, da si je v mednarodnih raziskavah Slovenija najvišjo oceno prislužila na področju šole, saj je bil slovenski šolski sistem z vidika zagotavljanja telesne dejavnosti otrok ocenjen z oceno A.

Vlada podprla znanost s 4,4 milijona evri

08. 03. 2018 15.10

Vlada je vendarle uslišala znanstvenike, ki so že dlje opozarjali na pomanjkanje denarja za raziskovalno dejavnost, in s prerazporeditvijo sredstev v proračunu ministrstva namenila dodatnih 4,4 milijona evrov. Za slednje se je odločila, ker je znanost ena od prioritetnih področij vlade.

Izvoljen še preostanek državnih svetnikov, zastopnikov funkcionalnih interesov

23. 11. 2017 15.56

Po izvolitvi 22 državnih svetnikov, ki v državnem svetu zastopajo interese lokalnih skupnosti, so bile na vrsti še volitve zastopnikov socialnih, gospodarskih in poklicnih interesov. Teh je skupno sicer 18, a so volili enega manj, saj volilnega zbora za področje kulture in športa, ki ima v DS enega predstavnika, ni bilo.

Nova razkritja v hobotnici javne uslužbenke NIJZ vodijo do Psihiatrične klinike v Ljubljani

24. 11. 2016 06.30

Razkritje hobotnice Tatje Kostnafel Rihtar, ki že leta sodeluje pri oblikovanju zakonodaje na področju prepovedanih drog, hkrati pa vodi zasebno podjetje, ki se ukvarja tudi s prodajo testov za zaznavo drog, vodi do Psihiatrične klinike v Ljubljani. Slednja ji je nakazala slabega pol milijona evrov, nekaj tisočakov pa tudi društvu, v katerem deluje skupaj z Andrejem Kastelicem s psihiatrije.

V javnem sektorju se ukvarja z drogami, v zasebnem podjetju prodaja teste za zaznavo drog

22. 11. 2016 07.16

Si predstavljate, da ste zaposleni v javnem sektorju, vmes pa prek svojega podjetja zaslužite skoraj milijon evrov, od tega več kot polovico s posli z državo, ki vas je zaposlila in vas za delo redno mesečno plačuje? To je sporno, bi pomislila večina.

Univerza zavrača očitke odpuščenih profesorjev: Ponudili smo jim sodelovanje v obliki avtorskega dela, a so to zavrnili

03. 10. 2016 15.21

Odpuščeni profesorji Univerze na Primorskem trdijo, da so odpovedi sporne, nezakonite in diskriminatorne. A prorektor odgovarja, da so jim ponudili nadaljnje sodelovanje v obliki avtorskega dela. Hkrati na univerzi poudarjajo, da imajo preko 300 zaposlenih in da bodo izpad nadomestili.

V Višji strokovni šoli Biotehniškega centra Naklo izobražujejo za poklice prihodnosti

10. 02. 2016 08.16

V Biotehniškem centru Naklo v okviru Višje strokovne šole izobražujejo inženirje kmetijstva in krajine ter študentom nudijo znanja in veščine s področja trajnostnega razvoja podeželja. Velik poudarek dajejo tudi praktičnemu izobraževanju ter mednarodnemu sodelovanju.

Sodišče: Kitolov ni raziskovalna dejavnost, zato prenehajte z njim

31. 03. 2014 13.59

Haaško sodišče je Japonski prepovedalo kitolov na Antarktiki. V razsodbi so zapisali, da ne gre za znanstveno dejavnost, kot to trdi Japonska, pač pa za komercialni kitolov. Japonska je obljubila, da bo razsodbo spoštovala.

Brezposelnih kar 111.000, največ po letu 1993

31. 05. 2013 11.04

Slovenija: brezposelnih je kar 111.000, kar je največ po letu 1993. Po desetih letih je število delovno aktivnih padlo pod milijon. Med mladimi je brez dela že vsak četrti. Evroobmočje: število brezposelnih se je povečalo za 95 tisoč, skupaj jih je že 19,38 milijona.

Svetovni strokovnjaki v Ljubljani o prihodnosti spleta

12. 04. 2012 10.04

Strokovnjaki vladnih služb, tehnične skupnosti in raziskovalnih omrežij bodo na prelomnem srečanju v Ljubljani pet dni razpravljali o najnovejših dosežkih na področju interneta in pokukali v njegovo prihodnost.

IZUM v finančnih težavah zaradi ministrstva?

24. 02. 2011 10.48

Zaradi nesposobnosti Golobičevega ministrstva smo ostali brez denarja, na uradni spletni strani opozarja direktor Instituta informacijskih znanosti. Ministrstvo ostrih besed ne komentira.

V Ljubljani superračunalniški center

13. 05. 2008 06.52

Z novim računalniškim sistemom bo Turboinšitut močno skrajšal čas izdelave izračunov gibanja tekočin.

Vlada: Pogajanja še tečejo

19. 12. 2007 14.00

Vladni predlog marginalizira poklic učitelja, predlagani sistem pa predstavlja "tempirano bombo", meni Štrukelj (SVIZ).

Na nasprotnih bregovih

28. 06. 2007 16.59

Vodstvo univerz in študenti nasprotujejo resoluciji o visokem šolstvu, SVIZ pa ministrstvu očita poskus discipliniranja.