raziskovalna

Kako zagotoviti, da bo umetna inteligenca služila ljudem in planetu?

13. 04. 2025 18.41

Ali je umetna inteligenca rešitev ali del problema, ko govorimo o trajnostnem razvoju, so se spraševali na okrogli mizi, ki jo je pripravil AmCham. Govorci so se strinjali, da je umetna inteligneca na točki, ko lahko prinese preboj, in to hitro. Odpira priložnosti za večjo produktivnost, optimizacijo procesov in razvoj trajnostnih modelov. A hkrati so opozorili na nujnost kritičnega razmišljanja pri njeni uporabi ter na energetske izzive, ki jih takšni modeli prinašajo.

Pomembno odkritje v Egiptu: našli prvo grobnico po Tutankamonovi

20. 02. 2025 08.24

Egiptologi so odkrili prvo faraonovo grobnico, odkar so pred več kot stoletjem odkrili grobnico Tutankamona. Gre za grobnico Tutmoz II., kralja 18. egipčanske dinastije. "To je izjemen trenutek za egiptologijo in širše razumevanje naše skupne človeške zgodbe," pravi egiptovski minister za turizem in starine Sherif Fathy.

Slovenski raziskovalci razvozlali, kakšen vonj imajo staroegipčanske mumije

14. 02. 2025 12.34

Staroegipčanska mumificirana telesa imajo vonj po lesu, sladkem in začimbah ugotavlja študija, ki so jo vodili raziskovalci z ljubljanske fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo in univerzitetnega kolidža v Londonu. Gre za prvo sistematično raziskavo vonjav mumificiranih teles, kjer so uporabili elektronski nos in izurjene človeške vohalce.

Idilična slovenska vasica diha umazan zrak. Ni edina

08. 02. 2025 17.39

Idilična zasnežena pokrajina na Notranjskem v zimskem času za belim snegom skriva umazano skrivnost. To je odkrivala dr. Kristina Glojek, ki je z nahrbtnikom prehodila 642 kilometrov, da bi korak za korakom izmerila onesnaženost zraka v vasici Retje. Slovenci radi mislimo, da imamo predvsem na podeželju, kjer smo velikokrat v objemu narave, tudi čist zrak. A rezultati slovenske raziskave, ki so jih povzeli tudi v britanskem Guardianu, kažejo drugače. Zrak je bil pozimi tam primerljiv z zrakom v najbolj onesnaženih svetovnih mestih. Sedaj, ko znova primerjam meritve z drugimi merilnimi kampanjami v Evropi, se šele zavedam, kako zelo zaskrbljujoče so, opozarja dr. Glojek. Krivec pa: individualna kurišča.

Srbija uvaža opremo za nadzor mobilnih komunikacij

22. 12. 2024 08.52

Srbija je v minulem desetletju uvozila več kot 20 lovilcev IMSI, naprav, ki omogočajo zbiranje podatkov z vseh mobilnih telefonov na določenem območju, je nedavno razkrila balkanska raziskovalna novinarska mreža Birn. Strokovnjaki opozarjajo, da njihova uporaba še vedno ni zakonsko urejena.

Lidl Slovenija z inovativno kampanjo "Visoka umetnost ali sveže banane po ugodni ceni?" med mimoidoče deli svežino in kakovost

15. 12. 2024 00.15

V Lidlu Slovenija so se odzvali na aktualno dogajanje in zasnovali inovativno kampanjo, v kateri so povezali svetovno znano delo Comedian italijanskega umetnika Maurizia Cattelana in Lidlovo ponudbo svežega ter kakovostnega sadja in zelenjave z Lidlove tržnice. Med 6. in 12. decembrom bodo v glavnem mestu na ogled tiskani oglasi, ki interpretirajo umetniško delo in na katerih je zaradi svežine, kakovosti in ugodne cene ostala le še senca banane in srebrn lepilni trak. Kampanjo bodo v podjetju podprli tudi na drugih medijskih kanalih, med drugim v aplikaciji Lidl Plus in na družbenih omrežjih Lidla Slovenija.

Rusija je Severni Koreji v zameno za vojake poslala orožje?

22. 11. 2024 11.26

Rusija je Severni Koreji dobavila protiletalske rakete in artilerijo, vključno s samovoznimi havbicami in večcevnimi raketometi, v zameno za napotitev več tisoč vojakov za podporo invaziji v Ukrajini, je sporočila južnokorejska vlada. Dodala je, da namerava Severna Koreja orožje uporabiti za obrambo zračnega prostora nad prestolnico.

Projekt Squash: v Sloveniji bodo razvijali kvantno tehnologijo

22. 10. 2024 19.24

Slovenija napoveduje, da jo bo čez nekaj let ves svet poznal kot državo, kjer se razvijajo najnovejše kvantne tehnologije. In ne, to ni napovednik za kak znanstvenofantastični film. Na Inštitutu Jožef Štefan so predstavili konkreten projekt. Projekt Squash namerava k nam privabiti znanstvenike z vsega sveta, da bodo tu premikali meje znanosti.

Onkologi opozarjajo: nepopravljive posledice in osip najdragocenejših kadrov

16. 10. 2024 08.37

Zdravniki in zdravnice Onkološkega inštituta nismo primerno slišani v javnosti, opozarjajo. "Stališča, ki jih v medijih izražajo posamezni zdravniki, zaposleni na OI, so zgolj njihova osebna mnenja in ne odražajo večinskega mnenja zdravnikov OI Ljubljana," izpostavljajo. Še posebej jih skrbi, da bi nekatere rešitve iz novele lahko povzročile nepopravljive dolgoročne posledice za terciarne ustanove, kjer potekajo najzahtevnejša zdravljenja ter raziskovalna in izobraževalna dejavnost.

Brez rastlinjaka ne bi preživele zime, na toplo gredo za 25.000 evrov

14. 10. 2024 15.23

Iz ljubljanskega botaničnega vrta sredozemske rastline ponovno selijo v koprsko vrtnarijo, saj zaradi porušenega prezimovalnega rastlinjaka leta 2020 še vedno nimajo primernega rastlinjaka. Gre za dragoceno zbirko več kot 500 rastlin, med katerimi so tudi najstarejši primerki. Ob tem znova opozarjajo na prostorsko stisko, pa tudi na peticijo za ohranitev vrta, ki jo bodo posredovali pristojnemu ministru.

Nobelova nagrada za kemijo za dosežke na področju raziskovanja proteinov

09. 10. 2024 12.20

Nobelovo nagrado za kemijo bodo letos prejeli ameriški znanstvenik David Baker za računalniško načrtovanje proteinov ter britansko-ameriški znanstveni dvojec Demis Hassabis in John Jumper za delo na področju napovedovanja strukture proteinov, je v Stockholmu sporočila Švedska kraljeva akademija znanosti.

V slovenskem morju poginil delfin: ustreljen v predel prsi

26. 08. 2024 13.06

Obdukcija poginulega delfina, ki so ga raziskovalci slovenskega društva za morske sesalce Morigenos našli konec junija pred Strunjanom, je pokazala, da je poginil zaradi posledic strela z orožjem. Ker so delfini v Sloveniji in Evropi strogo zavarovana vrsta, gre za kaznivo dejanje, zaradi česar so v društvu primer prijavili tudi Policiji.

Je Rusija širila kampanjo dezinformacij o valižanski princesi Kate?

07. 04. 2024 07.52

Po tednih norih zarot o tem, zakaj Catherine, valižanska princesa, tako dolgo ni v javnosti, je na koncu razlog povedala kar sama: diagnosticirali so ji raka, bila je v zgodnji fazi zdravljenja in si je vzela čas zase ter za svojo družino. Raziskovalna skupina iz Walesa pa je zdaj razkrila 45 računov na družbenih omrežjih, ki pripadajo ruski skupini, ki je objavljala lažne trditve o princesi, povezana pa je s Kremljem in je v preteklosti širila tudi zarote o ruski vojni v Ukrajini in francoskem predsedniku Emmanuelu Macronu.

Lažni novinarji in zgodbe ter vse bolj spretne dezinformacijske kampanje

02. 04. 2024 13.59

Medtem ko se zahodna podpora Ukrajini v odločevalskih centrih in v javnem mnenju po neuspehih na bojišču krha, v Nemčiji ugotavljajo, da so "ruske dezinformacijske kampanje za spodkopavanje podpore Ukrajini v Evropi močno narasle v obsegu, spretnostih in prikritosti." Pri tem omenjajo tudi zasebne pogovore in izkrivljanje mnenj na podlagi tudi resničnih informacij. Resnica je tako ali tako prva žrtev vojne, pravi stari rek. To dokazuje tudi zgodba o domnevni vili Volodimirja Zelenskega in umoru neobstoječega raziskovalnega novinarja, o čemer piše The New York Times.

Dokazali povezavo med genetsko boleznijo in najtežjimi alergijskimi reakcijami

26. 03. 2024 07.48

Raziskovalna skupina na Univerzitetni kliniki za pljučne bolezni in alergijo Golnik je na podlagi večletne raziskave ugotovila, da imajo pacienti z najtežjimi alergijskimi reakcijami pogosto v osnovi gensko bolezen. To odkritje bistveno spreminja pogled na mehanizme anafilaksije ter pomembno vpliva na klinično prakso in obravnavo najbolj ogroženih pacientov, so sporočili z Golnika.

Visoka gledanost oddaje 24UR FORUM

12. 03. 2024 10.22

Sinočnja posebna informativna oddaja 24UR Forum: (NE)JAVNO ZDRAVSTVO, ki jo je POP TV v živo prenašal z mariborske Filozofske fakultete, je postregla z vsebino, ki se je dotikala prav slehernega Slovenca. Kam tone javno zdravstvo? Ga sploh še imamo? Zakaj imamo predolge čakalne vrste in prepolne urgence, zdravnike pa v boljših službah v tujini. Raziskovalna novinarska ekipa z urednico Alenko Marovt ter voditeljico Majo Sodja je studio prestavila iz Ljubljane, povabila občinstvo in predstavnike celotnega zdravstvenega spektra, slišali smo tudi zgodbe bolnikov.

V javnost prihaja še nikoli videna zasebna Darwinova knjižnica

12. 02. 2024 13.24

Prvič po smrti Charlesa Darwina leta 1882 so sestavili in razkrili njegovo osupljivo knjižnico, v kateri se skrivajo številne knjige, brošure in revije, ki jih je vplivni naravoslovec citiral in bral. Ob 215. obletnici bo raziskovalna skupina izdala 300 strani dolg katalog, v katerem je zbranih 7400 naslovov in 13.000 zvezkov, ki so bili v njegovi lasti.

Bo odškodnine pri prestopih v prihodnosti določal kar algoritem?

03. 02. 2024 12.19

Mednarodna nogometna zveza (Fifa) želi začeti razpravo o vpeljavi računalniškega algoritma, s katerim bi določali odškodnine za prestope igralcev. Algoritem bi nadomestil sedanji način, ko se klubi pogajajo o tržni ceni za igralce.

Tiste, ki bi želeli videti samo belo, vse bolj vleče na rjavo

28. 01. 2024 07.00

Bilo je v lanskem novembru, ko so se v podeželskem hotelu v bližini Berlina na pol skrivno sestali ljudje iz neonacističnih strank in gibanj, iz skrajno desne stranke Afd in drugi podobno misleči, med njimi tudi premožni poslovneži. Kovali so veliki načrt za remigracijo.

'Hutijevci se bodo zaradi napada na Jemen še bolj opogumili'

12. 01. 2024 10.45

ZDA in Združeno kraljestvo so bombardirali več jemenskih mest, ampak trdijo, da ciljajo samo na hutijevske cilje. Po trditvah nekaterih analitikov pa jemenskih upornikov napadi, ki jih vodijo ZDA kot povračilo na njihove napade na ladje, še zdaleč ne bodo odvrnili, temveč jih bodo še bolj opogumili.

Očka Dončić, rekordi in tri generacije Kreslinov na odru

09. 12. 2023 17.41

Teden, ki se izteka, so zaznamovali novi dosežki Luke Dončića, ki mu je očetovstvo očitno dalo dodaten zagon. Fotografski objektivi so zabeležili premikajočo se največjo ledeno ploščo na svetu ter zimske radosti ob obilni – in ponekod rekordni – snežni pošiljki, ki je sicer povzročala težave na Otoku, v Nemčiji in Rusiji. Naši fotografi pa so ovekovečili dogajanje na Miklavževanju, političnem parketu, protestih in tri generacije Kreslinov skupaj na istem odru. Najbolj prikupna fotografija tedna pa prihaja s Floride.

Glasovi, ki usmerjajo svet

09. 12. 2023 00.15

Če bi morali našteti top pet junakov, ki rešujejo svet, koga bi našteli? Gasilce, policaje, vojake, zdravnike...? Bi bili med top pet tudi bolniki z rakom?

Fakulteta za elektrotehniko predstavila nov superločljivostni mikroskop

28. 11. 2023 15.22

Na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani so predstavili nov superločljivostni mikroskop v vrednosti 1,25 milijona evrov. Gre za največji nakup posamičnega kosa opreme v zgodovini Univerze v Ljubljani, s katerim bodo raziskovalci lahko še natančneje opazovali procese v celicah, so sporočili s fakultete.

V BiH zaradi vojnih zločinov obsodili deset bosanskih Srbov

23. 11. 2023 11.22

Sodišče Bosne in Hercegovine je v sredo na prvi stopnji obsodilo deset bosanskih Srbov za vojne zločine, ki so jih storili kot pripadniki vojske Republike Srbske na območju Bosanskega Novega med vojno v BiH. Med drugim so ubili 24 civilistov, ki so si morali pred tem sami izkopati grob. Skupno so jih obsodili na 162 let zapora.

Dobre novice za 4-letno Karolino: še en velik korak naprej k zdravilu

20. 11. 2023 09.04

Dobre novice za 4-letno Karolino, ki ima redko smrtonosno bolezen Cockaynov sindrom tipa B. Razvoj genskega zdravljenja zelo dobro poteka. Poleg tega je zbiralna akcija presegla velik mejnik.

Članice EU zaenkrat brez stališča o podaljšanju uporabe glifosata

13. 10. 2023 07.48

Države članice EU danes niso sprejele stališča o predlogu Evropske komisije, da se dovoljenje za prodajo herbicida glifosat v EU podaljša za deset let. Novo glasovanje je predvideno v prvi polovici novembra, so zapisali na komisiji.

Oktober je, temperatura na dnu morja pa 23 stopinj Celzija

06. 10. 2023 12.00

Temperature na dnu slovenskega morja so ta teden presegle 23 stopinj Celzija. Tako visokih vrednosti v začetku oktobra od začetka meritev leta 2009 še niso izmerili, pravijo na Morski biološki postaji Piran. Pojav, imenovan pridneni morski vročinski val, so zaznali že septembra. Opozarjajo, da lahko to vpliva na živa bitja in biotsko raznovrstnost.

V 53. letu je umrl ugledni znanstvenik s Kemijskega inštituta Gregor Mali

30. 08. 2023 11.36

V 53. letu starosti je umrl ugledni raziskovalec s Kemijskega inštituta v Ljubljani Gregor Mali. Deloval je na Odseku za anorgansko kemijo in tehnologijo in bil eden najbolj prepoznavnih znanstvenikov na področju NMR raziskav poroznih materialov na svetu. Za svoje raziskovalno delo je leta 2017 prejel Preglovo nagrado in Zoisovo priznanje.

'Lovci na pošasti' bodo konec tedna iskali legendarno Nessie

22. 08. 2023 19.07

Prihajajoči konec tedna bo na Škotskem posebej zanimiv. Pri Loch Nessu bo namreč potekalo prav posebno srečanje 'lovcev na pošasti'. Ti se bodo v okolico velikega jezera pripeljali z vsega sveta in to z enim samim ciljem – da enkrat za vselej ugotovijo, ali je jezerska pošast Nessie resnična.

Klinične raziskave kot gonilo napredka v medicini

17. 07. 2023 00.15

Najpomembnejša korist kliničnih raziskav je pridobivanje kredibilnih znanstvenih dokazov o učinkovitosti in varnosti novih zdravil, terapij in medicinskih pripomočkov. Odgovori na znanstvena vprašanja so podani v obliki znanstvenih podatkov ali dejstev in ne na podlagi mnenj zdravnikov, bolnikov ali njihovih družin.